گشت و گذار در خیابان ناصر خسرو تهران

خیابانی تاریخی در پایتخت کشورمان وجود دارد که نامش را تمامی مردم تهران و حتی غیر تهرانی‌ها می‌شناسند. این خیابان به لحاظ تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارد و امروزه، تصویر جدید و متفاوتی از خود به اهالی تهران و گردشگران ارائه می‌دهد.

0
17
خیابان ناصرخسرو تهران
خیابان ناصرخسرو
گشت و گذار در خیابان ناصر خسرو تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 1Rating: 3.5گشت و گذار در خیابان ناصر خسرو تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانخیابان ناصر خسرو تهران : خیابانی تاریخی در پایتخت کشورمان وجود دارد که نامش را تمامی مردم تهران و حتی غیر تهرانی‌ها می‌شناسند. این خیابان به لحاظ تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارد و امروزه، تصویر جدید و متفاوتی از خود به اهالی تهران و گردشگران ارائه می‌دهد. بلیط هواپیما تهران

خیابان ناصر خسرو تهران

خیابانی تاریخی در پایتخت کشورمان وجود دارد که نامش را تمامی مردم تهران و حتی غیر تهرانی‌ها می‌شناسند. این خیابان به لحاظ تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارد و امروزه، تصویر جدید و متفاوتی از خود به اهالی تهران و گردشگران ارائه می‌دهد. اگر به هر دلیلی قصد خریداری بلیط هواپیما دارید، حتما سر فرصت به خیابان ناصر خسرو بروید و از گوشه و کنارهای این خیابان قدیمی و زیبا دیدن کنید. اگر نام خیابان ناصر خسرو برایتان آشنا نیست، ما شما را با آن آشنا خواهیم کرد. ممکن است پس از خواندن این مطلب، پی ببرید که بارها در این خیابان قدم گذاشته‌اید و از نام و قدمت آن بی‌اطلاع بوده‌اید. اگر چنین باشد، دفعه دیگری که به این خیابان می‌روید، جور دیگری از قدم زدن در آن لذت خواهید برد.

قدمت ناصر خسرو، به قدمت تاریخ تهران

خیابان ناصرخسرو تهران
خیابان ناصرخسرو

خیابان ناصر خسرو، خیابانی قدیمی در پایتخت است که از میدان توپخانه آغاز شده و تا خیابان پنزده خرداد ادامه دارد. محلی که امروزه این خیابان قرار گرفته است، در زمان ناصرالدین شاه قاجار، خندقی بوده  که بخشی از ارگ سلطانی را تشکیل می‌داده است. ناصرالدین شاه قاجار پس از آن‌که خندق دیگری در محلی دیگر حفر می‌کنند، دستور می‌دهد این خندق را پُر کرده و آن را به خیابان تبدیل کنند. وی دستور می‌دهد خیابان را “ناصریه” نام‌گذاری کنند. مطمئنا، کسانی که بلیط هواپیما تهران را به دفعات مکرر خریداری می‌کنند، از این خیابان گذر کرده‌اند. زیرا اکثر مردم تهران و گردشگران خیابان‌ها و میدان‌های اطراف ناصر خسرو ازجمله میدان امام خمینی یا توپخانه، باب همایون و … را می‌شناسند که هسته اصلی و اولیه تهران امروزی را تشکیل می‌دهند. در این خیابان تاریخی، بناهای قدیمی زیادی وجود دارند که جزو اولین‌های تهران بوده‌اند و عبارت‌اند از: دبیرستان مروی (یکی از اولین دبیرستان‌های تهران)، شمس‌العماره (اولین بنای مرتفع پایتخت، تهران)، خیابان باب همایون (یکی از اولین خیابان‌های سنگ‌فرش تهران) و سرای روشن (اولین پاساژ تهران).

جاذبه‌های خیابان ناصر خسرو

خیابان ناصرخسرو تهران
خیابان ناصرخسرو

اگر جزو افرادی هستید که بلیط هواپیما تهران را زود به زود خریداری می‌کنید، این بار بازدید از خیابان ناصر خسرو را به لیست برنامه‌هایتان اضافه کنید و حتما یک روزی از مسافرت تهران را در این خیابان سپری کنید. سفرهای زیاد و مکرر به تهران بدون شناختن خیابان ناصر خسرو چندان جالب و باور کردنی نیست. ما قول می‌دهیم از رفتن به این خیابان هرگز پشیمان نخواهید شد. قدم زدن در خیابان سنگ‌فرش قدیمی و بازدید از بناهای تاریخی حس و حال زیبایی دارد.

شمس‌العماره

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

چشم‌انداز زیبایی که پس از عبور از خیابان ناصر خسرو مقابل چشمانتان قرار می‌گیرد، بنای تاریخی شمس‌العماره است. با این‌که امروزه شمس‌العماره در کنار آسمان‌ خراش‌های تهران ارتفاعی ندارد، اما در زمان خود بلندترین بنای پایتخت، یعنی تهران بوده است. طرح ساخت این بنا را ناصرالدین شاه دستور داده بود و وی پس از برگت از مسافرت‌های فرنگ تصمیم می‌گیرد بنایی مرتفع بسازد تا از بالای آن منظره زیبای شهر را تماشا کند. ساخت شمس‌العماره در طی دو سال انجام شد و به شکل بنایی 5 طبقه و با ارتفاع 35 متر، در ضلع شرقی کاخ گلستان درآمد. معماری این بنا که تلفیقی از معماری ایرانی و فرنگی است، برای گردشگران معماری که بلیط هواپیما تهران خریداری می‌کنند، بسیار خوشایند و جالب به نظر می‌آید. زیرا که در زمان ناصرالدین شاه شمس‌العماره تنها بنایی بود که در ساخت آن از فلز استفاده کرده بودند.

دبیرستان مروی

خیابان ناصرخسرو تهران
خیابان ناصرخسرو

دبیرستان مروی، دومین دبیرستان تأسیس شده در پایتخت بود و ابتدای کوچه مروی، مقابل شمس‌العماره قرار دارد. این دبیرستان که از بناهای کلاسیک تهران است، توسط آلمانی‌ها در زمان رضاشاه ساخته شدو امروزه به مالکیت حوزه علمیه مروی درآمده است. در گذشته، افراد به نام و معروف بسیاری در این دبیرستان تحصیل کرده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان الهی قمشه‌ای، جلال آل احمد، عبدالحسین زرین کوب، مرتضی ممیز و … را نام برد.

کوچه خدابنده‌لو

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

در خیابان اصلی ناصر خسرو و در روبه‌ روی ساختمان وزارت دارایی، کوچه خدابنده‌لو قرار دارد. این کوچه نیز همچون کوچه مروی، کوچه شرقی- غربی است و انتهای آن به کوچه پامنار ختم می‌شود. امروزه، افراد زیادی برای خرید محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی و هم‌چنین بورس تجهیزات پزشکی، بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده و به کوچه خدابنده‌لو می‌آیند. در این کوچه شاهد اولین نسل از بنگاه‌های نشر ایران خواهید شد و همین‌طور، بقعه امام‌زاده سید اسحاق را مشاهده خواهید کرد که بین مردم محلی “قدم‌گاه چهارده معصوم” نامیده می‌شود.

کوچه مروی

خیابان ناصرخسرو تهران
خیابان ناصرخسرو

کوچه مروی نیز، کوچه شرقی- غربی است و یکی از معروف‌ترین کوچه‌های خیابان ناصر خسرو می‌باشد. پس از بازدید از دبیرستان مروی، وارد کوچه مروی شوید. کوچه مروی و کوچه خدابنده‌لو در گذشته، محل معروف‌ترین مراکز خرید تهران بوده‌اند. امروزه نیز، اگر در بازدید از این کوچه‌ها با اعراب زیادی روبه‌ و شوید، تعجب نکنید. زیرا در این کوچه تعداد ایرانیانی که قبلا ساکن عراق بوده‌اند و همین‌طور مهاجران عرب زیاد است و نظر همه گردشگران را به خود جلب می‌کنند. این کوچه اکنون نیز، مرکز خرید پر رفت و آمدی است و دارای خوراکی فروشی‌هایی با تابلو نوشته‌های عربی می‌باشد. غذاهای عربی چون شاورما و فلافل در این مغازه‌ها به فروش می‌رسند و طعم لذیذی دارند.

دو بنای زیبای خیابان ناصر خسرو

دارالفنون

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

زیبایی‌های خیابان ناصر خسرو تمامی ندارند و دو بنای مهم و تاریخی دیگری که در این خیابان وجود دارد، “دارالفنون” و “سرای روشن” می‌باشند. بازدید از این بناها برای هر گردشگری که بلیط هواپیما تهران خریداری می‌کند، لازم است. دارالفنون، اولین دنشگاه ایران و تهران است که به دست امیرکبیر ساخته شده بود و در قسمت شمالی خیابان ناصر خسرو قرار دارد. دارالفنون، یکی از قدیمی‌ترین مدارس ایران می‌باشد. پس از آن‌که دارالفنون در خیابان ناصریه (ناصر خسروی امروزی) تأسیس گردید، این خیابان به مرکز مهم فرهنگی پایتخت تبدیل گردید و کتاب فروشی‌های زیادی یکی پس از دیگری تأسیس شدند. در این خیابان اولین چاپخانه تهران نیز، تأسیس گردیده بود.

سرای روشن

خرید بلیط هواپیما تهران
خرید بلیط هواپیما

سرای روشن، یکی از بناهایی است که با معماری عجیب و متفاوتش نظر هر رهگذری را به خود جلب می‌کند. این بنا از تهران قدیم تا به امروز باقی مانده است و سبک معماری‌اش گوتیک می‌باشد. سرای روشن از اولین مراکز تجاری تهران قدیم بوده و پس از مرمت در دهه هفتاد توسط مهندس صفامنش، جلوه و زیبایی خاصی به خود گرفته است. سرای روشن ازجمله بناهای زیبای خیابان ناصر خسرو است و گردشگرانی که بلیط هواپیما تهران خریداری می‌کنند، مقابل این بنا عکس یادگاری می‌گیرند.

دسترسی به خیابان ناصر خسرو

خیابان ناصر خسرو یکی از پر ازدحام‌ترین نقاط تهران است و در هر زمان، چه روزهای تعطیل و روزهای عادی، بهترین و سریع‌ترین راه دسترسی به آن استفاده از مترو می‌باشد. می‌توانید از هر نقطه از تهران سوار مترو شده و در ایستگاه میدان امام خمینی و یا ایستگاه پانزده خرداد در خط یک پیاده شوید. سپس با کمی پیاده‌روی به خیابان ناصر خسرو خواهید رسید. در صورت تمایل به استفاده از تاکسی و یا اتوبوس، باید تاکسی یا اتوبوس‌هایی پیدا کنید که به سمت میدان امام خمینی حرکت می‌کنند.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید