آشنایی با حمام های قدیمی تهران

پای صحبت بزرگترهای فامیل که می‌نشینیم، لا به لای حرف‌هایشان از حمام‌های قدیم و خاطرات تلخ و شیرین آنها در این حمام‌ها می‌شنویم. حمام‌هایی که زمانی نه‌فقط محل پاک کردن بدن، بلکه جایی برای دورهمی و بگو و بخند مردم بودند و همواره لحظات خاصی در آنها ثبت می‌شد.

0
202
خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران
آشنایی با حمام های قدیمی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 2Rating: 3.5آشنایی با حمام های قدیمی تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از اپلیکیشن سفرستانپای صحبت بزرگترهای فامیل که می‌نشینیم، لا به لای حرف‌هایشان از حمام های قدیم تهران و خاطرات تلخ و شیرین آنها در این حمام‌ها می‌شنویم. حمام‌هایی که زمانی نه‌فقط محل پاک کردن بدن، بلکه جایی برای دورهمی و بگو و بخند مردم بودند و همواره لحظات خاصی در آنها ثبت می‌شد.

حمام های قدیمی تهران

پای صحبت بزرگترهای فامیل که می‌نشینیم، لا به لای حرف‌هایشان از حمام‌های قدیم و خاطرات تلخ و شیرین آنها در این حمام‌ها می‌شنویم. حمام‌هایی که زمانی نه‌فقط محل پاک کردن بدن، بلکه جایی برای دورهمی و بگو و بخند مردم بودند و همواره لحظات خاصی در آنها ثبت می‌شد. جالب است بدانید که در پایتخت کشور، به خاطر مسائل مختلفی از جمله جمعیت بالا، این حمام‌ها رونق بسیار بیشتری نسبت به سایر نقاط داشتند. به همین دلیل است که امروزه افراد زیادی با خرید بلیط هواپیما تهران و سفر به این شهر، به سراغ حمام‌های قدیمی می‌روند و می‌خواهند از فضای روزگاران گذشته در این حمام‌ها باخبر شوند. مسلما اگر ذره‌ای به تاریخ و سنت‌های کشورمان علاقه داشته باشید، برای شما هم هنگام خرید بلیط هواپیما تهران بازدید از این حمام‌ها گزینه فوق‌العاده‌ای خواهد بود. ادامه این مطلب را مطالعه کنید و قبل از خرید بلیط هواپیما تهران با چند حمام قدیمی مشهور در این شهر آشنا شوید.

حمام نواب

حمام نواب تهران
حمام نواب

اگر هنگام خرید بلیط هواپیما تهران، گذرتان به خیابان 15 خرداد در پایتخت کشور افتاد، بهتر است بدانید که شانس بسیار خوبی نصیب‌تان شده است. چراکه در این خیابان شما می‌توانید به تماشای یکی از حمام‌های قدیمی و تاریخی تهران بپردازید. البته جالب اینجاست که حمام نواب تهران برخلاف بسیاری از حمام‌های قدیم این شهر، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. بنابراین، اگر دوست داشتید می‌توانید در این حمام تنی هم به آب بزنید و نحوه زندگی مردم در روزگاران گذشته را به خوبی لمس کنید.

همچنین بد نیست بدانید که این حمام یادگاری به جا مانده از دوران قاجاریه در شهر تهران است و به همین دلیل، می‌توان فضای داخلی آن را هنرمندانه توصیف کرد. مصالح به کار رفته در آن همچون آجر، آهک، کاشی و سنگ و بخش‌هایی از جمله هشتی، خزینه، استخر، ستون و تنظیف گرمخانه را هم می‌توان دیگر مشخصه‌های بارز حمام نواب دانست. در کل، مطمئن باشید که با خرید بلیط هواپیما تهران و اقدام به بازدید از حمام نواب در این شهر، لحظات خاطره‌انگیز و جذابی را سپری خواهید کرد.

حمام همتیار

حمام همتیار تهران
حمام همتیار

تهرانی‌های اصیل و قدیم حتما نام حمام همتیار را تاکنون بارها شنیده‌اند. برای دیدن این حمام باید هنگام خرید بلیط هواپیما تهران، سری به خیابان وحدت اسلامی بزنید. حمام همتیار که بیشتر به خاطر شکل مخروطی بنای خود شهرت یافته است، همواره توجه خیلی‌ها را به خود جلب می‌کند. البته جدا از این شکل، مثل دیگر حمام‌ها، حمام همتیار هم دارای بخش‌های مختلفی همچون پاگرد، حوضچه، گرمخانه، سردخانه و سایر قسمت‌هاست که در نهایت، همگی دست در دست هم داده و بازدید از حمام همتیار را جذاب و دلنشین می‌کنند.

حمام مصباح کرج

حمام مصباح کرج
حمام مصباح

اگر بلیط هواپیما تهران را به قصد بازدید از حمام‌های قدیمی، زیبا و تاریخی این شهر خریدید، بد نیست سری هم به کرج در نزدیکی تهران بزنید و به بازدید از حمام مصباح در آنجا بپردازید. حمام مصباح نیز از دوران قاجاریه به یادگار مانده و دارای آجرهای ختایی و ملات گل آهک در بدنه خود می‌باشد. گنبد مرکزی حمام تهران به همراه چهار گنبد کوچک‌تر در اطراف آن، زیبایی خاصی به نمای خارجی بخشیده‌اند. حتما در حمام مصباح به بازدید از بخش‌هایی همچون شاه‌نشین، گرمخانه و سربینه بروید. اگر آشنایی زیادی هم با اسم این بخش‌ها نداشتید، از افراد با تجربه کمک بگیرید.

حمام مهدی خانی

حمام مهدی خانی تهران
حمام مهدی خانی

بازار بزرگ تهران نیز میزبان یکی از حمام‌های قدیمی این شهر است. این حمام که مهدی خانی نام دارد، با مساحتی بالغ بر 900 متر مربع، جزو یکی از حمام‌های بزرگ و زیبای پایتخت است. سنگ، آجر، ملات گل و آهک را می‌توان اصلی‌ترین اجزای سازنده حمام مهدی خانی دانست. جالب اینجاست که بخش اعظمی از این حمام هنوز سالم است و بنابراین، تماشای آن لذت‌بخش‌تر می‌شود. ناگفته نماند که حمام مهدی خانی هم مثل بسیاری از حمام‌های دیگر تهران، متعلق به دوران قاجار است. پس حتما هنگام خرید بلیط هواپیما تهران، سری به این حمام بزنید و از فضای آن لذت ببرید.

حمام پامنار

حمام پامنار تهران
حمام پامنار

به فاصله چند متر از مسجد پامنار، حمام پامنار در شهر تهران شهرت خاصی دارد. این حمام که با کاشی‌های هفت رنگ به زیباترین و چشم‌نوازترین شکل ممکن تزئین شده است، مثل بسیاری از حمام‌های دیگر در تهران، به دوران قاجار تعلق داشته و در ساخت آن از آجر، ملات و آهک استفاده شده است. مطمئنا، وقتی بلیط هواپیما تهران بخرید و با قدم گذاشتن در راهروی حمام پامنار، وارد این مکان دوست‌داشتنی شوید، حس بسیار عجیبی به شما دست خواهد داد. گویی به زمان گذشته سفر کرده‌اید.

چند حمام‌ قدیمی در اطراف تهران

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، تهران به خاطر موقعیت جغرافیایی، جمعیت و بسیاری از مسائل دیگر، از قدیم‌الایام مورد توجه سلسله‌های پادشاهی مختلف بود و همین مساله سبب شده تا این شهر، پر از حمام‌های عمومی مختلف باشد. اما جدا از خود تهران، در اطراف این شهر هم حمام‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید هنگام خرید بلیط هواپیما تهران به تماشای آنها بروید. از آن جمله می‌توان به حمام روستای هجلرد در کرج، حمام روستای درده در فیروزکوه و حمام شهرک طالقان اشاره کرد که هر یک زیبایی خاصی دارند.

از مطالب مطرح‌شده در این متن چنین برمی‌آید که خرید بلیط هواپیما تهران و سفر به پایتخت کشور، در کنار تمامی لذت‌های مدرن خود، این امکان را به شما می‌دهد که به بافت قدیم این سرزمین هم سری بزنید و روزگاران گذشته را در یک قدمی خود ببینید. واضح است که حمام‌های قدیم تهران می‌توانند نقش مهمی در آشنایی شما با زندگی چند دهه پیش در تهران ایفا کنند. شاید حتی بتوان گفت که نقش این حمام‌ها در آشنایی شما با سنت‌های شهر تهران و حتی ایران می‌تواند بالاتر از چندین کتاب و فیلم مستند باشد.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید