بندر لافت در جزیره قشم و مراسم سنتی برافراشتن بادبان

بندر لافت روستای کوچکی با جمعیت حدود 4000 نفر در بخش شمال غربی جزیره قشم واقع در استان هرمزگان است که هر بازدید کننده‌ای را با زیبایی چشمگیر، معماری سنتی و منظره دلنشینش فریب می‌دهد. فاصله کوتاه جزیره قشم تا مرکز این بندر و مجاورت آن با جنگل‌های مانگرو (حرا)، باعث شده است که بندر لافت یکی از قسمت‌های مهم جزیره قشم به شمار آمده و ارزش سفر به آن دو چندان شود.

0
85
بندر لافت جزیره قشم
بندر لافت
بندر لافت در جزیره قشم و مراسم سنتی برافراشتن بادبانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 11Rating: 4.0بندر لافت در جزیره قشم و مراسم سنتی برافراشتن بادبان بندر لافت.بندر لافت در جزیره قشم روستای کوچکی با جمعیت حدود 4000 نفر در بخش شمال غربی جزیره قشم واقع در استان هرمزگان است که بسیار دیدنی است.

بندر لافت در جزیره قشم

بندر لافت روستای کوچکی با جمعیت حدود 4000 نفر در بخش شمال غربی جزیره قشم واقع در استان هرمزگان است که هر بازدید کننده‌ای را با زیبایی چشمگیر، معماری سنتی و منظره دلنشینش فریب می‌دهد. فاصله کوتاه جزیره قشم تا مرکز این بندر و مجاورت آن با جنگل‌های مانگرو (حرا)، باعث شده است که بندر لافت یکی از قسمت‌های مهم جزیره قشم به شمار آمده و ارزش سفر به آن دو چندان شود. مهمترین ویژگی معماری روستای لافت، بادگیرهای بزرگ و کوچک موجود در آن است که برای ایجاد تهویه طبیعی و مقابله با آفتاب سوزان تابستان استفاده می‌شوند. در ادامه مطلب به مراسم و ویژگی‌های بیشتر این بندر اشاره خواهیم کرد.

آثار تاریخی بندر لافت

بندر لافت جزیره قشم
بندر لافت

از آثار تاریخی موجود در بندر لافت می‌توان قلعه نادری، قلعه پرتغالی و زیارتگاه‌های سید حسن منصور، شیخ طوسی و شیخ اندرابی را نام برد که از جاذبه‌های گردشگری مهم این بندر به شمار آمده و فرد را به بازدید از این آثار تاریخی پر قدمت وسوسه می‌کنند.

آب انبار و چاه‌های طلا بندر لافت

بندر لافت جزیره قشم
بندر لافت

در این بندر تاریخی تعداد اندکی آب انبار (مخازن آب‌های قدیمی) نیز وجود دارد و هنوز هم توسط مردم محلی آنجا استفاده می‌شود. این شهر ماهیگیری، مرکز چا‌های طلا نیز بوده که از طریق ایجاد سوراخ در لایه‌های سنگی ایجاد شده‌اند و جهت ذخیره آب تمیز و آشامیدنی به کار می‌روند. از این‌رو می‌توان گفت چاه‌های طلا و یا همان تل آب‌ها در لافت یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی و جذابی است که گردشگران ایرانی زیادی همه ساله برای بازدید از آن‌ها به سمت این منطقه روانه می‌شوند.

✅ بازدید از مقاله برنامه سفر قشم
✅ بازدید از مقاله برنامه سفر جزیره هرمز 3 روزه
✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما قشم

جزیره شیخ اندرابی بندر لافت

بندر لافت جزیره قشم
بندر لافت

شیخ اندرابی جزیره بسیار کوچکی در بین بندر لافت و خمیر است. برخی از قسمت‌های این جزیره، هنگام مد شدید در زیر آب فرو می‌روند. فاصله بین بندر لافت و این جزیره به قدری کوتاه است که در کمتر از 5 دقیقه توسط یک قایق‌سواری می‌توان به مقصد رسید. در حاشیه شمالی جزیره که سطح زمین نسبت به سایر نقاط آن پایین‌تر است، تعداد زیادی درخت حرا و در حاشیه جنوب شرقی‌اش، گنبد معروفی به نام زیارتگاه شیخ اندرابی یا همان قدمگاه شیخ وجود دارد. اگرچه در حال حاضر کسی در آنجا زندگی نمی‌کند، ولی در طول سال، توریست‌های زیادی از آنجا بازدید می‌کنند.

مساجد موجود در بندر لافت

بندر لافت جزیره قشم
بندر لافت

یکی دیگر از جاذبه‌های زیبای بندر لافت، مساجد متعدد موجود در این روستا می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به مسجد جامع لافت (مسجد حضرت رسول (ص))، مسجد ابوبکر صدیق (ره)، مسجد عمر ابن الخطاب (ره)، مسجد عثمان ذی النورین (ره)، مسجد امیرالمومنین علی (ع)، مسجد حسین (ع) و مسجد امام شافعی (ره) اشاره کرد که همیشه مورد توجه مسافرانی بوده اند که از دوردست‌ها به بندر لافت آمده‌اند.

مراسم برافراشتن بادبان در بندر لافت

بندر لافت جزیره قشم
بندر لافت

یکی دیگر از دلایلی که آدمی را کنجکاو به بازدید از این بندر می‌کند، وجود مراسم خاصی در آنجا می‌باشد. در بندر لافت مراسم سنتی به نام مراسم برافراشتن بادبان‌ها وجود دارد. این مراسم که قدمتی بیش از 500 ساله دارد، قبل از شروع سفر، برای ستایش پیامبر، ائمه و فرشتگان، توسط دریانوردان و ملوانان به همراه یک موسیقی سنتی اجرا می‌شود و در همین حین بادبان کشتی‌ها، قبل از حرکتشان به سایر نواحی جهت تجارت، برافراشته می‌شوند. بنا به گفته‌های موجود، مراسم برافراشتن بادبان نشانی از رونق و تجارت دریایی به شمار می‌آید.

همانطور که مشخص است این بندر با وجود کوچک بودنش، جاذبه‌های گردشگری زیادی را به خود اختصاص داده است. بنابراین اگر خیال خرید بلیط هواپیما و سفر به جزیره قشم را داشتید، پیشنهاد می‌کنیم تا حتما سری به این بندر زیبا و هیجان انگیز نیز بزنید و از مناظره آثار هنرمندانه، تاریخی و مراسم منحصر به فردش لذت ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما قشم و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید