تاثیر قیمت بنزین در بلیط هواپیما

بنزین هواپیما مطمعنا یکی از موارد ضروری مصرفی در یک سفر هوایی به شمار می رود. عده بسیاری از گردشگران سفر هوایی را به عنوان اصلی ترین روش سفر خود انتخاب می کنند و با خرید بلیط هواپیما به نقاط زیادی از جهان سفر می کنند.

0
396
دانستنی های جالب بنزین هواپیما
بنزین هواپیما
تاثیر قیمت بنزین در بلیط هواپیماReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 23Rating: 4.5بنزین هواپیما و دانستنی های جالب در مورد آن.بنزین هواپیما یکی از موارد ضروری مصرفی در یک سفر هوایی است و نوعی خاص از محصولات پتروشیمی بوده که برای تامین انرژی حرکتی هواپیماها بهره گیری میشود.

بنزین هواپیما

بنزین هواپیما مطمعنا یکی از موارد ضروری مصرفی در یک سفر هوایی به شمار می رود. عده بسیاری از گردشگران، سفر هوایی را به عنوان اصلی ترین روش سفر خود انتخاب می کنند و با خرید بلیط هواپیما به نقاط زیادی از جهان سفر می کنند. اما شاید افراد زیادی به نوع سوخت مصرفی این وسیله حمل و نقل پرطرفدار توجهی نداشته باشند. در این مطلب توجه شما را به سوی مطالب مفیدی در مورد بنزین هواپیما جلب خواهیم کرد که ممکن است خواندن آن برای شما بسیار مفید و جالب باشد. پس با سفرستان همراه باشید.

یکی از انواع کلی سوخت هواپیما (Aviation fuel) بنزین هواپیما محسوب می شود. سوختی که در هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد نوعی خاص از محصولات پتروشیمی بوده و از آن برای تامین انرژی حرکتی هواپیماها بهره گیری میشود. سوخت هواپیما نسبت به دیگر انواع بنزین و سوخت های ماشین آلات زمینی از کیفیت بالاتری بهرمند است. چراکه ایمنی این نوع سوخت به خصوص از لحاظ نقطه انجماد و احتمال انفجار تحت فشار، بسیار حساس خواهد بود. جالب است بدانید که انواع هواپیماها سوخت بسیار زیادی را در زمان برخاستن و نشستن بر زمین، مصرف می‌کنند. بنابراین کیفیت بنزین هواپیما در این موارد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

فرایند تولید و توزیع بنزین هواپیما این مایع گرانبها بخشی مهمی از صنعت هوانوردی محسوب می شود. جالب است بدانید که روش های انتقال بنزین و تجهیزات ذخیره سازی آن در هر فرودگاه به اندازه برج مراقبت و تعمیر و نگهداری خود هواپیما حائز اهمیت خواهد بود. در واقع اگر نحوه نگهداری بنزین هواپیما به درستی صورت نپذیرد و یا موادی ناخواسته به آن اضافه گردد، موتور هواپیما نیز تحت تاثیرات منفی قرار خواهد گرفت.

بنزین هواپیما به عنوان یک محصول پتروشیمی توسط شرکت‌های بزرگ پتروشیمی جهان مانند بریتیش پترولیوم، شل و دیگر کمپانی‌های بزرگ نفتی تولید می‌شود. بنزین هواپیما را می توان به دو نوع کلی تقسیم کرد که در واقع به دو مجموعه کلی موتورهایی که از آن استفاده می‌کنند بستگی خواهد داشت. به این منظور که این نوع خاص بنزین هواپیما برای چه گروه موتورهای هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد. گروه اول موتورهای توربینی و گروه دوم موتورهای درون سوز پیستونی هستند.

بهترین نوع بنزین هواپیما سوخت جت (Jet fuel) است که هم در هواپیماهای جت و هم در موتورهای هواپیماهای تجاری موسوم به توربوپراب کاربرد زیادی را به همراه دارد. این نوع سوخت باید در دماهای پایین گران‌روی پایینی داشته (غلیظ نشود و روان بماند) و از بهره‌وری انرژی بالایی برخوردار باشد. از طرفی نباید دچار زنگ زدگی شده و به بخش‌های حساس موتور جت صدمه بزند. در حال حاضر بیشتر خطوط هواپیمایی تجاری و نظامی از سوخت جت به عنوان بنزین هواپیما بهره می گیرد چراکه از هزینه کمتر و بهره‌وری بالاتری برخوردار است.

متداول‌ترین نوع بنزین هواپیما یعنی سوخت جت به نام ATF یا (aviation turbine fuel) شناخته می‌شود. این نوع بنزین هواپیما در موتورهای توربینی مشهور به سری A مورد استفاده قرار می گیرد که متداول‌ترین نوع موتور در هواپیماهای تجاری است.

یک نوع دیگر از بنزین هواپیما هم موجود است که تولید و عرضه آن در مقیاس بسیار کمتری انجام می شود و کاربرد آن بیشتر در هواپیماهای آموزشی و تک سرنشین با موتورهای سیلندری خواهد بود. این نوع سوخت، با نام گازوئیل هواپیما یا (aviation gasoline) شناخته می شود و مخفف آن Avgas است.

نکات جالبی که در مورد بنزین هواپیما باید بدانید

جالب است بدانید که بنزین هواپیما این ماده ارزشمند از ترکیب بیش از ۲۰۰۰ ماده شیمیایی گوناگون تشکیل می شود و از فرایند تولیدی پیچیده ای برخوردار است. برخی از مهمترین این مواد عبارتند از هیدروکربن‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد ضد انجماد و مواد پایدارکننده. دقت زیاید در ترکیب این مواد به کار گرفته می شود تا موتور هواپیما در دما و فشار، بتواند به درستی کار خود را انجام دهد.

نکته جالب دیگری که باید از آن مطلع باشید این است که اکنون بنزین هواپیما به عنوان یک سوخت فسیلی در حال جایگزین شدن با بنزین هوایپما با منشا زیستی و گیاهی است.

مورد جالب دیگر اینکه نزدیک‌ترین ماده پتروشیمی به بنزین هواپیما، «نفت سفید» می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید