سفر به شهر زیبای یزد و بازدید از قلعه سریزد

برای کسانی که به تاریخ و معماری بسیار علاقه‌مند هستند، خرید بلیط هواپیما یزد برای بازدید از قلعه "سریزد" پیشنهاد می‌شود. این قلعه به صندوق امانت معروف بوده و از جنس خشت و گِل ساخته شده است. سریزد، یکی از روستاهای استان یزد است و این دژ زیبا را در خود جای داده است.

0
38
خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد
سفر به شهر زیبای یزد و بازدید از قلعه سریزدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 5Rating: 3.5سفر به شهر زیبای یزد و بازدید از قلعه سریزد - خرید بلیط هواپیما یزد از سفرستانبرای کسانی که به تاریخ و معماری بسیار علاقه‌مند هستند، خرید بلیط هواپیما یزد برای بازدید از قلعه "سریزد" پیشنهاد می‌شود. این قلعه به صندوق امانت معروف بوده و از جنس خشت و گِل ساخته شده است. سریزد، یکی از روستاهای استان یزد است و این دژ زیبا را در خود جای داده است.

قلعه سریزد

برای کسانی که به تاریخ و معماری بسیار علاقه‌مند هستند، خرید بلیط هواپیما یزد برای بازدید از قلعه “سریزد” پیشنهاد می‌شود. این قلعه به صندوق امانت معروف بوده و از جنس خشت و گِل ساخته شده است. سریزد، یکی از روستاهای استان یزد است و این دژ زیبا را در خود جای داده است.

صندوق امانتی از خشت و گِل

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

در مسیر جاده یزد به سمت کرمان، روستای زیبای سریزد وجود دارد که قلعه بی‌نظیر و تاریخی سریزد در آن واقع شده است. مساحت این قلعه حدود هشت هزار متر مربع می‌باشد و دارای 468 حجره است. کسانی که بلیط هواپیما یزد را برای بازدید از این قلعه خریداری می‌کنند، در اولین بازدید با خود چنین فکر می‌کنند که شاید پشت دیوارهای این قلعه، همچون بسیاری از آثار باستانی‌های دیگر، خرابه‌ها و ویرانی‌ها وجود دارند. اما، پس از این‌که از طریق پلی که روی خندق‌ها پیرامون قلعه و مقابل درب ورودی اصلی وجود دارد، به سمت فضایی عجیب و جالب عبور می‌کنند، از آن‌چه که مقابل چشمانشان قرار دارد، متحیر می‌شوند. از دو طرف قلعه دالان‌های طاقی شکل وجود دارند که به گذرهای زیادی انشعاب یافته‌اند و هر کدام به تنهایی جذابیت و جلوه زیبا و خاصی دارند. زیبایی گذرگاه‌ها، حجره‌ها و اتاقک‌ها هرکدام نشان‌دهنده عظمت بی‌نظیر معماری خشتی هستند. اگر شما هم بلیط هواپیما یزد را خریداری کنید، در بازدیدتان از این قلعه با دیدن پنجره‌ها، طاقچه‌ها و شومینه‌ها دوست خواهید داشت به هر قسمت از این قلعه سرک بکشید و حس کنجکاوی‌تان را سیراب کنید.

نخستین صندوق امانات ایران و جهان

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

در دوران حکومت ساسانیان، پشت این حصار خشتی “نخستین صندوق امانات ایران و جهان” وجود داشته است که در سه طبقه ساخته شده بود. نام یدکی که با عنوان “قلعه” کنار این بنای عظیم می‌آید، در اصل در گذشته به منظور دفاع و یا مقاصد نظامی ساخته نشده بود، بلکه محلی برای نگهداری و ذخیره پول، طلا، جواهرات و غلات بوده است. هرچند، معماری قلعه به استحکامات نظامی قدیمی در ایران شباهت دارد، اما در واقع این قلعه به منظور صندوق امانات مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اگر بلیط هواپیما یزد را برای بازدید از قلعه سریزد خریداری کنید، مشاهده خواهید کرد که معماری قلعه شباهت زیادی به قلعه‌های نظامی دارد. زیرا، باروهای دیدبانی و دیوارهای متحدالمرکز که به صورت تو در تو با برج قرار گرفته‌اند، در این قلعه به چشم می‌خورند. همچنین، در بخش بیرونی قلعه در اطراف دیوارها، خندقی با عمق 3 تا 4 متری و به عرض 6متر وجود دارد که از تسخیر بنا توسط سارقین و دشمنان جلوگیری می‌کرده است.

حجره‌های قلعه سریزد

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

اگر روی خندق‌ و دروازه اصلی به سمت جلو حرکت کنید، از طریق پلکان باریک خشتی بالا بروید و از طبقه بالای قلعه وارد چندین حجره خشتی شوید. این حجره‌ها که در ساختشان از گپ و آجر نیز، استفاده شده است، با مهارت و زیبا کنار هم قرار دارند. شومینه‌سازی و کادربندی حجره‌ها از هنرهای تزئیناتی به حساب می‌آیند. در این حجره‌ها مردمان محلی زندگی نمی‌کرده‌اند. اما در مواقع بحرانی از آن‌ها به عنوان پناهگاه استفاده می‌کرده‌اند. گردشگرانی که بلیط هواپیما یزد را برای بازدید از قلعه سریزد خریداری می‌کنند، سؤالی که در ذهنشان به وجود می‌آید این است که، اگر از این حجره‌ها برای نگه‌داری و حفاظت از غلات و اموال استفاده می‌شد، چرا در این حجره‌ها پنجره، شومینه و تزئینات دیواری ساخته‌اند؟ پاسخ این است که، خانواده‌هایی که در مواقع بحرانی به این حجره‌ها پناه می‌آوردند، هرکدام در و کلید اختصاصی خود را داشتند تا بتوانند از هجوم دشمنان به این حجره‌ها پناه ببرند و از مال و جانشان حفاظت کنند.

سقف‌های گنبدی حجره‌ها

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

سقف‌های گنبدی حجره‌ها را می‌توان از آخرین طبقه قلعه سریزد مشاهده کرد. این سقف‌ها بسیار زیبا و حیرت‌انگیز هستند. اگر بلیط هواپیما یزد را خریداری کنید و به بازدید از این قلعه بروید، سرک کشیدن به اتاق‌های با سقف‌های کوتاه و قدم زدن در میان دالان‌های باریک تاریخ را در ذهنتان تداعی خواهند کرد. دیدن چنین مکان‌ها در عصر دیجیتال و تکنولوژی حس دلنشینی دارند و بسیار ستودنی هستند. میز و نیمکت‌های فلزی در گوشه‌ای از حیاط چیده شده‌اند که می‌توانید آش و چای آتشی که سفارش داده‌اید را روی آن‌ها نوش جان کنید.

برای خرید بلیط هواپیما یزد و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید