خانه ستارخان تبریز از پرافتخارترین خانه های تاریخی ایران

تبریز به عنوان سومین شهر بزرگ ایران جایگاه ویژه ای در تاریخ و اقتصاد کشور ایران دارد و با بازارهای سنتی و مدرن خود همواره مقصد خوبی برای خریداران بلیط هواپیما نیز به شمار می آید. شهر تاریخی تبریز با آثار باستانی و کهن خود سالانه میزبان میلیون ها مسافر از اکثر نقاط کشور و جهان است.

0
21
معرفی خانه ستارخان تبریز
خانه ستارخان تبریز
خانه ستارخان تبریز از پرافتخارترین خانه های تاریخی ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 14Rating: 4.5خانه ستارخان تبریز از پرافتخارترین خانه های تاریخی ایران با قدمت دیرینه.خانه ستارخان تبریز یکی از پرافتخارترین خانه های تاریخی است خانه ای با قدمتی حدودا ۱۵۰ ساله که از در و دیوارش بوی تاریخ و مشروطه به مشام می رسد.

خانه ستارخان تبریز

تبریز به عنوان سومین شهر بزرگ ایران جایگاه ویژه ای در تاریخ و اقتصاد کشور ایران دارد و با بازارهای سنتی و مدرن خود همواره مقصد خوبی برای خریداران بلیط هواپیما نیز به شمار می آید. شهر تاریخی تبریز با آثار باستانی و کهن خود سالانه میزبان میلیون ها مسافر از اکثر نقاط کشور و جهان است. صنایع دستی و سوغاتی های شهر تبریز در میان همگان شهرت فراوانی دارد. علاوه بر همه این موارد، شهر تبریز در جنبش مشروطه نیز نقش مهمه داشته است و مهد مبارزان دلیری همچون ستارخان و باقرخان است. با اینکه جنبش مشروطه خواهان در شهرهای دیگر سرکوب شده بود، اما در محله های قدیمی تبریز همچنان ادامه داشت و مردمانی آنجا می زیستند که جان خود را در این راه از دست داده اند. ستارخان و پیروانش در محله امیزخیزی و باقرخان در محله خیابان و مارالان مقاومت و مبارزه خود را آغاز کردند و در برابر استبداد، ماه ها و سال ها تلاش کردند که با فتح تهران توسط مشروطه خواهان این بار نوبت تبریز رسیده بود. بعد از گذر نزدیک به صد سال، اکنون تبریز مهد تاریخ و هنر، آماده پذیرایی از مسافرانی است که از طریق زمینی، هوایی و ریلی به تبریز سفر می کنند که بهترین راه برای سفر رزرو بلیط هواپیما و لذت از فراز آسمان تبریز است. اگر شما هم راهی شهر تبریز هستید و به تاریخ علاقمندید در ادامه با معرفی خانه ستارخان تبریز همراه ما باشید.

معرفی خانه ستارخان

معرفی خانه ستارخان تبریز
خانه ستارخان تبریز

در میان جاذبه های شهر زیبا و دیدنی تبریز، خانه ستارخان یکی از پرافتخارترین خانه های تاریخی است. خانه ای با قدمتی حدودا ۱۵۰ ساله که از در و دیوارش بوی تاریخ و مشروطه به مشام می رسد. در این خانه تندیس ها و عکس هایی خواهید دید که همگی یادآور تلاش ایرانی ها برای رسیدن به مشروطه است. خانه ستارخان با معماری قاجاری خانه ای جذاب و بی نظیر برای بازدید است. این بنا در خیابان شمس تبریزی و کوی امیرخیز واقع شده است. ستارخان سردار جنبش مشروطه‌ ایران توانست از زادگاه خود در مقابل روس ‌های متجاوز و ضد مشروطه مقاومت کند. خانه‌ وی برای مدتی محل سازماندهی و فرماندهی مبارزان مشروطه ‌خواه و ضد استعماری علیه روس بود. همانگونه که اشاره شد قدمت این خانه به دوران قاجار برمی گردد و توسط‌ روس ‌ها به توپ بسته شده است. خانه‌ فعلی ستارخان با نوشته حک شده بر روی سر در (خانه‌ ستارخان سردار ملی) از دوران پهلوی به یادگار مانده است. این خانه دارای اهمیت ویژه‌ و تاریخی بسیاری است. همچنین این خانه در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و تا سال ۱۳۸۹ نیز کاربری موزه داشته است.

مشخصات خانه ستارخان

معرفی خانه ستارخان تبریز
خانه ستارخان تبریز

خانه سردار ملی با دیوارهای بیرونی آجری و سرخ رنگ و کوتاه در نگاه اول، یک طبقه و نیم به نظر می رسد. در کنار درب چوبی ورودی ساختمان جای خالی دو پنجره به چشم می خورد و اینکه درب چوبی خانه سردار ملی اکنون کوبه ندارد. بنای اصلی همانند دیگر خانه های مربوط به دوره قاجار، خانه ای با حیاط های اندرونی و بیرونی همراه با مطبخ، اصطبل و… بوده است. بنای فعلی خانه ستارخان بیشتر از آنکه دارای ارزش معماری باشد، دارای اهمیت خاصی به دلیل تعلق به سردار ملی است. بر روی دیوارهای درونی حیاط خانه نیز طرح برجسته از جنس برنج از صحنه های دلاوری و مبارزه سردار ملی و یارانش نصب شده است. اتاق های خانه ستارخان معماری ساده ای دارند و همچنین دالانی مرتفع و کم عرض در زیرزمین این خانه قرار دارد.

✅ بازدید از مقاله برنامه سفر سه روزه تبریز

گذران وقت در خانه ستارخان

در نظر داشته باشید برای بازدید از خانه ستارخان باید حدودا نیم ساعت تا یک ساعت وقت بگذارید. با وارد شدن به داخل این خانه، در ابتدا حیاط زیبایی خواهید دید که شامل حوض، گل کاری ها و چمن کاری های بسیار زیبایی است. نورگیر سرسرا بر روی چهار ستون بلند قرار دارد و هر کدام از این ستون ها سرستون هایی با گچ بری های زیبا دارند و داخلشان با شیشه های رنگی و آینه تزئین شده اند. در طبقه اول، ۶ اتاق و سرسرا و در طبقه دوم سالن بزرگی وجود دارد که در سرسرای آن نیز ۶ اتاق قرار گرفته است.

فضای داخلی خانه ستارخان

معرفی خانه ستارخان تبریز
خانه ستارخان تبریز

وقتی به داخل این خانه قدم بگذارید، گویا به بیش از ۱۰۰ سال قبل سفر کرده اید، پنجره ها و در و دیوار، به طور کلی معماری قاجاری این خانه و تزئینات انجام شده شما را به زمان های گذشته می برد. آثار تاریخی مشروطیت در قسمتی از خانه با تندیس های شخصیت هایی از دوران آغازین مشروطیت مثل ستارخان، باقرخان، جهانگیرخان صور اسرافیل و … به چشم می خورد. در قسمت دیگری نیز عکس هایی از چندین شخصیت مانند مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و دیگر مخالفان مشروطه وجود دارد. در این قسمت می توانید سندهای تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه و فرمان مشروطه را بازدید کنید .

راه های دسترسی به خانه ستارخان

به راحتی می توانید از میدان ساعت تبریز توسط تاکسی ها یا اتوبوس ها به محله شمس تبریزی بروید و در محله امیرخیزی خانه تاریخی ستارخان دیدن کنید. همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح تا 2:30 ظهر برای بازدید باز است.

در ادامه می توانید راهنمای سفر تبریز را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید