سفر به یزد و بازدید از شهر و گوهر نایاب عقدا

هنگامی که از شهر تاریخی یزد صحبت به میان می‌آید، حتماً پای بادگیرها و سوغاتی‌های این استان نیز به بحث کشیده خواهد شد؛ دو دلیل اصلی‌ای که بسیاری از گردشگران را ترغیب به خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به این منطقه کویری می‌کند. اما آنچه تاکنون کمتر از آن سخن گفته شده تاریخی است که شهرها و روستاهای این استان در دل خود پنهان کرده‌اند. یکی از این شهرها عقدا است. شاید عقدا اسمی گمنام برایتان باشد، اما قطعاً شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که این شهر ناشناخته، تاریخی 6 هزار ساله را در کوچه پس کوچه‌های خود به همراه دارد.

0
50
خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد
سفر به یزد و بازدید از شهر و گوهر نایاب عقداReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 18Rating: 3.5سفر به یزد و بازدید از شهر و گوهر نایاب عقدا - خرید بلیط هواپیما یزد از سفرستانهنگامی که از شهر تاریخی یزد صحبت به میان می‌آید، حتماً پای بادگیرها و سوغاتی‌های این استان نیز به بحث کشیده خواهد شد؛ دو دلیل اصلی‌ای که بسیاری از گردشگران را ترغیب به خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به این منطقه کویری می‌کند. اما آنچه تاکنون کمتر از آن سخن گفته شده تاریخی است که شهرها و روستاهای این استان در دل خود پنهان کرده‌اند.

شهر عقدا یزد

هنگامی که از شهر تاریخی یزد صحبت به میان می‌آید، حتماً پای بادگیرها و سوغاتی‌های این استان نیز به بحث کشیده خواهد شد؛ دو دلیل اصلی‌ای که بسیاری از گردشگران را ترغیب به خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به این منطقه کویری می‌کند. اما آنچه تاکنون کمتر از آن سخن گفته شده تاریخی است که شهرها و روستاهای این استان در دل خود پنهان کرده‌اند. یکی از این شهرها عقدا است. شاید عقدا اسمی گمنام برایتان باشد، اما قطعاً شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که این شهر ناشناخته، تاریخی 6 هزار ساله را در کوچه پس کوچه‌های خود به همراه دارد. شاید علت ناشناخته ماندن چنین شهری، معرفی نشدن آن توسط سازمان گردشگری و میراث فرهنگی باشد. اما تنها یک فرد با اراده هم کافی است تا شهری مانند عقدا را که از دل کویر و از پس ماسه‌ها سر برون آورده همچون گوهر نایابی به همگان بشناساند.

عقدا چطور شناخته شد؟

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

همان‌طور که گفتیم عقدا علیرغم قدمت خود، تاکنون ناشناخته باقی‌مانده بود. اما تنها یک نفر از اهالی شهر کافی بود تا نام این ستاره ناشناخته را بر سر زبان‌ها بیاندازد و گردشگران را مجاب به خرید بلیط هواپیما یزد کند. محمدرضا امامی از جوانان برومند عقدا است که با آرزوی شناخته شدن شهرش پا به میدان گردشگری نهاد. امامی علاوه بر اینکه تمامی تلاش خود را به کار گرفت تا عقدا شناخته شود، به دنبال ایجاد اقامتگاه مناسبی برای گردشگران نیز بوده است. این جوان خوش فکر با ایده‌های جذاب خود، یک تنه به میدان گردشگری آمد و خیز بلندی در جهت شناساندن شهر خود برداشت. شهری که امروزه با خرید بلیط هواپیما یزد قابل‌دسترسی و بازدید است.

موقعیت و تاریخچه عقدا

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

اگر با خرید بلیط هواپیما یزد سری به مناطق اطراف آن بزنید، در 40 کیلومتری شمال غرب اردکان، در جاده یزد-تهران به شهری خواهید رسید که تاریخی کهن دارد. ساخت این منطقه را به عقدار، از سرهنگ‌های دوران یزدگرد، نسبت می‌دهند. گرچه به دلیل نبود مورخ در این شهر تاریخ آن چندان مشخص نیست، اما طبق گفته‌های محمدرضا امامی، یکی از مورخان، قدمت عقدا را 6 هزار سال تخمین زده است. تاریخ عقدا به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد، زمانی که یزدگرد سوم ساسانی به سه تن از سرداران خود با نام‌های میبدار، بیدار، و عقدا، دستور آبادی سه نقطه از ایران را داد تا جو بدی که در آن دوران در اذهان مردم حاکم بود، از بین برود. در نتیجه این سه سردار شهرهای میبد، بیده و عقدا را ایجاد می‌کنند. روایت دیگری که در مورد نام این شهر وجود دارد، بسیار جالب‌تر از روایات اولیه است. در این روایت آمده است اهالی عقدا که زرتشتی بوده‌اند، از حملات راهزنان و غارت گران به ستوه آمده و شکایت نزد خواجه نصیرالدین طوسی می‌برند. خواجه نیز در ازای گرویدن اهالی به دین اسلام راه چاره را به آن‌ها نشان می‌دهد. پس از مسلمان شدن، خواجه، جوانان این شهر را که در شرف ازدواج بودند، به عقد یکدیگر درمی‌آورد. به همین دلیل شهر را عقدگاه و پس از آن عقدا می‌نامند. البته اگر با خرید بلیط هواپیما یزد سری به عقدا بزنید، ممکن است روایات دیگری را نیز بشنوید. روایاتی که به جذابیت هر چه بیشتر این شهر می‌افزاید. عقدا دو حمام دارد که با نام‌های حمام نو و کهنه شناخته می‌شوند و قدمت آن‌ها به 380 سال پیش برمی‌گردد. علاوه بر این، عقدا شهری است که شخصیت‌های بزرگی داشته است، خانه پدری میرزا رضای کرمانی در همین شهر است. بعلاوه چاپارخانه عقدا که در کنار کاروانسرا است نیز از بناهای دیدنی عقدا است. متأسفانه بسیاری از خانه‌ها و آثار قدیمی به دلیل بی توجهی، به خانه دام و طیور تبدیل شده است.

از دریا تا کویر

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

با خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به عقدا در واقع پا در منطقه‌ای کویری می‌گذارید. اما بر اساس گفته‌های محمد رضا امامی در مورد تاریخ طبیعی عقدا، منطقه کویری امروزی، دریایی بوده که ساوه نام داشته و ساحل این دریا شهرهای یزد، اراک، ساوه و همدان بوده است. طبق گفته‌های وی، در طی مطالعات عمرانی صورت گرفته، فسیل‌های ماهی و مرجان در این منطقه نیز یافت شده که اگر از بالا نگاهی به این منطقه بیاندازیم، متوجه شیب رو به پایین و معقری خواهیم بود که نشانگر وجود دریا بوده است.

ظرفیت بالا برای ثبت جهانی

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

محمدرضا امامی بر این باور است که عقدا ظرفیت بالایی برای رسیدن به ثبت جهانی دارد. باغ‌های انار عقدا نیز از دیگر جاذبه‌های آن است که در فصل مهرماه حال و هوای بسیارزیبایی را به شهر می‌بخشد. به ویژه کوچه باغ‌های منتهی به این باغ، علاوه بر زیبایی، سوژه خوبی برای عکس‌های شما خواهند بود. امامی معتقد است که می‌تواند با برگزاری جشنواره انار گردشگران بسیاری را با خرید بلیط هواپیما یزد به سمت عقدا سرازیر کند. بعلاوه کوه‌هایی که در فاصله 15 کیلومتری عقدا قرار دارند، از دیگر جاذبه این شهر به شمار می‌روند. در یکی از این کوه‌ها، روستایی با نام زرجوب قرار دارد که جذابیت آن به دلیل وجود آرامگاه پارس بانو از دختران یزدگرد سوم می باشد. مراسم عزاداری ایام محرم در عقدا نیز برای بسیاری از افراد جذاب است بطوری که برخی برای تماشای آن با خرید بلیط هواپیما یزد به عقدا می‌آیند.

جاذبه‌های عقدا

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

همان‌طور که گفتیم عقدا تاریخی نسبتاً طولانی و کهن را به دوش می‌کشد. از همین رو آثار و جاذبه‌های فراوانی نیز به همراه دارد. برخی از این آثار تاریخی و جاذبه‌ها عبارت‌اند از: مسجد جامع عقدا، کاروانسرای رشتی، دروازه عقدا، قلعه سامه، حصار خواجه نصیر طوسی، مسجد هلاکو، خانه میرزا رضای کرمانی، چاپارخانه، آب انبار حاج محمود، برج چاه ریگ و بسیاری دیگر. البته جاذبه‌های تاریخی تنها جاذبه‌هایی نیست که عقدا ارائه می‌دهد. مناطق حفاظت شده‌ای همانند سیاه کوه، پارک ملی حفاظت شده دره انجیر و …، نیز از جمله جاذبه‌های دیدنی هستند که می‌توان با خرید بلیط هواپیما یزد از زیبایی آن‌ها لذت برد. احتمالاً اگر قصد خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به عقدا را دارید، نگران محل اقامت خود باشید. اما نگرانی به دل خودراه ندهید چرا که جوانان عقدایی در حال تبدیل خانه‌های قدیمی مانند خانه تاریخی خالو میرزا به هتل‌هایی در سبک سنتی و مناسب گردشگران هستند. هتل‌هایی که فضای آن‌ها خود جاذبه‌ای جداگانه محسوب می‌شوند.

حال با وجود چنین شهری تاریخی در دل کویر آگاه شدید شاید مقصد سفرتان را تغییر داده و با خرید بلیط هواپیما یزد به سمت کویر و شهر عقدا حرکت کنید. همان‌طور که گفتیم عقدا تقریباً ناشناخته مانده و شما اولین فردی خواهید بود که به کشف ناشناخته‌ها و زیبایی‌های دست‌نخورده این شهر کهن گام برمی‌دارید. البته باید یادآور شویم که با خرید بلیط هواپیما یزد نه تنها از جاذبه‌های عقدا لذت خواهید برد بلکه از شب‌ها و آسمان پر ستاره این منطقه نیز لذت خواهید برد. آسمانی که بسیاری از منجمین و ستاره شناسان علاقه‌مند را ترغیب به خرید بلیط هواپیما یزد می‌کند.

برای خرید بلیط هواپیما یزد و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
mehrnews.com
gotoyazd.com
farsnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید