تپه حصار دامغان از آثار باقی‌مانده روزگاران کهن

گاهی در سفرهای خود از مسیرها، جاده‌ها و شهرهای مختلفی می‌گذریم بدون آنکه شناختی از آن‌ها داشته باشیم و با تاریخ و تمدن آن منطقه آشنا باشیم. درحالی‌که اگر کوچک‌ترین شناختی از مناطق موجود در مسیرهای خود داشته باشیم، همان سفر با آن مسیرها به خاطره‌انگیزترین بخش سفر تبدیل می‌شود و تجربه‌های زیادی از این مقاصد ایران کهن به خواهیم آورد.

0
55
معرفی تپه حصار دامغان
تپه حصار دامغان
تپه حصار دامغان از آثار باقی‌مانده روزگاران کهنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 19Rating: 4.0تپه حصار دامغان از آثار باقی‌مانده روزگاران کهن با قدمت ۷۰۰۰ ساله.تپه حصار دامغان از آثار باقی‌مانده روزگاران کهن است که حدوداً ۷۰۰۰ سال قدمت دارد بااینکه این شهر در اثر زلزله خراب‌شده ولی همچنان تپه حصار خودنمایی می‌کند.

تپه حصار دامغان

گاهی در سفرهای خود از مسیرها، جاده‌ها و شهرهای مختلفی می‌گذریم بدون آنکه شناختی از آن‌ها داشته باشیم و با تاریخ و تمدن آن منطقه آشنا باشیم. درحالی‌که اگر کوچک‌ترین شناختی از مناطق موجود در مسیرهای خود داشته باشیم، همان سفر با آن مسیرها به خاطره‌انگیزترین بخش سفر تبدیل می‌شود و تجربه‌های زیادی از این مقاصد ایران کهن به خواهیم آورد. یکی از شهرهای بی‌نظیر ایران که سرشار از تاریخ و انبوهی از گذشته است، شهر دامغان واقع در استان سمنان است که بسیاری از مسافران از این شهر فقط گذر داشته‌اند بدون آنکه توجهی به قدمت و تاریخ این شهر داشته باشند. در ادامه می‌خواهیم شما را با شهر دامغان و جاذبه‌های دیدنی‌اش بیشتر آشنا کنیم تا در برنامه های سفری بعدی، مقصدتان فقط شهر دامغان باشد. مورد جالب‌توجه این است که شهری تاریخی و با قدمتی بسیار زیاد دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی است که باید زمان زیادی را برای سفر و بازدید از این منطقه اختصاص دهید. شهر دامغان با قدمتی بیش از 700 سال مشهور در تولید پسته از لحاظ شرایط اقلیمی بسیار مناسب است، به همین دلیل یکی از بهترین و مرغوب‌ترین پسته در این شهر تولید می‌شود. شهرستان دامغان با مرکزیت شهر دامغان دارای دو بخش مرکزی و امیرآباد است.

جاذبه‌های دیدنی دامغان

معرفی تپه حصار دامغان
تپه حصار دامغان

یکی از جاهای دیدنی واقع در شهر دامغان، تپه حصار است که بازدید از این منطقه حتماً توصیه می‌شود تا خاطرات شیرینی از این شهر برای خود به ارمغان آورید. قبل از سفرتان در جریان باشید که تپه حصار در ۲ کیلومتری شهر دامغان قرارگرفته که درگذشته‌های دور در این منطقه سکونت وجود داشته ولی بعدها خالی از سکنه شده است.

تپه حصار

معرفی تپه حصار دامغان
تپه حصار دامغان

تپه حصار از آثار باقی‌مانده روزگاران کهن است که حدوداً ۷۰۰۰ سال قدمت دارد، بااینکه این شهر در اثر زلزله خراب‌شده ولی همچنان تپه حصار خودنمایی می‌کند. اهمیت این تپه تاریخی با توجه به اشیا و آلات جنگی و سفال‌های یافت شده دوچندان شده و نشان‌گر قدمت بسیار زیاد دامغان است. این منطقه ارزشمند توسط اریش فردریش اشمیت، باستان‌شناسان معروف دنیا که وی برای اولین بار این منطقه را کشف کرد طوری که نشانه‌های یافت شده نشانگر سکونت انسان‌ها در سه دوره تاریخی متفاوت است. تپه حصار در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

✅ بازدید از مقاله جاذبه های گردشگری دامغان، شهر صد دروازه
✅ بازدید از مقاله مسجد تاریخانه دامغان

کاوش‌های انجام‌شده در تپه حصار

معرفی تپه حصار دامغان
تپه حصار دامغان

در کاوش‌های اولیه مشخص‌شده که قلعه‌ای در منطقه وجود داشته و به آتش کشیده شده و در میان بقایای سوخته این قلعه جسدهایی نیز کشف‌شده‌اند که جزو دیدنی‌های جالب دامغان به‌حساب می‌آیند، نکته قابل‌توجه در مورد این شهر ویران‌شده و تپه حصار این است که طی کاوش‌های انجام‌شده، آثاری نیز نشان می‌دهد که حدود ۷ هزار سال پیش مردمان این شهر در این منطقه فولاد تولید می‌کردند، زیرا ازلحاظ معدن، شهر دامغان بسيار غني است، مخصوصاً سرب، آهن مغناطيس، طلا، زغال‌سنگ و غيره وجود دارد، همچنین معادن طلاي دامغان خيلي مهم و قابل‌استفاده است.

قسمت‌های مختلف تپه حصار

معرفی تپه حصار دامغان
تپه حصار دامغان

در ورودی تپه حصار دامغان تابلویی نصب‌شده و قدمت این تپه را هزاره پنجم قبل از میلاد عنوان کرده است. این تپه برای نخستین بار در سال ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ توسط اریخ اشمیت از دانشگاه پنسیلوانیا تحقیق‌شده است.

تپه حصار دامغان دارای ۳ بخش است که عبارت‌اند از حصار ۱، حصار ۲ و حصار 3

حصار یک

قدمت بین سال‌های ۴۲۰۰ تا ۳۵۰۰ قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و معرف اولین ساکنین این منطقه است. سفال حصار یک سفالی نخودی رنگ است که از چشمه‌علی نشأت گرفته است و در ساخت خانه‌های آن از نظم خاصی استفاده‌نشده و نقشه‌ مشخصی نیز ندارند.

حصار دو

در این منطقه زندگی برای مدت کوتاهی بوده و در این لایه، سفال خاکستری‌رنگ و با پایه‌های بلند دیده می‌شود که نشان‌دهنده پیشرفت صنعت در این دوره بوده است. بااینکه آثار دوره اول و دوم شبیه همدیگرند ولی در کل با یکدیگر متفاوت هستند. خانه‌ها نیز چهارگوش ساخته‌شده و یک اتاق مرکزی به‌عنوان آشپزخانه یا اتاق نشیمن وجود داشته است اما اتاق‌های دیگر بدون رعایت نظم خاصی در اطراف آن ساخته‌شده‌اند.

حصار سه

آثار در این دوران دچار تحول عظیمی شده و ساختمان سوخته نیز متعلق به همین دوران است. طبق بررسی‌های باستان‌شناسان تپه حصار دارای منطقه صنعتی بوده که این منطقه صنعتی دارای آلودگی بسیار زیادی بوده است. در اواسط این دوره صنعت فلز سازی پیشرفت زیادی داشته طوری که در آن زمان انسان‌ها توانستند مس را ذوب کنند و براى کاربردهای مختلف استفاده کنند.

بازسازی‌های تپه حصار

معرفی تپه حصار دامغان
تپه حصار دامغان

تپه حصار در سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۷۳ مجدداً موردبررسی قرار گرفت و مشخص شد که یکی از معروف‌ترین بناهای تپه حصار دامغان در پشت خط راه‌آهن امروزی قرار دارد و این ساختمان جزو مهم‌ترین بخش حصار بوده که به آتش کشیده شده است. در این ساختمان مقدار زیادی اشیای طلایی، نقره‌ای، سربی و همچنین ۱۱جسد سوخته و چندین پیکان سنگی یافت شده که نشانگر جنگ است. در این دوره حتی به خاک سپردن اجساد نیز متفاوت بوده، طوری که اشیای زیادی همراه جسد دفن می‌کردند. هم مرد و هم زن گردنبند داشتند و از کمربندهایی که توسط مهره ساخته می‌شده نیز استفاده‌شده است طوری که اکثراً کمربندها مخصوص مردان و دستبند و پابند مخصوص زنان بوده است. همچنین کوزه و ظروف آذوقه نیز در قبرها گذاشته می‌شده که به خاطر همین اشیای قدیمی می‌توان اطلاعات زیادی در موردشان پیدا کرد. کارگاه‌های آموزشی برای علاقه‌مندان به تاریخ ایران، گردشگران و باستان‌شناسان در این مکان در نظر گرفته‌شده که در این کارگاه‌ها، معرفی آثار انجام می‌شود.

برای خرید بلیط هواپیما دامغان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید