جزیره ممنوعه سورتسی

هر منطقه ای در دنیا شامل آثار باستانی و جاذبه های طبیعی و دیدنی متفاوتی است؛ اما برخی از مکان ها وجود دارند که بازدید از آن ها جزو ممنوعه ها محسوب می شود؛ شاید اکنون خواندن این جملات برایتان عجیب باشد، اما واقعیت اینست که در جهان مکان هایی وجود دارند که یک شخص معمولی نمی تواند از آن ها بازدید کند.

0
58
معرفی جزیره ممنوعه سورتسی
جزیره ممنوعه سورتسی
جزیره ممنوعه سورتسیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 28Rating: 4.5جزیره ممنوعه سورتسی ایسلند از کشورهای زیبای اروپایی.جزیره ممنوعه سورتسی ایسلند با سنی حدودا 50 ساله یکی از نوپاترین جزایر جهان محسوب می شود و تولد این جزیره بر اثر فوران گدازه ها توسط ماهیگیران کشف گردیده.

آشنایی با جزیره ممنوعه سورتسی ایسلند

هر منطقه ای در دنیا شامل آثار باستانی و جاذبه های طبیعی و دیدنی متفاوتی است؛ اما برخی از مکان ها وجود دارند که بازدید از آن ها جزو ممنوعه ها محسوب می شود؛ شاید اکنون خواندن این جملات برایتان عجیب باشد، اما واقعیت اینست که در جهان مکان هایی وجود دارند که یک شخص معمولی نمی تواند از آن ها بازدید کند. یکی از این جاذبه های ممنوعه جزیره سورتسی در کشور ایسلند است. ایسلند یکی از کشورهای زیبای اروپایی است و به عنوان یکی از مناطق بکر در کل جهان شناخته شده است. هر سال تعداد زیادی گردشگر و توریست با خرید بلیط هواپیما از سراسر جهان به این کشور سفر می کنند. ایسلند به عنوان شمالی ترین کشور اروپا در شمال اقیانوس اطلس قرار گرفته است و دارای آب و هوای سرد و قطبی تا حدی نیز شامل هوای معتدل است. ما هم امروز می خواهیم در مورد یکی از زیبایی های این منطقه سخن بگوییم. جزیره ممنوعه سورتسی ؛ پس با سفرستان همراه باشید.

معرفی جزیره سورتسی

معرفی جزیره ممنوعه سورتسی
جزیره ممنوعه سورتسی

ایسلند کشور آتش و یخ است، یعنی سرمای یخچال های طبیعی با گرمای انفجار زمین دو نیروی متضاد مناظر بی نظیری ایجاد می کنند. نیروهای آتشفشانی زیر سطح زمین باعث پیدایش جاذبه های محبوبی شده اند؛ این فعالیت های آتشفشانی در سال 1963 آغاز شد و فوران ها تا سال 1967 ادامه داشت که نتیجه این اتفاق تولد جزیره ای به نام سورتسی بود؛ پس سورتسی یک جزیره آتشفشانی است که در چند کیلومتری غربی جزایر وست من در سواحل جنوبی ایسلند واقع شده است. در تاریخ اساطیر باستانی ایسلند چنین آمده است که جزیره سورتسی در 30 کیلومتری جنوب ساحل ایسلند قرار دارد و یکی از جوان ترین جزیره های جهان است؛ در ابتدا شانس بقای جزیره خیلی کم بود و خیلی ها فکر می کردند ممکن است این جزیره نیز همانند جزیره ریکیاویک ناپدید شود، اما با تکرار گدازه‌ های باریکی بعد از اولین انفجار، بقا و زندگی طولانی این جزیره حتمی شد و گدازه‌ های آتشفشان با یک شیب ملایم منظم قرار گرفتند. از آن زمان به بعد نیز آباد و مسکونی گردید. سالانه توریست های زیادی می خواهند برای بازدید از این جزیره سفر کنند، اما این مکان جزو ممنوعه های بازدید به شمار می رود.

✅ بازدید از مقاله شفق قطبی در ایسلند

طرز تشکیل جزیره سورتسی

معرفی جزیره ممنوعه سورتسی
جزیره ممنوعه سورتسی

جزیره سورتسی با سنی حدودا 50 ساله یکی از نوپاترین جزایر جهان محسوب می شود و تولد این جزیره بر اثر فوران گدازه ها توسط ماهیگیران کشف گردیده است؛ طبق گفته آن ها ناگهان دود سیاه رنگی در مسافتی دورتر در هوا دیده شده و بر اساس گفته های ماهیگیران چنین گمان کرده اند که قایق آتش گرفته است و همین امر باعث  گردیده تا موضوع بررسی کنند؛ افرادی به نزدیکی این منطقه اعزام شدند که با کمال تعجب با یک جزیره تازه متولد شده روبرو شده اند، جزیره ای با 500 متر طول و ارتفاعی بیشتر از 45 متر که جزو اعجوبه های ایسلند محسوب می شود. در مدت خیلی کوتاهی از تولد جزیره سورتسی گروهی از روزنامه نگاران برای بازدید از آن منطقه عازم شدند و فقط توانستند 15 دقیقه در آن نقطه دوام بیاورند. در همین حین هم جزیره شروع به بزرگ تر شدن کرد و این فوران ها همچنان ادامه داشت تا اینکه در سال 1967 به طور کامل متوقف شد و با وسعتی معادل 2.87 کیلومتر مربع و 174 متری از سطح دریا به جزیره ای عجیب تبدیل شد.

گیاهان و جانوران جزیره سورتسی

در ادامه می خواهیم در مورد جذاب ترین و عجیب ترین ویژگی جزیره سورتسی صحبت کنیم؛ این جزیره زیبا در محاصره درختان، پرندگان و گیاهان قرار دارد. اولین گیاهان در بهار سال 1965 در این جزیره شروع به رویش کردند و بعد از 20 سال، 20 گونه جدید از گیاهان در این منطقه رشد کردند اما فقط نصف این گونه ها در خاک شنی این جزیره دوام آوردند تا اینکه پرنده ها به این جزیره آمدند و لانه هایی ساختند که فضولات همین پرندگان باعث باور شدن خاک شد و بر همین اساس گیاهان بیشتری در این جزیره رشد کردند و در نهایت در سال 2008 گیاه شناسان توانستند 69 گونه جدید گیاهان تازه رشد کرده را در این جزیره ثبت کنند. گیاهان کشف شده در این جزیره عبارتند از خزه ها و جلبک ها. علاوه بر گیاهان موجود در این جزیره 12 گونه حیوان مختلف نیز در این جزیره دیده می شوند، مانند مرغ طوفان، گویلموت. همچنین تعدادی پرنده مهاجر نیز سورتسی را به عنوان یکی از مقاصد خود انتخاب می کنند، از لحاظ حشرات نیز گونه های مختلفی از انواع پشه ها و عنکبوت ها در این جزیره به چشم می خورد.

شرایط بازدید از جزیره سورتسی

معرفی جزیره ممنوعه سورتسی
جزیره ممنوعه سورتسی

جزیره سورتسی برای طی سیر طبیعی رشد خود به زمان نیاز داشت که بهتر بود افراد کمی از این جزیره بازدید کنند، بر همین اساس از سال 1965 سورتسی به یک منطقه حفاظت شده تبدیل گشت و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. اکنون بعد از گشت سال ها نیز این جزیره به مکانی برای مطالعات و تحقیقات علمی تبدیل شده است و فقط افراد کمی اجازه ورود به این جزیره را دارند تا تحقیقات بدون تاثیر انسان ها نتیجه بدهند و مورد بسیار جالب نیز اینست که تنها یک خانه در این جزیره وجود دارد و تعدادی دانشمند ساکن این خانه هستند؛ در هر بار ورود کاملا بازرسی بدنی می شوند تا هیچ بذری همراه خود نداشته باشند، زیرا چندین سال پیش یک نفر بدون توجه به قوانین یک گیاه گوجه فرنگی در آن جا کاشت که باعث اختلال در تحقیقات شد تا اینکه گیاه گوجه فرنگی کاملا نابود گردید و تنها گیاهی که در جزیره ممنوعه بدون دخالت انسانی رشد می کند، خزه است.

در ادامه می توانید با راهنمای سفر ایسلند آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید