بلیط چارتر

1
4339
خرید بلیط چارتر هواپیما
خرید بلیط چارتر
بلیط چارترReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 3Rating: 5.0بلیط چارتربلیط چارتر گاه حتی بدل به نوعی تبلیغ نیز می‌شود. بیشترین چیزی که از کلمه‌ی چارتر برای ما تداعی می‌شود ارزان‌تر تمام شدن قیمت نهایی بلیط هواپیما است.

بلیط چارتر یا پرواز چارتر چه مفهومی دارد

وقتی نوبت به خرید بلیط هواپیما می‌رسد و سراغ گزینه‌های مختلف برای انجام این خرید می‌رویم، به اصطلاحات و کلماتی کلیدی بر می‌خوریم که به تردید رد آن لحظه برای ما اهمیت بسیاری پیدا می‌کند چراکه در نهایت به هزینه‌ی نهایی ما برای سفر مرتبط می‌شود؛ یکی از این کلمات که زیاد به آن می‌خوریم به ویژه در پروازهای داخلی و گاهی پرواز خارجی کلمه‌ی چارتر است، بلیط چارتر گاه حتی بدل به نوعی تبلیغ نیز می‌شود. بیشترین چیزی که از کلمه‌ی چارتر برای ما تداعی می‌شود ارزان‌تر تمام شدن قیمت نهایی بلیط هواپیما است. اما وقتی از بلیط هواپیمای چارتر سخن می‌گوییم، دقیقا داریم از چه چیز حرف می‌زنیم؟ در ادامه معنی این کلمه را به همراه سیار کلمات کلیدی این حوزه برایتان شرح خواهیم داد.

پرواز چارتر چیست؟

خرید آنلاین پرواز چارتری
پرواز چارتری

چارتر یعنی اجاره کردن هواپیما برای مدت مشخص و در مسیر مشخص، در تعریف لغوی آن را به اینگونه شرح می‌دهند، پروازهایی که توسط یک ارگان یا سازمان برای جابه‌جایی کارکنانش به صورت رفت و برگشت اجاره می‌شود. حالا اگر بخواهیم آن را در بستر گردشگری تعریف کنیم ، پروازهای چارتر را می‌توان اینگونه تعریف کرد، بعضی آژانس‌ها و شرکت‌هایی که خدمات مسافرتری ارائه می‌دهند، یک هواپیما را از یک شرکت هواپیمایی اجاره می‌کنند، یعنی تمام صندلی‌های آن هواپیما را برای مدتی معین در اختیار گرفته و کرایه می‌کنند و سپس برای آن اقدام به بلیط فروشی می‌کنند.

صندلی در پرواز چارتر

از این صندلی‌ها هم در تورهای گردشگری استفاده می‌شود و هم مستقلاً آن‌ها را به فروش می‌رسانند. از آن‌جا که هزینه‌ی ناشی از پر نشدن پرواز چارتر متوجه آژانس هواپیمایی اجاره‌کننده‌ی آن پرواز است،  در صورتی که صندلی‌های پرواز چارتر خالی بمانند، قیمت آن‌ها پایین‌تر می‌آید تا زودتر به فروش برسد. به صورت خلاصه و ساده چارتر یعنی دربست گرفتن هواپیما!

اینکه برای چه مدت هواپیما اجاره می‌شود شکل‌های گوناگونی دارد، اجاره‌ی هواپیما گاه به تناسب زمان است، یعنی مواقعی که درخواست سفر بالاست، مثل عید نوروز، برهه‌ای از تابستان و … و یا به صورت سالیانه و در مسیر مقصدهای پرگردشگر انجام می‌شود مثال آن در ایران کیش است.

خرید انلاین پرواز چارتر
پرواز چارتر

بلیط‌ چارتر معمولاغیر قابل استرداد هستند و امکان کنسل کردن آن‌ها وجود ندارد.

نکات مهم خرید بلیط چارتر

مسئولیت بار در بلیط چارتر

در پرواز چارتری برای بسیاری سوال است که مسولیت حمل و نقل اشخاص و لوازم آنها به عهده‌ی چه کسی خواهد بود؟ در پروازهای چارتر تمامی این مسولیت‌ها و مواردی همچون تاخیر و لغو پرواز، گم شدن بار و حوادث پیش بینی نشده، همه و همه بر عهده‌ی ایرلاین است. البته ریسک ناشی از پر و یا خالی بودن پرواز نیز متوجه شرکت اجاره کننده است و هزینه‌ی آن صرفه نظر از حضور و یا عدم حضور مسافر باید پرداخت شود.

استرداد و یا تغییر ساعت بلیط چارتر

در موقع خرید بلیط چارتر به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ آن وجود ندارد، حتی در مواردی غیر قابل استرداد است، این موضوع مهم‌ترین تفاوت میان پرواز چارتری و سیستمی است، البته گفتنی است که هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر شود، این بلیط‌ها ممکن است با قیمتی ارزان‌تر از نرخ مصوب فروخته شود.

شاید بد نباشد به یک تعریف دیگر نیز در اینجا آشنا شوید، پروازهایی که توسط خود هواپیمایی تنظیم شده‌اند که تحت تاثیر عوامل مختلف شرایطی و زمانی هستند.

در این شیوه با تعاریف دیگر همچون، چارترکننده و چاتردهنده نیز روبه‌رو هستیم که تعهدات آنها نسبت به یکدیگر بر اساس قراردادی است که بایکدیگر می‌بندند که میزان فروش صندلی و مدت زمانی که چارترکننده بلیط‌ هواپیما را بفروشد، مشخص می‌شود.

جمع بندی نکات برای خرید بلیط چارتر یا پرواز چارتر

خرید انلاین بلیط چارتر
خرید بلیط چارتر

در مجموع باید گفت بسیاری طرفدار بلیط‌ هواپیمای چارتری هستند به ویژه آنهایی که ریسک‌پذیرترند و خرید بلیط هواپیما را می‌گذارند برای لحظه‌های آخر! به قول بسیاری این بلیط‌ها می‌تواند مناسب کسانی باشد که می‌خواهند در نهایت به صورت اقتصادی به سفر بروند. البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید که خرید بلیط چارتر کمی شما را مقید می‌کند چرا که به طور معمول و در بیشتر موارد امکان کنسلی و استرداد هزینه وجود ندارد! در نتیجه پیش از خرید نهایی بلیط هواپیما شرایط خود را به دقت بررسی کنید و ببینید کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

برای جستجو و خرید بلیط چارتر به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.
گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط چارتر سفرستان

یک دیدگاه

  1. با سلام ؛در نوع بلیط چارتر بهتر است فرصتی برای خریدار منظور گردد تا در صورت انصراف و فروش مجدد بلیط ،امکان استرداد بخشی از بهای انصراف مقدور باشد.چرا که ممکن است برای بعضی مسافران(خریداران)مشکل یا معذوراتی بوجود آید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید