تالاب بین المللی بندر انزلی

بندر انزلی از شهرهای مهم و بزرگ استان گیلان است که دارای اولین بندرگاه ایران در ساحل دریای خزر است. به همین دلیل دارای اهمیت تجاری و گردشگری زیادی است. بندر انزلی با هوای مرطوب از پربارش‌ترین شهرهای ایران است. همچنین، این بندر پر از نیلوفر آبی است که لقب شهر نیلوفرهای آبی را نیز از آن خودکرده است.

0
193
معرفی تالاب بین المللی انزلی
تالاب بین المللی انزلی
تالاب بین المللی بندر انزلیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 31Rating: 4.0تالاب بین المللی بندر انزلی و آشنایی با جاذبه های زیبای شمال ایران.تالاب بین المللی بندر انزلی زیستگاهی تشکیل‌شده در اثر ترکیب اکوسیستم‌های خشکی و دریایی است تالاب بین المللی بندر انزلی زیبایی های زیادی را به همراه دارد.

آشنایی با تالاب بین المللی بندر انزلی

استان گیلان یکی از قشنگترین و بکرترین مناطق ایران است که گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. از سواحل زیبا تا جنگل های بکر و دوستداشتنی همه و همه در این استان چشم ها را نوازش می کند. در این استان زیبا شهری به نام بندر انزلی قرار دارد که از شهرهای مهم و بزرگ آن محسوب می شود و دارای اولین بندرگاه ایران در ساحل دریای خزر است. به همین دلیل دارای اهمیت تجاری و گردشگری زیادی است. بندر انزلی با هوای مرطوب از پربارش‌ترین شهرهای ایران است. همچنین، این بندر پر از نیلوفر آبی است که لقب شهر نیلوفرهای آبی را نیز از آن خودکرده است. هرساله بندر انزلی با جاذبه‌های گردشگری زیبا و طبیعت منحصربه‌فردش میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی را به‌سوی خود جذب می‌کند. در ادامه اما سفرستان قصد دارد تا منطقه ای بکر و دوستداشتنی در این شهر با نام تالاب بین المللی بندر انزلی به شما دوستداران طبیعت معرفی نماید.

تعریف تالاب

معرفی تالاب بین المللی بندر انزلی
تالاب بین المللی بندر انزلی

تالاب یا مرداب، زیستگاهی تشکیل‌شده در اثر ترکیب اکوسیستم‌های خشکی و دریایی است. از نظر زمین‌شناسی، تالاب‌ها همان خلیج‌هایی هستند که با یک تیغه ماسه‌ای از دریا جداشده‌اند. البته گاهی ممکن است براثر حرکات پوسته‌ای زمین تشکیل شوند.

مشخصات تالاب انزلی

تالاب انزلی یا مرداب انزلی به‌عنوان بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی جانداران ایرانی و همچنین به‌عنوان بزرگ‌ترین مرداب دنیا به‌حساب می‌آید. تالابی زیبا پر از نیزار و گل‌های نیلوفر است که منظره بی‌نظیری دارد و پذیرای مسافران زیادی است. تالاب بین‌المللی انزلی بافاصله حدوداً ۴۰ کیلومتری از مرکز استان گیلان که از سمت جنوب به صومعه‌سرا، از سمت شرق به پیر بازار، از سمت شمال به شهرستان انزلی و از سمت غرب به کپور چال و آبکنار انزلی می‌رسد.

✅ بازدید از مقاله انواع هتل های رشت

بخش‌های مختلف تالاب انزلی

معرفی تالاب انزلی
تالاب انزلی

بهتر است بدانید تالاب انزلی شامل ۴ بخش است:

  • بخش شرقی
  • بخشی غربی آبکنار
  • بخش مرکزی
  • سلکه و سیاه کشیم

این چهار بخش کاملاً از نظر خصوصیات فیزیکوشیمیائی، مرفولوژیک، فیتواکولوژی و جغرافیائی به‌طور چشمگیری با همدیگر تفاوت دارند. در حالت کلی، این تالاب، تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های ملایم دارد. به عقیده کارشناسان محیط‌زیست، تالاب بین‌المللی انزلی نه‌تنها در ایران، بلکه در جهان به علت تنوع زیستی زیاد منحصربه‌فرد است و یکی از تالاب‌های آب شیرین کشور است که جزو پرطرفدارترین مقاصد طبیعت‌گردی برای طبیعت گردان و گردشگران به‌حساب می‌آید.

بخش‌های مختلف جغرافیایی تالاب انزلی

معرفی تالاب بین المللی بندر انزلی
تالاب بین المللی بندر انزلی

از نظر جغرافیایی تالاب انزلی به چهار بخش تقسیم می‌شود:

بخش شرقی شامل حوضچه شرقی، بخش مرکزي شامل حوضچه مرکزي، بخش غربی شامل حوضچه غربی و بخش جنوبی شامل بخش سیاه کیشم است. ساعت دسترسی به این تالاب 24 ساعته و مدت‌زمان پیشنهادی برای بازدید هم 2 الی 3 ساعت است، که روز و شب هرکدام زیبایی‌های خودش را دارد.

جاذبه‌ها و تفریحات بندر انزلی

معرفی تالاب بین المللی انزلی
تالاب بین المللی انزلی

بندر انزلی که در ناحیه جلگه‌ای واقع‌شده و پس از دریا، مهم‌ترین جاذبه طبیعی‌اش، همین تالاب است که متشکل از چندین جزیره و شبه‌جزیره است و همچنین آب جداشده از دریا که به‌صورت راکد در پشت باریکه خشکی انزلی و غازیان قرارگرفته است. اگر بخواهیم در مورد انواع تفریحاتی که می‌توانید در این تالاب زیبا داشته باشید، صحبت کنیم باید در جریان باشید که تفریحاتی مانند قایقرانی، شکار و ماهیگیری است. تالاب بین‌المللی انزلی چندین سال است که مسافران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند.

نیلوفرهای آبی تالاب انزلی

در قسمت‌های مختلف این تالاب، نیلوفرهای آبی زیبایی رشد کرده‌اند که با حرکت آب، آن‌ها نیز به رقص درمی‌آیند. در جای‌جای این تالاب انزلی لاله‌های دریایی منظره‌ای چشم‌نواز ایجاد کرده‌اند که هر بیننده‌ای را مبهوت می‌کند. این گیاهان در اواخر فصل بهار رشد می‌کنند و بر روی آب شناور می‌شوند، پس حتماً در سفرتان به این تالاب و هنگام قایق‌سواری در میان این گیاهان زیبا لذت زیادی خواهید برد. همین دلایل باعث شده تا فصل بهار بهترین زمان سفر به این منطقه باشد. در سفر خود به این منطقه سعی کنید تا به طبیعت صدمه نزنید و محیط اطراف و خود تالاب را آلوده نکنید.

گونه‌های پرندگان تالاب بندر انزلی

تالاب انزلی به دلیل میزان بالای رطوبت و اندازه آب نسبت به تالاب‌های دیگر متفاوت است، به‌طوری‌که چندین جزیره و دو شهر زیبای بندر انزلی و آبکنار در ساحل  تالاب انزلی قرار دارند. این تالاب محل تخم‌ریزی آبزیان و پناهگاه پرندگان بومی و مهاجر است که هرساله پرندگان زیادی از کشورهای همسایه شمالی به ایران می‌آیند. این تالاب بیش از ۱۰۰ گونه پرنده و ۵۰ گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستمی دارد و جزو مهم‌ترین منبع تکثیر و تولید ماهی خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

گیاهان تالاب انزلی

معرفی تالاب انزلی
تالاب انزلی

گیاهان تالاب نیز به سه دسته تقسیم می‌شوند: گیاهان غوطه‌ور، گیاهان شناور، گیاهان حاشیه‌ای.

گیاهان غوطه‌ور مثل جلبک سبز آبزی، گوشاب شانه‌ای، والیس نریای پیچیده، هزار برگ، ناجس مینور. گیاهان شناور مثل اوتیکولاریا، سالوین ، سرنیزه‌ای، عدسک آبی چند ریشه‌ای، تراپا، مریم آبی، علف هفت پهن، نیلوفر آبی، لاله مرداب. گیاهان حاشیه‌ای مثل لوئی پهن، اسپرغان، نی و سیرپوس. معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی هم دارد، لاله تالابی است. به همین دلیل بعضی‌ها به این منطقه، تالاب لاله مردابی هم می‌گویند. گیاهی صورتی‌رنگ با گلبرگ‌های پهن در داخل کاسه با پرچم‌های زردرنگ است. رنگ برگ‌ها سفید مایل به صورتی است. ساقه‌اش داخل آب و برگ‌هایش بیرون از آب قرار دارد که در گروه گیاهان شناور قرارگرفته است. اگر سطح آب کاهش یابد، لاله شته می‌گیرد و از بین می‌رود.

جانوران تالاب انزلی

به دلیل اینکه این تالاب جزو مناطق خوب ازلحاظ زیستگاه است، جانوران زیادی در اینجا زندگی می‌کنند، مخصوصاً گونه‌های فراوانی از پرندگان هستند که تماشایشان لذت بسیار زیادی دارد. پرندگان تالاب به دو گروه بومی‌ها و مهاجرین تقسیم می‌شوند. همین پرندگان باعث می‌شوند که محیط‌زیست تالاب همواره شلوغ و پرسروصدا باشند، مانند اردك سانان، مرغابی، کشیم سیاه گردن. در زیر آب‌های تالاب نیز انواع ماهی مانند سوف، اردک‌ماهی، سفید، کپور، شاقولی زندگی می‌کنند.

آدرس:

استان گیلان، انزلی، خیابان تکاوران، پل هوایی، تعاونی نیزار

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید. در ادامه مطلب می توانید مقاله بنادر شمال ایران را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید