خانه دبیرالملک یک مکان تاریخی و منحصربه فرد

3
1191
بلیط هواپیمای ارزان به خانه‌ی دبیرالملک تهران
بلیط هواپیمای ارزان به خانه‌ی دبیرالملک
خانه دبیرالملک یک مکان تاریخی و منحصربه فردReviewed by تحریریه پرواز خارجی on Apr 9Rating: 4.5خانه دبیرالملک یک مکان تاریخی و منحصربه فردیکی از معروف‌ترین خانه‌هایی به جا مانده از دوران قاجار که در حال حاضر می‌توانید از آن بازدید کنید، خانه دبیرالملک است.

خانه دبیرالملک ، یک مکان تاریخی و منحصربه فرد

در سراسر تهران خانه‌های قدیمی بسیاری وجود دارد که امروزه بدل به میراث ملی و مکان‌هایی دیدنی شده‌اند، بسیاری از این خانه‌ها به سبک معماری قاجار ساخته شده‌اند.

معماری دوران قاجار

خانه‌ی دبیرالملک
بلیط هواپیمای ارزان به خانه‌ی دبیرالملک

معماری دوران قاجار را تقریبا به دوبخش می‌توان تقسیم کرد در دوره‌ی اول این معماری بیشتر تحت تاثیر سبک معماری اصفهان بوده و در دوره‌ی دوم که از سلطنت ناصرالدین شاه آغاز می‌شود سبکی ترکیبی متشکل از معماری بومی و غربی پیدا می‌کند. در بسیاری از ساختمان‌های این دوره می‌توان ستون‌های بزرگ و تزیین شده با نقش و نگارهای مختلف را مشاهده کرد. در آن دوران بسیاری از ثروتمندان، خانواده‌های سلطنتی و صاحب منسبان خانه‌هایی با معماری خاص متشکل از حیاط، اندرونی و بیرونی برای خود می‌ساختند.

بلیط هواپیمای ارزان به خانه دبیرالملک

خانه‌ی دبیرالملک
بلیط هواپیمای ارزان به خانه‌ی دبیرالملک

یکی از معروف‌ترین خانه‌هایی به جا مانده از دوران قاجار که در حال حاضر می‌توانید از آن بازدید کنید، خانه دبیرالملک است. این خانه متلعق به میرزا محمد حسین خان فراهانی است؛ فراهانی در دوران قاجار مربی دستگاه مستوفی‌گری بوده است؛ مستوفی قاجار درواقع کسانی بودند که درآمدها و هزینه‌های را بررسی کرده و درواقع مسولیت حساب و کتاب‌ها را برعهده داشتند، آنها همچنین مسول جمع‌آوری مالیت از بخش‌ها و اقشار مختلف نیز بودند؛ مستوفیان از جمله مقام‌های مهم دربار قاجار به شمار می‌رفتند، همانطور که پیشتر اشاره شد، فخرالملک از مربیان همین دستگاه بود.

این خانه 140 سال قدمت داشته و در اواسط دوران قاجار ساخته شده است. این خانه در محل باغ امین ساخته شد و در همان دوران کوچه‌ای که دبیرالملک خانه‌ی خود را در آن ساخت به خودش تغییر نام پیدا کرد، شواهد تاریخی نشان می‌دهد که نام کوچه‌ی فخرالملک در نقشه‌های دوران ناصری نیز مشاهده شده است. این خانه در اسفند سال 1383 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

خانه‌ی دبیرالملک
بلیط هواپیمای ارزان به خانه‌ی دبیرالملک

خانه دبیرالملک در دی ماه سال گذشته پس از یک دوره بازسازی دوباره درهایش به روی بازدیدکنندگان گشوده شد و عنوان نخستین خانه فراغت پایتخت را نیز از آن خود کرد. حال شاید از خود بپرسید که منظور از خانه‌ی فراغت چیست و چه چیزهایی را در آنجا خواهیم دید؟ در بخش زیرین این ساختمان یک اتاق فرار وجود دارد، منظور از اتاق فرار محلی برای بازی‌های معمایی با استفاده از ابزرهای مختلف و در اینجا تاریخی است. اتاق نشیمن این خانه اکنون مکانی برای برگزاری نمایشنامه‌خوانی است؛ در بخش‌های دیگر ساختمان همچنین می‌توانید از اتاق‌های تنهایی، بازی، موسیقی و همچنین سینمای دونفره دیدن کنید.

تهرانگردی و سفر به عمارت های قدیمی

با ورود به خانه دبیرالملک می‌توانید هم از دیدن معماری زیبای تهران قدیم دیدن کنید و هم اوقاتی خوش و منحصر به فرد را برای خود و همراهانتان ترتیب دهید. اگر تصمیم به تهرانگردی گرفته‌اید در اولین فرصت ممکن به شهر تهران سفر کنید و از خانه دبیرالملک بازدید کنید می توانید برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل از سایت سفرستان استفاده نمایید.

آدرس خانه دبیرالملک را یادداشت کنید: تهران، خیابان امیر کبیر کوچه‌ی فخرالملک پلاک 17

برای جستجوی بلیط هواپیمای ارزان مورد نظر خود به سایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

3 دیدگاه ها

  1. چقدر عالی ! من این بخش وبلاگ شما را خیلی دوست دارم. مطمئن هستم جاهای بسیار زیادی در همین شهر تهران وجود دارد که ارزش دیدن دارند.

  2. از بندرعباس برای تهران هم بلیط هواپیما به صورت چارتر گرفت؟
    کلا بلیط چارتر از شهر ما به تهران کمه یا اینکه شما همه تامین کننده ها رو ندارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید