رسم قاشق زنی در هالووین

0
287
خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
جشن هالووین
رسم قاشق زنی در هالووینReviewed by خدمات بلیط هواپیما خارجی on Oct 29Rating: 4.0تاریخچه هالووین و رسم قاشق زنی - خرید بلیط هواپیما و پرواز خارجی از اپلیکیشن سفرستانروز آخر ماه اکتبر در کشور‌هایی مثل آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا تعطیل رسمی اعلام شده است تا همه مردم بتوانند در این روز به مراسم جشن هالووین برسند. در این روز مردم لباس‌های عجیب و غریب می‌پوشند و کودکان برای جمع‌آوری آجیل و شکلات درب خانه‌ها را می‌کوبند.

تاریخچه هالووین و رسم قاشق زنی

روز آخر ماه اکتبر در کشور‌هایی مثل آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا تعطیل رسمی اعلام شده است تا همه مردم بتوانند در این روز به مراسم جشن هالووین برسند. در این روز مردم لباس‌های عجیب و غریب می‌پوشند و کودکان برای جمع‌آوری آجیل و شکلات درب خانه‌ها را می‌کوبند.

تاریخچه این جشن به ۲۰۰۰ سال قبل باز‌می‌گردد. ریشه این جشن را در آیین و رسوم ساکنان جزایر بریتانیا از جمله ایرلند می‌توان جستجو کرد. این جشن در حقیقت یک جشن مذهبی است و از قرن نهم میلادی رواج پیدا کرده است. فردای شب هالووین به عنوان روز تمام مقدسین نام گرفته است و مسیحیان این روز را جشن می‌گیرند.

در اصل تاریخچه هالووین ریشه در جشنواره باستانی سلتیک دارد (که سلتیک به معنای نژاد اسکاتلندی، ولزی و ایرلندی است) که به سامهِین (Samhain) معروف است. جشنواره سامهین در فرهنگ اسکاتلندی همیشه در پایان فصل برداشت محصول برگزار می‌شد. سامهین زمانی بود که مردم آن دوره محصولات کشاورزی برداشت شده خود را برای فصل زمستان ذخیره می‌کردند. اسکاتلندی‌های باستانی باور داشتند در شب ۳۱ اکتبر مرز‌های دنیای زندگان و مردگان برداشته می‌شود و مردگان در آن شب به زندگی برمی‌گردند و موجب ببار آوردن تباهی و ویرانی نظیر بیماری یا محصولات آفت زده و خراب می‌شوند.

برای همین در این شب مردم با پوشیدن لباس‌های ترسناک و کوبیدن بر طبل و اشیایی مثل دیگ و بشقاب و ایجاد صدا، سعی می‌‌کنند تا دیو و اجنه را فراری دهند.

از دیگر رسوم این شب این است که کدو تنبل را تو خالی می‌کنند و برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک درست می‌کنند و داخل آن را با شمعی روشن می‌کنند که به نام فانوس شب هالووین معروف است و همچنین جک فانوس نامیده می‌شود.

یکی دیگر از اعتقادات این شب این است که اگر کسی عطسه کند حتما باید به او بگویند خداحفظت کند تا مبادا شیطان روح او را تسخیر نماید.

پوشیدن لباس عجیب و غریب و سر زدن به خانه‌ها، راهی ارزان برای به اشتراک‌گذاری این جشن با دیگران بود. بنابراین نوع آمریکایی این جشن متولد شد و رشد خود را آغاز نمود. امروزه بیش از ۶ میلیارد دلار هر ساله برای برگزاری هالووین هزینه می‌شود که همین امر، هالووین را به دومین تعطیلی تجاری آمریکا تبدیل کرده است.

“هدیه بده وگرنه شیطنت می‌کنم” یا “رسم قاشق زنی”

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
جشن هالووین

“هدیه بده وگرنه شیطنت میکنم” یا قاشق زنی یکی از کار‌های مورد علاقه‌ی کودکان در شب هالووین است. کودکان در شب هالووین با پوشیدن لباس‌های عجیب و ترسناک خانه به خانه در می‌زنند و درخواست شیرینی و شکلات می‌کنند و می‌پرسند: ” Trick or treat”. در اینجا صاحب‌خانه می‌تواند دو کار انجام دهد، یا در سبد‌های بچه‌ها شیرینی و شکلات بریزد یا همچنان بایستد تا بچه‌ها او را بترسانند و مسخره کنند. البته امروزه همه بچه‌ها را مهمان می‌کنند و در ظرف هایشان شیرینی و شکلاتی که از قبل تهیه کرده‌اند میریزند و بچه‌ها هم با انجام دادن کار خوبی برای صاحبخانه محبتش را جبران می‌کنند.

رسم Trick or treat یکی از مهم‌ترین رسوم شب هالووین به حساب می‌آید. امروزه اگر در محله‌ای کودکی زندگی کند اهل آن محله موظفند برای پر کردن سبد کودک هنگامیکه برای Trick or treat به در منزل آن‌ها می‌آید شکلات هالووین تهیه کنند.

رسم قاشق زنی در فرهنگ خودمان

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
قاشق زنی

این مراسم تاریخچه‌ای طولانی دارد و در گذر زمان ضمیمه سنت چهارشنبه سورى شده است و عمرى پاینده یافت. یكى از دلایلى كه براى پدید آمدن پدیده قاشق زنى عنوان شده، كمك به فقرا و نیازمندان در قالب شخصی ناشناس است. در روزهاى نزدیك نوروز شهرها و روستاها پیشاپیش بوى بهار مى‌گرفتند. مردم به خاطر گذراندن زمستان سخت و جان سالم به در بردن خوشنود بودند. برای همین به جشن و پایكوبى می‌پرداختند. در این بین خیلى‌ها نیازمند بوده و چیزى براى سفره هفت‌سین خود نداشتند. در آن زمان براى جبران اختلاف طبقاتی و رنگین شدن سفره تهیدستان در شب عید، مراسم قاشق زنى به شكل خودجوش، شكل گرفت. در روزگاران قدیم كه تهران تازه لقب مركزیت یافته بود، قاشق زنى بسیار باب بود.

قاشق زن‌ها، پوششى بر صورت خود مى‌كشیدند تا شناخته نشوند. در هر خانه‌ای را که می‌زدند، صاحب‌خانه هرچه از دستش برمى‌آمد در دستمال وى مى‌گذاشت. ترتیب رسم قاشق زنى به این شكل بود: قاشق زن‌ها كه معمولا براى ناشناس ماندن تك نفره اقدام به قاشق زنى مى‌كردند با قاشق بر پشت كاسه مسى مى‌كوبیدند. با شنیدن صداى قاشق میزبان به پشت در خانه می‌آمد، قاشق زن دستمالش را از زیر یا بالاى در به داخل خانه مى‌فرستاد. وقتى در بازتر مى‌شد دستمال پر شده از خوراكى، قند یا پول در دستشان قرار مى‌گرفت. قاشق زن به سرعت از محل دور مى‌شد و تنها خواسته‌اش این بود که ناشناس بماند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید