با خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان آشنا شوید

سفر کردن همواره جزو خوشایندترین فعالیت‌های بشر بوده است. دیدن مقاصد جدید و ناشناخته، جذابیتی خاص به‌ویژه برای افراد ماجراجو دارد. امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، و اختراع وسایل حمل‌ونقل، سفر کردن بسیار آسان شده است. از جمله این اختراعات می‌توان به اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها و قطارها اشاره کرد که در حین سفر، فرصت استفاده و لذت بردن از مسیر را نیز در اختیار می‌گذارد. اما به طور قطع می‌توان گفت هواپیماها بهترین و آسوده‌ترین وسیله برای سفر هستند. کافی است چمدان خود را بردارید و با خرید بلیط هواپیما به مقصد دلخواه خود برسید. گرچه هواپیما امن‌ترین وسیله سفر است اما باندهای فرود برخی اوقات می‌توانند دردسر ساز شوند.

0
117
خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما
با خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان آشنا شویدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 28Rating: 3.5با خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان آشنا شوید - خرید بلیط هواپیما ارزان ازسفرستانسفر کردن همواره جزو خوشایندترین فعالیت‌های بشر بوده است. دیدن مقاصد جدید و ناشناخته، جذابیتی خاص به‌ویژه برای افراد ماجراجو دارد. امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، و اختراع وسایل حمل‌ونقل، سفر کردن بسیار آسان شده است. از جمله این اختراعات می‌توان به اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها و قطارها اشاره کرد - خرید بلیط هواپیما

خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان

سفر کردن همواره جزو خوشایندترین فعالیت‌های بشر بوده است. دیدن مقاصد جدید و ناشناخته، جذابیتی خاص به‌ویژه برای افراد ماجراجو دارد. امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، و اختراع وسایل حمل‌ونقل، سفر کردن بسیار آسان شده است. از جمله این اختراعات می‌توان به اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها و قطارها اشاره کرد که در حین سفر، فرصت استفاده و لذت بردن از مسیر را نیز در اختیار می‌گذارد. اما به طور قطع می‌توان گفت هواپیماها بهترین و آسوده‌ترین وسیله برای سفر هستند. کافی است چمدان خود را بردارید و با خرید بلیط هواپیما به مقصد دلخواه خود برسید. گرچه هواپیما امن‌ترین وسیله سفر است اما باندهای فرود برخی اوقات می‌توانند دردسر ساز شوند. همانند باندهای فرود زیر که هنگام فرود هواپیما دل مسافرین و خلبانان را به لرزه می‌اندازند.

فرودگاه لوکلا- نپال

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

فرودگاه لوکلا نپال بین افرادی که با خرید بلیط هواپیما به اورست سفر می‌کنند، شناخته شده است. این فرودگاه در واقع اصلی‌ترین فرودگاه برای رسیدن به اورست می‌باشد. آنچه که این فرودگاه را به محلی خطرناک برای فرود تبدیل می‌کند، موقعیت آن در میان کوه‌ها و طول باند فوق‌العاده کوتاه آن است. در واقع کل ترمینال نسبتاً کوچک است. هیچ چراغی نبوده و قدرت الکتریسیته نسبتاً کمی وجود دارد، درنتیجه فرود به جز در شرایط ایده آل خطراتی را در بر خواهد داشت. کنترل‌کننده ترافیک هوایی‌ای موجود نیست و خلبانان خود به تنهایی عهده دار فرود هستند. بعلاوه این فرودگاه یکی از مرتفع‌ترین فرودگاه‌ها است.

فرودگاه بین‌المللی کورچوِل(Courchevel)- فرانسه

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

سال گذشته ویدیویی از فرود هواپیما در این فرودگاه منتشر شد که به سرعت در فضای مجازی پخش شد. علت جهانی شدن این فرود و ویدیو باند فرود بسیار کوتاه این فرودگاه است که می‌توان گفت کوتاه‌ترین باند موجود است. بعلاوه این باند سراشیبی 18.5% درصدی دارد که تیک آف( بلند شدن از زمین) را برای خلبانان بسیار دشوار می‌کند. احتمالاً افرادی که با خرید بلیط هواپیما گذرشان به این فرودگاه افتاده نیز لحظات دلهره‌آوری را سپری می‌کنند. علاوه بر تمامی این موارد، وجود باند در میان آلپ کار را دشوارتر نیز کرده است. به طوری که خلبانان باید از میان یک دره باریک پرواز کنند. و اگر تا پایان باند خلبان نتواند بپرد، از روی صخره خواهد افتاد و تنها راه چاره‌اش امید برای کنترل خواهد بود. شاید بتوان گفت این فرودگاه دلهره‌آورترین فرودگاه است.

فرودگاه Toncontin- تگوسیگالپا- هندوراس

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

همان‌طور که تاکنون احتمالاً متوجه شده‌اید، فرودگاه‌هایی که در میان کوه‌ها ساخته شده‌اند، با توجه به نوع زمین متفاوت و باند فرود بسیار کوتاه، محلی بسیار دشوار برای فرود هستند. فرودگاه Toncontin، نیز از این قضیه مستثنا نیست. خلبانان برای فرود در این فرودگاه باید چرخشی 45 درجه‌ای انجام دهند تا به باند فرودگاه در میان دره دسترسی داشته باشند. بعد از این چرخش نیز باید سریعاً به حالت اولیه برگردند. ارتفاع زیاد پرواز به این فرودگاه را به یک چالش عظیم تبدیل کرده، چالشی که شاید برای مسافرینی که با خرید بلیط هواپیما سفر می‌کنند ترسناک باشد.

فرودگاه بین‌المللی پرنسس جولیانا- سنت مارتِن

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

در میان بسیاری از باندهای فرودگاهی موجود در دریای کارائیب، باند فرودگاهی پرنسس جولیانا را می‌توان مشهورترین آن‌ها نام برد. شهرت این فرودگاه به خاطر هم‌جواری باند آن با ساحل است. اگر با خرید بلیط هواپیما میهمان ساحل موجود در سنت مارتن شده باشید، احتمالاً هواپیماهایی را دیده‌اید که با ارتفاع نسبتاً کمی از ساحل پرواز می‌کنند. هدیه این هواپیماها به افراد حاضر در ساحل، عموماً صدای بلند و باد شدید همراه با شن و ماسه است. اما آنچه که خلبانان را هنگام فرود مضطرب می‌سازد، ترس برخورد با ساحل‌نشینان نیست، بلکه باند بسیار کوتاه فرودگاه است که حدود 2.179 متر طول دارد و با توجه به بزرگی هواپیماهایی که در این باند فرود می‌آیند، باند فرود باید بیش از 2500 متر طول داشته باشد؛ تا خلبانان بتوانند فرودی امن و راحت را انجام دهند. ولی خب همین باند کوتاه و نزدیکی آن به ساحل برای افرادی که با خرید بلیط هواپیما به سنت مارتن می‌روند کمی دلهره‌آور بوده و برای بسیاری از ساحل‌نشینان تفریح محسوب می‌شود. البته باید خاطر نشان کرد که این فرودگاه ابتدا برای کاربرد و استفاده هواپیماهای کوچک‌تر راه‌اندازی شد و در طی زمان به دلیل رشد گردشگری منطقه، باند فرود هواپیماهای بزرگ‌تر شد.

فرودگاه پارو- بوتان- کوه‌های هیمالیا

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

فرودگاه پارو همواره جزو خطرناک‌ترین فرودگاه‌ها به شمار می‌رود به طوری که تنها 8 خلبان شرایط پرواز و فرود در این فرودگاه را دارند. درنتیجه کسانی که با خرید بلیط هواپیما سفری به بوتان دارند، به کاربلد بودن خلبانان خود ایمان خواهند آورد. باند فرود با قله‌های 5.500 متری محصور شده و تنها 1981 متر طول دارد. با توجه به فرود سریعی که هواپیماهای بزرگ باید در این باند انجام دهند، بسیاری فرودگاه پارو را خطرناک‌ترین فرودگاه می‌دانند.

فرودگاه بین‌المللی جبل‌الطارق

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

جالب است بدانید باند فرود این فرودگاه به‌هیچ‌وجه خطرناک نیست و مسافرینی که با خرید بلیط هواپیما از طریق این فرودگاه سفر خواهند کرد، باند فرود نسبتاً مناسبی را پیش رو خواهند داشت. اما چرا فرودگاهی که باند مناسبی دارد جزو خطرناک‌ترین‌ها است؟ بادی گفت ویژگی‌های طراحی فرودگاه آن را به طرز حیرت‌آوری خطرناک کرده است. خیابان اصلی منطقه، خیابان وینستون چرچیل، در تقاطع با باند فرودگاه قرار گرفته است. در نتیجه هنگامی که هواپیمایی قصد فرود و یا پرواز را داشته باشد، باید جاده را بسته و اتومبیل‌ها را متوقف کنند. گرچه تا کنون حادثه خطرناکی گزارش نشده اما تا به حال چندین خطر تصادف از بیخ گوش رانندگان و خلبانان گذشته است.

ایستگاه هوایی مک موردو، قطب جنوب

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

آیا تا به حال با خرید بلیط هواپیما سفری به قطب جنوب داشته‌اید؟ افراد بسیار کمی در دنیا هستند که با خرید بلیط هواپیما به قطب جنوب سفر کرده‌اند و به همین دلیل زیرساخت‌های هوایی چندانی در این منطقه موجود نمی‌باشد. باند فرود این ایستگاه کوتاه نیست اما مسیر باند از یخ نرم و صاف ساخته شده که اگر شرایط فرود در حد ایده آل نباشد ممکن است هواپیما هنگام فرود دچار مشکل شود. از آنجایی که قطب جنوب چندین ماه از سال را در تاریکی و نور کم می‌گذراند، خلبانانی که به این منطقه پرواز دارند، آموزش استفاده از عینک دید در شب را گذرانده‌اند.

فرودگاه مادیرا- پرتغال

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

فرودگاه مادیرا جزو معدود فرودگاه‌هایی است که مهندسان آینده نگری کرده و جایگاه باند اضافه‌ای را در صورت توسعه فرودگاه در نظر گرفته و ساخته‌اند. البته باند فرود میان صخره‌هایی تند و ساحل دریا قرار گرفته است که همین امر شاید در دل مسافرینی که با خرید بلیط هواپیما قصد سفر دارند، کمی ترس و اضطراب ایجاد کند. زیرا خلبانان فضایی کافی برای فرود ندارند. هنگام برنامه‌ریزی برای طرح توسعه فرودگاه، مهندسان متوجه شدند که چاره‌ای به جز ایجاد چندین جایگاه درجزیره مصنوعی ندارند. در نتیجه، باند فرود بر شانه‌های بیش از 180 ستون قرار گرفته است که هنگام فرود شوک عظیمی را تحمل می‌کنند.

فرودگاه MCAS Futenma- اوکیناوا

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

این فرودگاه در ایستگاه هوایی نیروی دریایی ایالات متحده در اوکیناوای ژاپن احداث شده است. ناوگان و نیروی دریایی این فرودگاه را خطرناک‌ترین فرودگاه در جهان نامیده‌اند. این منطقه از اهمیت استراتژیکی برای نیروی دریای ایالات‌متحده برخوردار است، همین امر یکی از دلایل کاربری این فرودگاه است. دلیل دیگر خطرناک بودن این فرودگاه چگالی بالای مسکن در آن است که باید به هنگام ضرورت فورا تخلیه شود. به همین دلیل این فرودگاه یکی از خطرناک‌ترین‌ها در آسیا و به ویژه برای ایرلاین‌ها است.

فرودگاه  Narsarsuaq- گرینلند

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

اگر تا به حال با خرید بلیط هواپیما سفری به گرینلند داشته باشید می‌دانید که منطقه‌ای بسیار سرد است. این فرودگاه شرایطی مشابه ایستگاه هوایی قطب جنوب را دارد. باند 1800 متری فرودگاه معمولاً پوشیده از برف و یخ است که فرود را برای هر خلبانی در جهان دشوار می‌کند. آب‌وهوای منطقه اغلب طوفانی بوده و دید بسیار کمی را در اختیار می‌گذارد. و در نتیجه کار را برای کارکنان پروازی و خلبانان بسیار سخت می‌کند. علاوه بر بادهای شدیدی که هواپیما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، آتش‌فشان موجود در منطقه نیز هرازگاهی خاکستر خود را به هوا می‌فرستد که برخورد هواپیما با این توده خاکستری می‌تواند منجر به خفگی و خاموشی موتورها شود. مسافرانی که با خرید بلیط هواپیما گذرشان به این فرودگاه افتاده احتمالاً افراد بسیار شجاعی هستند.

گرچه این باندهای فرودگاهی بسیار خطرناک هستند. اما وجود چنین فرودگاه‌هایی در چنان جاهای خطرناک چند مورد را خاطر نشان می‌کند. اینکه مهندسان در تلاش‌اند تا حداکثر راحتی و رفاه را به بشر هدیه دهند. و بعلاوه خلبانان، به ویژه خلبانانی که به چنین فرودگاه‌هایی پرواز دارند، افرادی بسیار شجاع و حرفه‌ای هستند که در تلاش‌اند تا مسافرین خود را درنهایت آرامش به مقصد برسانند.

منبع: interestingengineering.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید