سفر به شهر تاریخی یزد و بازدید از باغ صدری

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز می‌خواهیم شما را به دیدار یکی از زیباترین باغ‌های شهر یزد ببریم که بسیار زیبا و دیدنی است. شهرستان تفت که به عنوان زیباترین شهرستان یزد شناخته شده آثاری زیبا و روستاهای بسیار دیدنی دارد که در میان بیابان و کویر گرم یزد قرار گرفته است. همچنین در این شهر باغ‌های متعددی وجود دارد که با زیبایی منحصر به فرد، هر گردشگر و بیننده را مجذوب خود می‌کند. عمارت باغ صدری شهرستان تفت یکی از بناهای زیبا و دیدنی است که از دورهٔ قاجار باقی مانده و این باغ در میان انبوهی از نخلستان‌ها قرار گرفته است.

0
22
خرید بلیط هواپیما یزد
سفر به شهر تاریخی یزد و بازدید از باغ صدریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 29Rating: 3.5سفر به شهر تاریخی یزد و بازدید از باغ صدری - خرید بلیط هواپیما یزد از سفرستانگردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز می‌خواهیم شما را به دیدار یکی از زیباترین باغ‌های شهر یزد ببریم که بسیار زیبا و دیدنی است. شهرستان تفت که به عنوان زیباترین شهرستان یزد شناخته شده آثاری زیبا و روستاهای بسیار دیدنی دارد که در میان بیابان و کویر گرم یزد قرار گرفته است.

بازدید از باغ صدری

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز می‌خواهیم شما را به دیدار یکی از زیباترین باغ‌های شهر یزد ببریم که بسیار زیبا و دیدنی است. شهرستان تفت که به عنوان زیباترین شهرستان یزد شناخته شده آثاری زیبا و روستاهای بسیار دیدنی دارد که در میان بیابان و کویر گرم یزد قرار گرفته است. همچنین در این شهر باغ‌های متعددی وجود دارد که با زیبایی منحصر به فرد، هر گردشگر و بیننده را مجذوب خود می‌کند. عمارت باغ صدری شهرستان تفت یکی از بناهای زیبا و دیدنی است که از دورهٔ قاجار باقی مانده و این باغ در میان انبوهی از نخلستان‌ها قرار گرفته است. ساختمان دو طبقه در وسط آن محل اقامت و استراحت خان بوده و این باغ به گفته اهالی شهرستان تفت 400سال قدمت دارد که همزمان با مسجد شاه ولی تفت احداث و با اندکی تغییرات در دوران قبل از انقلاب یک‌بار مرمت و بازسازی شده است. اگر عاشق تاریخ و بازدید از مکان‌های تاریخی هستید پس خرید بلیط هواپیما یزد را در برنامه خود قرار دهید.

معرفی باغ صدری

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

باغ صدری تفت در میان مردم این شهرستان به باغ نمیر تفتی معروف است چرا که ارباب نمیر تفتی، یکی از زرتشتیان و شکسته بندهای معروف یزد در این باغ زندگی می‌کرده است. این باغ به دستور صدرالعلماء یکی از حاکمان دوران زندیه به مساحت 13 هزار متر مربع ساخته شده است. عمده مصالح به کار رفته در ساخت این باغ، خشت، آجر فرشی، قلوه سنگ، سنگ تراش داده شده، کاهگل، چوب، گچ، آجر و شرفی طرح دار می‌باشد. لازم بذکر است که معماری و طراحی این بنا و نیز پوشش گیاهی این باغ نمونه کامل و الگوی یک باغ ایرانی است که در شرایط گرم و سوزان کویر، چنین ساختمانی با درختانی زیبا بنا شده است. پس با خرید بلیط هواپیما یزد بازدید این باغ دوست داشتنی را از دست ندهید.

موقعیت داخلی باغ صدری

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

شما گردشگران عزیز در بدو ورود به هشتی به جوی آبی می‌رسید که از این مکان تحت عنوان خنک‌جا استفاده می‌شده است. در قسمت شمال غربی باغ، ساختمانی با یک تالار بزرگ به مساحت 120 متر مربع مشاهده خواهید کرد که با طاق نماهای محرابی تزیین شده است. در پشت این تالار زیبا فضایی وجود دارد که با فضای زیر بادگیر دو طبقه چهار طرفه ارتباط مستقیم دارد و از این طریق امکان استفاده از هوای مطبوع و خنک را در فصل تابستان نیز فراهم می‌کرده است.

وجود بادگیر منحصربه‌فرد

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

این بادگیر 23 متری از شاخص‌ترین نشانه‌های این باغ زیبا است که علاوه بر ابهت و زیبایی بخشیدن به ساختمان، در تهویه فضای درونی بنا نیز نقش بسیار مؤثری داشته است. راهروهای پهن دو طرف تالار مسیر ارتباطی بین اتاق‌ها بوده و این اتاق‌ها را به اتاق‌های پشتی وصل می‌کنند. دو اتاق سه دری نیز قرار دارد و پشت هر سه دری، دو اتاق دیگر ساخته شده که به سه دری‌ها و فضای پشت تالار راه دارد. طبقهٔ دوم این بنا با ستون‌های استوانه‌ای شکل و زیبا ساخته شده که بخش‌های اتصال آن به سقف با آجرهای مربع‌شکل دالبری و هلالی تزیین شده‌اند و زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند. در قسمتی از سقف، پوششی از جنس چوب و الیاف خرما به‌جای آهن استفاده شده است. زیرزمین این تالار نیز دیوارهایی با بندهای سیمانی سیاه و آجر و کف آجر فرش دارد که بسیار زیبا و دیدنی است.

حیاط باغ صدری

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

بعد از بازدید از ساختمان یک حوض سنگی به وسعت تقریبی 500 مترمربع در مقابل ساختمان خواهید دید که ویژگی منحصربه‌فردی دارد و با درایت خاص معماران و با توجه به امکانات آن زمان طراحی و اجرا شده است. وجود 95 فواره آب در این حیاط ساخت این حوض را به عنوان یکی از شاهکارهای آن دوره مطرح کرده‌اند. آسیاب آبی موجود در ضلع جنوب شرقی انتهای باغ که قدمت بالایی دارد از دیگر ویژگی‌های این باغ بی نظیر است. در قسمت اندرونی باغ نیز 30 اتاق از مصالح خشت و گل ساخته شده که آن زمان محل زندگی رعیت‌هایی بوده‌است که برای خان کار می‌کردند.

آدرس باغ صدری

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

جالب است بدانید که باغ نمیر یا باغ صدری تفت در سال 1379 به شماره 2898 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و مورد توجه میراث فرهنگی قرار دارد و در تفت، خیابان امام خمینی (ره)، محلهٔ باغ گلابدان واقع شده است. اگر عاشق ایران‌گردی و مکان‌های تاریخی هستید حتماً با خرید بلیط هواپیما یزد، از این باغ زیبا دیدن کنید.

برای خرید بلیط هواپیما یزد و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید