بهترین فرودگاه های بین المللی ایران

همه ما معمولا اولین کاری که بعد از رزرو بلیط هواپیما انجام می دهیم پیدا کردن اسم و موقعیت فرودگاه است به ویژه اگر در شهری به جز محل زندگیمان باشیم.

0
254
معرفی بهترین فرودگاه های بین المللی ایران
بهترین فرودگاه های بین المللی ایران
بهترین فرودگاه های بین المللی ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 4Rating: 4.0بهترین فرودگاه های بین المللی ایران و معرفی ویژگی های آنها.بهترین فرودگاه های بین المللی ایران فرودگاه هایی که با سطح بالای خدمات و امکانات توانسته اند به رده فرودگاه های بین المللی برسند یا حداقل نزدیک شوند.

با بهترین فرودگاه های بین المللی ایران آشنا شوید.

همه ما معمولا اولین کاری که بعد از رزرو بلیط هواپیما انجام می دهیم پیدا کردن اسم و موقعیت فرودگاه است به ویژه اگر در شهری به جز محل زندگیمان باشیم. پس از آن معمولا به دنبال امکانات و امتیازهایی هستیم که فرودگاه در اختیارمان می گذارد. فرودگاه های بزرگ دنیا، گذشته از خدمات مخصوص برخی هواپیمایی ها، معمولا امکانات و تسهیلات فراوانی را برای مسافران در نظر گرفته اند. از طراحی و نمای بیرونی فرودگاه گرفته تا امکانات و طراحی های داخلی فرودگاه ها که گاهی همه چیز حیرت آور و جالب است. به طور مثال ساعت بزرگ در سالن فرودگاه هلند به نحوی است که گویا فردی داخل ساعت ایستاده و هر دقیقه عقربه های ساعت را جا به جا می کند. در ایران شاید فرودگاه ها چنین طراحی ها و وسیله های جالبی نداشته باشند، اما هستند فرودگاه هایی که با سطح بالای خدمات و امکانات توانسته اند به رده فرودگاه های بین المللی برسند یا حداقل نزدیک شوند. در ادامه نگاهی به بهترین فرودگاه های بین المللی ایران خواهیم داشت.

شناختن فرودگاه چه فایده ای دارد؟

همانطور که در ابتدا گفتیم اولین کاری که مسافران پس از خرید بلیط هواپیما انجام می دهند، شناختن فرودگاه (موقعیت، امکانات، خدممات و غیره) است. اما چرا؟ خب اصلی ترین دلیل این است که بخش بزرگی از وقت سفر مسافر یا گردشگر در فرودگاه سپری می شود و بنابراین داشتن شناخت اولیه ای در خصوص فرودگاه ضروری است. فرض کنید می خواهید کارهای پذیرش فرودگاهی را انجام دهید اما به دلیل نداشتن شناخت کافی از فرودگاه وقت زیادی را صرف پرس و جو و رفت و آمدهای غیر ضروری خواهید کرد. کاری که در اکثر مواقع منجر به جا ماندن از پرواز می شود.

دانستن کد یاتا ضروری است؟

معرفی بهترین فرودگاه های بین المللی ایران
بهترین فرودگاه های بین المللی ایران

اگر در کشور دیگر باشید، دانستن کد یاتا کمک بسیاری به شناخت فرودگاه خواهد کرد. اما کد یاتا را از کجا باید پیدا کنید؟ اگر به بلیط هواپیما خود دقت کنید، کدهای مختلفی را خواهید دید که یکی از آن ها کد یاتا است. کد یاتا از سه حرف تشکیل شده که در واقع این کد حروف اختصاری شهر و کشوری است که فرودگاه در آن قرار دارد. به طور مثال کد یاتا فرودگاه شهر لندن LCY است.

کد ایکائو

ایکائو نیز مانند یاتا کدی برای شناسایی فرودگاه های جهان است با این تفاوت که ایکائو را بیشتر در کنترل برنامه های پروازی و کنترل ترافیک هوایی به کار می برند.

فرودگاه های ایران

ایران حدود ۹۰ فرودگاه فعال در شهرهای مختلف دارد که از بین آن ها تنها ۱۳ فرودگاه جزو فرودگاه های بین المللی هستند:

فرودگاه بین المللی امام خمینی و مهرآباد، تهران

پایتخت ها به دلایل مختلف نسبت به سایر شهرها از سطح امکانات و خدمات بهتری برخوردارند و چندان جای تعجب نیست اگر بگوییم یکی از بهترین فرودگاه های بین المللی ایران در پایتخت کشور قرار دارد. فرودگاه مهرآباد در سال ۱۳۱۷ افتتاح شد اما با توجه به افزایش روزافزون پروازها نیاز به فرودگاهی جدیدتر و بزرگتر بود. فرودگاه امام خمینی در سال ۱۳۸۲ با هدف جایگزینی فرودگاه مهرآباد ساخته شد. بد نیست بدانید که این دو فرودگاه حدود ۷۰ درصد از جابه جایی های کشور را برعهده دارند.

کد یاتا فرودگاه بین المللی امام خمینی: IKA

کد ایکائو فرودگاه بین المللی امام خمینی: OIIE

کد یاتا فرودگاه بین المللی مهرآباد: THR

کد ایکائو فرودگاه بن المللی مهرآباد: OIII

✅ بازدید از مقاله کم تاخیرترین ایرلاین های دنیا

فرودگاه بین المللی شهید مدنی، تبریز

معرفی بهترین فرودگاه های بین المللی ایران
بهترین فرودگاه های بین المللی ایران

پس از تهران یکی از پرترددترین فرودگاه های کشور فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز است. این فرودگاه بزرگ ترین فرودگاه شال غرب کشور و به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود از حساس ترین و مهم ترین آن هاست. فرودگاه تبریز ۳ پایانه مختلف برای پروازهای داخلی، خارجی و حجاج دارد.

کد یاتا فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز: TBZ

کد ایکائو فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز: OITT

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی، اصفهان

یکی دیگر از فرودگاه های بزرگ و پر رفت و آمد کشور فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان است. این فرودگاه در سال ۱۳۶۳ افتتاح شد. فرودگاه اصفهان دو ترمینال دارد که یکی به پروازهای خارجی و دیگری به پروازهای داخلی اختصاص یافته است. پارکنگ طبقاتی، خدمات باربری و فروشگاه بخش از خدمات و امکانات این فرودگاه است.

کد یاتا فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان: IFN

کد ایکائو فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان: OIFM

فرودگاه بین المللی بندرعباس

معرفی بهترین فرودگاه های بین المللی ایران
بهترین فرودگاه های بین المللی ایران

فرودگاه بین المللی بندرعباس در سال ۱۳۲۹ و در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر ساخته شد. این فرودگاه به لحاظ اقتصادی جز فرودگاه های مهم کشور است که اکثر پروازهای خارجی به کشورهای همسایه را انجام می دهد.

کد یاتا فرودگاه بین المللی بندرعباس: BND

فرودگاه بین المللی دیرستان، جزیره قشم

فرودگاه قشم نزدیک روستایی به نام دیرستان افتتاح شده و به همین دلیل به آن فرودگاه دیرستان می گویند. این فرودگاه در سال ۱۳۰۴ احداث شد و یکی از راه هایی است که مسافران را به جزیره قشم  می رساند.

کد یاتا فرودگاه بین المللی دیرستان: GSM

کد ایکائو قرودگاه بین المللی دیرستان: OIKQ

فرودگاه بین‌المللی کیش

فرودگاه بین المللی کیش در سال ۱۳۴۷ در فضایی ۹ میلیون متر مربعی  افتتاح شد. این فرودگاه یکی از مهم ترین و پر تردد ترین فرودگاه های کشور است. جالب است بدانید فرودگاه کیش اولین فرودگاه بین المللی منطقه آزاد ایران است.

کد یاتا فرودگاه بین المللی کیش: KIH

کد ایکائو فرودگاه بین المللی کیش: OIKQ

سایر فرودگاه های بین المللی ایران عبارتند از: فرودگاه بین المللی لارستان، فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه بین المللی پیام، فرودگاه بین المللی اردبیل، فرودگاه بین المللی پرس آباد مغان و فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد.

بهترین فرودگاه بین المللی ایران

از میان ۱۳ فرودگاه بین المللی ایران با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند ظرفیت جابه جایی، عملکرد مناسب، امکانات و غیره باید گفت فرودگاه بی المللی امام خمینی، مهرآباد و فرودگاه بین المللی کیش بهترین فرودگاه های بین المللی ایران اند. البته به این لیست می توان فوردگاه بین المللی مشهد را هم اضافه کرد.

در ادامه می توانید با برترین ایرلاین های ایران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید