تنگه چاه کوه قشم، قلعه‌ای که می‌گویند به دست جن‌ها ساخته شده!

یکی از جاذب‌ترین نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران، تنگه چاه‌کوه است که در بخش شهاب، یکی از توابع شهرستان قشم قرار دارد. گردشگران زیادی بلیط هواپیما قشم را هم برای تفریح و هم از روی کنجکاوی خریداری می‌کنند تا این تنگه را از نزدیک با چشمان خودشان نظاره‌گر باشند. چیزهای جالبی که درباره تنگه چاه کوه گفته می‌شود، همه را به بازدید از آن مشتاق می‌کند. برخی می‌گویند این تنگه به دست جن‌ها ساخته شده و برخی روایات دیگری دارند.

0
121
بازدید از تنگه چاه کوه قشم
تنگه چاه کوه قشم
تنگه چاه کوه قشم، قلعه‌ای که می‌گویند به دست جن‌ها ساخته شده!Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 16Rating: 3.5تنگه چاه کوه قشم، قلعه‌ای که می‌گویند به دست جن‌ها ساخته شده! - بلیط هواپیما قشمیکی از جاذب‌ترین نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران، تنگه چاه‌کوه است که در بخش شهاب، یکی از توابع شهرستان قشم قرار دارد. گردشگران زیادی بلیط هواپیما قشم را هم برای تفریح و هم از روی کنجکاوی خریداری می‌کنند تا این تنگه را از نزدیک با چشمان خودشان نظاره‌گر باشند.

تنگه چاه کوه قشم

یکی از جاذب‌ترین نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران، تنگه چاه‌کوه است که در بخش شهاب، یکی از توابع شهرستان قشم قرار دارد. گردشگران زیادی بلیط هواپیما قشم را هم برای تفریح و هم از روی کنجکاوی خریداری می‌کنند تا این تنگه را از نزدیک با چشمان خودشان نظاره‌گر باشند. چیزهای جالبی که درباره تنگه چاه کوه گفته می‌شود، همه را به بازدید از آن مشتاق می‌کند. برخی می‌گویند این تنگه به دست جن‌ها ساخته شده و برخی روایات دیگری دارند. پس در ادامه با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری از این تنگه در اختیارتان قرار دهیم.

ویژگی منحصربه‌فرد تنگه چاه کوه

بازدید از تنگه چاه کوه قشم
تنگه چاه کوه قشم

شکل زیبا و منحصربه‌فرد این تنگه از جذابیت خاصی برخوردار است، به طوری‌که تمامی گردشگرانی که بلیط هواپیما قشم را خریداری می‌کنند، با بازدید از آن سوالاتی در ذهنشان ایجاد می‌شود که به دنبال یافتن پاسخی برای آن‌ها می‌شوند. جوی‌های سنگی، چاه‌های آب، تندیس‌های پوشیده از حفره‌ها، کاسه‌ها و طاقچه‌ها که در نوع خود بی‌نظیر هستند. احجام این تنگه به گونه‌ای عجیب و شگفت‌انگیز است که علت شکل‌گیری آن را به چندین صورت بیان می‌کنند. در ابتدای تنگه چاه‌کوه یک جاده و چندین کانال و چاه‌های کم‌عمق جهت هدایت آب وجود دارند که زیبایی تنگه را دوچندان نموده‌اند. علت نام‌گذاری این تنگه نیز، به همین سبب می‌باشد.

آب‌های تنگه چاه کوه

بازدید از تنگه چاه کوه قشم
تنگه چاه کوه قشم

اگر بلیط هواپیما قشم را خریداری کرده و به تنگه چاه کوه سفر کنید، اطراف تنگه چاه‌های آبی را مشاهده خواهید کرد که محل ذخیره آب باران هستند و از آنجایی که این منطقه دارای آب‌وهوای گرم و خشک است، آب شیرین ذخیره شده در این چاه‌ها بسیار با ارزش هستند. قدمت چاه‌ها و کانال‌های تنگه چاه‌کوه بالا بوده و حتی باستانی است. اهالی این منطقه از جزیره قشم، آب شیرین و قابل شرب را از این چاه‌ها و کانال‌ها تأمین می‌کنند. چهار تنگه در چهار سوی دره چاه کوه وجود دارد که در برخی مکان‌ها دیوارهایشان به هم می‌رسند و حدود نیم متر بین دو دیواره فاصله وجود دارد.

سنگ‌های تنگه چاه کوه

خرید بلیط هواپیما قشم
بلیط هواپیما قشم

یک گنبد نمکی نمکدان در تنگه چاه کوه وجود دارد که احتمالاً ایجاد آن بر اثر شکستگی‌های طاقدیس بزرگ می‌باشد. همان‌طور که، دره چاه کوه و دره‌های مشابه اطراف آن این چنین شکل گرفته‌اند. سنگ‌های تنگه چاه کوه از جنس رسوب هستند که به رشته‌کوه‌های زاگرس مرتبط بوده و به سنگ‌های آهکی مرسوم هستند. سنگ‌های موجود در طبیعت به 3 گروه آذرین، رسوبی و دگرگونی تقسیم می‌شوند که سنگ‌های رسوبی تنگه چاه کوه نیز جزو یکی از این گروه‌ها است. اگر بلیط هواپیما قشم را برای بازدید از تنگه چاه کوه خریداری کنید، انواع حفره‌های عدسی، کروی و قاشقی شکل، شیارهای طولانی و عمیق و انحلال‌ و فرسایش‌های آبی را به روی دیواره‌های تنگه چاه کوه مشاهده خواهید کرد. شکل‌ها و طرح‌هایی که به روی دیواره‌های تنگه چاه کوه به طرز هنرمندانه و عجیبی نقش بسته‌اند، هر بازدیدکننده‌ای را متحیر کرده و تحت تأثیر قرار می‌دهند.

ساخت تنگه چاه کوه به دست جن‌ها

خرید بلیط هواپیما قشم
بلیط هواپیما قشم

همان‌طور که اشاره کردیم، نقش‌های بسیار جالب روی دیواره تنگه هرمز به گونه‌ای هستند که برای هر بازدید کننده‌ای عجیب به نظر می‌آیند. اکثر گردشگرانی که بلیط هواپیما قشم خریداری می‌کنند، با بازدید از این تنگه اولین سؤالی که به ذهنشان خطور می‌کند این است که این سنگ‌ها با اشکال گوناگون و عجیب چگونه به وجود آمده‌اند؟ برخی حکایت‌های قدیمی و خرافی ساخت این تنگه را به دست جن‌ها می‌دانند. در حالی‌که، تمامی چاه‌ها، حفره‌ها و طاقچه‌ها در اثر تابش آفتاب داغ و بارش باران‌های شدید شکل گرفته‌اند و سنگ‌های موجود در تنگه چاه کوه همه دارای بی‌ کربنات کلسیم و آهک هستند. حفره‌های موجود روی دیواره‌های تنگه در طی میلیون‌ها سال بزرگ و بزرگ‌تر شده و به دالان‌های زیبا و جالبی تبدیل شده‌اند. اگر بلیط هواپیما قشم را در فصل بارندگی خریداری کنید، جریان آب را از میان این دره مشاهده خواهید کرد که به زیبایی تنگه چندین برابر می‌افزاید.

برای خرید بلیط هواپیما قشم و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید