جنگل گلوبردکان بوشهر

شهرستانی خوش آب و هوا در جنوب کشور واقع شده است که از شرق و شمال‌ شرقی به استان فارس، از جنوب به شهرستان عسلویه و از جنوب‌ غربی به شهرستان کنگان و از شمال به شهرستان دشتی محدود می‌ شود.

0
60
معرفی جنگل گلوبردکان بوشهر
جنگل گلوبردکان بوشهر
جنگل گلوبردکان بوشهرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 21Rating: 4.0جنگل گلوبردکان بوشهر از مناطق معروف و بی نظیر در استان بوشهر.جنگل گلوبردکان بوشهر یک منطقه بکر و زیبا در جنوب ایران است که با طبیعت زیبای خود برایتان خاطرات متفاوتی از سفر به ارمغان خواهد آورد.

آشنایی با جنگل گلوبردکان بوشهر

شهرستانی خوش آب و هوا در جنوب کشور واقع شده است که از شرق و شمال‌ شرقی به استان فارس، از جنوب به شهرستان عسلویه و از جنوب‌ غربی به شهرستان کنگان و از شمال به شهرستان دشتی محدود می‌ شود. همچنین به دلیل قرار گیری این شهرستان در محور پرتردد عسلویه به شیراز در طی سال مملو از مسافران و گردشگران از سراسر کشور بوده که با خرید بلیط هواپیما سفری رویایی به این خطه آغاز می کنند و با اهالی مهمان نواز این شهرستان روبرو می شوند، مردم محلی جم میزبانان خوبی برای مسافران هستند. آب و هوای این شهرستان متعادل بوده و بدین جهت پتانسیل خوبی در جذب گردشگر دارد، بدین جهت گردشگران زیادی با خرید بلیط هواپیما سالانه سفری به این دیار دارند. جم از آن جمله شهرهایی است که دارای جاذبه های دیدنی و گردشگری زیبایی است و اکثر این شهر را مراتع و پارک ها تشکیل داده اند، مراتع این شهرستان عبارتند از بیدخار، پلنگی، بحر، دره غربه و قله پدری. همچنین در این شهرستان سدهای فصلی طبیعی و مصنوعی زیادی وجود دارند که بازدید از این جاذبه های دیدنی خالی از لطف نیست. از جاذبه های طبیعی این شهر می توان به باغ های لیمو و زیتون، جنگل گلوبردکان، رشته قنات قره چناق، باغ های بیدخوار، کوری، حاجی آباد، صیدی و چندین روستای دیگر اشاره کرد. حال در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از جاذبه های ذکر شده به نام جنگل گلوبردکان بوشهر صحبت کنیم.

معرفی جنگل گلوبردکان

معرفی جنگل گلوبردکان بوشهر
جنگل گلوبردکان بوشهر

یکی از مناطق معروف در استان بوشهر جنگل گلوبردکان است که بازدید از آن را نباید از دست داد، این جنگل بی نظیر با طبیعت زیبای خود برایتان خاطرات متفاوتی از سفر به ارمغان خواهد آورد. با سفر به این منطقه گویی کوهستان، درختان متراکم و سرسبز و رودخانه زیبا را در یک قاب خواهید دید و برای چند ساعتی هم که شده می توانید از هیاهوی شهر دور شده و گشت و گذار بی نظیری داشته باشید. جنگل گلوبردکان زیست بومی بسیار وسیع با تنوع پوشش گیاهی و جانوری است و ارزش زیادی در محیط زیست دارد و همواره مورد توجه طبیعت دوستان قرار می گیرد. این جنگل طبیعی و زیبا هم از لحاظ بیولوژیک و هم از لحاظ  اقتصادی از ارزش بالایی برخودار است و یکی از ظرفیت‌ های بالقوه شهرستان جم در رونق بخشیدن به صنعت گردشگری به شمار می‌ رود. حتی در این جنگل حیوانات زیادی از جمله پلنگ، کله بز، شاهین آمور، کورکور بال سیاه، عقاب طلایی، عقاب دوبرادر و … وجود دارند.

✅ بازدید از مقاله انواع هتل های بوشهر

زیست جانوری و گیاهی جنگل گلوبردکان

معرفی جنگل گلوبردکان بوشهر
جنگل گلوبردکان بوشهر

جنگل گلوبردکان به عنوان منطقه مهم گردشگری استان بوشهر برای خریداران بلیط هواپیما محسوب می شود که با بیش از دو قرن قدمت و چشم ‌اندازی زیبا از درختان، کوه، رود میزبان گردشگران داخلی و خارجی و دوستداران محیط زیست است. در این جنگل بیش از ۵۰ گونه گیاهی یافت می شود که زیبایی های منحصر بفردی دارند؛ درختان بسیار بلند و سایه دار و رود دائمی در وسط این جنگل بسیار دلربایی کرده و لحظات نابی را برایتان هدیه می دهند. همچنین در جنگل گلوبردکان هوای مطبوعی وجود دارد که همین هوای ناب جزو ویژگی‌ های ممتاز این جنگل به شمار می رود. در جنگل گلوبردکان بیش از چهل گونه پرنده مهاجر مانند شاهین آمور، کورکور بال سیاه، عقاب طلایی، عقاب دوبرادر زندگی می کنند که بهتر است در جریان باشید در برابر دیدگان گردشگران خودنمایی می کنند. جنگل گلوبردکان به عنوان یک زیست بوم وسیع با تنوع پوشش گیاهی و جانوری است که حیوانات زیادی مانند پلنگ، کله بز، شاهین آمور، کورکور بال سیاه، عقاب طلایی، عقاب دوبرادر و … دارد و این جنگل به منزله نگین جنگلی شهرستان جم شامل امکانات اقامتی و رفاهی برای استفاده گردشگران است.

جنگل گلوبردکان زیستگاه منحصر بفرد انواع پرندگان است و همچنین جنگل زیبای گلوبردکان زیستگاه مناسبی برای لانه گزینی، زادآوری و ترانه خوانی انواع پرندگان نادر وجود دارد. انواع پرندگان شکاری، مهاجر و بومی با صدای دلنشین آواز پرندگان جلوه ویژه‌ ای به جنگل گلوبردکان بخشیده است و هر بیننده‌ ای را مدهوش می کند. این پرندگان شامل هدهد، بلبل هزار دستان،  بلبل کوهی، لیکو، توکای سیاه، سهره خاکی، آبچلیک، حواصیل هندی، جغد شاخدار، چکاوک کاکلی، کبوتر جنگلی، گونه‌های لاشخور، میوه خوار هستند.

خطرات تهدید کننده جنگل گلوبردکان

از تهدیدات تخریب جنگل گلوبردکان می توان به آتش‌ سوزی های عمدی و سهوی، تخریب توسط انسان‌، دخالت ‌های نسنجیده انسان‌ ها در طبیعت، تغییر کاربری و آلودگی ‌ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که این جنگل، جنگل‌ بان ندارد و از این جهت هر ایرانی در مقابل نگهداری از این جنگل مسئول است. در چندین سال اخیر تصمیماتی در زمینه احیا و حفاظت از جنگل اجرا شده است تا با برنامه ریزی اصولی از این نعمت الهی محافظت شود.

ساعت و هزینه بازدید از جنگل گلوبردکان

معرفی جنگل گلوبردکان بوشهر
جنگل گلوبردکان بوشهر

برای بازدید از این جنگل بی نظیر می توانید به صورت شبانه روزی و بدون ساعت خاصی مراجعه کنید و نیازی به پرداخت هزینه ورودی نیز ندارید و رایگان می توانید به مدت ۲ الی ۳ ساعت در این جنگل روزی به یادماندنی داشته باشید.

در ادامه می توانید با گور دختر دشتستان بوشهر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید