حقایق جالبی که در مورد توالت‌ هواپیما باید بدانید

همان‌طور که می‌دانید حتی اگر بلیط درجه‌یک هواپیما را نیز خریداری کنید، بازهم استفاده از توالت عمومی هواپیما در فاصله 11 کیلومتری از سطح زمین کار ناخوشایندی خواهد بود. بی‌تردید اجابت مزاج به آرامش نیاز دارد و آرامش در مکانی تنگ و پرتلاطم همراه با صدای گوش‌خراش ضرب انگشتان مسافران معترض بر درب دستشویی، حاصل نخواهد شد.

0
137
حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما
توالت‌ هواپیما
حقایق جالبی که در مورد توالت‌ هواپیما باید بدانیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 14Rating: 4.5حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما و تاریخچه ساخت توالت در هواپیما.حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما حقایقی که بی‌شک می‌تواند خواندنی و سرگرم‌کننده باشد و اطلاعاتی را قبل از سفر در اختیار شما قرار دهد.

حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما

همان‌طور که می‌دانید حتی اگر بلیط درجه‌یک هواپیما را نیز خریداری کنید، بازهم استفاده از توالت عمومی هواپیما در فاصله 11 کیلومتری از سطح زمین کار ناخوشایندی خواهد بود. بی‌تردید اجابت مزاج به آرامش نیاز دارد و آرامش در مکانی تنگ و پرتلاطم همراه با صدای گوش‌خراش ضرب انگشتان مسافران معترض بر درب دستشویی، حاصل نخواهد شد. حال اگر بدانید که در گذشته مسافران هواپیما چطور اجابت مزاج می‌کردند، شاید بپذیرید که این اماکن، با تمامی معایب خود، نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. این مطلب قرار است حقایق جالبی در مورد توالت‌ هواپیما و پیشرفت آن‌ در گذر زمان را برای شما بازگو کند؛ حقایقی که بی‌شک می‌تواند خواندنی و سرگرم‌کننده باشد. پس با ما همراه باشید.

آیا هواپیما باید توالت داشته باشد؟

حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما
توالت‌ هواپیما

جالب است بدانید که در سال‌های اولیه پرواز، هیچ مکانی برای توالت در هواپیماها تعبیه نشده بود و این امر مشکلات فراوانی را برای مسافران به همراه داشت. جالب‌تر اینکه تا به امروز نیز هیچ قانونی مبنی بر اینکه هواپیماهای تجاری باید از دستشویی برخوردار باشند یا خیر، توسط اداره هوانوردی فدرال وضع نشده است. همین چند سال قبل یکی از هواپیمای مسافربری آمریکایی که تنها از یک دستشویی برخوردار بود و از قضا آن دستشویی هم قابل‌استفاده نبود، وست‌چستر را به مقصد شیکاگو ترک کرد و مسافران نگون‌بخت خود را در حدود دو ساعت و نیم از استفاده از سرویس بهداشتی محروم کرد.

توالت‌های اولیه هواپیما چگونه‌ بوده‌اند؟

حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما
توالت‌ هواپیما

باورش سخت است اما توالت‌های اولیه هواپیماها بیشتر به سطلی با درپوش شباهت داشتند تا توالت! جالب است بدانید که در سال 1934 یک هواپیما انگلیسی در طراحی نوآورانه، به توالتی مجهز شده بود که فاضلاب را مستقیم به خارج از هواپیما هدایت می‌کرد؛ اما این ایده معایب بسیاری داشت. یکی از بزرگ‌ترین معایب آن صدای گوش‌خراشی بود که هر بار پس از باز شدن درپوش توالت به گوش می‌رسید. همچنین فاضلاب رهاشده در هوا نیز دردسرها و آلودگی‌های زیست‌محیطی بسیاری را با خود به همراه می‌آورد. پس راه‌حل چه بود؟ فاضلاب را نمی‌شد در هوا رها کرد و از طرفی حمل سطل فاضلاب در پروازها -علی‌الخصوص پروازهای طولانی‌مدت- نیز کار زننده و ناخوشایندی بود و تکان‌های شدید هواپیما مشکلات زیادی را برای مسافران به وجود می‌آورد.

✅ بازدید از مقاله حقایقی در مورد هواپیما برای از بین بردن ترس پرواز
✅ بازدید از مقاله خواب راحت در هواپیما را چگونه تجربه کنیم؟
✅ بازدید از مقاله امن‌ترین صندلی هواپیما کدام است؟

ایده اولیه ساخت توالت‌های امروزی هواپیما از کجا آمد؟

حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما
توالت‌ هواپیما

پس از سال‌ها آزمون‌وخطا، طراحان تصمیم گرفتند که مخزنی در انتهای هواپیما تعبیه کرده و فاضلاب را از دستشویی هواپیما به آن منتقل کنند. همچنین برای رفع بوی بد دستشویی از مایعی خوشبو و آبی‌رنگ به نام آنوتک بهره بردند. اما این راه‌حل نیز عاری از مشکل نبود؛ زیرا با هر بار استفاده از آب‌شویه، مقدار زیادی از این مایع مصرف می‌شد و حمل صدها لیتر از این مایع در هر پرواز، به‌هیچ‌وجه اقتصادی نبود. همچنین این سیستم تخلیه، گاهی دچار نشتی می‌شد و مجدد همان مشکل رهایی فضولات در هوا اتفاق می‌افتاد. سرانجام در سال 1975 ایده استفاده از توالت‌هایی با سیستم خلأ مطرح و در سال 1982 از آن در هواپیماها استفاده شد. این توالت‌ها که به توالت‌های وکیوم یا خلأ مشهور بودند، هیچ‌یک از مشکلات راه‌های دیگر دفع فاضلاب را نداشتند؛ زیرا به دستگاهی مجهز بودند که با هر بار استفاده از آب‌شویه، لوله فاضلاب را گشوده و تمامی فاضلاب را با نیروی مکشی بسیار قوی به سمت مخزن فاضلاب در انتهای هواپیما هدایت می‌کرد. ایده استفاده از خلأ و نیروی مکش برای رهایی از فاضلاب چنان بی‌عیب و نقص بود که تا امروز نیز از این روش برای تخلیه فاضلاب هواپیما استفاده می‌شود.

مصرف آب در توالت‌‌های هواپیما بسیار اندک است

حقایق جالب در مورد توالت‌ هواپیما
توالت‌ هواپیما

یکی دیگر از مزایای استفاده از فناوری خلأ در هواپیماها، صرفه‌جویی در مصرف آب است. درحالی‌که توالت‌های خانگی به چیزی حدود 19 لیتر آب برای تخلیه و پاک‌سازی نیاز دارند، توالت‌های هواپیما به لطف فناوری خلأ خود قادرند تنها با دو لیتر آب فاضلاب را به مخزن انتهایی هواپیما مکش کنند.

تمامی توالت‌ها باید جاسیگاری داشته باشند

دانستنی های دستشویی هواپیما
دستشویی هواپیما

البته این بدان معنا نیست که می‌توان در هواپیما سیگار کشید؛ جاسیگاری بدین منظور در توالت نصب شده است که اگر فرد بی‌ملاحظه‌ای علیرغم توصیه‌های و تذکرات خدمه هواپیما، تصمیم گرفت سیگاری روشن کند، حداقل سیگار خود را در سطل زباله نیندازد و باعث آتش‌سوزی در هواپیما نشود.

آبی که در دستشویی مورداستفاده قرار می‌گیرد، بسیار آلوده است

دانستنی های دستشویی هواپیما
دستشویی هواپیما

تاکنون مقالات بسیاری راجع به آب مورداستفاده در دستشویی‌ هواپیماها در ژورنال‌های مختلف به چاپ رسیده است و همگی آلودگی این آب را متذکر شده‌اند. طبق یکی از مقالات چاپ‌شده در سال 2002 در مجله وال‌استریت، آب دستشویی هواپیماها حاوی باکتری‌های مضر و جانداران میکروسکوپی نظیر استافیلوکوکوس، سالمونلا و تخم حشرات است و نوشیدن آن به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

توالت؛ کثیف‌ترین بخش هواپیما؟

دانستنی های دستشویی هواپیما
دستشویی هواپیما

پاسخ منفی است. توالت هواپیما شاید مکان کثیفی باشد ولی کثیف‌ترین بخش هواپیما نیست. کثیف‌ترین بخش‌های هواپیما نقاطی هستند که بیشترین تماس را با دست افراد دارند. برای مثال نقاطی چون سگک کمربند ایمنی، دسته صندلی، میزهای تاشو و سینی روی میز بارها توسط افراد لمس شده و با هر بار تماس میکروب‌ها و آلودگی‌های بسیاری را از دستی به دست دیگر منتقل می‌کنند.

و اما آینده توالت‌های هواپیما ..

گفته می‌شود که به‌زودی تمامی هواپیماها به توالت‌هایی مجهز خواهند شد که قادرند در کسری از ثانیه با کمک پرتوی نور فرابنفش خود را از هر آلودگی پاک‌سازی کنند. به گفته محققان نور فرابنفش قادر است 99.9 درصد از عوامل بیماری‌زا را نابود کرده و یکی از بخش‌های کثیف هواپیما را به مکانی استریل مبدل سازد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید