حقایق جالب درباره تفلیس گرجستان

تفلیس، پایتخت کشور گرجستان بارها ویران و از نو ساخته شده و تاریخ پرفراز و نشیبی را طی سالیان سال تجربه کرده است.

0
23
حقایق جالب درباره تفلیس گرجستان
حقایق جالب درباره تفلیس
حقایق جالب درباره تفلیس گرجستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 19Rating: 4.5حقایق جالب درباره تفلیس گرجستان پایتخت زیبا و دیدنی کشور گرجستان.حقایق جالب درباره تفلیس پایتخت کشور گرجستان که بارها ویران و از نو ساخته شده در ادامه برای گردشگران آورده شده که بسیار خواندنی است.

حقایق جالب درباره تفلیس

تفلیس، پایتخت کشور گرجستان بارها ویران و از نو ساخته شده و تاریخ پرفراز و نشیبی را طی سالیان سال تجربه کرده است. از آن جایی که کشور مسافران ایرانی برای سفر به گرجستان نیازی به ویزا ندارند، تفلیس می تواند گزینه بسیار خوبی برای مسافرت باشد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما تفلیس دارید، حتما از جاذبه‌های دیدنی و زیبای این شهر بی نظیر بازدید کنید و قبل از سفر با حقایق جالب درباره تفلیس آشنا شوید. تفلیس شهری است که از جاذبه ها و داستان هایش هرگز سیر نخواهید شد. پس در ادامه با سفرستان همراه باشید.

سکونت در تفلیس به دوران باستان مربوط می شود

حقایق جالب درباره تفلیس گرجستان
حقایق جالب درباره تفلیس

یکی از حقایق جالب درباره شهر تفلیس، مربوطه به سکونت انسان ها در این منطقه از دوران باستان است. در نزدیکی منطقه قدیمی تفلیس سکونتگاه های قدیمی وجود دارند که برای توسعه مسیر تجاری در حوالی به وجود آمده بودند. پیدایش شهر تفلیس نیز توسط شاه واختانگ صورت گرفته بود. زمانی که وی برای خوش گذرانی به منطقه می آید، چشمه های آب گرم زیادی را در این منطقه کشف می کند و تصمیم می گیرد در آن جا شهری بنا نهد که امروزه همان تفلیس زیبا است. معنای شهر (تیبیلیسی) نیز یعنی “دارنده چشمه های آب گرم” می باشد. بر اساس تحقیقات باستان شناسی در قرون 1 و 2 در تفلیس ساکنانی وجود داشته و زندگی می کرده اند.

وجود یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان در تفلیس

حقایق جالب درباره تفلیس گرجستان
حقایق جالب درباره تفلیس

می دانید که تفلیس کلیساهای قدیمی زیادی را در خود جای داده و در واقع کلیساها جزو جاذبه های اصلی و مهم شهر به حساب می آیند. یکی از قدیمی ترین کلیساهای تفلیس که ارتدوکس نیز می باشد، در قرن ششم توسط شاه واختان گورگاسالی ساخته شده است. نام این کلیسا “آنچیسخاتی” بوده و معماری اش با تمام کلیساها و امکن مذهبی تفلیس متفاوت است.

سیدآباد، بخشی از شهر قدیم تفلیس

در بخشی از شهر قدیم تفلیس منطقه ای وجود دارد که سیدهای ایرانی در آن جا زندگی می کرده اند و به همین دلیل هم نام محله “سیدآباد” نام دارد. در گذشته مجسمه آبانتوبانی تا مجسمه سیصد آراگاولی تفلیس را تشکیل داده بود. اما بعدها در قرن هفدهم پسر شاه عباس اول با آوردن گروهی از سیدان ایرانی، آن ها را در تفلیس ساکن نمود و نام محله به سیدآباد درآمد و امروزه نیز همچنان باقی است.

✅ بازدید از مقاله 10 شهر زیبای گرجستان

“بیرون شهر”، منطقه ای بیرون از حصارهای شهر

در گذشته محدوده شهر تفلیس توسط حصارهایی مشخص شده بود. جالب است برخی از مناطق امروزی که بسیار معروف و پر رفت و آمد هستند و جزو مناطق توریستی شهر به حساب می آیند، مانند میدان آزادی، خیابان روستاولی، خیابان باراتاشویلی و پوشکین “بیرون شهر ” نامیده می شدند، زیرا که بیرون از حصار و شهر قرار داشتند. اما بعدها در طول قرون وسطی ساخت و سازها توسط اشراف زاده و نجیب زاده های گرجی در این مناطق آغاز گردید و قصرها و عمارت های باشکوهی در منطقه بنا گردیدند. اولین مراکز تجاری و خرید و کاروانسراهای تفلیس در این منطقه ساخته شدند و همان طور که می بینید امروزه منطقه “بیرون شهر” قدیمی به مهم ترین منطقه شهر تبدیل شده است.

تاسیس نخستین چاپخانه در تفلیس

نخستین چاپخانه به دستور جانشین شاه کارتلی، واختانگ ششم در قرن هجدهم در شهر تفلیس تأسیس گردید. اولین کتابی که در این چاپخانه به چاپ رسید، در سال 1709 یک انجیل بود. در سال 1712 نیز دومین کتاب به نام “شوالیه پلنگینه پوش” چاپ شد که نویسنده گرجی به نام “شوتا روستاولی” درباره حماسه مشهور گرجی نوشته بود. محل چاپخانه در حد فاصل میان کلیسای جامع سیونی و کلیسای آنچیسخاتی قرار دارد و به عنوان نمادی از اولین چاپخانه تفلیس باقی مانده است.

تبدیل شدن تفلیس به یک شهر اروپایی

حقایق جالب درباره تفلیس گرجستان
حقایق جالب درباره تفلیس

شهر آرام و کوچک تفلیس از سال 1801 در زمان پادشاهی کارتلی- کاختی تبدیل به بخشی از امپراتوری شوروی گردید. با اعمال شدن مقررات و قوانین جدید شهر تفلیس آرام آرام به شهری مدرن و پیشرفته تبدیل شد. سبک معماری کلاسیک اروپا و روسیه به خوبی از ساختمان ها و بناهای آن دوره معلوم است. علاوه بر این دکورهای شیشه ای، بالکن های چوبی ، راهروهای نقاشی شده، راه پله های مدور و مارپیچ نیز به این سبک اضافه گشتند. بدین گونه شهر کوچک تفلیس رفته رفته به یک شهر مدرن و زیبا تبدیل گردید.

“کونکا” اولین وسیله نقلیه عمومی در تفلیس

در سال 1883 در شهر تفلیس از اولین وسیله حمل و نقل عمومی به نام “کونکا” (Konka) رونمایی شد. این وسیله شبیه قطار یا تراموایی بود که توسط اسب به روی ریل به حرکت در می آمد. این وسیله با ظرفیت 20 نفر مورد استقبال مردم قرار گرفت و در عرض 2 سال توانست مسافت 16 کیلومتری را پوشش دهد. در سال 1912 این مسافت به 45 کیلومتر افزایش یافت.

چاپ نخستین تمبر پستی در تفلیس

در سال 1857 نخستین تمبر پستی در گرجستان و کل امپراتوری شوروی با نام “Tbilisi Unica” چاپ و منتشر گردید.

کاراچوگلی ها و کینتوها

کاراچوگلی ها (Karachogeli) مردمانی از طبقه پایین اجتماعی بودند که بسیار پایبند اصول اخلاقی بوده و از حقوق افرادی چون یتیمان، بیوه ها و ضعفا در برابر ظلم و ناعدالتی دفاع می کردند. کاراچوگلی ها لباس هایی شامل بالاپوش سیاه و بلند به نام “چوخا” می پوشیدند و کمربند نقره ای و پیراهن ابریشم سرخ رنگ به تن می کردند.

کینتوها (Kinto) نیز مردمانی بودند که طبق هایی از میوه و سبزی به روی سرشان می گذاشتند و برای فروش محصولاتشان در تمام نقاط شهر پرسه می زدند. کینتوها نیز پیراهن های طرح دار و شلوارهای سیاه و گشاد می پوشیدند و جزو موارد لاینفک چهره شهر تفلیس در قرن نوزدهم بودند.

آتشکده قدیمی در تفلیس

بارها و بارها در طول تاریخ به تفلیس حمله ها شده و یک بار نیز مورد حمله ایران قرار گرفته بود. ایرانی ها در زمان حمله خود آیین زرتشتی را با خود به تفلیس آورده و آتشکده ای را در شهر بنا نمودند. در خیابان قدیمی گومی در تفلیس قدیم ویرانی های آتشکده باقی مانده و امروزه گردشگران از آن بازدید می کنند.

تفلیس، پایتخت جمهوری مستقل گرجستان

در 26 ماه می سال 1918 و پس از انقلاب 1917 روسیه، به دنبال تشکیل کمیته قفقازی ویژه تفلیس به رسمیت پایتخت گرجستان اعلام گردید. تفلیس پایتخت جمهوری جدید قرار گرفت اما پس از 4 سال با حمله ارتش سرخ بولشویک ها به تصرف در آمد و گرجستان به مدت 69 سال دیگر استقلالش را از دست داد.

تفلیس با اماکن تاریخی زیبا و معماری های دلنشین و رنگارنگش بسیار جذاب و دوست داشتنی است. شما در سفر به تفلیس از دیدن کدام جاذبه شگفت زده شدید؟ در ادامه می توانید با راهنمای خرید سیم کارت در گرجستان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید