مشکل اضافه بار در سفرهای هوایی

در سفرهای هوایی موضوعات مختلفی وجود دارد که باید به تک تک آنها پرداخته شود. یکی از موضوعات اساسی در پرواز میزان بار مسافر است. در واقع وزن بار مسافر در سفر های هوایی ممکن است مشکلاتی را در لحظات قبل از پرواز به وجود آورد. براستی میتوان گفت اضافه وزن همه جورش دردسر است.

0
1924
خرید بلیط هواپیما و داشتن مشکل اضافه بار
خرید بلیط هواپیما و مشکل اضافه بار
مشکل اضافه بار در سفرهای هواییReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 4Rating: 4.0خرید بلیط هواپیما و مشکل اضافه وزن جامه‌دان سفرخرید بلیط هواپیما و مشکل اضافه وزن جامه‌دان سفر اضافه وزن همه جورش دردسر است. چه آنجا که پی و چربی می‎شود و را ه رگ‎ها را می‎بندد تا بدین ترتیب سلامت

مشکل اضافه بار

در سفرهای هوایی موضوعات مختلفی وجود دارد که باید به تک تک آنها پرداخته شود. یکی از موضوعات اساسی در پرواز میزان بار مسافر است. در واقع وزن بار مسافر در سفرهای هوایی ممکن است مشکلاتی را در لحظات قبل از پرواز به وجود آورد. براستی می توان گفت اضافه وزن همه جورش دردسر است. چه آنجا که پی و چربی می‎شود و راه رگ‎ها را می‎بندد تا بدین ترتیب سلامت انسان را به خطر می اندازد و چه در زمان سفر که حال مسافر بخت برگشته را می‎گیرد و هزینه‎ های اضافی، علاوه بر مبلغی که بابت خرید بلیط هواپیما پرداخته است را به وی تحمیل می‎کند.

با این مقدمه یکی از پیش‌نیازهای هر سفری، وزن‎کشی دقیق توشه راه مسافر است تا بتوان در حد امکان از غافلگیری های احتمالی در فرودگاه جلوگیری کرد و از پرداخت هزینه اضافی برای باری که احتمال دارد اصلا به کار مسافر نیاید و فایده ‏ای برای وی نداشته باشد، جلوگیری کرد. خوشبختانه با توجه به اینکه همواره مباحث مالی می‌تواند بحث‌برانگیز باشد و جنجال‌ساز شود، ایرلاین‎ها و خطوط هواپیمایی (احتمالا برای رفاه حال مسافران) دستورالعمل ها و قوانین دقیقی در مورد مقدار مجاز بار همراه مسافران تنظیم کرده‎اند تا مسافرانی که با هزار شوق و ذوق بلیط هواپیما خریده‎اند، اشتیاقشان را به خاطر پرداخت جریمه برای اضافه بار از دست ندهند و در فرودگاه با خیال راحت چمدان بارشان را برای وزن‎کشی بر روی باسکول قرار دهند. شما نیز اگر می‎خواهید در مورد کمیت و کیفیت میزان بار مجاز همراه مسافر اطلاعات بیشتری داشته باشید یا اینکه چمدانی برای سفر بسته‎اید اما با نگرانی مشغول سبک سنگین کردن آن هستید، در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه باشید تا با دستورالعمل‎های موجود در مورد شرایط حمل بار مسافران در ایرلاین‎ها و مشکل اضافه بار بیشتر آشنا شوید.

مقررات وزن‎کشی بار مسافر

خرید بلیط هواپیما و داشتن مشکل اضافه بار
خرید بلیط هواپیما و مشکل اضافه بار
  • طبق مقررات بین‌المللی هر مسافر می تواند بدون پرداخت مبلغی بیشتر از بهای بلیط هواپیمای خریداری شده، حداکثر تا 30 کیلوگرم بار حمل نماید. برای بار اضافه مسافر باید با توجه به وزن بار و فاصله تا مقصد خود مبلغی بپردازد. بار همراه برای مسافران آمریکا به صورت بسته‎ای محاسبه می‎شود. در این مسیرها بار همراه مجاز برای هر مسافر 2 بسته است به شرط آن که مسافر دارای بلیط تائید شده برای مقصد نهائی خود در یکی از کشورهای آمریکا یا کانادا حداکثر 24 ساعت بعد از ورود در فرودگاه ترانزیت باشد که در این صورت بسته‎های وی برای مقصد نهائی پذیرش خواهد شد.
  • حداکثر وزن حمل بار رایگان در پروازهای داخلی برای هر مسافر 20 کیلوگرم می‎باشد.
  • در صورتی که بخواهید از تسهیلات مخصوص و نرخ های ارزان استفاده کنید باید اضافه بار خود را به صورت غیر همراه (بارنامه‎ای) بفرستید، در غیر این صورت نرخ اضافه بار شما به صورت همراه، مساوی 1% نرخ بلیت درجه یک همان مسیر در ازای هر یک کیلوگرم بار خواهد بود. لطفاً توجه داشته باشید که اضافه بار خود را در مبدأ اعلام نمایید چون در صورت مفقود شدن احتمالی بار و چمدان، پرداخت خسارت فقط براساس وزن قید شده در بلیط محاسبه خواهد شد. پس از وزن‌کشی بار و چمدان‎ها دقت نمایید که برچسب‌های شماره‎دار بر روی آنها الصاق و رسید آن تحویل شما گردد. چنانچه بار اضافی شما بیش از حد معمول باشد برای استفاده از تخفیف غیر همراه حتما قبل از شروع مسافرت با قسمت بار شرکت‌های هواپیمایی تماس بگیرید.
  • ساک دستی و دیگر بسته‌هایی را که با خود به داخل هواپیما می‌برید باید به اندازه کیف دستی باشند و از حد مجاز تجاوز نکنند.
  • در زمان ارایه بلیط و بار به باجه پذیرش باید ساک یا کیف دستی مورد نظر را برای حمل به کابین به مسئول باجه جهت مشاهده تحویل دهید تا در صورت تأیید، بر چسب مخصوص بر روی بسته الصاق شود.
  • اشیائی مانند چاقو، تیغ، قیچی، الکل و … غیر قابل حمل در کیف دستی کابین است. چنانچه هر یک از وسائل فوق را همراه دارید، آن ها را در چمدان تحویلی به باجه پذیرش قرار دهید.
  • حداکثر وزن مجاز کیف دستی برای حمل به کابین هواپیما، 4 کیلوگرم و حداکثر مجموع ابعاد آن 115 سانتی متر است.
  • فهرست اشیاء مجاز همراه مسافر که در صورت لزوم می توان آنها را به داخل کابین حمل کرد بر روی بلیط درج شده است. حتما به آنها توجه کنید.

مراقب شکستنی‎ها باشید

خرید بلیط هواپیما و داشتن مشکل اضافه بار
خرید بلیط هواپیما و مشکل اضافه بار

توجه داشته باشید حمل مایعات، اشیاء شکستنی، ترشیجات، مرباجات و هرگونه موادی که موجب آسیب رسانی به بسته‌های دیگر یا هواپیما شود به صورت بار همراه مجاز نیست و صرفاً وسایل شخصی مسافر به عنوان بار همراه قابل قبول است. وسایل فوق را جداگانه و در جعبه‎های محکم بسته‌بندی کنید تا از طریق قسمت بار و براساس مقررات با بسته بندی استاندارد ارسال شود. دقت کنید که بسته‌های تحویلی سالم باشند. در صورتیکه بسته شما در هنگام تحویل دارای پارگی یا شکستگی باشد، توسط مسئولین شرکت هواپیمایی برچسب خاصی برآن الصاق می شود که در زمان تحویل، مجاز به ادعای خسارت نباشید. توجه داشته باشید که اشیاء شکستنی یا ظروف حاوی مایعات را درون چمدان‌های خود قرار ندهید. اوراق بهادار، اشیاء قیمتی، زیورآلات و … را در چمدان‎های خود رها نکنید.

✅ بازدید از مقاله روش‌های اصولی بستن چمدان

پس از فرود در مقصد یادتان باشد

خرید بلیط هواپیما و داشتن مشکل اضافه بار
خرید بلیط هواپیما و مشکل اضافه بار

هنگام دریافت وسایل خود، چمدان‌ها و وسایل دیگران را به اشتباه برندارید. گاهی تشابه ظاهری چمدان‌ها باعث اشتباه و سرگردانی می‌شود. به منظور جلوگیری از بروز اشتباه، شماره رسید چمدان‎ها را که بر روی بلیط شما الصاق شده با شماره برچسب‌های الصاقی روی چمدان مقایسه کنید.. چنانچه با کمبود وزن، خسارت دیدگی یا مفقود شدن چمدان‎های خود مواجه شدید، قبل از خروج از سالن، مسئولین در واحد امور جامه‎دان شرکت هواپیمایی مربوطه یا کارکنان شرکت طرف قرارداد را در جریان مشکل خود قرار دهید تا اقدامات لازم برای پیگیری بعدی انجام شود. در صورت عدم مشاهده بسته خود در سالن ورودی فرودگاه مقصد، قبل از خروج از سالن مراتب را به واحد امور جامه‌دان شرکت هواپیمایی مربوطه اطلاع دهید تا اقدامات لازم برای جست‌و‎جو و پیگیری چمدان یا بسته شما به عمل آید. توجه داشته باشید در غیر این صورت ایرلاینی که از آن بلیط هواپیما خریده‎اید، هیچ مسؤولیتی در قبال مشکلات ایجاد شده برای چمدان‎های شما قبول نخواهد کرد. در ادامه می توانید با میزان بار مجاز ایرلاین ها و هزینه بار اضافی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید