تنگه بوچیر هرمزگان

استان هرمزگان یکی از استان های جنوبی کشور در شمال تنگه هرمز واقع شده است. مرکز این استان بندرعباس بوده ولی کمتر به زمینه توریستی آن پرداخته شده است.

0
135
معرفی تنگه بوچیر هرمزگان
تنگه بوچیر هرمزگان
تنگه بوچیر هرمزگانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 10Rating: 4.5تنگه بوچیر هرمزگان از دیدنی های بکر و زیبای جنوب ایران.تنگه بوچیر هرمزگان در منطقه بکر شهرستان پارسیان و در 5 کیلومتری روستای زیبایی به نام بوچیر واقع شده است قدمت این روستا به دوران پیش از اسلام بر می گردد.

آشنایی با تنگه بوچیر هرمزگان

استان هرمزگان یکی از استان های جنوبی کشور در شمال تنگه هرمز واقع شده است. مرکز این استان بندرعباس بوده ولی کمتر به زمینه توریستی آن پرداخته شده است. تنگه بوچیر یکی از جاذبه های طبیعی این استان میزبان خریداران بلیط هواپیما و گردشگران زیادی از سراسر کشور است. در منطقه ای گرم و کویری، دره‌ ای عمیق در دل زمین وجود دارد که به آن تنگه بوچیر یا تنگه چله بوچیر گفته می شود. مسیر دسترسی به این تنگه پر از هیجان و ماجراجویی است، زیرا برای بازدید از این دره باید هم آماده شنا کردن باشید و هم صخره نوردی کنید. مورد جالب توجه در مورد تنگه بوچیر هرمزگان اینست؛ به دلیل عمق 50 متری دره هوای داخل تنگه خنک است؛ حتی گاهی به زیر صفر نیز می رسد و باعث می شود تا به بهترین مکان برای تفریح در تابستان تبدیل شود.

معرفی تنگه بوچیر

معرفی تنگه بوچیر هرمزگان
تنگه بوچیر هرمزگان

تنگه بوچیر در منطقه بکر شهرستان پارسیان و در 5 کیلومتری روستای زیبایی به نام بوچیر واقع شده است؛ قدمت این روستا به دوران پیش از اسلام بر می گردد و زرتشتیان، ساکنان اولیه این روستا بوده اند. شما نیز بعد از خرید بلیط هواپیما و سفر به این منطقه برای اقامت می توانید به این روستا بروید. تنگه بوچیر همانند شکافی در دل کوه است که برای ورود به آن باید وارد آب شد، همچنین این تنگه به نام چشمه چله بوچیر نیز شناخته می شود. آب این دره از طریق چشمه ای در انتهای تنگه تامین می شود که عمق چشمه حدودا 35 متر است. تنگه بوچیر هرمزگان شامل دو قسمت چله بالا و چله پایین است. طول این دره حدودا 1000 متر است و هرچه جلوتر بروید، عمق دره بیشتر می شود. در برخی قسمت ها عمق تنگه بسیار زیاد است و به 800 متر نیز می رسد. به دلیل خنک بودن آب این تنگه ماهی هایی به نام دکتر ماهی یا گاررا روفا زندگی می ‌کنند.

✅ بازدید از مقاله جزیره شیدور هرمزگان

قسمت های تنگه بوچیر

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، تنگه بوچیر از دو چله پایین و بالا تشکیل شده است که چله پایین مسیر طولانی‌ تری دارد و چله بالا نیز نیاز به فرودهای زیادی دارد.

چله پایین 

معرفی تنگه بوچیر هرمزگان
تنگه بوچیر هرمزگان

در ابتدا، برای شروع باید خود را به دهانه شکاف تنگ بوچیر برسانید. برای گذر از چله پایین باید بیشتر مسیر را از طریق آب طی کنید. در 50 متر ابتدایی عمق آب زیاد است که باید شنا بلد باشید یا اینکه از قایق و تیوپ بادی استفاده کنید. سپس مسیر پیش رو کم عمق‌ تر می ‌شود و تقریبا به کف دره می ‌رسید.

چله بالا 

پس از عبور از 300 تا 400 متر از مسیر، آبشاری را خواهید دید که به سمت چله بعدی راه دارد. چله دوم نیاز به صخره‌ نوردی دارد. در انتهای تنگه نیز با گودالی به عمق 35 متر روبرو خواهید شد که اگر از بالا به آن نگاه کنید همانند شکل قلب دیده می شود که در این قسمت به پایان دره رسیده اید و باید به فکر برگشت باشید.

بهترین فصل سفر به تنگه بوچیر

معرفی تنگه بوچیر هرمزگان
تنگه بوچیر هرمزگان

روستای بوچیر در منطقه‌ گرم و خشک قرار گرفته و هوای شرجی دارد، ولی هوای درون تنگه بوچیر بسیار خنک است، به همین دلیل بهتر است برای سفر در فصل تابستان اقدام کنید. در زمستان به خاطر بارندگی‌ و خرابی جاده سفر به این منطقه توصیه نمی شود.

مسیر دسترسی به تنگه بوچیر

برای دسترسی به این تنگه باید از طریق بندرعباس به شهرستان پارسیان و روستای بوچیر بروید؛ سپس جاده خاکی را به طول 5 کیلومتر طی کنید تا به ورودی تنگه برسید، البته این مسیر خاکی است و حدود 800 متر ابتدایی عمق نسبتا زیادی دارد. به دلیل طولانی بودن دره در اواسط راه آبشاری را خواهید دید که ادامه مسیر تنگه را قطع کرده است، تا حدی که فقط امکان عبور یک نفر وجود دارد. برای رفتن به تنگه بوچیر حتما از راهنمای محلی استفاده کنید و مراقب سلامتی تان باشید تا پشیمانی به بار نیاید؛ زیرا بعضی از نقاط وسوسه انگیز است و باعث خطر می شود. اگر شناگر ماهری باشد می توانید با استفاده از جلیقه یا تیوپ این مسیر را رد شوید یا اینکه می توانید از قایق های بادی استفاده کنید.

راهنمای بازدید از تنگه بوچیر 

به هیچ عنوان بدون داشتن تجربه‌ قبلی در دره‌ نوردی یا صخره‌ نوردی و بدون داشتن مهارت شنا از این جاذبه طبیعی بازدید نکنید.  همچنین در هنگام خرید بلیط هواپیما توجه داشته باشید که سفر به تنگه بوچیر بدون راهنمای آشنا به منطقه توصیه نمی ‌شود. حال اگر غیر حرفه ای هستید ولی دوست دارید از این تنگه بازدید کنید و شرایط پیمایش را ندارید اصلا جای نگانی نیست، زیرا می توانید در بالای دره مسافتی پیاده روی کنید و از بالا درون تنگه را تماشا کرده و از زیبایی‌ های آن لذت ببرید.  همچنین در این تنگه می توانید عکاسی کرده و لحظات خوشتان را ثبت کنید، حتما وسایل و تجهیزات ضدآب و دوربین به همراه داشته باشید. در هنگام دره نوردی نیز بهتر است بطری آب و چندین اقلام مواد خوراکی به همراه داشته باشید.  بهتر است زمان سفرتان را طوری برنامه ریزی کنید تا حتما قبل از تاریکی شب از تنگه بیرون آمده باشید. برای رسیدن به انتهای تنگه باید تقریبا یک کیلومتر مسافتی ناهموار طی کنید، باید بارها خودتان را به دل آب بزنید و از میان صخره‌ ها بالا و پایین بروید. به همین آشنایی با شنا و همراه داشتن تجهیزات صخره‌ نوردی یکی از ضروریات در هنگام مراجعه به این تنگه است.

لوازم مورد نیاز سفر به تنگه بوچیر

در هنگام سفر به این دره باید تجهیزات خاص دره نوردی مانند هارنس، طناب مخصوص فرود، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، کوله‌ های ضدآب، ابزارهای فرود مانند کارابین، هشت، دستکش فرود و کفش‌ های مخصوص به همراه داشته باشید، همچنین بهتر است تیوپ‌ و جلیقه‌ بادی نیز با خود ببرید.

در ادامه می توانید با تنگه دریخا هرمزگان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید