حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران

پایتخت زیبای ایران، دیدنی های زیادی را در دل خود جای داده است که افراد بسیار زیادی را مشتاق به خرید بلیط هواپیما تهران می کند. دیدنی هایی که به صورت طبیعی، تاریخی، فرهنگی و تفریحی در دل شهر تهران نظر هر گردشگری را به سوی خود جلب می کنند.

0
1209
حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران
خیابان لاله زار
حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 16Rating: 5.0خیابان لاله زار تهران و معرفی حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران.خیابان لاله زار تهران یکی از خیابان‌های قدیمی شهر تهران است که از جنوب به میدان امام خمینی و از شمال به خیابان انقلاب منتهی می‌شود.

خیابان لاله زار تهران

پایتخت زیبای ایران، دیدنی های زیادی را در دل خود جای داده است که افراد بسیار زیادی را مشتاق به خرید بلیط هواپیما تهران می کند. دیدنی هایی که به صورت طبیعی، تاریخی، فرهنگی و تفریحی در دل شهر تهران نظر هر گردشگری را به سوی خود جلب می کنند. رزرو بلیط هواپیما و سفر به تهران ممکن است برای هرکسی اتفاق بیافتد و خیلی از ماها شاید چندین بار به تهران سفر کرده باشیم. جالب است بدانید که تهران دارای خیابان‌ها و محلات قدیمی زیادی هست یکی از این خیابان‌ها خیابان لاله زار تهران است. خیابان لاله زار یکی از خیابان‌های قدیمی شهر تهران است که از جنوب به میدان امام خمینی و از شمال به خیابان انقلاب منتهی می‌شود. در این خیابان بسیاری از تئاترها، رستوران‌ها و سینماها وجود داشتند و به‌نوعی محلی برای تفریح به‌شمار می‌رفت. خیابان لاله زار یکی از خیابان‌های قدیمی و پرخاطره تهران است که بافت قدیمی آن هنوز هم حفظ‌ شده است. لاله زار درگذشته پر رفت‌وآمدترین خیابان تهران بود خیابان لاله زار به‌عنوان یکی از خیابان‌های مرکزی تهران شناخته می‌شود و در اوایل عصر پهلوی به‌عنوان نماد نوگرایی در ایران شناخته می‌شده است. در این مطلب به سراغ حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار رفته‌ایم، با ما همراه باشید.

لاله زار کجاست؟

یکی از حقایق جالب درمورد خیابان لاله زار این است که خیابان لاله زار یکی از خیابان‌های قدیمی و مرکزی شهر تهران است، از میدان توپخانه تا خیابان جمهوری (قسمت جنوبی لاله زار)، خیابان لاله زار اصلی و قدیمی شناخته می‌شود و از حدفاصل خیابان انقلاب و خیابان جمهوری که بعدها ساخته شد خیابان لاله زار نو شناخته می‌شود. این خیابان امروزه منظری نازیبا، شلوغ و بی‌هویت دارد که بیشتر آن را صنف فروشندگان لوازم برقی در اختیار گرفته‌اند.

تاریخچه خیابان لاله زار

حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران
خیابان لاله زار

حقایق جالب درمورد خیابان لاله زار این است که ناصرالدین شاه بعد از این سفر به فکر احداث خیابانی مانند شانزه‌لیزه در تهران به‌عنوان دارالخلافه افتاد و دستور داد که از میان باغ مصفای لاله زار خیابانی بزرگ بکشند. بعد از این لاله زار آرام آرام به نماد نوگرایی و هنر ایران و به ویژه پایتخت تبدیل شد.

حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران
خیابان لاله زار

تا جاییکه قرارگرفتن بسیاری از تئاترها، سینماها، رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌های معروف در این خیابان به آن لقب شانزه‌لیزه تهران داده بود. زمانی در لاله زار 15 سینما و چندین سالن تئاتر و تماشاخانه فعالیت داشتند ولی امروزه 10 سینما متروکه و بدون استفاده در این خیابان پا برجا مانده است. خیابان لاله زار اولین خیابانی بود که نام اصناف ساکن در خود را نگرفت، (امیریه، احتشامیه، فرمانیه ) و به دلیل وجود گل‌های زیاد در مرکز آن، لاله زار نام گرفت.

مهم ترین اماکن لاله زار

حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران
خیابان لاله زار

همانطورکه گفته شد در دوران رشد خیابان لاله زار اماکن مهمی در این خیابان ساخته شد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سینما لاله (سینما رکس قدیم ): این سینما در مهر سال 1324 با فیلم «جایی تو را خواهم یافت» افتتاح شد . سینما رکس در سال 1372 تعطیل شد و امروزه به مکانی متروکه تبدیل شده است.

تئاتر نصر: مجموعه تئاتر نصر در دوران قاجار افتتاح شد و در سال‌های اخیر توسط شهردارای تهران بازسازی و مرمت شد و امروزه به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده ره می‌توان بعنوان حقایقی جالب درمورد خیابان لاله زار نام برد.

خانه و باغ اتحادیه: این خانه تاریخی یکی از آثار باقیمانده از دوران قاجار است. خانه و باغ اتحادیه بین خیابان‌های لاله زار و فردوسی واقع شده است.

✅ بازدید از مقاله حقایق جالب درباره تهران

راه های دسترسی به خیابان لاله زار

دسترسی به خیابان لاله زار با مترو: مترو راهترین و بی دردسرترین وسیله برای سفر به لاله زار است. برای این منظور سوار خط یک مترو (تجریش-کهریزک) شوید و در ایستگاه سعدی از قطار پیاده شوید. پس از خروج از ایستگاه سعدی با دقایقی پیاده‌روی به سمت غرب و خیابان جمهوری به خیابان لاله زار خواهید رسید. همچنین می‌توانید در ایستگاه امام خمینی که تقاطع خط یک و دو مترو است از قطار پیاده شوید و پس از خروج از خروجی شمالی ایستگاه امام خمینی به ابتدای خیابان لاله زار خواهید رسید.

حقایق جالبی درمورد خیابان لاله زار

حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران
خیابان لاله زار

مهدی قلی هدایت (از رجال عصر قاجار و پهلوی) در رابطه با خیابان لاله زار و احداث آن چنین می‌گوید: لاله زار باغی بین خیابان لاله زار و خیابان اکباتان بود، قسمت شرقی این محوطه باغ‌وحشی بود که امروز به عمارتی تبدیل‌شده است. ناصرالدین‌شاه لاله زار را نود هزار تومان فروخت. جالب است بدانید اولین فروشگاه بزرگ به سبک اروپایی در خیابان لاله زار تأسیس شد، این فروشگاه، پیرایش نام داشت.

حقایق جالب در مورد خیابان لاله زار تهران
خیابان لاله زار

بسياری از رجال قاجار در لاله زار خانه‌های بزرگ داشتند و مظفر فيروز نوه فرمانفرما که از تحصيل در اروپا بازگشت در این خیابان اولين پاساژ به سبک فرنگی را داير کرد و اولين سينمای روباز مجهز هم در لاله زار تأسیس شد. خیابان لاله زار به محلی برای مشاهده جدیدترین مدهای روز تبدیل شد، جعفر شهری در کتاب تهران قدیم به این موضوع اشاره‌کرده که جدیدترین مدهای روز لباس زنان و مردان در این خیابان مشاهده می‌شد.

بدنیست بدانید که پس از انقلاب نیمی از تئاترها و سینماهای لاله زار به حالت نیمه تعطیل درآمد و امروز هم تعدادی انگشت‌شماری از مراکز فرهنگی در این محله قدیمی فعالیت می‌کنند. پیشنهاد ما برای شما این است که حتما به این خیابان قدیمی بروید و از حقایق جالب درباره خیابان لاله زار از نزدیک آشنا شوید.

در ادامه می توانید با بازار تجریش تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید