حمام قجر قزوین

0
35
حمام قجر قزوین
حمام قجر
حمام قجر قزوینReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 24Rating: 4.0حمام قجر قزوین یکی از بهترین آثار تاریخی قدمت داره شهر قزوین و ایران.حمام قجر قزوین از قدیمی‌ترین گرمابه‌های استان قزوین است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است و بسیار دیدنی و جالب است.

آشنایی با حمام قجر قزوین

شهر قزوین، واقع در استان قزوین از کلان‌شهرهای مهم ایران است. این شهر در دوران صفویه پایتخت ایران بوده است، بنابراین وجود آثار تاریخی فراوان در این شهر چندان عجیب نیست. قزوین از استان‌‌های صنعتی ایران است و همین امر آن را به استانی گردشگرپذیر تبدیل کرده است. طبیعت زیبای قزوین از عوامل مهم در جذب گردشگر است. از جاذبه‌های طبیعی این استان می‌توان به نام‌بردن از قله مردمی، ایوان سنگی، برج باراجین، آبشار ورچر و باغستان‌ها اشاره کرد. البته عوامل طبیعی تنها دلایل برای سفر به این زیبا نیستند. جاذبه‌های گردش

گری دیگری همچون آب‌انبارها، دروازه‌ها، زیارتگاه‌ها، کلیساها، موزه‌ها و گرمابه‌ها نیز در محبوبیت این استان موثر هستند. همچنین لازم است بدانید این شهر از لحاظ فرهنگی از جایگاه مناسبی برخوردار است و پایتخت خوشنویسی ایران است. یکی از محبوب‌ترین مکان‌های قزوین، حمام قجر است. این حمام بزرگ‌ترین حمام سنتی قزوین است و به دستور شاه عباس دوم ساخته شده است.

تاریخچه حمام

حمام قجر از قدیمی‌ترین گرمابه‌های استان قزوین است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. گفته می‌شود علت نام‌گذاری این حمام یادآور سازنده آن، امیر خان قاجاری از سرداران مشهور شاه عباس بوده است. تاریخ بنای این حمام بنا به شعری که در حمام نگاشته شده است به «صحت عافیت» یعنی سال 1057 برمی‌گردد.

ساخت از لطف شاه حمامی/ به لطافت قبول هر مقبل

چون یکی از درون برون آید/ صحت عافیت بود تاریخ

بخش‌های مختلف حمام

حمام قجر قزوین
حمام قجر

مساحت حمام قجر حدود 1045 مترمربع است و از 3 قسمت‌ اصلی با عناوین سربینه، میاندر و گرم‌خانه تشکیل شده است. سربینه حمامی بزرگ است با یک حوض زیبا در وسط و در حقیقت معادل رختکن امروزی است. گرم‌خانه فضای اصلی حمام و از خزینه، چال‌حوض و آب‌انبار تشکیل شده است. این دو قسمت به وسیله میاندر به هم متصل می‌شوند. البته همان‌طور که اشاره شد این حمام، بزرگ‌ترین حمام قزوین بوده و قسمت‌های دیگری مثل دو بخش مجزای زنانه و مردانه را هم شامل می‌شود. در اصلی حمام به سمت جنوب باز شده و با پله‌هایی مارپیچ به سربینه ختم می‌شود.

معماری حمام

حمام قجر قزوین
حمام قجر

ویژگی بارز حمام قجر، سنگ‌های بزرگی است که سکوها را تشکیل داده است. تزئینات داخلی حمام کاشی‌کاری، کف‌پوش مرمرین و طاق‌های رسمی بندی شده را شامل می‌شود. سربینه به شکل مستطیل ساخته شده و از دو طاق در شرق و غرب حمام تشکیل یافته است. پوشش بنا به شکل گنبدی است و باوجود جام‌خانه‌ای در بالای گنبد، فضای حمام از نور کافی برخوردار است.

✅ بازدید از مقاله اقامتگاه‌ های شهر قزوین
✅ بازدید از مقاله قلعه حسن صباح قزوین
✅ بازدید از مقاله قلعه‌ای سربرآورده از میان تاریخ در قزوین

موزه مردم‌شناسی

موزه مردم‌شناسی قزوین
موزه مردم‌شناسی

حمام قجر و یا حمام شاهی در سال 1379 توسط شهرداری خریداری شده و با سرمایه‌گذاری شهرداری و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی مرمت شده است. موزه مردم‌شناسی از 3 بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل تشکیل شده است. در قسمت سربینه حمام، زندگی اقوام ساکن قزوین به نمایش گذاشته شده است. میاندر میزبان آیین‌های سیزده‌بدر، پنجاه بدر و مراسم سوگواری امام حسین است. در قسمت آخر هم ‌شغل‌های قدیمی قزوین مانند حجامت و آهنگری نشان داده می‌شود.

بازدید از موزه مردم‌شناسی

این اثر در سال 1384 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. همه روزه از ساعت 8 صبح تا 8 شب می‌توانید از این موزه بازدید کنید. برای بازدید از موزه مردم‌شناسی قزوین باید به بلوار نادری، خیابان عبید زاکانی، خیابان درگاهی مراجعه کنید. مدت زمان بازدید از موزه یک ساعت و هزینه ورودی برای هر نفر 3000 تومان است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 33233155-028 تماس بگیرید.

ایران کشور پهناوری است با جاذبه‌های تمام نشدنی. هر گوشه‌ای از کشورمان روایتگر فراز و نشیب‌ها و حوادث عظیمی است که در آن رخ داده است. با وجود جاذبه‌های بی‌نهایت، بازدید از همه آن‌ها کاری دشوار و در عین حال شیرین است چراکه به شناخت بهتر فرهنگمان منجر می‌شود. برای سفر به قزوین و بازدید از حمام قجر و باقی جاذبه‌ها می‌توانید به راحتی از سایت سفرستان اقدام به خرید بلیط هواپیما قزوین نمایید. سفرستان از هیچ تلاشی برای ارائه بهترین خدمات به مسافران دریغ نمی‌ورزد. سفرتان پر از شادی.

برای خرید بلیط هواپیما قزوین و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید