جشن آب تایلند ؛ یکی از هیجان‌انگیزترین جشنواره‌های دنیا

آب‌بازی یکی از مفرح‌ترین سرگرمی‌های تابستانی است که در بسیاری از کشورها، تفریحی کودکانه محسوب و به دوران کودکی محدود شده است، اما برای تایلندی‌های پرانرژی و شاد که برای نشاط اجتماعی خود ارزش بسیاری قائل‌اند، این تفریح لذت‌بخش سن و سال نمی‌شناسد.

0
35
جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند
جشن آب تایلند ؛ یکی از هیجان‌انگیزترین جشنواره‌های دنیاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 28Rating: 3.5جشن آب تایلند یکی از به یادماندنی ترین و هیجان انگیزترین جشنواره های دنیا.جشن آب تایلند سونگکران جشنی چندروزه است که به مناسبت فرارسیدن سال جدید بودائی‌ها برگزار می‌شود و مردم تایلند را به جمع دوستان و خانواده خود بازمیگرداند.

جشن آب تایلند

برای آن دسته از گردشگرانی که گرم‌ترین ماه سال را برای سفر به تایلند انتخاب می‌کنند، ممکن است تحمل گرمای تابستان در خیابان‌های بانکوک دشوار باشد، اما رویدادها و جشنواره‌های مفرح بسیاری در انتظارشان است. در این زمان از سال که مصادف است با عید سال نو بودائی‌ها، مردم تایلند فرارسیدن سال جدید را جشن می‌گیرند و شادمانی و نشاط را به هر بهانه‌ای، گاهی با رقص و آواز، گاهی با اجرای نمایش‌های سنتی و گاهی هم با آب‌بازی، به یکدیگر تزریق می‌کنند.

جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند

آب‌بازی یکی از مفرح‌ترین سرگرمی‌های تابستانی است که در بسیاری از کشورها، تفریحی کودکانه محسوب و به دوران کودکی محدود شده است، اما برای تایلندی‌های پرانرژی و شاد که برای نشاط اجتماعی خود ارزش بسیاری قائل‌اند، این تفریح لذت‌بخش سن و سال نمی‌شناسد. جالب است بدانید که تایلندی‌ها حتی جشنواره‌ای را به این تفریح اختصاص داده‌اند: جشنواره سونگکران یا فستیوال آب. این جشنواره یکی از جشن‌های مشهور و سرشار از نشاط تایلند است که در آستانه سال نو بودائی‌ها برگزار می‌شود و همانند دیگر جشنواره‌های این کشور، ریشه در فرهنگ آن دارد. در ادامه مطلب ما به معرفی این جشن سنتی و شاد کشور تایلند می‌پردازیم.

جشن سونگکران چیست؟

جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند

سونگکران جشنی چندروزه است که به مناسبت فرارسیدن سال جدید بودائی‌ها برگزار می‌شود و مردم تایلند در طول آن به جمع دوستان و خانواده خود بازگشته و با فعالیت‌هایی چون خانه‌تکانی و بازدید از پرستشگاه‌ها و معابد، خود را برای فرارسیدن سال جدید آماده می‌کنند. مسافران کشور تایلند با بازدید از این کشور در این ایام خواهند دید که تایلندی‌ها در روز اول جشن سونگکران که به روز ملی سالخوردگان شهرت دارد، به عیادت بزرگان خانواده می‌روند و آب خوشبویی را به نشانه فروتنی و تواضع کف دستشان می‌ریزند و دعای خیرشان را طلب می‌کنند.

بلیط هواپیما تایلند

جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند

روز دوم جشن سونگکران که به روز ملی خانواده‌ معروف است، روز جمع شدن اعضای خانواده کنار یکدیگر است. در صبح این روز تایلندی‌ها به معابد رفته و به راهب‌ها صدقه و خیرات می‌دهند و سپس باقی روز را در کنار هم به خوش‌گذرانی می‌پردازند. گفتنی است که در این روز مردم تایلند برخی از آئین‌های مذهبی بودائیان را مانند ریختن آب خوشبو روی تصاویر و مجسمه‌های بودا در معابد و منازل خود برگزار می‌کنند و با انجام اعمالی نیکوکارانه و خیرخواهانه، سال خود را به بهترین نحو آغاز می‌کنند.

✅ بازدید از مقاله نحوه گرفتن اقامت تایلند
✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر تایلند
✅ بازدید از مقاله بهترین پارک‌های آبی تایلند

جشن آب سونگکران

جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند

همان‌طور که گفته شد فستیوال سونگکران یا جشن آب تایلند یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های کشور تایلند است که در آستانه سال نو بودائی‌ها به مدت سه روز از سیزدهم تا پانزدهم ماه آوریل برگزار می‌شود. در طول این سه روز دفاتر اداری، بانک‌ها، رستوران‌ها و غیره تعطیل هستند و مسافران تایلند و شرکت‌کنندگان در این جشنواره با لوازم مختلفی چون تفنگ آبپاش، شلنگ فشارقوی، سطل آب و هر وسیله‌ای که بتوان با استفاده از آن دیگران را خیس کرد، روی یکدیگر آب می‌پاشند. ازآنجایی‌که جشن آب تایلند یکی از بی‌رحمانه‌ترین نبردهای آبی در جهان است، به افرادی که برای شرکت در این جشنواره تهیه می‌کنند، توصیه می‌شود که از به همراه آوردن هرگونه اسناد مهم و لوازم الکترونیکی چون لپ‌تاپ و گوشی به این جشن خودداری کنند.

چرا مردم روی یکدیگر آب می‌ریزند؟

جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند

برخلاف چیزی که مسافران تایلند در جشن آب تایلند شاهد آن هستند، آب ریختن روی دیگران صرفاً به دلیل لذت تماشای خیس کردن افراد صورت نمی‌گیرد. در فرهنگ مردم تایلند آب نماد پاکی و پاکیزگی است و ریختن آب روی یکدیگر در آستانه فرارسیدن سال نو بودائی‌ها به معنای زدودن و شستن بدشانسی‌های سال قبل از تن افراد و آماده کردن آن‌ها برای شروعی دوباره در سال جدید است. البته این‌ کار به‌طور مرسوم در بسیاری از خانواده‌ها در کمال احترام و با ریختن کاسه‌ای آب روی سر اعضای خانواده صورت می‌گیرد، اما در جریان مبدل شدن سونگکران به جشنواره‌ای ملی، کاسه آب جای خود را به سطل و سپس به شلنگ آب و تفنگ‌های آبپاش داده و به جشنواره‌ای نشاط‌آور و لذت‌بخش تبدیل شده است.

محل برگزاری جشنواره

جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند

جشن آب سونگکران در تمام مناطق تایلند برگزار می‌شود اما بهترین مناطق و مرکز اصلی این جشن را می‌توان شهرهای توریستی تایلند مثل چیانگ مای، بانکوک و پوکت دانست. این جشنواره در شهرهای کوچک‌تر تایلند نیز به‌صورت سنتی‌تر و توسط راهب‌ها در معابد برگزار می‌شود اما اگر می‌خواهید جنگی تمام‌عیار را به مدت سه تا شش روز تجربه کنید، پس از سفر به تایلند به شهر بانکوک سفر کنید تا گرمای هوا را با نبردی مفرح فرونشانید.

بی‌شک دروازه شهر چیانگ مای یا همان Tha Pae Gate مرکز اصلی برگزاری جشن آب تایلند یا همان سونکران است. جمعیت بسیاری زیادی از گردشگران در روز سیزدهم آوریل برای تماشا و شرکت در این جشنواره شاد دورهم در نزدیکی دروازه Tha Pae جمع می‌شوند تا اوقات خوشی را در کنار هم سپری کنند. اگر قصد دارید در این زمان در شهر چیانگ مای حضور داشته باشید، بهتر است چند روز زودتر به این شهر سفر کنید، زیرا در این روزها عبور و مرور در این شهر به اوج خود خواهد رسید.

برخی از نکات مهمی که بهتر است بدانید

جشن آب تایلند جشن سونگکران
جشن آب تایلند

مسافران تایلند به خاطر داشته باشند که هیچ‌گاه در جشنواره آب سونگکران به سمت راهب‌ها، زنان حامله و نوزادان آب نریزند.

به‌هیچ‌وجه لباس خیس خود را درملأعام از تن درنیاورید. گفتنی است که مردی انگلیسی در سال 2016 به دلیل درآوردن لباس خود در این جشنواره توسط پلیس دستگیر شد.

شرکت در جشن آب تایلند مانند شرکت در کلاس شنا است، نمی‌توان انتظار داشت میان جمع رفت و خیس نشد. شرکت‌کنندگان تنها روی زنان حامله و راهب‌ها آب نمی‌ریزند، بنابراین مسافران تایلند بهتر است از آوردن هرگونه لوازم الکترونیکی با خود پرهیز کنند.

پس از تهیه بلیط هواپیما تایلند و شرکت در این جشنواره، هیچ‌گاه پابرهنه در محل برگزاری فستیوال قدم نزدید، زیرا زمین زیر پای شما مملو از بطری‌های شکسته و غیره است که ممکن است به شما آسیب برساند.

ازآنجایی‌که غروب خورشید هرروز به معنای آتش‌بس است، بهتر است از ادامه بازی خودداری کرده، به رستورانی رفته و خود را به غذایی تایلندی میهمان کنید.

برای خرید بلیط هواپیما تایلند و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید