ثبت جهانی زعفران قائنات خراسان

در کشور عزیزمان ایران، خراسان رضوی با شهرستان‌های تربت‌حیدریه، گناباد، بجستان، مشهد و همچنین در خراسان جنوبی شهرهای قائنات، سرایان،‌ فردوس و بیرجند از جمله تولیدکنندگان زعفران هستند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امسال در استان حدود 190 تن زعفران برداشت شد همچنین زعفران به دلیل کم‌آب‌بر بودن در سرفصل‌های توسعه صنعتی استان قرار گرفته است.

0
26
ثبت جهانی زعفران قائنات
زعفران قائنات
ثبت جهانی زعفران قائنات خراسانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 13Rating: 3.5ثبت جهانی زعفران قائنات خراسان - خرید بلیط هواپیما ارزان از اپلیکیشن سفرستاندر کشور عزیزمان ایران، خراسان رضوی با شهرستان‌های تربت‌حیدریه، گناباد، بجستان، مشهد و همچنین در خراسان جنوبی شهرهای قائنات، سرایان،‌ فردوس و بیرجند از جمله تولیدکنندگان زعفران هستند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امسال در استان حدود 190 تن زعفران برداشت شد

ثبت جهانی زعفران قائنات

در کشور عزیزمان ایران، خراسان رضوی با شهرستان‌های تربت‌حیدریه، گناباد، بجستان، مشهد و همچنین در خراسان جنوبی شهرهای قائنات، سرایان،‌ فردوس و بیرجند از جمله تولیدکنندگان زعفران هستند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امسال در استان حدود 190 تن زعفران برداشت شد همچنین زعفران به دلیل کم‌آب‌بر بودن در سرفصل‌های توسعه صنعتی استان قرار گرفته است. وی همچنین اظهار داشت: پس از ثبت جهانی زعفران قائنات می‌توان بخشی از زعفران استان که به صورت پراکنده صادر می‌شود را در قالب این برند جهانی عرضه کرد.

ثبت جهانی زعفران

ثبت جهانی زعفران قائنات
زعفران قائنات

مسئول اداره کل حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: زعفران محصولی استراتژیک است که با ثبت جهانی آن مالکیت این محصول را برای کشور حفظ خواهیم کرد. میرصالحی در خصوص مزیت‌ها و فرآیند ثبت ملی زعفران، نیز بیان کرد: رسمیت یافتن زعفران در جهان با نام ایران، حفظ شهرت و جایگاه جهانی زعفران ایران، ارتقاء موقعیت تجاری و بالا رفتن ارزش افزوده محصول، جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از مرغوبیت و کیفیت زعفران ایران از جمله مزایای ثبت این محصول به شمار می‌رود.

همچنین مسئول اداره کل حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اضافه کرد: جلوگیری از فروش و صادرات زعفران ایران با نام سایر کشورها، باعث افزایش درآمد و بهره‌مندی بیشتر کشاورزان و دست‌اندرکاران تولید زعفران می‌شود و امتیاز و انحصار صادراتی جهانی زعفران به تجار و تولیدکنندگان ایران از دیگر موارد سودمند در زمینه ثبت جهانی زعفران است.

محصول زعفران

ثبت جهانی زعفران قائنات
زعفران قائنات

توجه بیشتر به رویکرد علمی محصول زعفران، انتقال تجربه بومی زعفران‌کاران، تولیدکنندگان و تحقیقات پژوهشگران، بهانه‌ای شد تا پنجمین جشنواره ملی طلای سرخ (زعفران) در شهرستان قائن که آن را به عنوان پایتخت زعفران جهان می‌شناسند، برپا شود. براساس این گزارش هم‌اکنون 96 هزار نفر کشاورز این شهرستان با تولید سالانه 32 تن، قائن را به عنوان پایتخت زعفران جهان شناسانده‌اند. غلامرضا طاهری، مدیر اجرایی پنجمین جشنواره ملی طلای سرخ به وجود پنج هزار و 868 هکتار مزارع زعفران در قائن اشاره و بیان کرد: کل درآمد زعفران در کشور 291 میلیارد تومان ارزیابی شده که این رقم در خراسان جنوبی 80 میلیارد تومان است و سهم قائن از این میزان درآمد، 45 میلیارد تومان می‌باشد. طاهری افزود: خراسان‌رضوی و خراسان‌جنوبی ظرفیت یک میلیارد دلار درآمد از زعفران را دارا هستند و در حال حاضر به دنبال یافتن راهکاری برای ایجاد پست سازمانی جهت دبیرخانه ملی زعفران هستیم که تحقق آن تنها منوط به نظر دولت می‌باشد.

تصویب طرح ملی زعفران به‌زودی

نایب رییس شورای ملی زعفران نیز بیان کرد: بهترین زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود و زعفران خراسان جنوبی بهترین کیفیت را در سطح جهان دارد. با رایزنی‌های انجام شده از طریق سازمان یونسکو مقدمات ثبت جهانی زعفران به نام قائنات فراهم شده است.

رونمایی از تمبر یادبود زعفران

ثبت جهانی زعفران قائنات
زعفران قائنات

در پنجمین جشنواره ملی طلای سرخ در خراسان جنوبی از تمبر یاد بود زعفران رونمایی شد. این تمبر به تعداد شش هزار و 500 قطعه با کد 50890039 توسط اداره کل پست خراسان جنوبی و با همکاری تلاشگران عرصه زعفران این شهرستان منتشر شده است. این تمبر که با نقش جمهوری اسلامی ایران، موقعیت جغرافیایی خراسان جنوبی و شهرستان قائن و به دو زبان فارسی و لاتین منتشر شده، در حکم قطعه کاغذ کوچکی است که به عنوان سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، به اقصی نقاط جهان ارسال می‌شود تا به بهترین شیوه زعفران ایرانی را معرفی کند. این مساله از جمله افتخاراتیست که ایران و ایرانی را در سطح جهان متمایز و ارزشمند می‌سازد و باید شکرگزار این نعمت طلای سرخ و خوشمزه بود. به امید جهانی کردن دیگر ارزش‌های ناب و نادر کشور عزیزمان ایران.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید