آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان، شهر صد دروازه

دامغان یکی از شهرهای استان سمنان، 343 کیلومتر از تهران فاصله دارد. بنا به گفته مورخان و محققان قدمت دامغان به هفت هزار سال می‌رسد و جزو نخستین کانون‌های تمدن بشری در ایران بوده است. دامغان در گذشته یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صادر کننده مس بوده است. دامغان، پایتخت دوران سلطنت اشکانیان و مرکز ایالت کومش، از شهرهای باستانی ایران است که در گذشته "صد دروازه" نامیده می‌شده است.

0
107
آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان
جاذبه های گردشگری دامغان
آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان، شهر صد دروازهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 8Rating: 4.0آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان ، شهر صد دروازه - بلیط هواپیما سمناندامغان یکی از شهرهای استان سمنان، 343 کیلومتر از تهران فاصله دارد. بنا به گفته مورخان و محققان قدمت دامغان به هفت هزار سال می‌رسد و جزو نخستین کانون‌های تمدن بشری در ایران بوده است. دامغان در گذشته یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صادر کننده مس بوده است. بلیط هواپیما سمنان

دامغان، شهر صد دروازه

دامغان یکی از شهرهای استان سمنان، 343 کیلومتر از تهران فاصله دارد. بنا به گفته مورخان و محققان قدمت دامغان به هفت هزار سال می‌رسد و جزو نخستین کانون‌های تمدن بشری در ایران بوده است. دامغان در گذشته یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صادر کننده مس بوده است. دامغان، پایتخت دوران سلطنت اشکانیان و مرکز ایالت کومش، از شهرهای باستانی ایران است که در گذشته “صد دروازه” نامیده می‌شده است. این شهر در گذشته از شهرهای ساختار یافته بوده است که به شکل مدور ساخته شده و اطراف آن را دیوارهای بسیار ضخیم احاطه کرده‌اند. این دیوارها “بارو” نام داشتند و هنوز هم بازمانده‌هایی از آن‌ها به چشم می‌خورند. اهمیت این شهر به خاطر قرار گرفتن بر سر جاده ابریشم، وجود دروازه‌ها و کاروان‌سراها می‌باشد. دامغان علاوه بر طبیعت زیبایش، به باغ‌های پسته‌اش معروف است. اگر قصد خرید بلیط هواپیما سمنان دارید، حتما سفری به مغان داشته باشید و از مکان‌های دیدنی آن بازدید کنید.

تپه حصار

آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان
جاذبه های گردشگری دامغان

یکی از تپه‌های باستانی و مهم فلات ایران، تپه حصار می‌باشد که در حوالی دامغان قرار دارد. از هفت هزار سال پیش از میلاد مسیح، در این منطقه زندگی جریان یافته است. مساحت محوطه تاریخی تپه حصار حدود 160 هکتار می‌باشد. هجوم اقوام بیگانه از مشرق باعث نابودی فرهنگ حصار شد و تنها جایی که فرهنگ باقی ماند، شاه تپه و تورنگ بود. می‌توان حدود 1900 سال پیش از میلاد مسیح را عصر از بین رفتن فرهنگ حصار نامید. پس از انجام کاوش‌های اولیه در منطقه حصار به این نتیجه دست یافتند که در گذشته در این منطقه قلعه‌ای وجود داشته است که به آتش کشیده شده است. از میان بقایایی که از این آتش سوزی به جا مانده است، اجساد مثله شده یافت شدند که بعدها با انجام تحقیق و تجسس، مشخص شد این اجساد پس از تهاجم نخستین پدید آوردگان عصر آهن در ایران، به گونه‌ای وحشیانه قطعه قطعه شده‌اند. تپه حصار دامغان از جمله مواردی است که اگر بلیط هواپیما سمنان را خریداری کنید، باید از آن بازدید کنید. مطمئن باشید چیزهای زیادی هستند که با بازدید از این تپه درباره تاریخ و گذشتگان یاد خواهید گرفت.

مسجد تاریخانه

آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان
جاذبه های گردشگری دامغان

نام مسجد تاریخانه در دامغان ترکیبی از دو کلمه تُرکی “تاری” به معنای خدا و “خانه” می‌باشد. این مسجد، به مسجد “چهل ستون” نیز معروف است. لازم به ذکر است در سازه‌ها و بناهای ایرانی، عدد چهل بدین معنا نیست که این بنا دارای چهل عدد ستون است، بلکه حکایت از فزون تعداد ستون‌ها دارد. در این مسجد یک صحن مربع شکل وجود دارد و در چهار سوی آن طاق‌هایی وجود دارند.  یکی از طاق‌ها از سایرین عمیق‌تر است و رو به قبله قرار دارد. این طاق جای مقصوره نام دارد. مقصوره به مکانی در مسجد گفته می‌شود که پیش‌نماز در آن‌جا می‌ایستد. نقشه این مسجد از ساده‌ترین، خالص‌ترین و علمی‌ترین مسجدهای صدر اسلام می‌باشد. در سال 418 هجری، مناره آجری مسجد با ارتفاع 30 متر ساخته شد و دارای تزئینات زیبا و طریف است. اگر بلیط هواپیما سمنان را خریداری کنید، در بازدید از مسجد تاریخانه تنها 26 ستون از آن را مشاهده خواهید کرد که تا به امروز باقی مانده است. ضخامت هر کدام از ستون‌ها 4 متر و ارتفاعشان 2 متر و 84 سانتی‌متر می‌باشد.

✅ بازدید از مقاله مسجد تاریخانه دامغان
✅ بازدید از مقاله کویر حاج علی‌قلی دامغان
✅ بازدید از مقاله کاروانسراهای بی‌نظیر سمنان

خانه لطفی

آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان
جاذبه های گردشگری دامغان

بلیط هواپیما سمنا را خریداری کنید و از یکی از بناهای دوره قاجار در دامغان بازدید کنید. خانه لطفی، دارای بخش‌های مختلفی شامل حیاط بیرونی، حیاط درونی، حیاط پشتی، اصطبل و خانه مستخدمین است. هر کدام از بخش‌های خانه دارای تزئینات خاص بوده و دیدنی هستند. بازدید از این خانه برای کسانی که به تاریخ و بناهای باستانی علاقه‌مند هستند، پیشنهاد می‌شود.

دیوار بارو

آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان
جاذبه های گردشگری دامغان

دیوار باروی دامغان با طول 16 کیلومتر که امروزه تنها 8 کیلومتر از آن به جا مانده است،  از قدمت بسیار کهنی برخوردار است. قدمت این دیوار را برابر با قدمت مسجد تاریخی تاریخانه و برخی نیز، دوران پیش از اسلام می‌دانند. دامغان در جاده ابریشم یک راه ارتباطی محسوب می‌شد و به همین دلیل دیواری استوار جهت حفاظت از شهر در غرب و شرق به خاطر رفت و آمدهای زیاد نیاز بود. اگر بلیط هواپیما سمنان را خریداری کنید، در فواصل مختلف برج‌هایی را مشاهده خواهید کرد که توسط 5 دروازه به داخل بارو راه دارند.

برج طغرل

آشنایی با جاذبه های گردشگری دامغان
جاذبه های گردشگری دامغان

یکی از دیدنی‌های دامغان که به قرن نهم مربوط است، برج طغرل می‌باشد. دقت و مهارت بسیاری در در معماری و آجرکاری آن به کار رفته است. اکنون پس از 935 سال، اگر بلیط هواپیما سمنان را خریداری کنید، در بازدید از برج طغرل از مسافت چندین متری می‌توانید تیزی لبه‌های تزئینات آجری قرنیزهای برج را با تمامی پیچ و خم‌هایش مشاهده کنید. قطعات بزرگ آجر را در حاشیه قرنیزهای بالای برج به گونه‌ای تراشیده‌ شده‌اند که به چوبی می‌مانند که اره شده و تیز است. از آن جایی که این برج سقف ندارد، آن را “برج امام‌زاده سر بر ندار” نیز، می‌نامند. جالب است که چندین بار به روی این برج سقف ساخته‌اند، اما هربار خراب شده است. کاربری دقیق این برج به طور واضح مشخص نیست و بیشتر جنبه نمادین دارد.

چشمه علی

یکی از مکان‌هایی گردشگران بلیط هواپیما سمنان را خریداری می‌کنند، بازدید از چشمه علی است که از اصلی‌ترین تفرج‌گاه‌های ایران می‌باشد. این مکان تفریح‌گاه تابستانی پادشاهان قاجار بود و محوطه‌ای محصور است. داخل محوطه دو ساختمان از زمان صفویان وجود دارد که قراول خانه و سازه درون آب هستند. در گذشته به این چشمه “علی بولاغ” یا “هزار چشمه” می‌گفتند. اگر قصد دارید بلیط هواپیما سمنان را خریداری کنید، حتما به همراه خانواده به چشمه علی بروید. این مکان برای گردش در طبیعت بسیار مناسب است و دارای انواع امکانات رفاهی ازجمله سوئیت، کلبه، پارکینگ، سوپر مارکت، بستنی فروشی، مغازه‌های فروش لباس محلی، رستوران سنتی و … است.

آیا تاکنون به دامغان سفر کرده‌اید یا چیزی در مورد جاذبه‌های آن می‌دانید؟ در کامنت‌ها تجربیات و اطلاعات خود را با ما در میان بگذارید.

برای خرید بلیط هواپیما سمنان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید