خلیج گواتر و سفر به جنوبی‌ترین نقطه کشور

در همه جای ایران، زیبایی‌های طبیعی و جذابیت های زیادی وجود دارد که هر گردشگری را به‌سوی خود جذب می‌کند. یکی از زیباترین مناطق در جنوب شرقی‌ترین نقطه کشورمان منطقه‌ای به نام خلیج گواتر است.

0
113
معرفی خلیج گواتر
خلیج گواتر
خلیج گواتر و سفر به جنوبی‌ترین نقطه کشورReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 9Rating: 4.0خلیج گواتر و سفری بیادماندنی و خاطره‌انگیز به جنوبی‌ترین نقطه کشور.خلیج گواتر در استان سیستان و بلوچستان بین دریای عمان و ساحل مکران واقع‌شده است و برای بسیاری از گردشگران زیبا و محبوب است.

خلیج گواتر

در همه جای ایران، زیبایی‌های طبیعی و جذابیت های زیادی وجود دارد که هر گردشگری را به‌سوی خود جذب می‌کند. یکی از زیباترین مناطق در جنوب شرقی‌ترین نقطه کشورمان منطقه‌ای به نام خلیج گواتر است که محبوبیت بسیاری در میان گردشگران و خریداران بلیط هواپیما دارد. خلیج گواتر در استان سیستان و بلوچستان بین دریای عمان و ساحل مکران واقع‌شده است. زمانی که اسم خلیج می‌آید مفهومی از ترکیب خشکی و دریا در کنار در ذهن ایجاد می‌شود. در لغت نیز خلیج به معنای جایی است که دریا به درون‌خشکی پیش روی کرده است. خلیج گواتر در مرز پاکستان قرار دارد و رودخانه باهوکلات از سمت ایران و رودخانه نهر دشت از سمت پاکستان به خلیج گواتر می‌ریزد. همچنین خلیج گواتر دارای جنگل‌های حرا است که در ۱۵۰ کیلومتری شهر چابهار قرارگرفته‌اند.

معرفی بندر گواتر

معرفی خلیج گواتر
خلیج گواتر

بندر گواتر هم که به انتهای جاده‌های ایران معروف است، ‌هم‌مرز با پاکستان و جزئی از استان سیستان و بلوچستان است، به همین خاطر اجازه شنا در دریا داده نمی‌شود و تمام قایق‌ران‌ها مراقب هستند تا وارد مرز پاکستان نشوند. طبق آمار سازمان حفاظت محیط‌زیست، خلیج گواتر هرساله در اوایل پاییز پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است. ۴۰ نوع گونه‌های مختلف پرنده‌ وارد این منطقه می‌شوند. مهم‌ترین بخش این منطقه علاوه بر زیبایی‌های خلیج گواتر،‌ جنگل‌های حرا و مردم خونگرم این منطقه است. مردمی که علی‌رغم زندگی در مناطق محروم، دلی بزرگ و قلبی مهربان دارند. در گواتر عابر بانک و کارت‌خوان وجود ندارد و پیدا کردن پول نقد هم سخت است،‌ پس با پول نقد کافی به سمت گواتر حرکت کنید. غذاهای خوشمزه آنجا به‌ویژه کرائی و بریانی را حتماً امتحان کنید.

مردمان گواتری

معرفی خلیج زیبای گواتر
خلیج زیبای گواتر

مردان و زنان گواتر بلوچ هستند، ولی ارتباط خویشاوندی با همسایگان خود در گوادر (نام پاکستانی گواتر) پاکستان دارند و حتی ازدواج هم بین آن‌ها بسیار مرسوم است. بیشتر دختربچه‌ها مشغول فروش دستبند سوزن‌دوزی دست‌باف هستند و پسرها هم گوش‌ماهی، مروارید و انواع صدف ها را می‌فروشند. نزدیکی به آب‌های اقیانوس هند باعث شده تا گواتر دریای متفاوتی نسبت به خلیج‌فارس و دریای خزر باشد و مورد جالب‌توجه این است که اگر از گواتر به سمت قطب جنوب حرکت کنید، با هیچ خشکی برخورد نمی‌کنید و بدون واسطه به قطب جنوب متصل می‌شوید.

✅ بازدید از مقاله خلیج فارس نگین‌های انگشتر نیلگون
✅ بازدید از مقاله لذت تفریح در سواحل ماسه‌ای و صخره‌ای چابهار
✅ بازدید از مقاله تفریحات دریایی جزیره قشم

مسیر دسترسی به گواتر

برای رفتن به گواتر باید به چابهار بروید،‌ هم هوایی و هم زمینی و هم با قطار می‌توانید تا زاهدان بروید و ازآنجا با اتوبوس یا ماشین شخصی به سمت چابهار حرکت کنید و بعدازاینکه به چابهار رسیدید، باید مسیر حدود ۹۵ کیلومتری را به سمت شرق بروید تا درنهایت به آخرین نقطه ایران و ایستگاه مرزبانی برسید. به یاد داشته باشید که اگر با ماشین شخصی به این منطقه سفر می‌کنید مراقب سرعت خود باشید، چون جاده خلوت است و ازلحاظ استاندارهای جاده‌سازی مطلوب نیست.

در گواتر چی بخوریم؟

کرائی و بریانی از معروف‌ترین غذاهای موجود در چابهار و بندر گواتر است. کرائی دارای انواع مختلفی است، مانند کرائی مرغ، کرائی گوشت قرمز که تندتر از بقیه موارد است. مهم‌ترین تفاوت غذاهای این منطقه در ادویه‌هایی است که بیشترشان هندی و پاکستانی هستند. بریانی هم نوعی خورشت با مزه تند است که با مرغ یا گوشت پخته می‌شود و می‌توانید آن را با برنج یا نان سرو کنید. ماهی نیز از مهم‌ترین غذاهای موجود در این منطقه است. شما نسبت به فصلی که به این منطقه سفر می‌کنید، برایتان ماهی‌های متفاوتی سرو می‌شود، ولی در بیشتر فصول ماهی شوریده و شیر ماهی قابل‌دسترس است که خوردن این ماهی‌ها را حتماً به شما توصیه می‌کنیم. به علت تازگی و روش متفاوت پخت، مزه ماهی با سایر مناطق ایران متفاوت است. برای صبحانه یا عصرانه هم می‌توانید شیر و نان محلی بخورید. چایی‌های موجود در این منطقه مثل چایی‌های معمولی نیستند، بلکه چایی‌ها به شکل پودر تهیه می‌شوند.

جاهای دیدنی در خلیج گواتر

سواحل لیپار

معرفی خلیج زیبای گواتر
خلیج زیبای گواتر

قبل از رسیدن به گواتر در سمت راست جاده ‌متوجه مسیر کوچک خاکی خواهید شد که به دریاچه صورتی‌رنگ بانام لیپار معروف است. ساحل دریایی کنار دریاچه نیز یکی از بهترین ساحل‌های این مسیر برای شنا و ورزش‌های آبی است. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، انواع حواصیل، طاووسکن، عقاب دشتی که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

بندر بریس

این بندر در ۵۵ کیلومتری شهر چابهار به سمت گواتر قرار دارد. یک بندر ماهیگیری کوچک که به خاطر منظره زیبا موردتوجه گردشگرها قرارگرفته است. زیباترین بخش این بندر وجود صخره بلند در کنار ساحل است که به مکانی محبوب برای گرفتن عکس‌های یادگاری تبدیل‌شده است.

بندر پسابندر

این بندر نیز فاصله‌ اندکی با انتهای جاده و خلیج گواتر دارد. پسابندر منطقه‌ای ساده و پر از لنج‌های رنگارنگ و پرنقش‌ونگار است که مردم محلی برای تجارت و صید به‌طور مداوم بین ایران و پاکستان در حال رفت‌وآمد هستند. پسابندر هم به خاطر وجود این لنج‌های زیبا تبدیل به مکانی جذاب برای گرفتن عکس یادگاری تبدیل‌شده است.

کوه‌های مینیاتوری

معرفی خلیج زیبای گواتر
خلیج زیبای گواتر

کوه‌های زیبایی که به ‌موازات ساحل در منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گواتر امتداد دارند، منطقه‌ای بسیار دلربا هستند، حتماً در سفرتان به این منطقه از کوه‌های مینیاتوری دیدن کنید.

مسجد جامع دزک

در فاصله ۳ کیلومتری سراوان مسجد دزک واقع‌شده که زمان ساخت مسجد مشخص نیست اما احتمال داده می‌شود که این مسجد به دوران صفویه برمی‌گردد، زیرا مصالح به‌کاربرده شده در دیوارها و ستون‌ها از خشت و چینه و پوشش سقف از فرآورده‌های نخل و خرما و گز و کنار است.

سخن آخر

اینکه سادگی این منطقه بیشترین دلیل محبوبیتش است، مانند شهر چابهار انتظار ساختمان‌های مدرن و پیشرفته را نداشته باشید. برای تفریح می‌توانید با کرایه قایق‌های ۶ تا ۱۲ نفره به گشت در خلیج بپردازید. اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید شنای دلفین‌ها را کنار قایق خودتان تماشا کنید. البته مسیر مربوط به دیدن دلفین‌ها از مسیر جنگل‌های حرا جدا است و اگر بخواهید هردوی این جاذبه‌ها را ببینید، باید دو بار قایق کرایه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید