بازدید از بی‌بی شهربانو، شهرری

ایران به عنوان یک کشور اسلامی، مردمان معتقد و با ایمانی دارد. اکثر مردم اعتقاد خاصی به آرامگاه‌ها و امام‌زاده‌هایی دارند که از نوادگان امام‌ها هستند و احترام خاصی برای آن‌ها قائل می‌باشند. اگر سراسر ایران را بگردید، در تمام شهرها و شهرستان‌های آن حداقل یک یا دو امام‌زاده وجود دارد. یکی از آرامگاه‌هایی که مردم تهران به آن معتقد هستند، آرامگاه بی‌بی شهربانو در شهرری است. اگر به تهران سفر می کنید، می‌توانید از این مکان مذهبی بازدید کنید.

0
238
بی‌بی شهربانو شهر ری
بی‌بی شهربانو
بازدید از بی‌بی شهربانو، شهرریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 22Rating: 2.5بازدید از بی‌بی شهربانو، شهرری در استان تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانآرامگاه بی‌بی شهربانو در شهرری قرار دارد و مردم زیادی هر سال از تهران و سراسر ایران برای زیارت به این مکان می‌آیند. طبق کتیبه‌ای که در این آرامگاه

بی‌بی شهربانو، شهرری

ایران به عنوان یک کشور اسلامی، مردمان معتقد و با ایمانی دارد. اکثر مردم اعتقاد خاصی به آرامگاه‌ها و امام‌زاده‌هایی دارند که از نوادگان امام‌ها هستند و احترام خاصی برای آن‌ها قائل می‌باشند. اگر سراسر ایران را بگردید، در تمام شهرها و شهرستان‌های آن حداقل یک یا دو امام‌زاده وجود دارد. یکی از آرامگاه‌هایی که مردم تهران به آن معتقد هستند، آرامگاه بی‌بی شهربانو در شهرری است. اگر به تهران سفر می کنید، می‌توانید از این مکان مذهبی بازدید کنید.

آرامگاه بی‌بی شهربانو

بی‌بی شهربانو شهر ری
بی‌بی شهربانو

آرامگاه بی‌بی شهربانو در شهرری قرار دارد و مردم زیادی هر سال از تهران و سراسر ایران برای زیارت به این مکان می‌آیند. طبق کتیبه‌ای که در این آرامگاه وجود دارد، گفته می‍‌شود بی‌بی شهربانو همسر امام حسین (ع)، امام سوم شیعیان و مادر امام زین‌العابدین می‌باشد. آرامگاه بی‌بی شهربانو با 33 متر طول و 22 متر عرض، به شکل محوطه مستطیلی (شمالی- جنوبی) است. این آرامگاه از شمال به کوهستان و از جنوب به چندین بنای سنگی محکم محدود می‌شود که پوشش گنبدی دارند و از سنگ و آجر ساخته شده‌اند. اطراف آرامگاه بی‌بی شهربانو با دیوارهای از جنس سنگ و متعلق به دوره بوییان و سلجوقیان محاصره گردیده است. امروزه، دیوارهای جدیدی در محوطه اصلی احداث گردیده‌اند که بخش‌های مختلف محوطه شامل اتاق‌ها، رواق‌ها، راهروها و دیگر بخش‌ها را از هم سوا کرده‌اند.

✅ بازدید از مقاله مسجد شاه تهران
✅ بازدید از مقاله تپه میل شهر ری
✅ بازدید از مقاله بادگیر 400 ساله شهر ری

قدمت آرامگاه بی‌بی شهربانو

بی‌بی شهربانو شهر ری
بی‌بی شهربانو

اگر بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، در بازدید از بقعه بی‌بی شهربانو و دقت در معماری بنا خودتان متوجه قدمت تاریخی و قدیمی آن خواهید شد. از سبک معماری بنای آرامگاه بی‌بی شهربانو کاملا مشخص است که طرح ساخت آن به دوره ساسانیان مربوط است. بنای بقعه را اگر خوب تماشا کنید، اتاق‌های آجری و جنس سنگ و گچی آن را مشاهده خواهید کرد. این بنا در سده چهارم که به زمان عهد آل بویه برمی‌گردد، به عنوان آرامگاه مورد استفاده قرار می‌گرفته و بخش‌هایی به آن اضافه شده است. داخل این آرامگاه یک حرم چهارگوش کوچکی وجود دارد که ورودی اصلی آن رو به مشرق است و به روی سردر آن کتیبه‌ای وجود دارد که به روزگار صفوی مربوط است. اما، تزئینات، کاشی‌ کاری‌ها و گچ‌ بری‌های بنای حرم، از آثار دوره قاجار می‌باشند.

داخل حرم بی‌بی شهربانو

بی‌بی شهربانو شهر ری
بی‌بی شهربانو

بخشی از حیاط داخلی آرامگاه در گذشته به شکل ایوان بوده است و امروزه دهلیزی است که مقابل سردر بقعه قرار گرفته است. بنای مربع شکل استوار و از جنس سنگ با ابعاد 5*8 متر و با پوشش ضربی در جنوب دهلیز قرار دارد که قدمتش به قرن چهارم مربوط می‌شود. اگر بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، در سفر به شهرری و بازدید از آرامگاه بی‌بی شهربانو اتاقی زیبا و تاریخی در جنوب حرم مشاهده خواهید کرد که متعلق به دوره ساسانی است. از آن جایی که بنای مربع شکل سنگی در قسمت شرقی این اتاق واقع شده است، معلوم می‌شود که در گذشته راه ورودی اصلی به داخل حرم از این اتاق بوده است. همچنین، یک رواق یا مسجدی از دوران قاجار در قسمت شمالی حرم وجود دارد. حیاط بیرونی بقعه، صحن بزرگ‌تری است که در شمال همین رواق یا مسجد قرار گرفته است. میهمانان و زوّاری که بلیط هواپیما تهران را برای زیارت حرم بی‌بی شهربانو خریداری کرده‌اند، می‌توانند در اتاقی که در شمال صحن بزرگ قرار دارد، استراحت کنند.

زیارت زائران از حرم بی‌بی شهربانو

بی‌بی شهربانو شهر ری
بی‌بی شهربانو

هما‌‌ن‌طور که پیش‌تر اشاره نمودیم، حرم بی‌بی شهربانو یکی از آرامگاه‌هایی است که مردم محلی و حتی مسافرانی که بلیط هواپیما تهران را برای زیارت بی‌بی شهربانو خریداری می‌کنند، احترام خاصی برای آن قائل هستند و تمامی نذر و نذورات خود را در این آرامگاه احسان می‌دهند. زائرین بسیاری تاکنون به حرم بی‌بی شهربانو دخیل بسته و حاجت‌روا گردیده است. هر کسی با هر امیدی و با هر نیازی به درگاه این حرم پناه می‌آورد و امید برآورده شدن حاجتش را دارد. حس وحال زیارت حرم بی‌بی شهربانو بسیار معنوی و دلنشین است. حتی اگر برای ساعاتی آرامش هم باشد، بازدید از این آرامگاه پیشنهاد می‌شود. می‌توانید در سفر به تهران و یا شهرری سری به این آرامگاه بزنید و بی‌بی شهربانو را زیارت کنید. زائرین معمولا داخل غاری با ورودی تنگ و باریک که سمت راست و پایین پله‌های آرامگاه بی‌بی شهربانو قرار دارد، شمع روشن کرده و نذر می‌کنند.

مشخصات داخل حرم

بی‌بی شهربانو شهر ری
بی‌بی شهربانو

اگر بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، در زیارت از حرم بی‌بی شهربانو در شهرری، متوجه صندوقی به روی قبر وی خواهید شد. به روی این صندوق منبت کاری شده نام‌ها و القاب بی‌بی شهربانو، احادیث پیامبر، نام بانی و سازندگان آرامگاه همراه با تاریخ 888 هجری قمری حک شده‌اند. سقف حرم از جنس سنگ است و کف آرامگاه از سنگ مرمر می‌باشد. درخت کهن‌سالی داخل زیارتگاه وجود دارد و وجود آن در داخل آرامگاه بسیار جالب است. نکته جالب دیگر درباره داخل زیارتگاه این است که ظرف‌هایی به روی کف زیارتگاه گذاشته شده‌اند که بری جمع‌آوری آبی است که از سقف به صورت قطره قطره چکه می‌کند. این آب هم به عنوان تبرّک به زائرین داده می‌شود و هم برای مصرف خوراکی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است همه ساله در بیست و هفتم خرداد ماه زرتشتیان به این زیارتگاه می‌آیند و مشغول راز و نیاز و دعا می‌شوند.

مقررات ورود به داخل حرم

بی‌بی شهربانو شهر ری
بی‌بی شهربانو

اگر می‌خواهید به زیارت بی‌بی شهربانو در شهرری بروید، به یاد داشته باشید که باید مقرراتی را برای ورود به داخل حرم رعایت نمایید. زائرین بایستی به نشانه احترام، به هنگام ورود به داخل حرم کفش‌هایشان را درآورده و پوشش مناسب و پوشیده داشته باشند. برای بانوان پوشیدن چادر الزامی می‌باشد. همچنین، در قسمت ورودی حرم تابلوهایی نصب گردیده‌اند که به زائرین هشدار می‌دهند تا به نشان احترام از هرگونه آلودگی پاک باشند و افرادی که شرایط خاص دارند، باید همچون مسجد، از ورود به حرم خودداری کنند.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید