تنگ رغز داراب در استان فارس

کسی که عاشق طبیعت باشد در پی یافتن نقاط کمتر دیده‌شده و شناخته‌شده است و برای ماجراجویی‌های پر هیجان وارد این مناطق بکر می‌شود.

0
91
تنگ رغز داراب فارس
تنگ رغز داراب
تنگ رغز داراب در استان فارسReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 8Rating: 4.0تنگ رغز داراب در استان فارس از مناطق کمتر دیده شده توسط گردشگران.تنگ رغز داراب یکی از زیباترین طبیعت‌های شهر داراب در استان فارس است که هیجان طبیعت‌گردی را به معنای واقعی به ارمغان می آورد.

تنگ رغز داراب

کسی که عاشق طبیعت باشد در پی یافتن نقاط کمتر دیده‌شده و شناخته‌شده است و برای ماجراجویی‌های پر هیجان وارد این مناطق بکر می‌شود. کشور زیبایمان شامل مکان‌های عجیب و غریب همراه با جاذبه‌های طبیعی زیادی است که هر طبیعت دوستی را به سوی خود سوق می دهد. هنوز هم جاذبه‌هایی وجود دارند که کشف نشده‌اند یا کمتر کسی آنجا قدم گذاشته است. در این مقاله قصد داریم یکی از این جاذبه ها را توصیف کنیم که با نام تنگ رغز داراب شناخته می شود. تنگ غز یکی از زیباترین طبیعت‌های شهر داراب در استان فارس است که هیجان طبیعت‌گردی را به معنای واقعی به ارمغان می آورد. با ما همراه باشید.

معرفی تنگ رغز

تنگ رغز در 25 کیلومتری شهرستان داراب و در میان مراتع سرسبز و دشت‌های داراب و فسا قرار دارد که درونش دره‌هایی با حوضچه‌های آب قرار دارند. مکانی که به دلیل سختی مسیر و دسترسی تا همین ده سال پیش کسی از آن خبر نداشت. طبیعتی که گردشگران حرفه‌ای را از غیرحرفه‌ای جدا می‌کند. البته نگران نباشید شما نیز می‌توانید همراه با یک راهنمای حرفه‌ای این مسیر را طی کنید.

معنی کلمه رغز

تنگ رغز داراب فارس
تنگ رغز داراب

رغز به معنای بکر و لغزنده است که از دو طرف با دیواره‌های بلند محصورشده و در این تنگ ۶۴ آبشار و صدها حوضچه طبیعی وجود دارد. از این ۶۴ آبشار، ۱۲ آبشار نیاز به فرود با طناب دارند. ارتفاع فرودها بین ۶ تا ۶۵ متر و مابقی آبشارها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه‌های زیر آبشارها نیز بین ۶ تا ۲۰ متر عمق دارند. با سفر به این منطقه مطمئن باشید که وارد یکی از خوش آب و هواترین طبیعت‌های استان فارس حتی ایران شده‌اید.

✅ بازدید از مقاله آبشار مارگون فارس

آبشارهای این تنگ

همان‌طور که اشاره شد این آبشارها دارای ارتفاع بلندی هستند، تا دره جنوبی ادامه ‌دارند و در نهایت به بن بست می‌رسند. هرکدام از آبشارها با توجه به ارتفاعشان و موارد لازم برای فرود آمدن دارای اسامی خاصی هستند. شما می توانید بدون تجهیزات می‌توانید تا آبشار کبوتر پیش بروید اما بعد از آن باید با تجهیزات دره نوردی حرفه‌ای ادامه دهید.

اسامی آبشارهای این تنگه عبارت‌اند از:

آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر و عمق ۸ متر

آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر و عمق ۸ متر

آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر و عمق ۱۲ متر

آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر و عمق ۷ متر

آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر و عمق ۱/۵ متر

آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر و عمق ۱۵ متر

آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر و عمق ۲۰ متر

آبشار جام به ارتفاع ۹ متر و عمق ۶ متر

آبشار دماغه (فراز) به ارتفاع ۱۲ متر و عمق ۲ متر

آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر و عمق ۶ متر

آبشار یادگار به ارتفاع ۴ متر و عمق ۸ متر

آبشار وداع به ارتفاع ۴۶ متر و عمق ۱۰ متر

بهترین زمان سفر و بازدید از تنگ رغز

تنگ رغز داراب

برای سفر به این مکان که به خاطر چشمه‌ها و آبشارهای پر آب مشهور است، بهتر است در فصل‌های پر آب یعنی مابین ماه‌های اردیبهشت تا اوایل مهرماه سفر کنید، زیرا درختان سرسبز جنگلی در مسیر جذاب تر خواهند بود و آب و هوای خنک اطراف باعث می‌شود تا گرما اذیتتان نکند. فقط حتماً قبل از شروع سفر اخبار هواشناسی را دنبال کنید و در هنگام بارندگی و سیلاب‌ها به هیچ‌وجه وارد این منطقه نشوید.

نکاتی که قبل از سفر به تنگ رغز باید بدانید

اسپری ضد حشره به همراه داشته باشید. با این اسپری از شر حشراتی که در مناطق پر آب به وفور یافت می‌شوند راحت خواهید شد.

ترجیحاً از آب‌های این منطقه ننوشید. هر چند که آب این حوضچه‌ها آب چشمه هستند اما بهتر است قمقمه‌ خودتان را به همراه داشته باشید.

اگر می‌خواهید وسایل خود را به درون تنگ ببرید، حتماً از کوله‌های ضد آب مخصوص دره نوردی و وسایل ضد آب استفاده کنید.

در طول مسیر دره لانه‌های پرندگان وحشی بسیاری خواهید دید. کبوترهای وحشی در میان صخره‌ها لانه دارند. مراقب باشید تا لانه‌های پرندگان را خراب نکنید.

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید باید به هیچ عنوان از آب و شنا و ارتفاع نترسید، در غیر این صورت از سفر به این منطقه خودداری کنید.

به یاد داشته باشید که آب چشمه‌ها سرد است، حتی در تابستان نیز وقتی از آب بیرون می‌آیید ممکن است با وزش باد خنک درون دره سردتان شود. پس در انتخاب لباس‌هایتان در این سفر دقت کنید.

مسیر دسترسی به تنگ رغز

اگر از شیراز می‌خواهید به سمت تنگ رغز داراب بروید، باید از مسیر جاده فسا به سمت داراب حرکت کنید، در بین مسیر، فرعی حسن‌آباد را پیش بگیرید و از سمت حسن‌آباد و مراتع سرسبز به سمت مسیر شروع دره حرکت کنید. در این منطقه، دره رغز، تنگه آب باریک، دره رود شهر و چشمه نیگی قرارگرفته‌اند.

اگر از داراب به سمت تنگ حرکت کنید، باید ۳۵ کیلومتر به سمت شمال غربی داراب و بخش حسن‌آباد رانندگی کنید و ۴ تا ۵ کیلومتر باقی‌مانده به درون دره را باید پیاده طی کنید. در طول مسیر آبشارهای دو چشمه را خواهید دید.

نکات آخر

هزینه برای بازدید از این منطقه رایگان است.

ساعت دسترسی24 ساعته است

مدت زمان پیشنهادی برای بازدید 4 الی 5 ساعت است

نیاز به راهنمای آشنا به منطقه را دارد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید