تنگه زرانگوش ایلام

استان ایلام، یکی از استان‌‌ های غربی کشورمان با جاذبه‌ های طبیعی و گردشگری زیبایی است که در سطح کشور شهرت داشته و دارای اهمیت تاریخی زیادی است.

0
31
معرفی تنگه زرانگوش ایلام
تنگه زرانگوش ایلام
تنگه زرانگوش ایلامReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 19Rating: 4.0تنگه زرانگوش ایلام از دیدنی های به ثبت رسیده ملی ایران.تنگه زرانگوش ایلام از دیدنی های زیبای ایران است که قدمت آن به دوران قبل اسلام برمی گردد و در چندین سال اخیر نیز به ثبت ملی رسیده است.

آشنایی با تنگه زرانگوش ایلام

استان ایلام، یکی از استان‌‌ های غربی کشورمان با جاذبه‌ های طبیعی و گردشگری زیبایی است که در سطح کشور شهرت داشته و دارای اهمیت تاریخی زیادی است. ایلام به عنوان سرزمین شگفتی ها پوشیده از جنگل و کوهستان است و با پوشش گیاهی غنی خود باعث جذب گردشگر می شود که در طول سال مسافران زیادی با خرید بلیط هواپیما عازم این خطه می شوند. همچنین این استان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای آب و هوای نیمه مرطوب کوهستانی است و از سمت شمال و شرق کوهستان های بلندی این استان را فراگرفته است. وقتی صحبت از سفر به استان ایلام پیش می آید، مجموعه ای از زیبایی های این استان در ذهن ها تداعی می شود و اینکه آب و هوای این منطقه بسیار متنوع بوده و مناطق شمالی هوای سرد همراه با کوه هایی پوشیده از برف و مناطق جنوبی نیز طبیعتی سبز با هوای گرم دارند. استان ایلام به عنوان عروس زاگرس و چشم انداز های طبیعی زیبا پای گردشگران زیادی را به این منطقه باز کرده است. یکی از همین جاذبه های دیدنی تنگه ای به نام زرانگوش است که قدمت آن به دوران قبل اسلام برمی گردد و در چندین سال اخیر نیز به ثبت ملی رسیده است. اگر میخواهید با تنگه زرانگوش ایلام آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی روستای زرانگوش ایلام

تنگه زرانگوش ایلام

روستای زرانگوش در مسیر شهرستان دره شهر تا بدره یعنی در ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان ایلام واقع شده است و یکی از روستاهای بزرگ این منطقه به شمار می رود. نام قدیم روستا زراموش و پشته بوده که امروزه با نام زرانگوش یاد می شود. اهالی این روستا به زبان لری صحبت می کنند و شغلشان نیز کشاورزی و دامپروری است. از محصولات کشاورزی زرانگوش می توان به خیار، گوجه، گندم و جو اشاره کرد. روستای زرانگوش در میان کوهپایه های کبیرکوه قرار دارد و با جاذبه های تاریخی و پر رمز و راز خود سرشار از عجایب دیدنی است. دسترسی به جاذبه های این روستا از طریق جاده های خاکی امکان پذیر است.

آشنایی با تنگه زرانگوش

تنگه زرانگوش با روستا هم نام است و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. این تنگه با طولی حدودا دو کیلومتر و ارتفاعی حدودا ۵۰۰ متر دارای بیش از ۱۲ آثار تاریخی و طبیعی است که آثار تاریخی آن از میان رفته است. تنگه زرانگوش در سطح کشور کم نظیر بوده و در واقع، مجموعه ای کامل از آثار تاریخی و طبیعی است که در سطح جهان نیز می تواند معرفی شود. جالب اینجاست که در تمام فصل ها در درون این تنگه آب جاری است و در داخل تنگه نیز درختان بلندی خودنمایی می کنند. کوه های اطراف دارای انواع سنگ ها در اشکال مختلفی است که باعث زیبایی این تنگه شده اند. در تنگه زرانگوش چندین دره‌ بسیار زیبا نیز وجود دارند که از آن ها آبشارهای بی نظیری جاری است و تماشای این ابهت الهی به همه گردشگران این منطقه توصیه می شود. همچنین این تنگه دارای دو غار دو قلویی است که به عنوان یک مجموعه کامل از آثار تاریخی دوره قبل از اسلام را نشان می دهند که این غارها به شکل قلعه از جنس گچ و ساروچ ساخته شده اند و دلیل ساخت آن ها نیز برای حفظ ساکنان از دشمنان و بلایای طبیعی بوده است.

نحوه دسترسی به تنگه زرانگوش

عکس شماره 4

دسترسی به این تنگه از طریق جاده خاکی امکان پذیر است که گردشگران و بازدیدکنندگان می توانند پیاده یا به وسیله ماشین‌ به این تنگه دسترسی داشته باشند. بکر ماندن تنگه زرانگوش باعث گردیده تا خیلی از گردشگران از وجود چنین جایی اطلاع نداشته باشند.

✅ بازدید از مقاله تنگه الماس ایلام

مشکلات تنگه زرانگوش

معرفی تنگه زرانگوش ایلام
تنگه زرانگوش ایلام

اگر بخواهیم در مورد مشکلات این تنگه برایتان بنویسم در ابتدا باید به مسیر باریک در میان تنگه اشاره کنیم که بهتر است این مسیر مورد بازسازی قرار بگیرد، مطمئنا با عریض کردن جاده گردشگران زیادی به این منطقه جذب خواهند شد و همچنین امکانات گردشگری نیز توسعه خواهند یافت.

آثار موجود در درون تنگه زرانگوش

یکی از موارد جالب در مورد تنگه زرانگوش اینست که خود دارای آثار طبیعی و تاریخی متعددی است و برخی از آثار موجود در درون این تنگه همچنان ناشناخته هستند، در ادامه مطلب به معرفی این آثار دیدنی در این تنگه می پردازیم:

آبشارهای تنگه زرانگوش

این آبشارها به دلیل آغاز بارش ها شکل می گیرند و از لحاظ موقعیت جغرافیایی در بخش های جنوبی و شمالی تنگه وجود دارند. این آبشارها با صدای بی نظیر خود زیبایی خاصی نیز به تنگه بخشیده اند و روح انسان ها را زنده می کنند.

بردبل های زرانگوش

در تنگه زرانگوش، سنگ هایی در اشکال مختلف دیده می شوند که یکی از این سنگ‌ ها با ارتفاع زیاد خود به نام بردبل معروف است. بردبل تقریبا در اواسط تنگه زرانگوش قرار دارد و نماد تنگه به شمار می رود. برد به معنای سنگ و بل به معنای بلند است که در اصل به سنگ بلند اشاره دارد.

تنگه باج گیران

تنگه زرانگوش در درون خود تنگه دیگری به نام باج گیران دارد که دلیل این نامگذاری نیز به خاطر باج گیری های انجام شده در زمان های گذشته است. این قسمت از تنگه خود به تنهایی زیبایی خاصی دارد که از بازدید آن سیر نخواهید شد.

غارهای تاریخی تنگه

در تنگه زرانگوش دو غار دوقلو وجود دارند که آثاری از دوران تاریخی قبل از اسلام در این غارها دیده می شود. با اینکه خیلی از آثار این غار به سرقت رفته اما هنوز هم آثار به جا مانده از این غارها به شکل قلعه از جنس گچ و ساروج دیده می شوند و همین آثار نشان دهنده اینست که زمانی از این غارها به عنوان قلعه و پناهگاه برای حفاظت در برابر حمله دشمنان و بلایای طبیعی استفاده می شده است. در سال اخیر بر اثر بارش های انجام گرفته چندین ظروف سفالی در این محدوده یافت شده اند که متعلق به اوایل دوران اسلام هستند که برای نگهداری آذوقه از این ظروف استفاده می کرده اند. با اینکه اکثر ظروف آسیب دیده بودند، اما به موزه میراث فرهنگی ایلام سپرده شدند تا علاقه مندان در موزه بازدید کنند.

در ادامه می توانید با تنگه بوچیر هرمزگان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید