آشنایی با تئاتر شهر تهران

تئاتر شهر تهران از جمله مهمترین و زیباترین جاذبه های فرهنگی تهران و ایران به شمار می رود. این تئاتر که بزرگ ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است، در دوران قبل از انقلاب ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

0
118
معرفی تئاتر شهر تهران
تئاتر شهر تهران
آشنایی با تئاتر شهر تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 8Rating: 4.0تئاتر شهر تهران از جمله مهمترین و زیباترین جاذبه های فرهنگی ایران.تئاتر شهر تهران بزرگ ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است که در دوران قبل از انقلاب ساخته شده و به بهره برداری رسیده است و جزو میراث فرهنگی کشور محسوب می شود.

تئاتر شهر تهران

تئاتر شهر تهران از جمله مهمترین و زیباترین جاذبه های فرهنگی تهران و ایران به شمار می رود. این تئاتر که بزرگ ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است، در دوران قبل از انقلاب ساخته شده و به بهره برداری رسیده است. از طرفی، این مجموعه جزو میراث فرهنگی کشور محسوب می شود. اگر از خریداران بلیط هواپیما تهران هستید و به مکان های فرهنگی علاقمندید در ادامه با معرفی تئاتر شهر تهران همراه سفرستان باشید.

تاریخچه تئاتر شهر

معرفی تئاتر شهر تهران
تئاتر شهر تهران

مجموعه تئاتر شهر تهران در سال 1346 بر اساس طرحی از بیژن انصاری و با نظارت مهندس سردار افخمی آغاز و در هشت بهمن سال 1351 افتتاح شد. این مکان قبلاً یکی از تفرجگاه های مردم تهران بوده و در این منطقه ساختمانی معروف به مهمانخانه بلدیه (کافه شهرداری) قرار داشته است. کافه شهرداری در سال 1309 شمسی تأسیس شده بود و آن زمان ها گروه های شعبده باز و سیرک بازان، در فضای باز اطراف این مهمانخانه به اجرای برنامه های جالب می پرداختند. در اوایل این مجموعه، دولتی و زیر نظر سازمان جشن هنر بوده است. سپس توسط سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران و انجمن ایران و آمریکا اداره می شده است. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حکم شورای انقلاب در سال 59 اداره این مجموعه از وزارت فرهنگ و آموزش عالی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شد.

معماری چشم نواز تئاتر

مجموعه تئاتر شهر نه تنها یکی از مهم ترین مجموعه های تئاتری ایران به شمار می رود، بلکه ساختمان مدور آن یکی از شاهکارهای معماری ایران محسوب می شود. نمای گنبد نیم مدور بام و ستون های قرینه اطراف آن هم از دور مانند خیمه ای بر محوطه سنگ فرش گسترده پارک دانشجو قوام یافته و یادآور تابلو تکیه دولت اثر کمال الملک می باشد. از نظر بافت ظاهری بنا، ساختمان آن شبیه برج طغرل در شهر ری است و دیوار بیرونی، ترکیب انتزاعی و زیبای کاشی فیروزه ای و سبز و آجر به شکل برجسته، یادآور نشانه های معماری دوره ایلخانیان است.

فضاهای داخلی بنا با پیچ و خم های هندسی شاید بر کاربرد دایره و رازگونگی آن در فرهنگ و هنر ایرانی تأکید می کند که در پلان دایره ای آن بارزترین نمود را دارد. مساحت بستر طرح این بنا 3 هزار مترمربع، و مساحت زیر بنا ى آن 5 هزار و 600 متر مربع است. با توجه به پلان دایره اى شکل این بنا، قطر تقریبى بدنه آن 34 متر بوده و ارتفاع تئاتر 15 متر است.

✅ بازدید از مقاله معروف ترین کافه های تهران

بخش های مختلف تئاتر

معرفی تئاتر شهر تهران
تئاتر شهر تهران

مجموعه تئاتر شهر که در ابتدا تنها برای اجرا در تالار اصلی ساخته شده بود در حال حاضر با پنج تالار فعالیت می کند. سالن اصلی آن که گنجایش 579 نفر را دارد، دارای تمامی تجهیزات لازم برای یک سالن تئاتر شامل صحنه گردان الکتریکی، آسانسور دکور، سیستم آویزهای بالا رونده برای دکور، دهانه متحرک صحنه، پرده و امکانات سینمایی و دستگاه های کنترل کننده است. ورودی سالن نمایش نیز دارای دو در با پوشش آکوستیک است تا از ورود صدای سالن انتظار به سالن نمایش جلوگیری کند. سالن چهارسو دیگر سالن این تئاتر است که با گنجایش 120 الی 400 نفر امکان تغییر گنجایش را می دهد. سالن سایه و پلاتو اجرا هم از دیگر سالن های این مجموعه است. تالار کوچک و تالار شماره 2، دو تا از دیگر سالن های این مجموعه است که نسبت به سالن های دیگر کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. کافه تریای سالن اصلی و همچنین کافه تریای سالن چارسو نیز گاهی وقت ها میزبان اجرای نمایش ها یا محل برگزاری نمایشنامه خوانی ها می شود.

دسترسی و موقعیت مکانی تئاتر

تئاتر شهر تهران در منطقه ای قرار گرفته است که می توانید هم از مترو و هم از تاکسی برای دسترسی به آن استفاده کنید. ایستگاه متروی تئاتر شهر از جمله ایستگاه های معروف و شلوغ تهران به حساب می آید. گزینه دیگر شما می تواند استفاده از اتوبوس های بی آر تی شهر باشد. دو خط بی آر تی برای رسیدن به این مجموعه وجود دارد. یکی از آن ها بی آر تی است که از میدان آزادی شروع می شود و خیابان انقلاب را طی می کند تا به شرق تهران برسد و دیگری خطی است که از جنوب تا شمال خیابان ولیعصر امتداد دارد. بردن خودرو شخصی به این مجموعه به علت زمان بر بودن پیدا کردن جاپارکی توصیه نمی شود. اگر هم قصد بازدید با خودرو شخصی را داشته باشید، باید در کوچه های اطراف دنبال جایی برای پارک کردن باشید. همچنین قرار گرفتن تالار وحدت، کاخ مرمر، موزه جواهرات ملی و سالن تئاتر شهرزاد در نزدیکی این مجموعه باعث خواهد شد بعد بازدید از این تئاتر به جاذبه های دیگر شهر تهران سر بزنید.

آدرس: تهران، چهارراه ولیعصر (تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولیعصر)، مجاورت پارک دانشجو

در ادامه می توانید با 10 نمونه از برترین سینماهای تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید