برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی

از خرید بلیط هواپیما گرفته تا برقراری امنیت پروازها، تکنولوژی در دهه اخیر نقش بسیار موثری در بهبود سفرهای هوایی ایفا کرده است. اما آیا می دانید که برای رفاه و آرامش ما در سفر، چه تکنولوژی هایی در صنعت حمل و نقل هوایی بکار رفته است؟

0
11
برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی
تکنولوژی های سفرهای هوایی
برترین تکنولوژی های سفرهای هواییReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 4Rating: 4.0برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی و بهبود صنعت حمل و نقل هوایی.تکنولوژی های سفرهای هوایی در دهه اخیر به جرات می توان گفت نقش بسیار موثر و مهمی در بهبود سفرهای هوایی و صنعت هوانوردی ایفا کرده است.

آیا با برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی آشنایی دارید؟

از خرید بلیط هواپیما گرفته تا برقراری امنیت پروازها، تکنولوژی در دهه اخیر نقش بسیار موثری در بهبود سفرهای هوایی ایفا کرده است. اما آیا می دانید که برای رفاه و آرامش ما در سفر، چه تکنولوژی هایی در صنعت حمل و نقل هوایی بکار رفته است؟ اگر از جمله افرادی هستید که زیاد اقدام به رزرو بلیط هواپیما می کنید در ادامه با برخی از برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی آشنا خواهید شد.

«نخست قاره اروپا، و سپس جای جای کره زمین با پروازهای هوایی به یکدیگر پیوند خواهند خورد، و ملت هایی که (با پیدایش خط آهن) بهم پیوسته اند، همسایه دیوار به دیوار یکدیگر خواهند شد. کار شگرفی را که راه آهن برای یکپارچگی ملت ها انجام داد، خطوط هوایی در مقیاسی عظیم برای مردم کل دنیا صورت خواهد داد.»

کلود گراهام وایت، 1914

صنعت حمل و نقل هوایی –همان‌طور که گراهام وایت نیز صد سال قبل به خوبی پیش بینی کرده بود- نه تنها انقلابی در سیاحت و جهانگردی به پا کرده، بلکه وسعت جهان پهناور ما را چنان تغییر داده است که در عرض چند ساعت می‌توان به دورافتاده ترین نقاط ناشناخته دنیا دست یافت. امروز صنعت هوایی چیزی حدود 3.5 میلیارد مسافر را در سال جابجا می کند و مسئولیت حمل و نقل یک سوم از کالاهای بازرگانی دنیا را به دوش می کشد. اما این حجم از جابجایی چگونه ممکن شده است؟ دلیل آن را حتما می دانید: تکنولوژی با تمام قوای خود به یاری صنعت حمل و نقل هوایی شتافته است تا آرامش و امنیت را پیشکش مسافران کند. اما سوال این است که کدام تکنولوژی ها، حمل و نقل هوایی را به صنعتی پیشرفته و مشتری محور در دنیا مبدل کرده‌اند؟ پاسخ را در ادامه همین مطلب خواهید خواند.

تکنولوژی بلاک چین

موفقیت انکارناشدنی تکنولوژی بلاک چین در حسابداری، حسابرسی و نقل و انتقالات مالی موجب شده که توجه صنعت حمل و نقل هوایی نیز به این تکنولوژی اخیرالورود جلب شود. گفتنی است که شرکت های هواپیمایی به تازگی از پتانسیل بالای تکنولوژی بلاک چین آگاه شده‌اند و قصد دارند از این تکنولوژی کارآمد جهت ارتقای خدمات خود به مشتریان، بهبود فرآیند گردش کار و حفاظت از حریم خصوصی و امنیت اطلاعات مسافران بهره برند. برخی از مزایای استفاده از تکنولوژی بلاک چین در صنعت حمل و نقل هوایی عبارتند از:

استفاده از پایگاه داده های غیرمتمرکز مجازی برای ذخیره سازی اطلاعات مسافران و عدم نیاز به اسناد و مدارک کاغذی.

تبدیل مسافت های طی شده مسافران به امتیاز و ارائه مزایایی مازاد و تخفیفاتی ویژه به مسافران.

امکان ساخت سیستم امنیتی کارآمد و غیرقابل نفوذ برای مدیریت اطلاعات مشتریان.

✅ بازدید از مقاله فناورانه ترین هتل های جهان

تکنولوژی واقعیت افزوده/واقعیت مجازی

برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی
تکنولوژی های سفرهای هوایی

تکنولوژی های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (به اختصار AR/VR) دو مورد از تکنولوژی های موفق و محبوبی بشمار می روند که با مزایای فراوان خود توانسته‌‌اند به جزء جدانشدنی بسیاری از صنایع مهم دنیا نظیر صنعت بازی سازی، فیلم سازی، ورزش، بهداشت و درمان و حتی خرده فروشی تبدیل شوند و برخی از حوزه های تفریحی، آموزشی و فرهنگی دنیا را تحت تصرف خود درآورند و به کلی متحول سازند. صنعت حمل و نقل هوایی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از این تکنولوژی برای جهت یابی مسافران در فرودگاه ها بهره جسته است. به عنوان مثال فرودگاه گاتویک با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده به مسافران کمک می کند که مسیر خود را در این فرودگاه وسیع و پیچیده بیابند. فرودگاه لندن نیز به منظور افزایش امنیت خطوط هوایی اقدام به نصب تکنولوژی واقعیت افزوده در بخش کنترل ترافیک هوایی خود کرده است.

تکنولوژی زیست سنجی (بیومتریک)

برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی
تکنولوژی های سفرهای هوایی

صنعت حمل و نقل هوایی همواره و به شکلی بی وقفه می کوشد تا تجربه سفر هوایی را برای مشتریان خود راحت و بی دردسر سازد و نصب تکنولوژی زیست سنجی یا همان بیومتریک در فرودگاه ها، خود گواهی بر این مدعا بوده است. از سال 2015 که تکنولوژی زیست سنجی برای نخستین بار و طی پروژه تجربی موفقیت آمیزی بکار گرفته شد، تاکنون، تکنولوژی زیست سنجی نقش بزرگی را در ارتقای امنیت مسافران ایفا کرده و سبب گردیده است که در وقت و هزینه مسافران و کارکنان فرودگاه تا میزان قابل توجهی صرفه جویی شود. با وجود اینکه این تکنولوژی پتانسیل بسیار بالایی دارد، اما هنوز از نهایت ظرفیت آن در فرودگاه ها استفاده نشده است. خوب است بدانید که بزودی قرار است طراحی و نصب سکوهای امنیتی بیومتریکی در فرودگاه ها آغاز گردد و فرآیند پیچیده و زمان‌بر پذیرش، تحویل بار و .. با یاری این تکنولوژی در کمترین زمان ممکن صورت گیرد.

تکنولوژی هوش مصنوعی

برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی
تکنولوژی های سفرهای هوایی

از ابزارهایی چون ربات های گفتگو گرفته تا دستیارهای صوتی، تکنولوژی هوش مصنوعی توانسته به خوبی جای خود را میان دیگر تکنولوژی های قرن 21 باز کند و به ابزاری مفید و کارآمد در صنایع مختلف دنیا مبدل گردد. صنعت هواپیمایی نیز با آگاهی از نیروی بالقوه فراوان هوش مصنوعی، از این تکنولوژی برای پیشبرد اهداف امنیتی و ناوبری خود به نحو احسن بهره برده و مسئولیت دشوار انجام محاسبات پیچیده و تحلیل پیشگویانه آمار و اطلاعات بدست آمده از تجربه هوایی مسافران را به تکنولوژی ارزشمند هوش مصنوعی محول کرده است.

تکنولوژی رباتیک

برترین تکنولوژی های سفرهای هوایی
تکنولوژی های سفرهای هوایی

از اکتشاف در سیاره مریخ گرفته تا انجام اموری نظیر پرستاری از بیماران مبتلا به کرونا، علم رباتیک همواره بشر را در شرایط سخت و بحرانی یاری کرده و هیچگاه او را در انجام اموری که به توان و دقتی فراتر از ظرفیت انسانی نیاز دارد، تنها نگذاشته است. در صنعت هواپیمایی نیز همانند سایر صنایع، تکنولوژی رباتیک با ساخت ربات هایی که مشتریان را در اموری از قبیل پارک خودرو، جابجایی بار و بنه و غیره مساعدت می کنند، وظیفه خود را در قبال خدمت به صنعت حمل و نقل هوایی به طور کامل ایفا کرده است. خوب است بدانید که شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام از ربات هوشمندی به نام «اسپنسر» رونمایی کرده که قادر است با استفاده از سنسورهای حساس و قابلیت تحلیل و پردازش بالای خود به شکلی انسانی با افراد و محیط اطراف خود ارتباط برقرار کرده و مسافران را در حل مشکلاتی که ممکن است در فضای فرودگاه با آن مواجه شوند، یاری کند.

در ادامه می توانید با اپلیکیشن های مربوط به سفر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید