بهترین کتابخانه های اروپا را بشناسید

اگر به مطالعه و کتاب‌خوانی علاقه داشته باشید، حتماً به کتابخانه های مختلف در ایران سر زده اید و کتاب‌های موردنظر خود را دریافت و یا در این کتابخانه‌ها به مطالعه پرداخته‌اید؛ اما در خارج از ایران و در سرتاسر جهان کتابخانه های بی‌شماری نیز وجود دارند که برخی از آن‌ها چه از نظر معماری و ساختاری و چه از نظر تعداد کتاب‌های موجود در آن بهترین هستند؛ اما کدام‌یک از این کتابخانه‌ها به‌راستی علاقه‌مندان به مطالعه را به وجد خواهد آورد؟

0
73
معرفی بهترین کتابخانه های اروپا
بهترین کتابخانه های اروپا
بهترین کتابخانه های اروپا را بشناسیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 23Rating: 4.0بهترین کتابخانه های اروپا و تجربه یک سفر بیادماندنی و علمی در اروپا.بهترین کتابخانه های اروپا که برخی از آن‌ها چه از نظر معماری و ساختاری و چه از نظر تعداد کتاب‌های موجود در آن بهترین هستند.

بهترین کتابخانه های اروپا

اگر به مطالعه و کتاب‌خوانی علاقه داشته باشید، حتماً به کتابخانه های مختلف در ایران سر زده اید و کتاب‌های موردنظر خود را دریافت و یا در این کتابخانه‌ها به مطالعه پرداخته‌اید؛ اما در خارج از ایران و در سرتاسر جهان کتابخانه های بی‌شماری نیز وجود دارند که برخی از آن‌ها چه از نظر معماری و ساختاری و چه از نظر تعداد کتاب‌های موجود در آن بهترین هستند؛ اما کدام‌یک از این کتابخانه‌ها به‌راستی علاقه‌مندان به مطالعه را به وجد خواهد آورد؟ اگر تمایل دارید که پاسخ این سؤال را بدانید، جای نگرانی نیست؛ زیرا که در قالب این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا برخی از بهترین کتابخانه های اروپا را برای شما معرفی کرده و برایتان توضیح دهیم تا اگر روزی بلیط هواپیما به مقصد کشورهای این قاره تهیه کردید و قصد مطالعه را داشتید، بدانید کدام کتابخانه‌ها ارزش بازدید را خواهند داشت.

کتابخانه Bodleian، آکسفورد، بریتانیا

معرفی بهترین کتابخانه های اروپا
بهترین کتابخانه های اروپا

این کتابخانه که در سال 1602 به‌عنوان کتابخانه دانشگاه آکسفورد تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌ها در اروپا است. این کتابخانه بیش از 11 میلیون اثر را در خود جای داده که برخی از آن‌ها از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار هستند: چهار کپی از Magna Carta، یک جلد انجیل Gutenberg و First Folio از شکسپیر (نوشته شده در سال 1623).

این کتابخانه از ساختمان‌های متعددی ساخته شده است، شاید جالب‌ترین آن‌ها Radcliff Camera باشد که در بین سال‌های 1737 الی 1749 ساخته شده است تا کتابخانه علمی Radcliff را در خود جای دهد. اولین کتابخانه دایروی انگلستان یعنی Radcliff، با ظاهر شدن در فیلم‌های متعدد همچون شرلوک هولمز جوان، مقدس، ویالون قرمز و قطب‌نمای طلایی، بر شهرت خود افزوده است.

اتاق مطالعه در موزه بریتانیا، لندن، انگلستان

معرفی بهترین کتابخانه های اروپا
بهترین کتابخانه های اروپا

اتاق مطالعه در موزه بریتانیا در مرکز سرای بزرگ موزه قرار گرفته است. نمای بیرونی گنبد دار این ساختمان از سقف نمای داخلی منحصربه‌فرد آن که از نوع مخصوصی از کاغذ ماچه (papier-mache) ساخته شده است، محافظت می‌کند. اگر تاریخ این کتابخانه را در نظر بگیریم، دسترسی به این اتاق مطالعه برای محققان نام‌نویسی شده و بازدیدکنندگان قابل‌توجهی همچون کارل مارکس، اسکار وایلد، ماهاتما گاندی، رودیارد کیپلینگ، جورج اورول، مارک توین، لنین و H.G. Wells محدود شده بود.

بیشتر مجموعه‌های این اتاق مطالعه به کتابخانه جدید بریتانیایی در سال 2000 انتقال یافت؛ این اتاق مطالعه امروزه دارای یک مرکز اطلاعات و مجموعه‌ای هنر ویژه و عناوین تاریخی مربوط به مجموعه‌های موزه بریتانیا، می‌باشد. این اتاق مطالعه همچنین به خاطر برگزاری نمایشگاه‌های بلندمدت موقت مخصوص خود، همانند نمایشگاه 2006 شناخته‌شده می‌باشد که این نمایشگاه با محور ارتش مشهور Terracotta چین برگزار شد.

✅ بازدید از مقاله کتابخانه های عجیب و غریب دنیا
✅ بازدید از مقاله کتابخانه‌های بزرگ اروپا

کتابخانه واتیکان، شهر واتیکان، رم

معرفی بهترین کتابخانه های اروپا
بهترین کتابخانه های اروپا

کتابخانه واتیکان، تحت نظارت و اختیار قانونی روحانی کلیسای کاتولیک در رم بوده و یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه های جهان می‌باشد. اگرچه این کتابخانه به‌طور رسمی در سال 1475 تأسیس شده است، موجودیت آن به اوایل سال‌های تشکیل کلیسای کاتولیک باز می‌گردد. به مدت حدود 600 سال این کتابخانه از طریق اکتساب‌های تاریخی، میراث‌های دست‌ودل‌باز و هدیه‌های باارزش، بر مجموعه خود افزوده است.

کتابخانه واتیکان در حال حاضر بیش از 1.1 میلیون جلد کتاب، 75,000 دست‌نوشته و بیش از 8,500 کتاب از دوران اولیه چاپ کتاب‌ها را دارا می‌باشد. این کتابخانه همچنین قدیمی‌ترین نسخه دست‌نوشته انجیل و همچنین آثار بااهمیت دیگری از دوران قرون‌وسطایی را در خود جای داده است.

کتابخانه ملی سنت مارک، ونیز، ایتالیا

معرفی بهترین کتابخانه های اروپا
بهترین کتابخانه های اروپا

این کتابخانه در یک ساختمان رنسانس در ونیز ایتالیا قرار داشته و یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های متن کلاسیک در جهان را شامل می‌شود. اگرچه دوران ساخت‌وساز طولانی‌مدت آن تا سال 1537 آغاز نشده بود، جمع‌‌آوری کتاب برای کتابخانه از سال 1468 با هدایایی از طرف کاردینال Bessarion آغاز گردید. این هدایا شامل 250 نسخه دست‌نوشته و 750 جلد کتاب‌های بسیار قدیمی بودند.

از سال 1603 قانونی وضع شد که بر اساس آن کتاب‌هایی که در کتابخانه ملی جای می‌گرفتند باید یک نسخه از آن‌ها در ونیز چاپ میشد. امروزه مجموعه کتاب‌های این کتابخانه، بیش از 1 میلیون جلد کتاب، بیش از 13,000 دست‌نوشته، 2،883 کتاب اصلی از دوران اولیه چاپ و بیش از 24,000 نسخه آثار قرن شانزدهمی را شامل می‌شود.

کتابخانه صومعه سنت گال (Abbey Library of Saint Gall)، سنت گالن، سوئیس

کتابخانه صومعه سنت گال سوئیس
کتابخانه صومعه سنت گال

کتابخانه صومعه سنت گال، قدیمی‌ترین کتابخانه در سوئیس است. مؤسس این کتابخانه یعنی سنت اوتهمار (Saint Othmar)، همچنین به خاطر ساختن یک صومعه با همان نام در سال 719 شناخته‌شده و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه های صومعه در جهان مشهور است. کتابخانه سنت گال محل قرار گرفتن بیش از 160,000 جلد می‌باشد که در بین آن‌ها دست‌نوشته‌هایی وجود دارد که تاریخ آن به قرن هشتم میلادی باز می‌گردد.

در سال 1983، سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی ملل متحد (یونسکو)، این کتابخانه را یک میراث جهانی خوانده و آن را “نمونه‌ای عالی از یک صومعه کارولنژی” نامید. این کتابخانه دسترسی آنلاین به بسیاری از آثار خود را ارائه می‌دهد. در این کتابخانه قانونی وجود دارد که طبق آن تنها کتاب‌های قبل از سال 1900 را می‌توان به‌صورت حضوری در این کتابخانه مطالعه کرد.

کتابخانه ملی اتریش، وین، اتریش

معرفی کتابخانه ملی اتریش
کتابخانه ملی اتریش

کتابخانه ملی اتریش که بیش‌تر شبیه کتابخانه کنگره در آمریکا است، مسئولیت سازمان‌دهی تمامی کتاب‌هایی که در اتریش به چاپ می‌رسند را عهده‌دار می‌باشد. از بین آثاری با برجستگی ویژه در این کتابخانه، می‌توان به بهترین مجموعه‌های جهانی، کتاب‌های کمیاب که مربوط به قرن چهارم میلادی هستند، یادبود اثر برنامه جهانی یونسکو (Vienna Dioscuridas، یک دست‌نوشته روشن‌شده قرن ششمی که در مورد پزشکی و درمان است) و مجموعه‌ای از نقشه‌ها را که تاریخ آن به قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد، اشاره کرد.

این کتابخانه که در اصل در پرونکسال (Prunksaal) قرار داشت، امروزه در قصر هوفبورگ (Hofburg) و the baroque Palais Mollard-Clary قرار گرفته و 7.4 میلیون اثر مختلف را در خود جای داده است.

می‌توان نتیجه گرفت که اهل‌قلم و علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی با مراجعه به کتابخانه های ذکرشده در سفرهای اروپایی خود، خواهند توانست اوقات به‌یادماندنی را تجربه کرده و از کتاب خواندن در این کتابخانه های بی‌نظیر نهایت لذت را ببرند و درعین‌حال از مجموعه‌های بی‌نظیر کتاب‌های آن نیز استفاده کنند. پس اگر به مطالعه علاقه دارید، فرصت خریداری بلیط هواپیما به کشورهای اروپایی و مطالعه در کتابخانه های مذکور را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید