سفر به تهران و آشنایی با تپه میل شهر ری

شهرری یکی از مناطق مذهبی و تاریخی جنوب استان تهران است که نام آن همواره یادآور بارگاه حضرت عبدالعظیم حسنی در ذهن ما ایرانیان است. باوجوداینکه شهرری مملو از اماکن باستانی و تاریخی متعددی نظیر کوه بی‌بی شهربانو، برج طغرل، تپه چشمه‌علی، بقعه جوانمرد قصاب، برج اینانج و دژ رشکان است اما بسیاری از زائران و گردشگران تنها به قصد زیارت آرامگاه مطهر حضرت عبدالعظیم بلیط هواپیما تهران را خریداری و منزل را ترک می‌کنند.

0
24
بازدید از تپه میل شهر ری
تپه میل شهر ری
سفر به تهران و آشنایی با تپه میل شهر ریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 15Rating: 3.5سفر به تهران و آشنایی با تپه میل شهر ری - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانشهر ری یکی از مناطق مذهبی و تاریخی جنوب استان تهران است که نام آن همواره یادآور بارگاه حضرت عبدالعظیم حسنی در ذهن ما ایرانیان است. باوجوداینکه شهرری مملو از اماکن باستانی و تاریخی متعددی نظیر کوه بی‌بی شهربانو، برج طغرل، تپه چشمه‌علی، بقعه جوانمرد قصاب، برج اینانج و دژ رشکان است - بلیط هواپیما تهران

معرفی تپه میل شهر ری

شهرری یکی از مناطق مذهبی و تاریخی جنوب استان تهران است که نام آن همواره یادآور بارگاه حضرت عبدالعظیم حسنی در ذهن ما ایرانیان است. باوجوداینکه شهرری مملو از اماکن باستانی و تاریخی متعددی نظیر کوه بی‌بی شهربانو، برج طغرل، تپه چشمه‌علی، بقعه جوانمرد قصاب، برج اینانج و دژ رشکان است اما بسیاری از زائران و گردشگران تنها به قصد زیارت آرامگاه مطهر حضرت عبدالعظیم بلیط هواپیما تهران را خریداری و منزل را ترک می‌کنند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادید، شاید بهتر باشد در سفر بعدی خود از فرصت استفاده کنید و پس از زیارت حرم مطهر به برخی از اماکن تاریخی این منطقه نیز سری بزنید. ما در این مطلب شما را با یکی از آتشکده‌های باستانی شهرری آشنا خواهیم کرد تا اگر در آینده با تهیه بلیط هواپیما تهران به این شهر سفر کردید، از این بنای تاریخی نیز دیدن کنید.

آشنایی با تپه میل

بازدید از تپه میل شهر ری
تپه میل شهر ری

تپه میل یا آتشکده بهرام از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین آتشکده‌های باستانی کشورمان است که بر فراز تپه‌ای در فاصله دوازده کیلومتری شهرری و در ابتدای روستای شهرنو واقع شده است. بنا به گفته بسیاری از محققان این مکان_که متأسفانه تنها بخشی از بنای چهارطاقی آن بجا مانده است_ مرکز دینی و مکان برگزاری مراسم‌ها و آئین‌های مذهبی زرتشتیان در سال‌های دور بوده است. این بنا در سال 1334 در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید و امروزه پذیرای گردشگرانی است که برای بازدید از این بنای باارزش تاریخی بلیط هواپیما تهران را خریداری می‌کنند.

قدمت بنا

بازدید از تپه میل شهر ری
تپه میل شهر ری

بااینکه بسیاری از باستان‌شناسان قدمت این بنای باستانی را به دوره ساسانیان نسبت می‌دهند اما عده‌ای از مورخان آن را قدیمی‌تر از این دوره می‌دانند. محمد بن طبری در کتاب تاریخ خود این بنا را قدیمی‌ترین آتشکده ایران و محل نگهداری آتش مقدس (منشأ دیگر آتش‌ها) توصیف کرده است. به گفته برخی مورخان تنها درصورتی‌که این بنا پیش از دوره ساسانیان احداث شده باشد، می‌توان عامل تخریب آن را حمله اسکندر به ایران دانست اما اگر این آتشکده در دوره ساسانیان احداث شده باشد، شاید بتوان گفت حمله اعراب دلیل اصلی ویرانی این بنا بوده باشد.

موقعیت و معماری بنا

بازدید از تپه میل شهر ری
تپه میل شهر ری

با تهیه بلیط هواپیما تهران و بازدید از آتشکده بهرام خواهید دید که این بنا با ارتفاع 18 متر در منطقه‌ای به وسعت 800 در 900 متر و بر فراز تپه بزرگی واقع شده است. اطراف تپه بلندی که بنا بر روی آن قرار دارد، تپه‌های کوچک‌تری نیز وجود دارند که آتشکده بهرام بر آن‌ها اشراف دارد. همچنین تپه نیزارهایی نیز در اطراف این بنا قرار دارند که وجود آن‌ها می‌تواند حاکی از آن باشد که در سال‌های دور این مکان دریاچه بوده است.

بازدید از تپه میل شهر ری
تپه میل شهر ری

در احداث این بنای مستحکم از مصالحی چون سنگ، خشت، آجر، گل و ساروج بکار رفته است و اگر این بنا در زمان حمله اسکندر تخریب نمی‌شد شاید تا امروز نیز در شرایطی مناسب بسر می‌برد؛ اما همان‌طور که گفتیم تنها بخشی از بنای چهارطاقی آتشکده که از نمایی دور به دو میل شباهت دارند(دلیل نام‌گذاری این بنا)، از این بنا بجا مانده است. در اکتشافات اخیر یکی از چهار دالان مسقفی که به گفته باستان‌شناسان برای انتقال آتش مقدس و محافظت از آن در برابر خاک، آب و باد احداث شده بود، کشف شد. جالب است بدانید که این بنا سال‌ها قبل زیرخاک مدفون شده بود و باستان‌شناسان برای یافتن بقایای این بنا مجبور شدند در حدود 20 متر حفاری و خاک‌برداری کنند.

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

از ویژگی‌های دیگر این آتشکده تزئینات و گچ‌بری‌های منحصربه‌فرد و زیبای دوره ساسانیان است. شما نیز پس از تهیه بلیط هواپیما تهران و ورود به داخل راهروهای کم‌عرض این بنا با گچ‌بری‌های نایاب از عهد ساسانی روبرو خواهید شد که تماشای آن‌ها می‌تواند مدت‌ها سرگرمتان کند. البته امروزه بسیاری از  این گچ‌بری‌ها از بنا جداشده‌اند و در مکانی در نزدیکی آتشکده نگهداری می‌شوند. این گچ‌بری‌ها از سه دسته طرح‌ها و نقش‌های هندسی، گیاهی و حیوانی تشکیل شده‌اند که خریداران بلیط هواپیما تهران می‌توانند از نزدیک از شاهد آن‌ها باشند.

دسترسی به بنا

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

برای بازدید از این مکان ابتدا باید با تهیه بلیط هواپیما تهران به این استان سفر کنید و سپس نزدیک‌ترین ایستگاه مترو را در نزدیکی خود بیابید و با سوارشدن به قطار خط یک متروی تهران در ایستگاه شهرری پیاده شوید. ازآنجا با استفاده از تاکسی می‌توانید به این بنا که در فاصله دوازده کیلومتری جاده ورامین قرار گرفته است، دسترسی یابید. شما با پرداخت هزینه‌ای اندک همه‌روزه (به‌جز روزهای دوشنبه و ایام سوگواری) می‌توانید از ساعت 9 تا 18 از این بنا دیدن کنید.

آدرس تپه میل: شهرری، فدائیان اسلام، میدان بسیج مستضعفین، دوازده کیلومتری جاده ورامین، ابتدای روستای قلعه‌نو

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید