بلیط هواپیما به یزد

0
414
خرید آنلاین بلیط هواپیما به شهر یزد
بلیط هواپیما به شهر یزد
بلیط هواپیما به یزدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 21Rating: 4.5بلیط هواپیما به یزد ، شهر بادگیرهابلیط هواپیما به یزد ، جلال‌آل‌احمد نویسنده معروف ایرانی در بخشی از سفرنامه خود در مورد شهر یزد و توصیف دیدنی‎هایش می‎نویسد: « یزد گویا نه در حمله اعراب لطمه‌ای دید و نه در ایلغار مغول.

بلیط هواپیما به یزد ، شهر بادگیرها

جلال‌آل‌احمد نویسنده معروف ایرانی در بخشی از سفرنامه خود در مورد شهر یزد و توصیف دیدنی‎هایش می‎نویسد: « یزد گویا نه در حمله اعراب لطمه‌ای دید و نه در ایلغار مغول. این اولین مطلبی است که در مورد ‏یزد باید به خاطر داشت. درست است که این مصونیت از خرابی‌های گذشته را در پیشانی شهر نمی‌‏توان دید (چرا که خیابان بندیهای جدید، بلایی کمتر از آنچه مغول به بار آورده است نیست)؛ اما ‏در لفاف آداب و رسوم مردم می‌توان. در اینکه زردشتی و مسلمان به راحتی با هم به سر می‌‏برند، در اینکه دزد و گدا بسیار کمتر دارد، در اینکه در کوچه و بازار کمتر فحش می‌شنوی و ‏دعوا و در خیلی چیز‌های دیگر.»

خرید آنلاین بلیط هواپیما به مقصد یزد
بلیط هواپیما به مقصد یزد

یزد یکی از مشهورترین شهرهای خشتی جهان است که همواره به عنوان صاحب یکی از درخشان ترین میراث های فرهنگی در ادوار مختلف تاریخی ایران مطرح بوده است. در سفر به یزد دیدنی های زیادی هستند که انتظار هر سفرستانی را می کشند.

در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه ‏باشید تا با هم بیشتر در دیدنی‎های یزد، این خشتی‎ترین نقطه‎ی ایران، جست‎وجو کنیم.

آتشکده (آتش ورهرام)

خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان به مقصد یزد
بلیط هواپیما ارزان به مقصد یزد

بنای فعلی آتشکده در سال 1313 خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث گردیده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گر است.

اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود 1520سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.

«آتش ورهرام» درون سینی بزرگ برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دوراز باد و باران و تابش خورشید نگهداری می شود.

مجموعه امیر چخقماق

خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان به شهر یزد
بلیط هواپیما ارزان به شهر یزد

امیر جلال الدین چخماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان میدان‌گاهی و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چخماق را بنا نهاد.

این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن نقش گردیده است.

باغ دولت آباد

خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان به باغ دولت آباد یزد
بلیط هواپیما ارزان به باغ دولت آباد یزد

محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ که سر سلسله خان های یزد در زمان زندیه بود ابتدا قناتی با نام دولت آباد بوجود آورد پس از آن، عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بوده است.

این بنا مجموعه ای از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور و انار است. چشمگیر ترین ویژگی این بنا بادگیر 33.8 متری آن است که بلندترین بادگیر جهان محسوب می شود.

روستای عقدا

خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان به روستی عقدا در یزد
بلیط هواپیما ارزان به روستی عقدا در یزد

روستای عقدا ازروستاهای تاریخی استان یزد است که دیدنی‌های جالب توجهی دارد و به دلیل وجود همین بناهای تاریخی مورد توجه گردشگران است . کاروان سرای حاج ابوالقاسم رشتی ،حمام نو، حصار خواجه نصیر، قلعه سام و مسجد شمس نمونه‌ای از این بناهاست.

زیارتگاه چک چک

خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان به زیارتگاه چک چک در یزد
بلیط هواپیما ارزان به زیارتگاه چک چک در یزد

چَک‌ چَک يا چکچکو يکي از زيارتگاه‌ هاي مهم زرتشتيان است. اين زيارتگاه که زرتشتيان به آن پيرسبز نيز مي‌ گويند در استان يزد و شهرستان اردکان در کوه‌ هاي ميان اردکان و انجيره قرار دارد. چک چک در 43 کيلومتري شرق اردکان واقع شده و جاده آن دوطرفه با آسفالت قابل قبول است. درصورتيکه وسيله نقليه شخصي نداريد مي توانيد از يزد، ميبد يا اردکان خودرو کرايه تهيه نماييد. زرتشتيان هر ساله از روز 24 خرداد به مدت چهار روز در اين زيارتگاه دور هم جمع شده و به نيايش مي‌پردازند.

براي ورود به زيارتگاه، به نشانه احترام،  بايد کفش ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد. قبل از ورود به زيارتگاه تابلوهايي وجود دارد که نشان مي دهد براي ورود به زيارتگاه بايد پاک بود، همانطور که در دين اسلام نيز ورود بانواني که داراي شرايط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در اين مکان نيز نکات فوق بايد رعايت گردد. در داخل زيارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالي وجود دارد.

کف زيارتگاه با سنگ مرمر پوشيده شده و از بخشي از سقف قطرات آب چکه چکه بر زمين مي ريزد و احتمال نام گذاري اين محل نيز شايد از همين رو باشد. چند شعله شمع بطور دائم در زيارتگاه روشن است و محلي براي سوزاندن عود يا چوب مقدس وجود دارد. همانند بسياري از زيارتگاه هاي ساير اديان، تصاويري از بزرگان دين زرتشتي زينت بخش  محوطه کوچک زيارتگاه است. سقف زيارتگاه سنگي است. در کف محوطه ظرف هايي براي جمع آوري آب گذاشته اند که بخشي از آن جهت تبرک به زائرين اهدا مي شود و بخشي ديگر نيز به مصرف خوراکي مي رسد. همه ساله در 27 خرداد ماه زرتشتيان از سراسر جهان در اين مکان گرد هم مي آيند و به دعا و نيايش مي پردازند.

هرچند که در ميان عموم شهرت يافته که اين مراسم حج زرتشتيان است اما به واقعيت نزديک نيست. در مجموعه چک چک ساختمان هاي متعددي مشاهده مي گردد. از آنجا که مجموعه چک چک با شهر اردکان فاصله زيادي دارد، اين ساختمان ها جهت اسکان و پذيرايي از زائران ساخته و استفاده مي شوند.  ساخت و نگهداري مجموعه چک چک توسط زرتشتيان داخل و خارج از کشور تامين گرديده و مي گردد.

خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان به زیارتگاه چک چک یزد
بلیط هواپیما ارزان به زیارتگاه چک چک یزد

هر سال جشن مهرگان در اين زيارتگاه جشن برگزار مي‌شود و زرتشتيان بسياري در اين مکان گرد هم مي‌آيند.
گفته مي‌شود نام «چک چک» يا «چک چکو» از صداي قطره‌هاي آبي گرفته شده که از صخره‌اي مي‌چکد و اکنون به درون يک منبع ذخيره هدايت مي‌شود. نيايشگاه پير سبز امکانات رفاهي مانند برق، آب آشاميدني و تعدادي اتاق دارد که براي استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خيله» مي‌گويند. در داخل يکي از اتاق‌ها چاهي به ژرفاي بيش از 50 متر وجود دارد. بنا به اعتقاد زرتشتيان زمان حمله مسلمانان به ايران که با سقوط پادشاه ساساني وقت (يزدگرد) انجاميد، نيک بانو دختر شاه از دست مسلمانان فرار کرد و به سمت اردکان آمده و در ميان کوه مخفي و ناپديد شد و اين محل به عنوان زيارتگاه زرتشتيان قرار گرفت . يکي از کنيزان نيک بانو به نام گوهر بانو (مرواريد) نيز در چند کيلومتري وي مدفون است که با نام پير هريشت معروف است .

آب انبار شش بادگیری

خرید انلاین بلیط هواپیما ارزان به یزد
بلیط هواپیما ارزان به یزد

آب انباری است قدیمی با شش بادگیر که در محله تپه یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزن است و مخزن آب انبار گنبد تخم مرغی شکلی دارد.

  این آب انبار 55 پله دارد که بین پله های 25 و 26 آن از بالا، یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع می شود. طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگی های مهم این آب انبار است که در سال 1379 هجری قمری به سعی حاجی حسین میرالله ساخته شده است .

برای جستجوی قیمت بلیط هواپیما به یزد وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
beytoote.com
makanbin.com
hamgardi.com
mashreghnews.ir

تاریخ انتشار: 21 خرداد 96
آخرین بروزرسانی: 30 شهریور 96

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید