خانه نیما یوشیج

یوش یکی از دهستان های کوهستانی در بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران است. روستای یوش در ۱۱۰ کیلومتری شهرستان آمل قرار گرفته و به عنوان محلی تاریخی دارای طبیعت منحصر به فردی است، همچنین چشمه های پرآب این منطقه باعث شده تا باغ ها و مزارع سرسبز باشند.

معرفی خانه نیما یوشیج
خانه نیما یوشیج
خانه نیما یوشیجReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 24Rating: 4.0خانه نیما یوشیج با قدمتی که به دوره قاجار بر می گردد.خانه نیما یوشیج در سال ۱۱۲۸به دستور ناظم الایاله جد پدری نیما ساخته شده این خانه تاریخی در آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

نگاهی کلی به خانه نیما یوشیج

یوش یکی از دهستان های کوهستانی در بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران است. روستای یوش در ۱۱۰ کیلومتری شهرستان آمل قرار گرفته و به عنوان محلی تاریخی دارای طبیعت منحصر به فردی است، همچنین چشمه های پرآب این منطقه باعث شده تا باغ ها و مزارع سرسبز باشند. گیاهان و درختان در این منطقه بسیار متنوع بوده و زیبایی این منطقه همراه با مهمان نوازی اهالی و جاذبه های دیدنی بی نظیری است که بی شک در سفرتان لحظات خاصی را تجربه خواهید کرد. لازم به ذکر است که این روستای زیبا به خاطر وجود خانه نیما یوشیج از شهرت زیادی برخوردار است، پس همین حالا با خرید بلیط هواپیما خودتان را برای سفری عالی آماده کنید.

نیما یوشیج که بود؟

بهتر است کمی از نیما یوشیج بدانید؛ علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج است که اکثر ایرانی ها وی را می شناسند. نیما یوشیج به عنوان بنیان گذار شعر نو فارسی لقب پدر شعر نوی فارسی را از آن خود کرده است و یکی از شعرای به نام و توانمند در کشورمان به شمار می رود، طبق وصیت خودشان جسد وی در حیاط همین خانه متولد شده به خاک نیز سپرده شد.

معرفی خانه نیما یوشیج

معرفی خانه نیما یوشیج
خانه نیما یوشیج

خانه ای قدیمی که قدمت این خانه به دوره قاجار بر می گردد و در سال ۱۱۲۸به دستور ناظم الایاله جد پدری نیما ساخته شده است. این خانه تاریخی در آثار ملی نیز ثبت شده و امروزه یکی از جاذبه‌ های گردشگری استان محسوب می شود، همچنین بازدید از این خانه برای عموم آزاد است. این خانه تاریخی به عنوان محل زندگی پدری نیما یوشیج بوده‌ و مصالح به کار رفته نیز خشت، گل و چوب است.  این خانه قاجاری در واقع به شکل قاجاری ساخته شده، یعنی دارای سه ورودی، شاه ‌نشین و اتاق‌ هایی با گچ ‌کاری و آجرکاری‌ شده است. در ساخت این خانه از معماران و گچ‌ کاران شهر اصفهان دعوت گردیده است، همچنین اتاق های این خانه دورتا دور حیاط ساخته شده اند که امروزه به موزه و کتابخانه تبدیل شده اند و در این بخش می توانید کتاب هایی با موضوعات ادبیات، تاریخ، نامه ها را تماشا کنید، علاوه بر آنها دست نوشته های نیما و چند تن از شاعران مازندرانی را خواهید دید که در وصف نیما شعر سروده اند. دروسط حیاط نیز سه سنگ قبر دیده می شود و این قبرها متعلق به نیما، خواهر وی و سیروس طاهباز است. در بقیه اتاق ها نیز می توانید عکس های نیما را تماشا کنید، همچنین چندین اشیای دیگر مانند وسایل شخصی قلم، چراغ، عینک، پیه سور، لباس و کفش نیز در معرض بازدید قرار داده شده اند. در سال ۱۳۷۰ این خانه بازسازی شد و در سال ۱۳۷۳ نیز توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری گردید و باری دیگر در سال ۱۳۷۵ مورد مرمت اساسی قرار گرفت. بازدید از این خانه برای همه گروه های سنی مناسب بوده و همراه با خانواده یا تورهای گردشگری و دوستانه توصیه می شود.

✅ بازدید از مقاله خانه ستارخان تبریز

معماری خانه نیما یوشیج

ساخت این بنا حدودا ۸ سال طول کشیده و معماری خانه نیما یوشیج با خانه‌ های دیگر در این روستا و حتی خانه‌ های شمالی تفاوت زیادی دارد، تاحدی که بیشتر به خانه های شهرهای مرکزی کشورمان مانند خانه های تاریخی در شهر کاشان شباهت دارد.  ۳ ورودی همراه با شاه‌ نشین و اتاق‌ های تابستانی و زمستانی سه‌ دری و شش‌ دری و شیشه های ارسی با گچبری‌ های سفیدرنگ تزئین شده اند که قسمت پایینی دیوارهای بنا نیز به رنگ نارنجی درآمده اند. بر روی دیوارها نقاشی و بر روی سقف ها نیز منبت کاری خواهید دید که بسیار زیبا هستند. همچنین مجسمه ای نیم تنه نیز از نیما در ورودی غربی قرار داده شده است. سنگ قبر نیما نیز از جنس مرمری و ساده است. در بالای سنگ قبر نام نیما یوشیج آورده شده و در پایین آن نیز نام علی اسفندیاری نگاشته شده است. همچنین بر روی سنگ فقط تاریخ مرگ نیما نوشته شده و دو قبر دیگر نیز در کنار قبر نیما قرار دارند.

امکانات خانه نیما یوشیج

معرفی خانه نیما یوشیج
خانه نیما یوشیج

در داخل مجموعه می توانید به سرویس بهداشتی و چندین مغازه برای خرید سوغاتی دسترسی داشته باشید. همچنین دسترسی به اینترنت در همه فضای خانه امکان پذیر است.  اما برای اقامت در این روستا باید از خانه ها و اقامت های بومگردی استفاده کنید. لازم به ذکر است که دسترسی به وسایل نقلیه در این حومه برایتان سخت خواهد بود، بنابراین بهتر است از شهرستان نور ماشین کرایه کنید تا در هنگام برگشت خیالتان راحت باشد. برای اقامت در این روستا نیز هیچ گونه اقامتگاه یا مهمانپذیری وجود ندارد، اما دو اتاق از خانه نیما از طرف سازمان میراث فرهنگی برای مهمانان در نظر گرفته شده است، همچنین اهالی روستا نیز بخشی یا کل خانه شان را به اجاره می دهند.

بهترین زمان بازدید از خانه نیما یوشیج

توجه داشته باشید که سفر به خطه شمالی کشور در همه فصل ها بی نظیر است، اما اگر در فاصله زمانی فصل بهار تا پاییز بروید، برایتان سفری خاطره انگیز خواهد بود.

مسیر دسترسی به خانه نیما یوشیج

برای دسترسی به این خانه دو مسیر پیش رو دارید:

مسیر اول از جاده چالوس است که پس از تونل کندوان به دو راهی یوش می رسید، بعد از طی کردن ۳ کیلومتر از جاده خاکی به سیاه‌ بیشه خواهید رسید و بعد از عبور پل زنگوله با دنبال کردن تابلوی سبز رنگ حدودا ۳۵ کیلومتر بعد به خانه نیما خواهید رسید.

مسیر دوم نیز از طریق جاده هراز است که نرسیده به آمل در سمت چپ جاده تابلوی یوش بلده را خواهید دید که با ادامه همین تابلو به روستای یوش خواهید رسید.

زمان و هزینه بازدید از خانه نیما یوشیج

از این خانه تاریخی می توانید همه روزه به جز روزهای تعطیل وفات مانند ۲۱ رمضان، ۲۸ صفر، تاسوعا و عاشورا و ۱۴ خرداد بازدید کنید که باید از ساعت ۸ صبح تا ۴ عصر مراجعه کنید و برای بازدید نیز باید بلیط ورودی تهیه کنید.

در ادامه می توانید با کاخ ثابت پاسال خانه گتسبی ایرانی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید