دانستنی های جالب پرواز

برای بیشتر ما پرواز یعنی خرید بلیط هواپیما و سوار شدن و بستن کمربند ایمنی! اما وقتی چشممان به این پرنده‌ی بزرگ می‌افتد یا وقتی مهماندار از ما می‌خواهد کار خاصی را انجام دهیم، در ذهنمان سوال‌های بسیاری نقش می‌بندد.

0
52
معرفی دانستنی های جالب پرواز
دانستنی های جالب پرواز
دانستنی های جالب پروازReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 1Rating: 4.0دانستنی های جالب پرواز که شاید تابحال نشنیده باشید.دانستنی های جالب پرواز قوانین سفت و سخت پرواز، تاخیرهای پیش‌بینی نشده، چگونگی رفتار و عملکرد در بالای ابرها و برخی مسائل پنهان را باهم دنبال میکنیم.

با دانستنی های جالب پرواز آشنا شوید

برای بیشتر ما پرواز یعنی خرید بلیط هواپیما و سوار شدن و بستن کمربند ایمنی! اما وقتی چشممان به این پرنده‌ی بزرگ می‌افتد یا وقتی مهماندار از ما می‌خواهد کار خاصی را انجام دهیم، در ذهنمان سوال‌های بسیاری نقش می‌بندد. در این مقاله جواب سوال‌های معمول درباره‌ی قوانین سفت و سخت پرواز، تاخیرهای پیش‌بینی نشده، چگونگی رفتار و عملکرد در بالای ابرها و همه‌ی آنچه پشت درهای بسته‌ی کاکپیت هواپیما رخ می‌دهد را از خلبان‌های گوناگون جویا شدیم. پس اگر اهل خرید بلیط هواپیما هستید در ادامه با دانستنی های جالب پرواز آشنا شوید.

عبور از میان رعد و برق

بیشتر خلبان‌ها چنین تجربه‌ای را داشته‌اند اما نگران نباشید هواپیماها برای این وضعیت ساخته شده‌اند. یک صدای بلند و یک نور قوی همه‌ی آن چیزی است که اتفاق می‌افتد و هرگز به خاطر این موضوع از آسمان به زمین نمی‌افتید.

اگر مضطربید، صبح پرواز کنید

اگر با کوچک‌ترین تکان‌های هواپیما دچار اضطراب می‌شوید، بهتر است بلیط هواپیتان را برای صبح رزرو کنید، وضعیت آب و هوا در بعدازظهر متغیرتر است و احتمال توفان بیشتر.

کنار بال‌ها، راحت‌ترین جا

معرفی دانستنی های جالب پرواز
دانستنی های جالب پرواز

پاتریک اسمیت (Patrick Smith) خلبان و نویسنــده‌ی کتاب اسرار کاک پــیت، معتقد است انتهای هواپیما، پرتکان‌ترین قسمت آن است. هواپیما مثل الاکلنگ است، اگر در وسط بنشینید با کمترین تکان مواجه خواهید شد.

یکی دیگر از متخصصین این عرصه توصیه می‌کند اگر به دنبال جایی با هوای تازه هستید و می‌خواهید زیاد احساس گرما نکنید، ســعی کنید تا جـایی که ممکن است جلوی هواپیما بنشینید، معمولا انتهای هواپیما گرم‌تر است.

✅ بازدید از مقاله مشکلات رایج در پرواز

چرا نمی‌توانیم از موبایل استفاده کنیم؟

“تصورش را بکنید چه اتفاقی خواهد افتاد اگر 12 نفر همزمان تصمیم بگیرند پیش از فرود با دوستانشان تماس بگیرند و سبب شود من به اشتباه متوجه شوم ارتفاع بیشتر آن چیزی است که در واقعیت است…” این را جیم تیلمون، خلبان بازنشسته می‌گوید.

پاتریک اسمیت خلبان کارکشته نیز می‌گوید: « اگر می‌گوییم لپت تاپ خود را جمع کنید به خاطر این است که خطر پرتاب شدن آن وجود دارد نه تداخل الکترونیکی که ممکن است ایجاد کند، هیچکس دلش نمی‌خواهد مورد اصابت لپ‌تاپی قرار گیرد که 200 مایل در ساعت سرعت گرفته ‌است.

اگر می‌گوییم هدفون‌های خود را درآورید، قصد برهم زدن خوشی شما را نداریم، بلکه می‌خواهیم مطمین شویم که پیام‌های ایمنی را بشنوید.»

برخی قوانین برای ما هم عجیب است!

معرفی دانستنی های جالب پرواز
دانستنی های جالب پرواز

یکی از خلبان‌های قدیمی خطوط هوایی آمریکا می‌گوید:” برای ما هم عجیب است که چرا وقتی در ارتفاع 39 هزارپایی با سرعت 400 مایل در ساعت در حرکتیم، مهمانداران می‌توانند با قهوه‌ی داغ از مسافران پذیرایی کنند اما هنگام حرکت روی زمین صاف و با سرعت پنج تا 10 مایل باید سفت و محکم سرجای خود بنشینند!”

سر وقت بودن، مهمتر از به مقصد رساندن همه‌ی مسافران است

دقت و تاکید بر انجام به موقع پرواز بسیار مهم است، بسیار از خلبانان می‌گویند مجاز به تاخیر نیستند، حتی اگر 20 نفر از مسافران هم تاخیر کرده باشند.

برای خطوط هواپیمایی سر وقت رسیدن یک امتیاز محسوب می‌شود، به همین سبب حتی اگر پرواز یک ساعت و چهل و پنج دقیقه به طول انجامد برای اطمینان خاطر بیشتر، مدت زمان آن را دو ساعت اعلام می‌کنند تا خاطر جمع باشند که سر وقت پرواز را به انجام رسانده‌اند.

شما این را نخواهید شنید: « مسافران گرامی، یکی از موتورها از کار افتاده‌است!»

شاید بشنوید که یکی از موتورها به خوبی کار نمی‌کند، اما بیشتر اوقات چیزی در این مورد نمی‌شنوید و احتمال دارد هرگز تغییری را هم احساس نکنید، بیشتر هواپیماها حتی اگر یک موتور آن هم از کار بیافتد باز به خوبی عمل می‌کنند.

یک جمله‌ی دیگر را هم بعید است بشنوید « بیرون چیزی دیده نمی‌شود!» به جای آن خلبان به شما خواهد گفت: « بیرون مهی غلیظ است!»

خلبان‌ها هم خسته می‌شوند.

«طبق قوانین کاری، ما باید بدون توقف کار کنیم، گاه حتی ساعات کار ما از ساعات کار رانندگان اتوبوس و کامیون هم بیشتر است، گرچه آنها می‌توانند در صورت خستگی مفرط، در توقفگاه بعدی کنار بزنند و دقایقی استراحت کنند، اما برای ما میسر نیست که در کنار ابر بعدی، کنار بزنیم و استراحت کنیم!» اینها را یکی از خلبان‌های خطوط هوایی گفته ‌است.

می‌خواهید بدانید خلبان‌ها در کاکپیت می‌خوابند یا نه؟ بله! گاهی ممکن است یک چرت ده دقیقه‌ای بزنند

حساب‌های بانکی خود را لینک کنید.

اگر شما به طور مرتب در حال جابه جا کردن پول از حسابهایتان هستید، بهتر از قبل از مسافرت، عملکرد بانکی حسابهایتان را به خوبی چک کنید. در واقع این کار برای زمانیکه در سفر از حساب‌های مختلفتان پول برداشت می‌کنید لازم است.  این کار مشخص می‌کند که چه مقدار پول از کدام حسابتان جا‌به‌جا یا برداشت شده است.

باور کنید اگر این کار را انجام ندهید، در طی سفر، فکر کردن به حساب بانکیتان تبدیل به مشغله‌ی ذهنی ناراحت کننده‌ای خواهد شد.

بلیط سفر خود را چک کنید.

من همیشه صبح پرواز، دوبار بلیط هواپیمایم را اینترنتی بررسی می‌کنم تا مطمین شوم که تغییر خاصی در ساعت پروازها رخ نداده است. خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد، اما احتمالش وجود دارد که به علت تغییر ساعت پرواز، تمام برنامه‌ی مسافرت شما نقش بر آب شود. با استفاده از اینترنت به راحتی می‌توانیم چندبار سری به اطلاعات پرواز زده و از هرگونه تغییر ناگهانی مطلع شویم و برای خود زمان بیشتری را بخریم و در ضمن استرس کمتری هم قبل از مسافرت رویایی خود داشته باشیم.

محل اقامت و پروازهای خود را مشخص کنید.

حتی اگر شما فردی ماجراجو هستید و کوله‌ی مسافرتی به دوش، از شهری به شهر دیگر و کشور به کشور دیگر درحال سفر هستید، حتما محل اقامت شب اول خود را از قبل رزرو کرده و آدرس آن را به همراه داشته باشید.

حتما می‌پرسید چرا؟

پاسخ این سوال کاملا مشخص است، چون ممکن است ماموران از شما آدرس محل اقامت شما را بپرسند و اگر مشخص نباشد شما باید با خستگی ناشی از راه و ایستادن در صفهای طولانی چک کردن گذرنامه، به دنبال رزرو محلی برای سکونت خود هم بگردید.

اگر بلیط شما یک طرفه است، بهتر است از بلیط پرواز بعدی خود یک کپی داشته باشید. به هر حال ماموران مربوطه می‌خواهند اطلاعات تمام و کمالی از ورود و خروج شما داشته باشند!

چمدان خود را بازبینی کنید.

گفتن این مورد کلیشه ای به نظر می‌رسد ولی عقل سلیم حکم می‌کند که یادآوری کنم، قبل از سفر چند بار چمدان خود را چک کنید تا مطمین شوید تمام وسایل مورد نیاز سفر خود را برداشته‌اید. به ویژه مهمترین قسمت، یعنی کپی مدارکتان.

برای مدارک مهم مثل بلیط و یا پول خود می‌توانید از کمربند مخصوص که برای اینکار طراحی شده، استفاده کنید. شایدکمی بستن این کمربند سخت باشد، به ویژه اگر به ظاهر خود اهمیت می‌دهید، ولی به هر حال من برای اینکه همه چیز منظم و قابل دسترس باشد از آن استفاده می‌کنم.

اطمینان حاصل کنید که پاسپورت همراهتان است.

معرفی دانستنی های جالب پرواز
دانستنی های جالب پرواز

تصور کنید همه چیز برای یک مسافرت عالی و فوق العاده آماده است. مدارک مورد نیاز و بلیط هواپیما در دستتان است و در فرودگاه در قسمت تحویل بار، منتظرید تا چمدان خود را تحویل داده و با خیال راحت در کافه‌ی فرودگاه قهوه خود را بنوشید، اما ناگهان از روی حواس پرتی گذرنامه‌ی خود را داخل چمدان می‌گذارید.

خب زمان بررسی مدارک فرا می‌رسد و شما با خیال راحت وارد قسمت امنیتی فرودگاه می‌شوید، شوک بزرگی به شما وارد می‌شود. خبری از گذرنامه نیست!

نگران نشوید. این فقط یک روایت ساده بود. شما می‌توانید با کمی دقت جلوی این اتفاقات ناگوار را بگیرید.

پریزهای برق مقصد را بررسی کنید.

اگر به مسافرتی بین المللی می‌روید بهتر است چگونگی شکل پریزها و ولتاژ برق را در کشور مقصد بررسی کنید تا اگر نیاز بود، تبدیل‌های لازم را به همراه داشته باشید. با یک جست‌و جوی ساده در اینترنت می‌تواند این مورد را بررسی کنید، گرچه بیشتر هتل‌ها تبدیل‌های لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما همراه داشتن آن باعث اطمینان خاطر بیشتر است، به ویژه آنکه موبایل، لپ تاپ و … این روزها دیگر جزو وسایل ضروری محسوب می‌شوند.

با ذهنی باز سفر کنید.

قسمتی که می‌خواهم درباره اش صحبت کنم، یک حس درونی است. در واقع رویدادی قابل لمس در بیرون از ما آدمها نیست.

یک حسی که نتیجه ی صلح و پذیرش است که پیش از مسافرتمان به آن نیاز داریم.

اغلب از من سوال می‌کنند که مشخصه‌ی اصلی یک گردشگر خوب چیست؟

جواب این است، داشتن ذهنی باز برای در آغوش گرفتن تفاوت‌ها و به تعریفی دیگر رهایی از وابستگی‌های روزمره

ما به کشور دیگری سفر می‌کنیم که بی‌شک مردمانی با آداب و رسوم متفاوتی خواهد داشت، یکی از جذابیت‌های مسافرت کردن وجود همین تفاوت‌هاست.

در آخر باید اضافه کنم که به نظر من مسافرت مقایسه کردن و ساز مخالف زدن نیست بلکه لذت بردن از تفاوت‌هاست. با آغوش باز به سوی تجربه‌های جدید بروید.!

در ادامه می توانید با بهترین زمان پرواز با هواپیما آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید