جنگل ابر شاهرود مسحورکننده، زیبا و چشم‌نواز

یکی از پاتوق‌های جذاب طبیعت که مردم از رفتن به آن لذت زیادی می برند جنگل‌های سرسبز است زیرا حس آرامشی که در این طبیعت زیبا وجود دارد، در هیچ جای دیگری یافتنی نیست. حال تصور کنید، این جنگل از نوع ابر باشد و اقیانوسی از ابرهای سفید آزادانه در آسمانش در حال حرکت باشند.

0
168
جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر
جنگل ابر شاهرود مسحورکننده، زیبا و چشم‌نوازReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 15Rating: 4.0جنگل ابر شاهرود مسحورکننده‌ترین جنگل ایران در شهر زیبای شاهرود.جنگل ابر شاهرود از پدیده‌های نادر و کم‌نظیر طبیعی در جهان است که خوشبختانه کشور ما از این نعمت زیبا بی‌نصیب نمانده و گردشگران را به حیرت وامیدارد.

جنگل ابر

یکی از پاتوق‌های جذاب طبیعت که مردم از رفتن به آن لذت زیادی می برند جنگل‌های سرسبز است زیرا حس آرامشی که در این طبیعت زیبا وجود دارد، در هیچ جای دیگری یافتنی نیست. حال تصور کنید، این جنگل از نوع ابر باشد و اقیانوسی از ابرهای سفید آزادانه در آسمانش در حال حرکت باشند. حتی فکر کردن به چنین منظره‌ای، حس آرامش بی‌نظیری دارد. این جنگل را می‌توانید در مجاورت دشت گرگان و منطقه ابر بیابید. دشت گرگان منطقه‌ای کم فشار است و منطقه ابر پرفشار، به همین سبب ابرها به هنگام انرژی گرفتن زمین می‌توانند به آسانی جابجا شوند. این جنگل، جنگل ابر نام دارد و در شاهرود واقع است. آب و هوای فوق‌العاده این جنگل هر بازدید کننده‌ای را مسحور و مجذوب می‌کند. اگر تاکنون نام این جنگل به گوشتان نخورده است، این مطلب را تا انتها بخوانید تا با آن آشنا شوید. به قول ضرب‌المثلی که می‌گوید، گوش اگر هر روز چیز جدیدی نشنود، کر می‌شود.

آشنایی با جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر

از میان باغ‌های زیبا و باصفای بسطام که عبور کنید، محال است تحت تأثیر فضای عرفانی شیخ ابوالحسن خرقانی و سلطان العارفین بایزید بسطامی که دو قطبین عالم عرفان هستند، قرار نگیرید. این دو عارف ده قرن پیش جنگل ابر شاهرود را چنین توصیف کرده‌اند : “هرکه در این سرای درآید، نانش دهید و از ایمانش مپرسید.” جنگل ابر به روی ارتفاعات دوردست و در امتداد مسیر قله چهار متری شاهوار واقع شده است. وسعت این جنگل زیبا و شگفت انگیز 35 هکتار است و بخشی از جنگل‌های هیرکانی باستانی منطقه به حساب می‌آید. جنگل‌های هیرکانی نوعی منحصربه فرد از جنگل‌ها هستند که اکثرا در شیب‌های شمالی کوه‌های البرز و سواحل جنوبی دریا خزر همچون نواری سبز وجود دارند. این جنگل‌ها از شمال غرب ایران (آستارا) تا شرق ایران (حوالی جنگل ابر) به چشم می‌خورند. در گذشته مساحتی به اندازه 3.7 میلیون هکتار از جنگل‌های ایران را جنگل‌های هیرکانی تشکیل می‌دادند که از دوران ژوراسیک به جا مانده‌اند. امروزه این مساحت تا 1.8 میلیون هکتار کاهش یافته است. اهمیت جنگل‌های هیرکانی به 80 گونه گیاهی چوبی نادر از قبیل بلوط، راش، نارون، توسکا، بارانک، گیلاس وحشی، نمدار، سرخدار و غیره بوده و همچنین قدمتشان به دوران سوم زمین شناسی مربوط می‌شوند. از ویژگی‌های مهم جنگل ابر پوشش جنگلی متنوع، وجود چشمه‌های فراوان، درجه حرارت پایین در فصل گرما و ارتفاع زیاد از سطح دریا را می‌توان نام برد.

جنگل ابر از پدیده‌های نادر و کم‌نظیر طبیعی در جهان است که خوشبختانه کشور ما از این نعمت زیبا بی‌نصیب نمانده است و بر اثر تلاقی سه جریان اقلیمی شکل می‌گیرد که شامل جریانات اقلیمی غرب و جنوب آسیا که از جریانات معتدل و مرطوب (زبانه‌های اطلس و میدترانه)، جریانات سرد و خشک (پرفشارهای سیبری) و جریانات گرم و بیابان‌زا (پرفشار جنب حاره) عبارت هستند.

✅ بازدید از مقاله منطقه کالپوش شاهرود
✅ بازدید از مقاله جنگل های دالخانی رامسر
✅ بازدید از مقاله جنگل نهارخوران گرگان

دسترسی به جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر

آدرس : سمنان، شهرستان شاهرود، 45 کیلومتری شمال شاهرود، روستای ابر.

جنگل ابر در روستای ابر، ادامه جنگل‌های سرسبز شمال ایران و مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان قرار دارد. اگر پس از خواندن این مطلب تصمیم گرفتید که برای گذراندن یک آخرهفته زیبا و یا تعطیلات تابستانی به بازدید از این جنگل بروید، حتما از آژانس‌های برگزار کننده تور جنگل ابر کمک بگیرید. آژانس‌های گردشگری بسیاری چنین تورهای طبیعت گردی به جنگل ابر برگزار می‌کنند. مسیر جنگل ابر از منطقه بسطام حدودا 30 کیلومتر آسفالت است و حدود 40 کیلومتر مسیر خاکی نامناسب دارد. در مسیر دسترسی به جنگل منظره‌های زیبایی از درختان تمشک، زالزالک و توت فرنگی مشاهده خواهید کرد. پس از کمی قدم زدن در جنگل ابر، تپه‌ای مقابل چشمانتان ظاهر خواهد شد که قلعه “ماران” به مدت 3000 سال به روی آن ایستاده است. در صورتی که در تورهای جنگل ابر شرکت کنید، ممکن است دوچرخه سواری نیز شامل تور باشد. به همین دلیل از به همراه داشتن وسایلی چون دوچرخه مناسب کوهستان، دستکش دوچرخه سواری، کلاه ایمنی، عینک آفتابی، کیسه خواب، بارانی، کوله پشتی، وسایل شب‌مانی و لوازم شخصی لازم اطمینان حاصل کنید. آژانس‌ها تورهای بازدید از جنگل را به بهترین شکل ممکن برگزار کرده و خاطرات و تجربیات به یاد ماندنی برایتان رقم می‌زنند.

لوازم اساسی طبیعت گردی

چنان‌چه قصد سفر با خودروی شخصی به جنگل ابر داشته باشید، باید برنامه دقیق و منظمی برای سفرتان آماده کنید. اگر در منطقه سمنان و شاهرود آشنا و یا دوستانی ندارید، حتما در مسیریابی از افراد محلی راهنمایی بگیرید. از آن جایی که تعدد ابرها در جنگل ابر بسیار زیاد است، ممکن است برای تردد دید کافی نداشته باشید. در این مواقع از رفتن به کنار آبشار یا پرتگاه‌ها خودداری کنید که احتمال سقوط به همراه دارد و بسیار خطرناک است.

امیدواریم این مطلب انگیزه‌ای باشد تا به بازدید از این جاذبه زیبا در کشورمان ایران بروید و لحظاتی ناب در دفتر خاطراتتان به ثبت برسانید.

برای خرید بلیط هواپیما شاهرود و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید