جزایر مصنوعی دبی

شهر مدرن و دوست داشتنی دبی را بدون شک کمتر کسی است که نشناسد. دبی صحرایی در حاشیه خلیج فارس است که در کم تر از 50 سال با یک سیر صعودی و تصاعدی به پیشرفتی چشمگیر دست یافته و تمام مردم دنیا را انگشت به دهان نگاه داشته است.

0
57
چگونگی ساخت جزایر مصنوعی دبی
جزایر مصنوعی دبی
جزایر مصنوعی دبیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 20Rating: 4.0جزایر مصنوعی دبی و هر آنچه باید از چگونگی ساخت و برقراری آنها بدانید.جزایر مصنوعی دبی که ساخته دست بشر است حاصل شن‌های برداشته شده از سطح زمین و لایروبی خلیج فارس می باشد که ممکن است طبیعت را به هم زند.

آشنایی با جزایر مصنوعی دبی

شهر مدرن و دوست داشتنی دبی را بدون شک کمتر کسی است که نشناسد. دبی صحرایی در حاشیه خلیج فارس است که در کم تر از 50 سال با یک سیر صعودی و تصاعدی به پیشرفتی چشمگیر دست یافته و تمام مردم دنیا را انگشت به دهان نگاه داشته است. این شهر زیبا با سواحل زیبا و مراکز تفریحی و خرید بسیار خوبش، تبدیل به یکی از اصلی­ ترین گزینه های انتخابی سفر و خرید آنلاین بلیط هواپیما در دنیا محسوب می ­شود. جالب است بدانید شمار جاذبه های گردشگری ساخته دست بشر در دبی زیاد است که جزایر مصنوعی بخشی از آنها بوده و تقریبا تمامی آن ها به طور مصنوعی ساخته شده اند. پس اگر بلیط هواپیما تهران دبی در دستان شماست پس با معرفی کامل جزایر مصنوعی دبی همراه سفرستان باشید.

چگونگی ساخت جزایر مصنوعی در دبی

برای ساخت جزایر مصنوعی دبی در ابتدا بعد از این که شن‌های برداشته شده از سطح زمین خلیج فارس را لایروبی کرده، شست و شو داده اند. بعد از شستشوی شن ها آن ها را به وسیله کشتی‌های اسپری در محل‌های از قبل تعیین شده که جزایر باید در آن ها به وجود می آمدند، فشاندند. جالب است بدانید که موج شکن هایی در لبه خارجی همه جزیره ها ساخته شده است مثلا خط موج شکن جزیره جمیرا بالغ بر 7 میلیون تن سنگ دارد. بیشترین موادی که در ساخت یک جزیره مصنوعی به کار برده می شود شن و بعد از آن سنگ می باشد.

جزیره نخل جمیرا

جزیره جمیرا کوچک‌ترین جزیره نخل دبی است که در نزدیکی سواحل جمیرای دبی قرار دارد. نخل جمیرا پیش از سایرین مورد ساخت و ساز قرار گرفت و زودتر از باقی به بهره برداری رسید. طراحی و ساخت نخل جمیرا به عهده معماران هلمان هورلی چاروات بود. سازندگان جمیرا تحویل مناطق مسکونی جزیره را سال 2006 اعلام کردند. در اوایل اکتبر 2007 جمیرا بزرگ‌ترین جزیره مصنوعی دنیا محسوب می‌شد که تا آن زمان نزدیک 500 خانواده در جزیره سکونت پیدا کرده بودند و بیش از 75% املاک آماده تحویل بودند. هزینه تخمین زده شده تنها برای ساخت جزیره جمیرا، 12 میلیارد دلار است.

✅ بازدید از مقاله جزیره های نخل دبی

جزیره دیره 

چگونگی ساخت جزایر مصنوعی دبی
جزایر مصنوعی دبی

در اوایل اکتبر 2007، در مجموع با استفاده از 200 میلیون متر مکعب شن، 20% از احیا اولیه جزیره نخل دیره انجام شد. در اوایل آپریل 2008 شرکت نخیل اعلام کرد که بیش از یک چهارم جزیره احیا شده است و میزان استفاده از شن به 300 میلیون متر مکعب رسیده است. از آنجا که پروژه وسیعی در دست ساخت بود، برای انجام به چند بخش تقسیم شده بود.

جزیره دیره دبی
جزیره دیره

اولین بخش ساخت زمین جزیره در طی جاده دیره بود که بین خور دبی و بندر الحمریه قرار می‌گرفت. تا اوایل سال 2008، 80% از ساخت زمین جزیره به اتمام رسیده بود. طراحی جدید جزیره و کاهش ابعاد دیره در نوامبر سال 2008 اعلام شد و تغییر کلی طرح جزیره و نامش جزو جزایر مصنوعی دبی در سال 2013 اتفاق افتاد.

جزیره جهان

جزیره جهان دبی
جزیره جهان

شاید جاه‌ طلبانه‌ترین پروژه‌ عصر حاضر، احداث جزیره‌ی «جهان» یکی از جزایر مصنوعی دبی باشد که در واقع متشکل از چندین جزیره‌ی کوچک و بزرگ نزدیک به هم است که نقشه‌ جهان را شبیه‌سازی می‌کند. ایده‌ ساخت این مجمع‌الجزایر، محصول فکری حاکم دبی، یعنی شیخ محمدابن رشید ال مکتوم بود. این پروژه در سال 2003 آغاز شد ولی به دلیل بروز مشکلات مالی که در سال 2008 در منطقه وجود داشت، سرعت پیشروی آن کند شد. اندازه‌ جزایر از 14 تا 42 کیلومتر مربع متفاوت است. فاصله‌ تقریبی این جزایر از یکدیگر، در حدود 100متر است. در سال 2015، هزینه‌ کلی ساخت‌وساز پروژه‌ 14 میلیارد دلار برآورد شد.

جزیره نخل جبل علی

ساخت این جزیره که در سال 2002 شروع شد و قرار بود بعد از 6 سال به پایان برسد، از جزیره جمیرا بزرگ تر است و قرار است که در آن 6 اقامتگاه تفریحی، پارک آبی، روستای ساحلی ایجاد شود. بعد از اینکه مجموع موج شکن در سال 2007 به اتمام رسید و می خواستند که سازه های اصلی آن را بسازند دبی با بحران اقتصادی مواجه شد که کار ساخت و ساز را متوقف کرد و همچنان هم ساخت آن متوقف است. همچنین برای ساخت این جزیره یک منطقه محافظت شده دریایی از بین رفته و موجودات بومی آن از بین رفته اند.

چند سالی است که هیاهوی ساخت جزایر مصنوعی دبی در همه جا پیچیده است و جنجال هزینه‌های بالا و دغدغه‌های زیست محیطی، گریبان بسیاری را گرفته است. ساخت و ساز جزایر مصنوعی دبی به طور کلی موجب تغییر اکوسیستم سواحل دبی در خلیج فارس شده، که این خود مضرات و تأثیرات ناخوشایند بسیاری دارد. از طرفی این جزایر نه تنها خود فرسایش می‌یابند، بلکه باعث بر هم زدن نظم طبیعت نیز هستند. در ادامه می توانید با بهترین هتل های دبی برای ایرانیان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید