بازدید از تنگ رازیانه، شکافی در دل شهر ایلام

تنگ رازیانه، شکافی در دل زمین است که رودی روان از آن عبور می‌کند و تجربه سفر به اعماق زمین در آن امکان‌پذیر است. تنگ رازیانه حاصل یک پدیده زمین‌شناسی است، دقیقاً وسط منطقه‌ سرسبز و زیبا، شکاف عمیقی در زمین ایجادشده و از میان این شکاف آبی در جریان است. بین تنگ و تنگه تفاوت‌هایی وجود دارد که دانستن آن در این مقاله خالی از لطف نیست. تنگ به دره‌هایی باریک و عمیق با دیواره‌هایی قائم و پرشیب می‌گویند، اما تنگه به باریکه‌ای میان دو دریا می‌گویند که آب دو دریا را به هم وصل می‌کند مانند تنگه هرمز.

0
150
بازدید از تنگ رازیانه ایلام
تنگ رازیانه ایلام
بازدید از تنگ رازیانه، شکافی در دل شهر ایلامReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 8Rating: 3.5بازدید از تنگ رازیانه، شکافی در دل شهر ایلام - خرید بلیط هواپیما ایلام از سفرستانتنگ رازیانه، شکافی در دل زمین است که رودی روان از آن عبور می‌کند و تجربه سفر به اعماق زمین در آن امکان‌پذیر است. تنگ رازیانه حاصل یک پدیده زمین‌شناسی است، دقیقاً وسط منطقه‌ سرسبز و زیبا، شکاف عمیقی در زمین ایجادشده و از میان این شکاف آبی در جریان است. بلیط هواپیما ایلام

تنگ رازیانه

تنگ رازیانه، شکافی در دل زمین است که رودی روان از آن عبور می‌کند و تجربه سفر به اعماق زمین در آن امکان‌پذیر است. تنگ رازیانه حاصل یک پدیده زمین‌شناسی است، دقیقاً وسط منطقه‌ سرسبز و زیبا، شکاف عمیقی در زمین ایجادشده و از میان این شکاف آبی در جریان است. بین تنگ و تنگه تفاوت‌هایی وجود دارد که دانستن آن در این مقاله خالی از لطف نیست. تنگ به دره‌هایی باریک و عمیق با دیواره‌هایی قائم و پرشیب می‌گویند، اما تنگه به باریکه‌ای میان دو دریا می‌گویند که آب دو دریا را به هم وصل می‌کند مانند تنگه هرمز. مثلاً می‌توانید به پایین‌ترین قسمت این شکاف بروید و در کنار آب روان قدم بزنید، صخره‌ها طوری کنار همدیگر گرد آمده‌اند که آدمی تصور می‌کند این صخره‌ها به واقع در اعماق زمین جای گرفته‌اند.

آبی روان در اعماق زمین

بازدید از تنگ رازیانه ایلام
تنگ رازیانه ایلام

تنگ رازیانه که در استان ایلام و ۴۵ کیلومتری شهر ایلام در مجاورت روستای چنار باشی قرارگرفته در فهرست میراث طبیعی ملی هم جای دارد، راه دسترسی به این منطقه بی‌نظیر از طریق فرودگاه ایلام است. با خرید بلیط هواپیما ایلام و سفر به این شهر، بعد از رسیدن به فرودگاه با ماشین‌های محلی و یا تاکسی باید راه باستانی «بدره- آبهر» به روستای «پشته ارشت» و «برد بال چنار باشی» را در پیش بگیرید و در میان راه از کوهپایه‌ها عبور کرده و بعد از گذر از روستای کلم به مقصد برسید. بی‌شک یکی از زیباترین تفرجگاه‌های طبیعی غرب ایران و منطقه‌ای شاخص در ژئوتوریسم ایران همین‌جاست که می‌توانید لحظات فراموش‌نشدنی در آن سپری کنید.

ایلام، طبیعتی بی‌نظیر در غرب کشور

بازدید از تنگ رازیانه ایلام
تنگ رازیانه ایلام

ایلام که در میان رشته‌کوه‌هایی با آب و هوایی معتدل قرار دارد، بعد از کرمانشاه و سنندج سومین شهر بزرگ کردنشین است. ایلام با طبیعتی بسیار زیبا و روستاهای بکر و دیدنی‌اش یکی از زیباترین مناطق طبیعی‌ در تنگ رازیانه است و در دره‌ای عمیق و باریک در میان زمین‌های سرسبز استان ایلام قرارگرفته است. زیبایی‌های این منطقه باعث شده تا در سال ۱۳۸۸ در لیست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت برسد، پیشنهاد ما برایتان این است تا با خرید بلیط هواپیما ایلام این مکان بی‌نظیر را از دست ندهید.

علت این پدیده زمین‌شناسی، زمین‌لرزه و گسیختگی است که موجب به وجود آمدن این درز و شکاف شده، البته عوامل دیگری نیز مانند فرسایش، ارتفاع، شیب تند، بارش و پوشش گیاهی متنوع در شکل‌گیری تنگ رازیانه دخیل هستند. بهترین زمان برای بازدید از تنگ رازیانه وقتی است که آب در آن جریان دارد، زیرا منطقه هم در اوج زیبایی و پوشیده ازگل‌های بابونه است.

چرا اسم این مکان تنگ رازیانه شده است؟

بازدید از تنگ رازیانه ایلام
تنگ رازیانه ایلام

در میان این دره عمیق رودخانه‌ای با عمق اندک و عرض کم جاری است و دیواره‌هایی به بلندای ۱۵ تا ۳۰ متر با اشکال عجیب وجود دارند که اطراف رود را فراگرفته‌اند و منظره‌ای خیره‌کننده و جذاب را به پدید آورده‌اند. آب داخل تنگ که از سراب گرو سرچشمه می‌گیرد در فصول مختلف جاری است. اگر قصد خرید بلیط هواپیما ایلام و سفر در پاییز را دارید، باید به این نکات توجه داشته باشید که هوا سرد و روزها کوتاه شده و بارندگی‌های فصلی آغاز گشته‌اند. پس در صورت سفر باید در اوایل روز از تنگ بازدید کنید. اطراف تنگ هم گیاه دارویی بسیار پرخاصیتی به نام رازیانه می‌روید، رازیانه گیاهی معطر با گل‌هایی زردرنگ و خوشه‌ای است که خودرو رشد می‌کند، به همین دلیل است که نام تنگ را رازیانه انتخاب کرده‌اند.

دسترسی به اعماق زمین

خرید بلیط هواپیما ایلام
بلیط هواپیما ایلام

وقتی به دره نزدیک شوید، آن موقع خودتان زیبایی‌هایش را بیشتر خواهید دید. این جاذبه در ظاهر دره‌ای باریک و عمیق است، اما همین زیبایی بی‌شک هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. متأسفانه چنین اثر طبیعی و زیبایی در کشور ما وجود دارد، اما به‌درستی در رسانه معرفی نشده است. بعد از خرید بلیط هواپیما ایلام و رسیدن به مقصد ساده‌ترین راه بازدید از تنگ رازیانه از بالاست. در وسط‌های تنگ پلی ساخته‌شده که گردشگران با عبور از آن از زیبایی‌های زیادی لذت می‌برند. وقتی از بالا نگاه می‌کنید گویی زمین به دو قسمت تقسیم‌شده است؛ اما درون تنگ دنیای دیگری است. دیواره‌های بلند با ارتفاع 15 تا 25 متر از جنس سنگ‌های رسوبی ظاهری بسیار دیدنی دارند.

خرید بلیط هواپیما ایلام
بلیط هواپیما ایلام

بااینکه این سفر را با خرید بلیط هواپیما ایام آغاز می‌کنید، اما لازم است کفش و لباس مناسب، دوربین، آب و غذا و لوازم شخصی به همراه داشته باشید، حتی در طول مسیر احتمال خیس شدن وجود دارد، پس لباس اضافه هم همراه خود داشته باشید. اگر قصد خوابیدن در این منطقه را دارید، چادر مسافرتی را فراموش نکنید. برخی از طبیعت گردان و علاقه‌مندان در اطراف دره چادر برپا می‌کنند و شب را در چادر سپری می‌کنند؛ اما اگر بخواهید در هتل اقامت داشته باشید، نزدیک‌ترین هتل به تنگ رازیانه هتل پل‌دختر است که می‌توانید بعد از خرید بلیط هواپیما ایلام اقدام به رزرو آن نمایید.

تنگ رازیانه در فهرست میراث طبیعی

خرید بلیط هواپیما ایلام
بلیط هواپیما ایلام

برخورداری از طبیعتی بکر و چهار فصل، بقا و اماکن متبرکه، قلعه‌های تاریخی و شهرهای باستانی، آبشارها و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی باعث شده تا این شهرستان هرساله مقصد گردشگری برای بیشتر هم‌وطنان باشد که با خرید بلیط هواپیما خود را به این زیبایی می‌رسانند. مردم خونگرم و مهمان‌نواز این دیار هم برای استقبال از مهمانان آماده هستند. عکس شماره 7

طبیعت منطقه تنگ رازیانه آن‌قدر غنی و دیدنی است که سال‌های گذشته ۷۵ هکتار از اراضی این تنگ به‌عنوان اثری طبیعی- ملی معرفی و به فهرست میراث طبیعی کشور اضافه شدند. بعد از آن تنگ رازیانه موردتوجه زمین شناسان و پژوهشگران و محیط‌زیست قرار گرفت. بنابراین احتمال می‌رود در آینده‌ای نزدیک به زیستگاهی امن و پربار برای حیات‌وحش غرب کشور نیز تبدیل شود. البته به خاطر روان بودن آب داخل تنگ و مسیر تنگ باعث شده تا هیچ جانوری در داخل آن زندگی نکند. جالب است بدانید این تنگ دارای دو اکوسیستم است: داخلی (پوشیده از گیاهان نیمه آبزی) و بیرونی (مملو از انواع گونه‌های گیاهی، به خاطر نزدیکی به رشته‌کوه‌های کویر کوه).

برای خرید بلیط هواپیما ایلام و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع:
fa.wikipedia.org
mehrnews.com
beinabein.com
eskannews.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید