آشنایی با سارتسی جوان‌ترین جزیره ایسلند

در مجمع‌الجزایر وستمن واقع در سواحل جنوبی ایسلند جزیره‌ای‌ قرارگرفته که از فوران گداخته‌های آتش‌فشانی در دل دریا تشکیل شده است. جزیره سارتسی Surtsey با قدمتی حدود 50 سال، یکی از جوان‌ترین جزایر آتش‌فشانی دنیاست که به دلیل خصوصیات ویژه خود از بدو تولد تاکنون موردحفاظت سازمان محیط‌زیست واقع شده است.

0
60
جزیره سارتسی ایسلند جوانترین جزیره ایسلند
جزیره سارتسی ایسلند
آشنایی با سارتسی جوان‌ترین جزیره ایسلندReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 8Rating: 3.5جزیره سارتسی ایسلند با قدمتی حدود 50 سال در مجمع‌الجزایر وستمن.جزیره سارتسی ایسلند در مجمع‌الجزایر وستمن واقع در سواحل جنوبی ایسلند قرارگرفته که از فوران گداخته‌های آتش‌فشانی در دل دریا تشکیل شده است.

جزیره سارتسی ایسلند

در مجمع‌الجزایر وستمن واقع در سواحل جنوبی ایسلند جزیره‌ای‌ قرارگرفته که از فوران گداخته‌های آتش‌فشانی در دل دریا تشکیل شده است. جزیره سارتسی Surtsey با قدمتی حدود 50 سال، یکی از جوان‌ترین جزایر آتش‌فشانی دنیاست که به دلیل خصوصیات ویژه خود از بدو تولد تاکنون موردحفاظت سازمان محیط‌زیست واقع شده است. شاید با خود بگویید که چه چیزی این جزیره را متفاوت کرده و سبب شده است که موردحفاظت محیط‌زیست قرار بگیرد؛ تمام پرسش‌های شما در ادامه مطلب پاسخ داده خواهد شد پس با ما همراه باشید.

تاریخچه و شکل‌گیری جزیره

جزیره سارتسی ایسلند جوانترین جزیره ایسلند
جزیره سارتسی ایسلند

این جزیره اولین بار در تاریخ 14 نوامبر سال 1963 توسط ملوان یکی از کشتی‌های ماهیگیری به نام Ísleifur II که در آن منطقه مشغول ماهیگیری بود، مشاهده شد. در ابتدا کاپیتان کشتی با خود تصور کرد که ممکن است کشتی دیگری در حال سوختن باشد و ساکنان آن به کمک نیاز داشته باشند، بنابراین قایقی را برای کمک و اکتشاف به‌سوی آن روانه کرد. دقایقی بعد ملوانان کشتی با پدیده عجیبی روبرو شدند: فوران و انفجار گدازه‌های آتش‌فشانی که با تولید خاکستر و دود سیاه‌رنگ راه خود را به سطح دریا می افتند.

جزیره سارتسی ایسلند جوانترین جزیره ایسلند
جزیره سارتسی ایسلند

در ابتدا فوران‌ها در سه منفذ جدا از هم و هم‌ردیف در یک بریدگی شروع به پرتاب گدازه کردند، اما عصر همان روز منافذ به شیار بزرگی مبدل شدند. گدازه‌های حاصل از انفجار و فوران منافذ این شیار تا کیلومترها پرتاب‌شده و تا یک هفته بعد نیز ادامه داشت و پس از چند روز جزیره جدیدی از تفاله معدنی با طول 500 متر و ارتفاع 45 متر روی سطح دریا پدیدار شد. همچنان که انفجارها ادامه داشت، تراکم فوران‌ها در یکی از منافذ شیار افزایش یافت و این امر شکلی دایره مانند به جزیره بخشید. انفجارهای مهیب حاصل از برخورد مواد مذاب و آب دریا بدان معنا بود که جزیره سارتسی از توده‌های نرم و روان صخره‌های آتش‌فشانی یا همان تفاله‌های معدنی که در اثر طوفان‌های اقیانوس اطلس شمالی در فصل زمستان فرسایش یافته بودند، تشکیل شده است. بااین‌حال فوران گدازه‌ها با فرسایش امواج ادامه یافتند و در فوریه 1964 وسعت جزیره به 1300 مترمربع رسید.

✅ بازدید از مقاله شفق قطبی در ایسلند
✅ بازدید از مقاله 10 آبشار زیبای ایسلند
✅ بازدید از مقاله 10 جاذبه برتر ایسلند

دلیل اهمیت جزیره

جزیره سارتسی ایسلند جوانترین جزیره ایسلند
جزیره سارتسی ایسلند

جزیره سارتسی از نظر زیست‌شناسی از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا این جزیره چون آزمایشگاهی طبیعی و بکر، اطلاعات منحصربه‌فرد و حیاتی را راجع به نحوه سکونت و شکل‌گیری گونه‌های گیاهی و جانوری به زیست‌شناسان و دانشمندان منتقل کند. این جزیره بهترین مکان برای مطالعه بیوکلوزیساسیون اثر بنیان‌گذاری است که از محیط خارج به این جزیره می‌رسند. ازاین‌رو در سال 1965 و در زمانی که هنوز فوران گدازه‌ها ادامه داشت، جزیره سارتسی ذخیره‌گاه طبیعی نامیده شد. امروزه تعداد معدودی از دانشمندان اجازه دارند که قدم روی این جزیره بگذارند و خریداران بلیط هواپیما ایسلند تنها باید از طریق پرواز با هواپیما و از نمایی بالا آن را نظاره کنند. دلیل این امر آن است که توالی بوم‌شناختی طبیعی جزیره بدون دخالت انسانی به روند خود ادامه داده و از ارزش بیولوژیکی آن کاسته نشود. گفتنی است که جزیره سارتسی به دلیل ارزش علمی والای خود در سال 2008 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

گونه‌های گیاهی جزیره

جزیره سارتسی ایسلند جوانترین جزیره ایسلند
جزیره سارتسی ایسلند

در بهار سال 1965 اولین گونه گیاهی آوندداران در سواحل شمالی جزیره سارتسی یافت شد. دو سال بعد خزه‌ها رؤیت شدند و گلسنگ‌ها نیز در گدازه‌های سرد شده این جزیره رشد کردند. در طول 20 سال اولیه عمر این جزیره 20 گونه گیاه مختلف مورد مشاهده قرار گرفت و تنها ده گیاه در خاک نابارور این جزیره ریشه دواندند. اما وضعیت خاک جزیره با مهاجرت و لانه‌سازی پرندگان تغییر کرد و آوندداران بیشتری در خاک آن رشد کردند. در سال 1998، اولین گیاه چوبی (گونه‌ای از گیاه بید) در آن یافت شد و ده سال بعد 69 گونه مختلف گیاهی در این جزیره کشف کردند که از میان آن‌ها تعداد 30 عدد به رشد خود در خاک جزیره ادامه دادند. به گفته دانشمندان هرسال 2 الی 5 گونه گیاهی جدید به این تعداد افزوده می‌شود.

گونه‌های جانوری جزیره

جزیره سارتسی ایسلند جوانترین جزیره ایسلند
جزیره سارتسی ایسلند

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که سکونت پرندگان به پیشبرد گسترش حیات گیاهی در این جزیره کمک بسیاری کرده است. برای مثال پرندگانی که از گیاهان برای ساخت لانه خود استفاده می‌کنند، دانه‌های مختلف را در خاک جزیره پخش کرده و با کود مرغی خود سبب بارور شدن خاک جزیره می‌شوند. امروزه جزیره سارتسی به منزل دائمی 14 گونه مختلف پرنده مبدل شده است. پرندگان مهاجری چون مرغ باران بدبو، غراب معمولی، طوطی دریایی و قوی فریادکش نیز گهگاه به این جزیره سر می‌زنند و پس از توقفی کوتاه، مسیر مهاجرت خود را به اروپا ادامه می‌دهند.

آینده جزیره

جزیره سارتسی ایسلند جوانترین جزیره ایسلند
جزیره سارتسی ایسلند

به گفته دانشمندان بعید است که جزیره سارتسی در آینده ناپدید شود زیرا مناطقی از جزیره که از آذرآوار تشکیل شده بود کاملاً فرسایش یافته و امروزه تنها لایه‌های سختی از گدازه سرد شده آتش‌فشانی که نسبت به فرسایش مقاومت بسیاری از خود بروز می‌دهند، باقی مانده است. گفتنی است که تخمین طول عمر جزیره به میزان فرسایش آن بستگی دارد و به‌احتمال فراوان جزیره سارتسی در سال 2100 کاملاً زیر سطح آب فرو خواهد رفت. به اعتقاد بسیاری از دانشمندان ظاهر این جزیره نیز سال‌ها بعد به دیگر جزایر وستمن شباهت پیدا خواهد کرد؛ جزیرگانی که چندین هزار سال پیش به همین شکل تشکیل‌شده و به‌مرورزمان فرسایش یافته‌اند.

برای خرید بلیط هواپیما ایسلند و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید