جاذبه های دیدنی فیروزکوه

یکی از شهرهای بزرگ واقع در استان تهران، فیروزکوه است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خوبش همواره موردتوجه همگان قرارگرفته است. فیروزکوه حتی درگذشته از شهرهای بزرگ ایران نیز محسوب میشده، به همین دلیل این شهر دارای کاروانسرا بوده و پس از حمله مغول ویران‌شده است.

0
244
معرفی جاذبه های گردشگری فیروزکوه
جاذبه های گردشگری فیروزکوه
جاذبه های دیدنی فیروزکوهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 7Rating: 4.0جاذبه های دیدنی فیروزکوه از مناطق بکر و دیدنی و مقاصد محبوب گردشگران.جاذبه های دیدنی فیروزکوه یکی از شهرهای بزرگ واقع در استان تهران که به خاطر موقعیت جغرافیایی خوبش همواره موردتوجه همگان قرارگرفته است بسیار محبوب هستند.

جاذبه های دیدنی فیروزکوه را بشناسید

یکی از شهرهای بزرگ واقع در استان تهران، فیروزکوه است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خوبش همواره موردتوجه همگان قرارگرفته است. فیروزکوه حتی درگذشته از شهرهای بزرگ ایران نیز محسوب میشده، به همین دلیل این شهر دارای کاروانسرا بوده و پس از حمله مغول ویران‌شده است. این منطقه جزو مناطق طبیعی و بکر استان تهران و همچنین یکی از زیستگاه‌های مهم حیات‌وحش به حساب می‌آید که می توانید در آن سفری لذتبخش را تجربه کنید. فیروزکوه در فاصله ۱۴۳ کیلومتری تهران در کنار جاده تهران- قائم‌شهر قرارگرفته است و یکی از مکان های محبوب برای گردشگران به شمار می‌رود. فیروزکوه نیز مانند بسیاری از مناطق کشورمان مکان های معروفی دارد که در ادامه با این جاذبه های دیدنی فیروزکوه آشنا خواهید شد.

آب‌وهوای فیروزکوه

معرفی جاذبه های دیدنی فیروزکوه
جاذبه های دیدنی فیروزکوه

فیروزکوه دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل و خنک است. شهرستانی که به خاطر هوای خنکش، پایتخت‌نشینان و دیگر شهرستان‌ها را در روزهای گرم سال به‌سوی خود می‌کشاند.

تنگه واشی

معرفی تنگه واشی فیروزکوه
تنگه واشی فیروزکوه

این تنگه که در ۱۵ کیلومتری شمال غربی فیروزکوه قرار دارد و یکی از جذاب‌ترین منطقه‌های دیدنی تهران به‌حساب می‌آید. برای رفتن به این تنگه باید از رودخانه رد شوید که بین کوه سنگی‌ قرار دارد و همچنین کتیبه‌ای معروف از دوره قاجار نیز در این تنگه قرار دارد. این تنگه که در 2 کیلومتری جاده فیروزکوه-تهران قرارگرفته، بعد از ورود به یک جاده فرعی و پشت سر گذاشتن ۹ کیلومتر روستای جلیزجند را خواهید دید. این روستا در حاشیه دشتی سرسبز با مزارع گندم و سیب‌زمینی و باغ‌های مختلف قرارگرفته که بعد از عبور از روستا و طی حدوداً ۴ کیلومتر در کنار جاده‌ و جوی‌های آب زلال محلی مخصوص پیاده‌روی باید از تنگه اول عبور کنید سپس به تنگه دوم برسید.

چشمه آب‌معدنی خمده

معرفی جاذبه های گردشگری فیروزکوه
جاذبه های گردشگری فیروزکوه

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی فیروزکوه چشمه آب‌معدنی خمده است. این چشمه آب‌معدنی نیز در ۵ کیلومتری جاده فیروزکوه­_زرین دشت در میان سنگ‌ها قرارگرفته و دیواری دور این چشمه کشیده شده تا زنان و مردان بتوانند به‌راحتی در آب‌خنکش شنا کنند. حتی گفته می‌شود که آب این چشمه برای دردهای مفصلی، کلیوی و امراض پوستی خوب است. برای رفتن به این چشمه باید از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید. بعد از پردیس، بومهن و رودهن در فاصله ۱۰ کیلومتری از فیروزکوه تابلوی زرین‌دشت را خواهید دید. اگر این مسیر را ادامه دهید به یک فرعی خاکی می‌رسید که تابلوی  قدیمی روستای خمده را خواهید دید و پس از طی 5 کیلومتر از روی پلی که روی رودخانه نصب‌شده عبور کنید و به چشمه آب‌معدنی خمده برسید.

روستای لزور

روستای لزور فیروزکوه
روستای لزور

این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال غربی فیروزکوه قرارگرفته و جزو بکرترین جاهای ایران حساب می‌شود. در تابستان، رودخانه‌ها پرآب و دشت‌ها سرسبز هستند. در این روستا می‌توانید پیاده‌روی کنید و از طبیعت بکرش لذت ببرید که برای گشت‌وگذار دو مسیر وجود دارد: یک مسیر امامزاده خوش‌نام و دیگری جاده منتهی به منطقه لاسک. اگر به سمت امامزاده رفتید حتماً از آب چشمه‌ گوارایش بچشید و به سمت بالا حرکت کنید تا به آبشار برسید و آنجا استراحت کنید. جاده لاسک هم جاده‌ای خاکی است که در دو طرف جاده درخت‌های سپیدار، باغ‌های میوه و مزارع سرسبز روح تازه به شما خواهند داد. در انتهای جاده نیز تنگه‌ای با سنگ‌های بزرگ وجود دارد، در هنگام عبور از روی این سنگ‌ها احتیاط کنید که برای رسیدن به رودخانه‌ای دلربا در انتهای تنگه باید در بعضی قسمت‌ها تا زانو وارد آب شوید و حتی از سنگ‌ها برای عبور کمک بگیرید. اقامتگاهی در روستای لزور واقع‌شده که آنجا طعم خوش زندگی روستایی را خواهید چشید و سفر خوبی در انتظار شما خواهد بود، پس بار سفر را ببندید و برای چند روز هم که شده آرامش بگیرید.

میشینه مرگ

معرفی جاذبه های گردشگری فیروزکوه
جاذبه های گردشگری فیروزکوه

اگر جزو نفراتی هستید که به پیاده‌روی سخت علاقه دارید، این مسیر مخصوص شماست، از نامش هم پیداست که چه مسیر سختی پیش رو خواهید داشت. دلیل نام‌گذاری میشینه مرگ به دو دلیل است که بخش اول میشینه به خاطر تعداد زیادی مجسمه میش در راه قله است و قسمت دوم مرگ نیز به خاطر وجود چشمه‌ای در نزدیکی قله است که آبش برای پرندگان ضرر دارد و باعث مرگشان می‌شود.

روستای سرسبز جليزجند

روستای سرسبز جليزجند فیروزکوه
روستای سرسبز جليزجند

فيروزکوه دارای سه امامزاده است که این 3 تن در يک بقعه متبرکه دفن شده‌اند و حتی اين اثر به ثبت ملي نیز رسيده است. روستای سرسبز جلیزجند که در ۱۱ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزکوه قرارگرفته و امامزادگان معصوم، سلیمان و بی‌بی در شرق رودخانه کوچک واشی قرار دارند. بنای اولیه این بقعه به شکل۶ ضلعی با مصالح سنگ و گچ و ساروج و گنبد آن مخروطی شکل بوده است و سال‌ها بعد اتاق‌هایی نیز به این بقعه اضافه‌شده و ۲ تن دیگر از امامزادگان نیز آنجا هستند.

غار بورنیک

غار بورنیک که در ۱۳۵ کیلومتری تهران و ۲۳ کیلومتری شهر فیروزکوه بر روی ارتفاعات پرفراز و نشیب کوهستان بورنی قرارگرفته و راه دسترسی به این غار از طریق جاده دماوند – فیروزکوه نرسیده به تونل نمرود، به سمت روستای هرانده است و پس از گذشتن از روستای هرانده در کنار رودخانه حبله رود و در ارتفاعات آن به این غار دلربا خواهید رسید. این غار از جاذبه های دیدنی فیروزکوه به شمار می رود.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید