جاهای دیدنی شهر ماکو

ماکو به عنوان شهر مرزی در استان آذربایجان غربی واقع شده است و یکی از بزرگ ترین منطقه های آزاد ایران بعد از شانگهای محسوب می شود. این شهر تاریخی با قدمتی سه هزار ساله شامل آثار تاریخی، طبیعی و بازاری قدیمی است که به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شمال غرب تبدیل شده است.

0
28
معرفی جاهای دیدنی شهر ماکو
جاهای دیدنی شهر ماکو
جاهای دیدنی شهر ماکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 23Rating: 4.0جاهای دیدنی شهر ماکو استان ارومیه دروازه ای به سمت اروپا.جاهای دیدنی شهر ماکو شهر تاریخی با قدمتی سه هزار ساله شامل آثار تاریخی، طبیعی و بازاری قدیمی، در ادامه به طور کامل آورده شده است.

معرفی جاهای دیدنی شهر ماکو

ماکو به عنوان شهر مرزی در استان آذربایجان غربی واقع شده است و یکی از بزرگ ترین منطقه های آزاد ایران بعد از شانگهای محسوب می شود. این شهر تاریخی با قدمتی سه هزار ساله شامل آثار تاریخی، طبیعی و بازاری قدیمی است که به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شمال غرب تبدیل شده است. سفر به شهر ماکو برایتان سفری خاطره انگیز خواهد بود، موقعیت جغرافیایی ماکو در درون دره‌ ای در نزدیکی مرز ایران و ترکیه است که رودخانه زنگمار از میان این شهر عبور کرده و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند؛ قسمت جنوبی در دامنه کوه سبد و قسمت شمالی در دامنه کوه قیه قرار دارد. همچنین به دلیل قرار گیری در مرز بازرگان به محلی برای عبور تعداد زیادی مسافر است. شهر ماکو به دلیل نزدیکی به کشور ترکیه دارای آب و هوای سرد و خشک است که با این اوصاف، بهترین زمان سفر به شهر ماکو اواخر اسفند تا اوایل پاییز است. در ادامه می خواهیم در مورد جاهای دیدنی شهر ماکو برایتان بنویسیم پس اگر قصد رزرو بلیط هواپیما ارزان و سفر دارید با ما همراه شوید.

قره کلیسا

معرفی جاهای دیدنی شهر ماکو
جاهای دیدنی شهر ماکو

قره کلیسا با نام تادئوس مقدس به عنوان کلیسای قدیمی‌ در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شهرستان چالدران قرار دارد. این کلیسای قدیمی در سال ۳۰۰ میلادی پس از روی کار آمدن دین مسیحی و به خاطر زنده نگه داشتن یاد طاطاووس مقدس در سال ۶۶ میلادی احداث شده است. این کلیسا با معماری زیبا و چشم نواز خود در میان کلیساهای دیگر مشهور است و ویژگی های منحصر به فردی دارد، نقش های برجسته با ظرافت و مهارت زیادی اجرا شده اند. برای بازدید از این کلیسا می توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر با تهیه بلیط ورودی مراجعه کنید.

کلیسای زور زور

کلیسایی در ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا بر روی تپه های ماکو قرار دارد که به کلیسای زور زور معروف است و  این کلیسای کوچک نقش مهمی در تاریخ مذهب کاتولیک و تربیت اسقف‌ های مشهور مانند هوانس زور زورتسی داشته است. ساخت این کلیسا به سال ۱۲۹۸ میلادی برمی گردد که اتمام کامل آن در سال ۱۳۱۴ میلادی بوده است، همچنین در زمان تاسیس به نام کلیسای مریم مقدس مشهور بوده که بعدها به نام کنونی تغییر یافته است. این کلیسا علاوه بر قدمت تاریخی خود در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته و اطراف آن نیز دریاچه ای بی نظیر دیده می شود. معماری خاص همراه با تزیینات منحصر به فرد این کلیسا بسیار تماشایی هستند. بازدید از این کلیسا نیاز به ساعت خاصی ندارد و در طی ۲۴ ساعت می توانید سر بزنید.

سد بارون

معرفی جاهای دیدنی شهر ماکو
جاهای دیدنی شهر ماکو

سد بارون یکی از بزرگترین سدهای آذربایجان غربی است که در ۱۲ کیلومتری جنوب ماکو بر روی رودخانه زنگمار واقع شده است. این دریاچه دارای مناظر زیبا همراه با شرایط مناسب برای ماهیگیری است. این سد در کنار کلیسای زور زور واقع شده و سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. توجه داشته باشید بازدید از این سد رایگان است اما باید با کسب اجازه به بازدید بروید و برای عموم آزاد نیست.

دخمه سنگی فرهاد

در ۷ کیلومتری شهر ماکو و نزدیکی روستای سنگر بنایی سنگی وجود دارد که با نام های دخمه سنگی فرهاد، گوردخمه ایوان فرهاد، بام فرهاد و دخمه سنگی شناخته می شود. این مکان شامل دو اتاق تو در تو در دل کوه و صخره‌ بزرگی است که از طریق ۳۰ پله سنگی به کوه متصل می شود. قدمت این دخمه به قرن هشتم پیش از میلاد و اقوام اورارتو برمی گردد. این اثر تاریخی در سال ۱۳۴۷ در میان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه تاریخی ماکو

معرفی قلعه تاریخی ماکو
قلعه تاریخی ماکو

قلعه تاریخی در بافت تاریخی شهر ماکو واقع شده است که قدمت آن حدودا ۶۰۰ ساله یعنی به دوره تیموریان برمی گردد. این قلعه تاریخی با دیوارهای بلند خود شامل قسمت‌ های مختلفی مانند شاه نشین، حمام و زندان است. این قلعه با نام های قلعه قابان یا قبان نیز مشهور است که ریشه آذری دارد و در فرهنگ اساطیری ایران و آذربایجان قدمت دیرینه دارد. قلعه قابان از دو قسمت قلعه بالایی ( قابان ) و قلعه پایینی تشکیل شده که قسمت بالایی زیر کلاهک بدون درب ورودی بوده و تنها راه ورودی از طریق تونل های مخفی بوده است.

آبشار قلعه جوق

آبشاری زیبا در پنج کیلومتری جنوب غربی ماکو در میان کوه های زیبای این منطقه قرار گرفته است. این آبشار با ارتفاعی نزدیک به هشتاد متر بسیار زیبا بوده و فضای اطراف آن طبیعتی دلربا و فرح انگیز دارد. توجه داشته باشید که مقدار آب این آبشار چندان زیاد است اما به دلیل شکل قرارگیری و زیبایی خاص آن با طبیعت بکر و فضای پیرامون بسیار تماشایی است.

پل بشگوز (پل پنج چشم)

پلی در پنج کیلومتری ورودی شهر ماکو قرار دارد. پل بشگوز بر روی رودخانه زنگمار کشیده شده و دارای طول ۴۳ متر، عرض بیش از سه متر و ارتفاع شش متر است. زمان ساخت این پل به قرن ۱۸ میلادی برمی گردد که بر همین اساس یکی از قدیمی‌ ترین جاهای دیدنی ماکو محسوب می شود، این تاریخ در ایران مصادف با دوره صفوی است و دلیل ساخت آن نیز به دلیل سهل کردن  رفت و آمد ارامنه به کلیسای طاطائوس (قره کلیسا) بوده است. در ورودی این پل کتیبه ای در مورد سازنده آن حک شده است. بعد از گذشت سالهای زیاد، امروزه این پل فقط چهار چشم و سه پایه دارد و جنس آن نیز از صخره‌ ها و سنگ‌ های طبیعی سیاه و سفید بدون تزئین با ملات آهک است.

قلعه قبان

معرفی قلعه قبان
قلعه قبان

قلعه‌ ای بر روی کوهی بلند و زیر بزرگ ترین گنبد سنگی و بدون در ورودی در شهر ماکو یکی از محبوب‌ ترین جاهای دیدنی به شمار می رود. این قلعه از جنس سنگ‌ های سفید، برج‌ ها و باروهای محکم در دوران اورارتوها ساخته شده و به دلیل موقعیت صخره ای کسی توانایی فتح قلعه را نداشته اما در نهایت توسط شاه اسماعیل فتح گردیده است. همچنین بر روی دیواره‌ های صخره ای سه کتیبه وجود دارد که کتیبه مربوط به شاه اسماعیل سالم باقی مانده است.

کاخ موزه باغچه جوق

کاخ موزه باغچه جوق ماکو
کاخ موزه باغچه جوق

کاخ موزه باغچه جوق یا کاخ سردار ماکو در جنوب‌ شرقی روستای باغچه جوق در شش کیلومتری ماکو واقع شده است. این کاخ مجلل به دستور تیمور تیموری یکی از حکام مظفرالدین شاه احداث شده و معماری این بنا در اصل تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی بوده است که مانند این معماری را در کشور روسیه در میان آثار قرن نوزدهم می توانید مشاهده کنید. از ویژگی‌ های معماری این کاخ موزه می توان به گچ‌ بری و آئینه‌ کاری‌ های زیبای آن اشاره کرد.

عمارت کلاه فرنگی ماکو

عمارت کلاه فرنگی در شرق شهر ماکو واقع شده و متعلق به علی قلی خان بیات ماکوئی بوده است که قدمت آن به اواخر دوره قاجار برمی گردد. از زیبایی های این عمارت می توان به گچبری، آینه‌ کاری و شیشه‌ های رنگی ارسی در طبقه اول اشاره کرد که به تالار آینه کاخ گلستان شباهت دارند. نقاشی های آبرنگ نیز در طبقه همکف این عمارت دیده می شوند که زیبایی دوچندانی به فضای داخلی داده اند و این عمارت به شکل هشت ضلعی در دو طبقه همراه با ایوان چوبی و سراسری است و دور تا دور عمارت از بیست ستون چوبی تشکیل شده اند. مصالح بکار رفته در این عمارت نیز همانند سایر بناهای دوره قاجار آجر، خشت خام، تیرهای چوبی است. عمارت کلاه فرنگی به عنوان تنها بازمانده یکی از خان‌ های ماکو است که در طول تاریخ دچار هیچ تغییری نشده و به همان حالت قابل مشاهده است.

در آخر پیشنهاد می کنیم هنگامی که با خرید بلیط هواپیما سفری به این خطه داشته باشید، بازدید از این جاذبه های دیدنی را فراموش نکنید و خاطرات فراموش نشدنی برای خود رقم بزنید.

در ادامه می توانید با ماکو دروازه ایران به اروپا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید