خلیج نای بند روستای هاله

ایران از جمله کشورهایی به حساب می آید که به دلیل پیشینه تاریخی، تنوع جغرافیایی، قومی و فرهنگی از جذابیت های متنوعی برخوردار است که دیدار از آنها هر گردشگر را با هر ذوق، علاقه، سن و ملیتی که دارد بسیار مشتاق و راضی می کند.

0
215
خلیج نای بند روستای هاله
خلیج نای بند روستای هالهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 23Rating: 5.0خلیج نای بند روستای هاله از جاذبه های بسیار زیبای استان بوشهر.خلیج نای بند روستای هاله که یکی از روستاهای بسیار زیبای ساحلی در جنوب ایران است و طبیعت چشمگیر پیوند آب و خاک و سواحل زیبای صخره‌ای آن دیدنی است.

آشنایی با خلیج نای بند روستای هاله

ایران از جمله کشورهایی به حساب می آید که به دلیل پیشینه تاریخی، تنوع جغرافیایی، قومی و فرهنگی از جذابیت های متنوعی برخوردار است که دیدار از آنها هر گردشگر را با هر ذوق، علاقه، سن و ملیتی که دارد بسیار مشتاق و راضی می کند. و از طرفی موجب لذت بردن او از سفر به ایران می شود. ایران زیبای ما تا چشم بگیرد جاذبه‌های زیبا و ناشناخته بسیاری دارد. بارها پیش آمده است که در هنگام جستجو در اینترنت به تصاویر شگفت‌انگیز و جذابی از مناظر و طبیعت‌ها برمی‌خوریم و آرزو می‌کنیم همان لحظه در آن‌جا باشیم. اگر قصد خرید بلیط هواپیما بوشهر را دارید، نگذارید این آرزو برایتان آرزو بماند، آن را به حقیقت تبدیل کنید. در استان بوشهر و شهرستان کنگان، روستایی به نام روستای هاله وجود دارد که به “خلیج نای‌بند” نیز معروف است. این روستا در 85 کیلومتری جنوب شرق شهرستان کنگان و در 9 کیلومتری بندر عسلویه قرار دارد. روستای هاله در گذشته، به دلیل صید مروارید یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری حکومت آل بویه بوده است. که در ادامه قصد داریم با جاذبه ی بسیار زیبای خلیج نای بند روستای هاله آشنا شویم.

قدمت این روستا به دوره هخامنشیان برمی‌گردد و جزو سکونت‌گاه‌های باستانی ایران محسوب می‌شود. در مجاورت روستا ساحل و خلیج نای‌بند قرار دارند که نام روستا نیز، از همین منطقه گرفته شده است. زبان مردم روستای هاله فارسی و عربی است و اهالی‌اش دارای مذهب سُنی هستند.

معیشت و سکونت مردم روستای هاله

خلیج نای بند روستای هاله بوشهر
خلیج نای بند روستای هاله

طبق سرشماری‌هایی که در سال 1375 انجام شد، جمعیت روستای هاله در خلیج نای‌بند حدود 525 نفر بود. تعداد این جمعیت در سرشماری‌های سال 1385 تا 700 نفر افزایش یافته بود. اکثر مردم روستای هاله از طریق زراعت و دامداری امرار معاش می‌کنند و عده‌ای نیز در امور خدماتی و تولید صنایع دستی مشغول فعالیت هستند. از دیگر مشاغل مردمان روستای هاله می توان به صیادی و ماهیگیری اشاره کرد. محصولات کشاورزی این روستا نیز شامل گندم، جو و خرما بوده و شیر، ماست و کره از محصولات دامداری و دامپروری روستا هستند. روستای هاله در خلیج نای‌بند، با استقرار یافتن در کرانه خلیج فارس و نزدیکی مراکز صنعتی، فضای اشتغال و کاری قابل اهمیتی برای روستاییان فراهم آورده است. معماری خانه‌های این روستا با الهام گرفتن از معماری زیبای سواحل جنوبی، بسیار جذاب و دوست داشتنی است. خشت، گل، آجر و چوب ازجمله مصالحی هستند که در ساخت خانه‌ها به کار رفته‌اند. سقف خانه‌های روستای هاله با تیرک‌های چوبی و کاهگل به شکل مسطح پوشیده شده است. البته، در طراحی ساختمان‌های جدید از مصالح نوین ساختمان‌سازی استفاده شده است. یکی از نکات مثبت این روستا داشتن کوچه‌های پهن است که دسترسی به آن‌ها را آسان کرده است.

جاذبه‌های گردشگری روستای هاله

روستای هاله در خلیج نای بند، یکی از روستاهای بسیار زیبای ساحلی در جنوب ایران است. طبیعت چشمگیر پیوند آب و خاک در این روستا که از سواحل زیبای صخره‌ای، جنگل‌های حرّا، پوشش گیاهی و مردابی و عمق مناسب آب ساحل نای‌بند تشکیل یافته است، بسیار دل‌نواز و تماشایی است. گردشگران داخلی و خارجی که به بندر نای‌بند سفر می‌کنند، مجذوب سواحل زیبا، مرداب و جنگل‌های حرّا می‌شوند. در منطقه حفاظت شده نای‌بند درختان کهور، گز و کُنار وجود دارند که سرسبزی و زیبایی چشم‌نوازی به منطقه بخشیده‌اند.

✅ بازدید از مقاله انواع هتل های بوشهر

منطقه محافظت شده خلیج نای بند

خلیج نای بند، جنگل‌های حرّای خورهان عسلویه، خود منطقه حفاظت شده نای‌بند، بساتین و روستای هاله همه زیرمجموعه منطقه حفاظت شده خلیج نای بند هستند. این منطقه با وسعت حدود 24220 هکتار در جنوب شرق بندر سیراف قرار دارد و تنها منطقه ساحلی زیبا با تنوع زیستگاهی بی‌همتا در میان تمامی سواحل خلیج فارس است. در بستر خلیج نای بند و آب‌های مجاورش مجتمع‌های مرجانی وجود دارند که به سبب آرامش و پاکیزگی آب این منطقه ساحلی تشکیل یافته‌اند.

جنگل‌های حرّا، خورها، سواحل ماسه‌ای درخشان در شمال و شرق خلیج نای‌بند، بخش غربی منطقه حفاظت شده، سواحل صخره‌ای در ساحل جنوبی خلیج نای بند با حاشیه باریک ماسه‌ای، چشم‌اندازهای پردیس خلیج نای بند و درختان انجیر از جاذبه‌های مهم و تماشایی روستای هاله و خلیج نای‌بند هستند که این ناحیه را به یکی از جذاب‌ترین سواحل جنوبی ایران تبدیل کرده‌اند و پتانسیل اکوتوریسم به منطقه بخشیده‌اند.

سواحل مرجانی خلیج نای‌بند

خلیج نای بند روستای هاله بوشهر
خلیج نای بند روستای هاله

اکو سیستم‌ها یا همان سواحل مرجانی خلیج نای بند، ازجمله پدیده‌های نادر و مناظر جاذب طبیعی در خلیج فارس هستند. این سواحل مرجانی زیبا در امتداد نوار ساحلی خلیج نای بند قرار دارند. مساحت سواحل مرجانی نای‌بند 22500 هکتار می‌باشد و انواع گونه‌های جانوری و گیاهی باارزش و بی‌نظیر را در خود جای داده‌ است. درختان کُنار، کهور، انجیر، استبرق، گونه‌هایی از بادام کوهی، گون و گگیاهان مرتعی پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل داده‌اند.

زیست‌گاه گونه‌های حیات وحش خلیج نای‌بند

پرندگان نادر و کمیابی که در معرض انقراض هستند، به نام “جُبیر” در منطقه حفاظت شده خلیج نای بند زندگی می‌کنند که زیست‌گاه گونه‌های حیات وحش نای‌بند محسوب می‌شود. از دیگر گونه‌های جانوری خلیج نای‌بند می‌توان بُز، قوچ، کل، شغال، میش، روباه، خرگوش، کفتار و گراز را نام برد.  همچنین، پرندگان کبک، هوبره، تیهو، قمری، لاشخور، جیرفتی، کبوتر چاهی، سنگ چشم، چکاوک و از پرندگان آبزی پلیکان، فلامینگو، اگرت کوچک، اگرت سفید، اگرت ساحلی، پرستوی دریایی، انواع کاکایی، حواصیل و صدف‌خور در این منطقه زیست می‌کنند.

پوشاک و خوراک مخصوص روستای هاله

در اعیاد مذهبی و ملی نوروز، چهارشنبه سوری و دیگر مراسمات رسمی مردم روستای هاله با آداب و رسوم مخصوص خود مناسبت‌ها را جشن می‌گیرند و به سرور و شادی می‌پردازند. مردم روستای هاله لباس‌های محلی جنوبی بر تن می‌کنند. مردانشان عبا و دستار می‌پوشند و زنانشان لباس‌های رایج زنانه را ترجیح می‌دهند. غذاهای مخصوص و رایج روستای هاله در خلیج نای‌بند شامل هریس (للک)، قلیه ماهی، میگو، ماهی پلو، حلوای خرما و رنگینک می‌باشند. اگر به این روستای زیبا سفر کنید، می‌توانید از صنایع دستی و تولیدات تزئینی آن ازجمله گلدان، آویزهای کوچک و بزرگ، سبد، قلیان چوبی، حصیر و صدف خریداری کنید. به روستای هاله می‌توانید از طریق عسلویه و بندر کنگان که مسیر مناسب و آسانی دارند، دسترسی داشته باشید.

آیا تاکنون درباره روستای هاله در خلیج نای بند شنیده بودید؟ اگر این جاذبه زیبا را می‌شناسید و یا از نزدیک دیده‌اید، تجربیات ارزشمند خود را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

در ادامه می توانید با گور دختر دشتستان بوشهر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید