شرایط تحصیل در جمهوری چک

امروزه تحصیل در خارج از کشور مساله‌ای بسیار رایج است و بسیاری از دانشجویان با دریافت ویزای تحصیلی یک کشور به ادامه تحصیل می‌پردازند.

0
11
شرایط تحصیل در جمهوری چک
تحصیل در جمهوری چک
شرایط تحصیل در جمهوری چکReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 20Rating: 4.0تحصیل در جمهوری چک و آشنایی با شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در چک.تحصیل در جمهوری چک که از جمله کشورهایی است جزو اولویت های دانشجویان برای ادامه تحصیل است و دارای شرایط و مدارکی است که در ادامه معرفی شده.

تحصیل در جمهوری چک

امروزه تحصیل در خارج از کشور مساله‌ای بسیار رایج است و بسیاری از دانشجویان با دریافت ویزای تحصیلی یک کشور به ادامه تحصیل می‌پردازند. دانشگاه های بسیاری پذیرای دانشجویان بین المللی هستند و شرایط بسیار خوبی را برای تحصیل فراهم می کنند. اما آنچه که تعیین کننده انتخاب دانشگاه است رتبه آن دانشگاه در میان دانشگاه های دنیا و رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه و سطح علمی استادانش است. جمهوری چک از جمله کشورهایی است جزو اولویت های دانشجویان برای ادامه تحصیل است که در ادامه این مطلب سفرستان اطلاعاتی در مورد آن ارائه شده است. پس اگر قصد رزرو بلیط هواپیما چک را دارید، با راهنمای تحصیل در جمهوری چک با ما همراه باشید.

جمهوری چک

شرایط تحصیل در جمهوری چک
تحصیل در جمهوری چک

چک با نام رسمی جمهوری چک کشوری نسبتا کوچک در دل اروپای مرکزی به پایتختی پراگ است.  چک گرچه کشوری کوچک است اما به لحاظ تاریخی و فرهنگی کشوری بسیار غنی است. باسفر به جمهوری چک نه تنها سفری به یکی از زیباترین کشورهای اروپا خواهید داشت بلکه فرهنگ دیگر کشورهای همسایه آن را نیز تجربه خواهید کرد. چک طبق آخرین سرشماری ای که در سال 2019 صورت گرفته حدود 10.6 میلیون نفر جمعیت دارد. واحد پول آن کرونا است ( یک کرونا در حال حاضر معادل 1.827.14 ریال ایران است). سمت رانندگی در چک از سمت راست بوده و کد کشور 420+ است. منطقه زمانی چک UTC+01:00 بوده و اختلاف ساعت آن با ایران ۲:۳۰- ساعت است.

چرا باید در چک تحصیل کنیم؟

شرایط تحصیل در جمهوری چک
تحصیل در جمهوری چک

همانطور که در ابتدا گفتیم کشورهای بسیاری پذیرای دانشجویان بین المللی هستند اما جمهوری چک جزو اولین های لیست برای تحصیل است. این کشور بیش از 600 سال است که به آموزش دانشگاهی مشغول است. بد نیست بدانید دانشگاه های این کشور برترین رتبه را بین دانشگاه های اروپا و آسیا دارند و هزاران دانشجوی خارجی در حال حاضر در دانشگاه های این کشور شغل تحصیل اند. در دانشگاه های کشور چک امکان تحصیل در انواع رشته های دانشگاهی را به زبان های مختلف از زبان چکی و انگلیسی گرفته تا آلمانی و فرانسوی را خواهید داشت. از آن جایی که چک فرهنگ های مختلفی را به خود دیده، بستر و آمادگی بیشتری در رابطه با پذیرش دانشجویان و افراد خارجی را با فرهنگ و طرز تفکر متفاوت دارد. کیفیت زندگی و آموزش در چک بسیار بالا است و در حالی که انتظار می‌رود هزینه های زندگی بالا باشد، هزینه زندگی و تحصیل در این کشور کوچک اروپایی بسیار پایین است.

تحصیل رایگان در چک

شاید برایتان جالب باشد بدانید که برخی رشته های تحصیلی در دانشگاه های چک امکان تحصیل رایگان را دارند. رشته هایی مانند پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری، تخصص های جراحی، تخصص های ICU و CCU، تخصص بیهوشی، رادیولوژی، تمامی رشته های فنی و مهندسی، رشته موسیقی، رشته های نقاشی- بازیگری و کارگردانی، رشته های معماری، تمامی رشته های انسانی، رشته معماری چندین رشته دیگر که به زبان چکی تحصیل می‌شوند رایگان اند. مدرکی که از کشور چک دریافت خواهید کرد بسیار معتبر بوده و با آن امکان اشتغال در هر جایی از اروپا، آمریکا و کانادا را خواهید داشت.

✅ بازدید از مقاله ویزای تحصیلی لهستان

دوران مدرسه در جمهوری چک

کودکان کشور چک دوره تحصیلی خود را با مقطع پیش دبستانی آغاز می‌کنند و تحصیلات خود را در مقطع ابتدایی ادامه می دهند. نمره دهی در جمهوری چک مقیاسی است به این صورت که نمره 1 بهترین و 5 بدترین نمره ارزیابی است. ابتدایی در جمهوری چک دوره ای 9 ساله است که به دو مرحله ابتدایی( با نمرات مقیاسی 1 تا 5) و نیمه متوسطه ( نمرات 6 تا9) تقسیم می شود. کودکان معمولا از 6 سالگی دوره ابتدایی را آغاز کرده و تا 15 سالگی به تحصیل مشغول خواهند بود. دوره متوسطه در جمهوری چک دوره ای 4 ساله است که نمرات قابل قبول در این دوره 10 تا 13 است.

مقطع کارشناسی در چک

بعد از مقطع دبیرستان دانش آموزان باید چند آزمون کوچک را بگذرانند تا موفق به شرکت در مقطع کارشناسی شوند. البته از سال 2008 دانش آموزان دو آزمون متفاوت را می گذرانند یک آزمون مشترک( دولتی) و یک آزمون برای مدارس خاص است. گذراندن این آزمون ها نشان دهنده شرایط تحصیلی دانش آموزان و معیاری برای ورود آن ها به دانشگاه است. بد نیست بدانید که آزمون ورودی دانشگاه ها توسط خود دانشگاه ها و کالج ها طراحی می‌شود. دوره های آموزش دانشگاه های چک معمولا در اواسط ماه های سپتامبر، دسامبر، فوریه و ماه می آغاز می‌شود در حالی که دوره های آزمون در ماه ژانويه، اواسط فوریه، اواسط می و اواخر ژوئن برگزار می‌شود. کارشناسی در چک دوره ای 4 ساله و به زبان چک( به جز در برخی رشته ها که به انگلیسی تدریس می‌شوند) است که دانشجویان پس از پایان دوره پایان نامه ای را ارائه داده و با دفاع از آن پایان نامه فارغ التحصیل می‌شوند.

کارشناسی ارشد در چک

تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به نوع رشته ممکن است دوره ای 1تا 3 ساله یا دوره ای 4 تا 6 ساله باشد. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد نیز پس از پایان دوره باید پایان نامه ای ارائه داده و سپس از آن دفاع کنند تا بتوانند فارغ التحصیل شوند.

دوره دکتری

دوره دکتری در جمهوری چک دوره ای 3 ساله است. دانشجویان دوره دکتری به همراه یک استاد راهنما بر روی موضوعی کار کرده و سپس از آن( پایان نامه دکتری) دفاع کرده و منتشر خواهد کرد و یا باید برای چاپ مورد قبول واقع شود. اگر دانشجویی قصد تحصیل در مقطع دکتری را به زبان انگلیسی داشته باشد باید مدرک آیلتس 7 را داشته باشید. از آن جایی که چک نرخ بسیار پایینی در بیکاری دارد، شانس پیدا کردن کار بلافاصله پس از تحصیل بسیار بالا خواهد بود.

کار همزمان با تحصیل

شرایط تحصیل در جمهوری چک
تحصیل در جمهوری چک

داشتن کار نیمه وقت در حین تحصیل کمک بسیاری به هزینه های زندگی دانشجویی می کند اما بسیاری از کشورها به دانشجویان اجازه کار همزمان با تحصیل را نمی دهند. در مورد چک این مساله صادق نیست و دانشجویان اجازه داشتن کار نیمه وقت را دارند. البته اگر رشته تحصیلی مرتبط با شغل باشد پس از تحصیل، دانشجو موقعیت بهتری را خواهد داشت. بد نیست بدانید دانشجویانی که پس از دوره تحصیلی (از کارشناسی تا دکتری) بتوانند شغلی مناسب در چک پیدا کنند شانس دریافت اقامت دائم چک را خواهند داشت. در ادامه هم می توانید شرایط تحصیل در ژاپن را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید