پیدا کردن مسیر در تاریکی شب توسط خلبان

شاید بارها و بارها هنگامی که شب با هواپیما پرواز کرده و به آسمان خیره شده‌اید، از خود پرسیده باشید که خلبان‌ها چگونه در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند؟ آیا چراغ‌های هواپیما در پیدا کردن مسیر هواپیما کاربردی دارند یا نه؟.... در پاسخ به این سؤال‌ها اول باید با سیستم ناوبری هواپیماها آشنایی داشته باشید و اگر در مورد آن‌ها اطلاعاتی دارید، خواهید فهمید که خلبان‌ها با استفاده از وسایل و ابزار بسیار پیچیده و پیشرفته‌ای مسیر پرواز خود را پیدا می‌کنند.

0
85
نحوه پیدا کردن مسیر هواپیما در شب
پیدا کردن مسیر هواپیما در شب
پیدا کردن مسیر در تاریکی شب توسط خلبانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 10Rating: 3.5پیدا کردن مسیر در تاریکی شب توسط خلبان و کاربرد چراغ‌های هواپیما - خرید بلیط هواپیماشاید بارها و بارها هنگامی که شب با هواپیما پرواز کرده و به آسمان خیره شده‌اید، از خود پرسیده باشید که خلبان‌ها چگونه در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند؟ آیا چراغ‌های هواپیما در پیدا کردن مسیر هواپیما کاربردی دارند یا نه؟.... در پاسخ به این سؤال‌ها اول باید با سیستم ناوبری هواپیماها آشنایی داشته باشید بلیط هواپیما

پرواز خلبان‌ها در شب

شاید بارها و بارها هنگامی که شب با هواپیما پرواز کرده و به آسمان خیره شده‌اید، از خود پرسیده باشید که خلبان‌ها چگونه در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند؟ آیا چراغ‌های هواپیما در پیدا کردن مسیر هواپیما کاربردی دارند یا نه؟…. در پاسخ به این سؤال‌ها اول باید با سیستم ناوبری هواپیماها آشنایی داشته باشید و اگر در مورد آن‌ها اطلاعاتی دارید، خواهید فهمید که خلبان‌ها با استفاده از وسایل و ابزار بسیار پیچیده و پیشرفته‌ای مسیر پرواز خود را پیدا می‌کنند.

نحوه پیدا کردن مسیر هواپیما در شب
پیدا کردن مسیر هواپیما در شب

پس اگر خلبان‌ها با استفاده از ابزار دیگری مسیر حرکت خود را انتخاب می‌کنند، فایده چراغ‌های هواپیما چیست؟ چرا در هواپیما از چراغ‌های قدرتمندی استفاده می‌شود که هنگام پرواز در شب و در ارتفاع‌های بالا، آن‌ها را می‌توان از فاصله‌های چند کیلومتری در زمین مشاهده کرد؟

نحوه پیدا کردن مسیر هواپیما در شب

اگر می‌خواهید که به این سؤالات و سؤالات قبلی پاسخ دهید، بهتر است تا آخر این مطلب با سایت سفرستان همراه باشید.

چگونه خلبان‌ها در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند؟

چگونه خلبان‌ها در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند
خلبان‌ها در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند

استفاده از شیوه‌های ناوبری قدیمی همانند خلبانی (Pilotage) و ناوبری کور (Dead Reckoning)  در تاریکی شب بسیار دشوار می‌باشد و خلبان‌ها مجبور هستند تا مسافرانی را که بلیط هواپیما تهیه کرده‌اند را در تاریکی شب صحیح سالم به مقصد برسانند؛ بنابراین آن‌ها علاوه بر استفاده از روش‌های قدیمی از سیستم‌های پیچیده و جدیدی نیز برای ناوبری، مخصوصاً ناوبری در شب استفاده می‌کنند. علاوه بر این با وجود پیشرفت‌های انجام شده در تکنولوژی روز دنیا، باید گفت که خیال خلبان‌ها از نظر یافتن مسیر در شب، نسبت به سال‌های گذشته بسیار آسوده‌تر شده است.

چگونه خلبان‌ها در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند
خلبان‌ها در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند

اما ساده‌ترین راه برای تشخیص مسیر در تاریکی شب و مخصوصاً جلوگیری از وقوع تصادف با هواپیمای دیگر استفاده از رادار هواپیماست. علاوه بر رادار خلبان‌های سیستم‌های دیگری را نیز در اختیار دارند که می‌توانند از آن‌ها نیز برای یافتن مسیر خود استفاده کنند. از بین این دستگاه‌ها و روش‌ها می‌توان به سیستم‌های کمک‌ناوبری رادیویی (همانند NDBS و VORS) و مهم‌تر از همه GPS اشاره کرد. پس با وجود این سیستم‌ها می‌توانید با خیال راحت بلیط هواپیما خریداری کرده و مسافرت خود را در شب انجام دهید.

چگونه خلبان‌ها در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند
خلبان‌ها در تاریکی شب مسیر خود را پیدا می‌کنند

علاوه بر تمامی این ابزار، خلبانان می‌توانند از ابزار مخصوص دید در شب نیز استفاده کنند، تا مسائلی نظیر توهمات شب، نکته کور مرکزی و عادت کردن به نورهای روشن، مشکلی را برای خلبان ایجاد نکنند. لازم به ذکر است که هنگام پرواز در شب، بینایی رنگی از بین رفته، رنگ‌های سبز و آبی روشن‌تر دیده شده و رنگ‌های قرمز تیره‌تر مشاهده خواهند شد؛ بنابراین استفاده از ابزاری نظیر دوربین‌های دید در شب و ابزار مخصوص دید در شب برای خلبان‌ها کمک زیادی را فراهم خواهد کرد.

چراغ‌های موجود در هواپیما

کاربرد چراغ های سفرستان چیست
کاربرد چراغ های سفرستان

هرکسی که در تاریکی شب به ستاره‌ها خیره شده‌ باشد، خواهد فهمید که هواپیماها هنگام پرواز از چراغ‌های خود استفاده کرده و این هواپیماها همانند ستاره‌های دنباله‌دار و در حال پرواز به نظر می‌رسند.

کاربرد چراغ های سفرستان چیست
کاربرد چراغ های سفرستان

اما چراغ‌های قدرتمند LED که آن‌ها را می‌توان از فاصله 35,000 فیتی مشاهده کرد آنطور که به نظر می‌رسند، برای یافتن مسیرهای پرواز توسط خلبان‌ها استفاده نشده، بلکه از آن‌ها به‌عنوان یک چراغ راهنمایی استفاده می‌شود تا خلبان‌های دیگر و برج‌های دیده‌بانی در زمین بتوانند آن‌ها را مشاهده کرده و وجود هواپیما در مسیر مشخصی را تشخیص دهند.

آیا هواپیماها دارای چراغ می‌باشند؟

کاربرد چراغ های سفرستان چیست
کاربرد چراغ های سفرستان

اگرچه هواپیماها به خاطر یافتن مسیر دارای چراغ نیستند ولی هر کدام از آن‌ها دارای تعداد زیادی ابزار روشنایی هستند که هر کدام عمل مشخصی را انجام می‌دهند.

چراغ‌هایی که از نظر عملکرد شبیه چراغ‌های اتومبیل‌ها و موتورسیکلت‌ها هستند، چراغ‌های فرود فرود هواپیما می‌باشند که توسط خلبان‌ها و کابین پرواز هواپیما هنگام نزدیک شدن به فرودگاه روشن می‌شوند. این چراغ‌ها در هواپیماهای مختلف در جاهای متفاوتی، از بال هواپیما گرفته تا بدنه آن، قرار گرفته‌اند.

کاربرد چراغ های سفرستان چیست
کاربرد چراغ های سفرستان

این چراغ‌ها نه تنها به خلبانان کمک می‌کنند تا فرود خود را در شب انجام دهند، بلکه خود هواپیما را برای کسانی که در نزدیکی قرار گرفته‌اند واضح‌تر می‌سازند. حتی برخی اوقات برای اینکه هواپیما آشکارتر باشد، هنگام رویکرد نهایی یا زمانی‌که می‌خواهند برج کنترل ترافیک هوایی فرودگاه را با خبر سازند، خلبانان چراغ‌ها فرود خود را تابانده و با آن‌ها چشمک می‌زنند.

چراغ‌های دیگر در یک هواپیما شامل LEDهای قرمز و سبز در هر بال آن می‌باشد. این چراغ‌ها در تاریکی شب، برای هواپیماهای دیگر مشخص می‌کنند که هواپیمای مورد نظر رو به کدام جهت قرار گرفته و پرواز می‌کند. چراغ قرمز نشانه سمت چپ و چراغ سبز نشان‌دهنده سمت راست هستند. همچنین در بالای هواپیما و در زیر بدنه آن، چراغ‌های راهنمایی ضد تصادف وجود دارند که دارای نور نارنجی مایل به قرمز بوده و همانند یک فلش عمل می‌کنند. این چراغ‌ها تا زمانی که موتور هواپیما روشن باشد، روشن بوده و عمل می‌کنند.

قدرت چراغ‌های هواپیما تا چه اندازه است؟

قدرت چراغ‌های هواپیما تا چه اندازه است
قدرت چراغ‌های هواپیما

شرکت Oxley، شرکتی که کار خود را با فراهم کردن خازن برای ارتش در طول جنگ جهانی دوم آغاز کرد، امروزه برای هر گونه مشتری در صنعت هواپیمایی سرویس‌های خود را ارائه داده و چراغ‌های مورد نیاز برای هر گونه هواپیمای مدرنی را فراهم می‌کند.

قدرت چراغ‌های هواپیما تا چه اندازه است
قدرت چراغ‌های هواپیما

در بین این چراغ‌ها، چراغ‌های فرودی وجود دارند که می‌توانند در دماهای بین -54 و  71درجه سانتیگراد عمل کنند. حداکثر میزان روشنایی این چراغ‌ها 600,000 کاندل می‌باشد که 600,000 برابر روشنایی یک شمع را به وجود می‌آورند.

خلبانان در تاریکی شب چه چیزی را مشاهده می‌کنند؟

خلبانان در تاریکی شب چه چیزی را مشاهده می‌کنند
خلبانان در تاریکی شب

با توجه به این‌که اغلب خلبانان در بالای ابرها و تقریباً در تاریکی مطلق پرواز خود را انجام می‌دهند، بسیاری تصور می‌کنند که آن‌ها چیز زیادی را از کابین خلبان مشاهده نمی‌کنند.

خلبانان در تاریکی شب چه چیزی را مشاهده می‌کنند
خلبانان در تاریکی شب

اما این تصور اشتباه است، خلبان‌ها می‌توانند در آسمان‌های صاف چراغ‌های یک شهر مشخصی را که از روی آن پرواز می‌کنند را مشاهده کنند. علاوه بر چراغ‌های شهر آن‌ها می‌توانند پدیده‌های آب و هوایی نظیر ابرهای طوفانی و رعد و برق و نورهای شمالی قطب شمال را نیز دیده و تماشا کنند.

زمانی که خلبانان قادر به مشاهده هیچ چیز نیستند، چه اتفاقی روی می‌دهد؟

زمانی که خلبانان قادر به مشاهده هیچ چیز نیستند
خلبانان قادر به مشاهده هیچ چیز نیستند

خلبانان برای انجام “فرود ابزاری” (Instrument Landing) آموزش دیده‌اند. آن‌ها این کار را به خاطر وضعیت‌های آب و هوایی نامناسب، هنگام نزدیک شدن به باند فرودگاه در وضعیت‌هایی که دارای بینایی بسیار کم می‌باشند، انجام می‌دهند. فرود ابزاری با اطلاعات و موقعیت‌هایی که توسط سیستم‌های مختلف در کابین هواپیما برای خلبان مهیا می‌شود، انجام می‌پذیرد.

زمانی که خلبانان قادر به مشاهده هیچ چیز نیستند
خلبانان قادر به مشاهده هیچ چیز نیستند

علاوه بر آن فرودگاه‌ها نیز توسط مهیا ساختن یک سیستم فرود ابزاری (ILS) به خلبانان برای فرود در وضعیت‌های نامناسب با بینایی کم کمک می‌کنند. در سیستم فرود ابزاری خلبانان هواپیما را بر روی سیگنالی که از باند فرودگاه ارسال می‌شود قفل کرده و فرود را انجام می‌دهند.

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

روی‌هم‌رفته و با خواندن مطالب گفته شده می‌توانید مطمئن باشید که با خریداری بلیط هواپیما و انجام دادن پرواز در تاریکی شب، خواهید توانست یک سفر بی‌دردسر را تجربه کنید. دلیل این مسئله، داشتن خلبانان مجرب، سیستم‌های ناوبری پیشرفته و چراغ‌های پیشرفته و متعدد هواپیماهاست. تمامی این ابزار و یک خلبان ماهر، یک پرواز امن و آسوده را برای کسانی که بلیط هواپیما خریداری کرده و سوار هواپیما شده‌اند، فراهم می‌کند. بنابراین، از این به بعد، نگران انجام دادن پرواز در تاریکی شب نبوده و با خیال راحت یک سفر عالی را به همراه خانواده و یا دوستان خود تجربه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید