دانستنی های سفر با هواپیما

امروزه، سفرهای هوایی به دلیل راحتی و صرفه جویی در زمان از طرف مسافران بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. با وجود این ممکن است کسانی باشند که تاکنون تجربه سفر با هواپیما را نداشته‌اند و با بایدها و نبایدهای سفر هوایی آشنا نیستند. همین ناآگاهی‌ها و ندانستن‌ها ممکن است مسافران را تا حدودی نگران و آشفته سازد.

0
160
دانستنی های سفر با هواپیما چیست
دانستنی های سفر با هواپیما
دانستنی های سفر با هواپیماReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 20Rating: 4.5دانستنی های سفر با هواپیما و اطلاعات کافی در مورد شرایط پرواز با هواپیما.دانستنی های سفر با هواپیما باید برای هرکسی شفاف باشد چراکه ناآگاهی‌ها و ندانستن‌ها ممکن است مسافران را تا حدودی نگران و آشفته سازد.

دانستنی های سفر با هواپیما و اطلاعات کافی پرواز

امروزه، سفرهای هوایی به دلیل راحتی و صرفه جویی در زمان از طرف مسافران بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. با وجود این ممکن است کسانی باشند که تاکنون تجربه سفر با هواپیما را نداشته‌اند و با بایدها و نبایدهای سفر هوایی آشنا نیستند. همین ناآگاهی‌ها و ندانستن‌ها ممکن است مسافران را تا حدودی نگران و آشفته سازد. در این مطلب کسانی را که تاکنون امکان خرید بلیط هواپیما و مسافرت هوایی نداشته‌اند، با تمامی مراحل سفر از لحظه خروج از منزل تا لحظه خروج از هواپیما و در واقع دانستنی های سفر با هواپیما آشنا خواهیم کرد.

آمادگی برای سفر هوایی

دانستنی های سفر با هواپیما چیست
دانستنی های سفر با هواپیما

برای مسافرت هوایی بهتر است لوازمی را که واقعا ضروری هستند و در طول سفر لازمتان خواهند شد، در چمدانتان بگذارید و آن را بیهوده با اشیاء و لوازم به درد نخور سنگین نکنید. شرکت هواپیمایی که بلیطتان را از آن تهیه می‌کنید، در قوانینش میزان بار مجاز برای هر مسافر تعریف کرده است تا مسافران با توجه به آن میزان بار حمل کنند و بیش از آن اضافی بار محسوب می‌شود که در این صورت مسافر بایستی برای هر کیلو اضافه بار، مبلغ مشخصی به شرکت پرداخت کند. همچنین، اگر به مصرف غذای خاصی نیاز دارید، شرکت‌های هواپیمایی این امکان را برایتان می‌دهند تا آن مواد غذایی را همراه خودتان داشته باشید.

مراحلی که در فرودگاه طی می‌شوند

دانستنی های سفر با هواپیما چیست
دانستنی های سفر با هواپیما

اگر برای اولین بار قرار است با هواپیما سفر کنید، بهتر است بدانید که آگاهی نسبت به دانستی‌های سفر بسیار ضروری است و هواپیما تحت هیچ شرایطی به خاطر هیچ مسافری معطل نشده و منتظر نمی‌ماند، مگر در شرایطی که پرواز تأخیر داشته باشد.

لطفا کارهای قبل از پروازتان را در زمان معین انجام دهید. در پروازهای خارجی معمولا 3 ساعت و در پروازهای داخلی حدود 2 ساعت زمان برای انجام کارهای قبل از پرواز نیاز است. یعنی در این زمان باید در فرودگاه حضور داشته باشید. کارهای قبل از پرواز عبارت‌اند از: کنترل پرواز، کارهای اقامتی، امنیت پرواز، بررسی شدن مسافرو وسایلش جهت اطمینان از امنیت و … . تمامی این مراحل بایستی تا قبل از سوار شدن به هواپیما طی شوند. بنابراین، برای این که قبل از پرواز دچار ترس و یا استرس نشوید، در زمان معین در فرودگاه حاضر باشید.

✅ بازدید از مقاله حقایق جالبی که در مورد توالت‌ هواپیما
✅ بازدید از مقاله خواب راحت در هواپیما
✅ بازدید از مقاله انواع کلاس پرواز در هواپیما

اگر قبل از پرواز نتوانید در وقت معین به فرودگاه برسید و یا در ترافیک گیر بیفتید، حتما با یکی از کارمندان بخش مسافر و یا امنیت پرواز تماس بگیرید تا کارهای شما را تا رسیدن شما به فرودگاه خارج از نوبت انجام دهند. این‌گونه، روال کاری شما تسریع خواهد شد.

در هنگام ورود به فرودگاه مسافر و چمدان‌هایش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سپس مسافر به کانتر مربوطه که ساعت، مقصد، نام ایرلاین و شماره پرواز به روی مانیتور آن نمایش داده می‌شود، مراجعه کند و کارت پروازی خود را تحویل گرفته و چمدانش را تحویل بار دهد.

پس از این مرحله مسافر به گیت مربوطه مراجعه کرده و منتظر اعلام پرواز برای رفتن به سمت هواپیما می‌ماند.

لازم به ذکر است که این شرایط برای مسافران کثیرالپروازی که بلیط‌هایشان را از یک شرکت هواپیمایی تهیه کرده و یا مبلغ اضافی پرداخت می‌کنند، متفاوت‌تر است.

سفارش غذا برای مسافران خاص یا کودکان

راهنمای سفر با هواپیما
سفر با هواپیما

مسافرانی هستند که برنامه رژیم غذایی خاص دارند و معمولا جزو بیماران دیابتی و مبتلا به فشارخون هستند و همچنین کودکانی که به غذای مخصوصی نیاز دارند. این گونه مسافران بایستی 24 ساعت قبل از پرواز غذای ویژه خود را به روش اینترنتی سفارش دهند (در صورتی‌که سایت شرکت هواپیمایی این امکان را داشته باشد). اگر برای سفارش اینترنتی غذای پروازی‌تان دیر اقدام کنید، شانس کم‌تری برای تحویلش خواهید داشت.

بلند شدن هواپیما از روی باند (تیک آف Take off)

بلند شدن هواپیما از روی باند
بلند شدن هواپیما

زمانی که مسافران توسط اتوبوس و گاها راهروهایی که مستقیما به هواپیما متصل هستند، به سمت هواپیما هدایت می‌شوند، خدمه پروازی به آن‌ها خوش‌آمدگویی کرده و آن‌ها را به طرف صندلی‌هایشان هدایت می‌کنند. پس از آن‌که مسافران روی صندلی‌های خود قرار گرفتند و بار همراهشان را در محفظه بالای سرشان قرار دادند، کمربندهایشان را بسته و کم کم آماده پرواز می‌گردند. در این مرحله که تا دقایقی هواپیما قرار است از روی بلند شود، مسافران بایستی به نکاتی توجه داشته باشند:

معمولا در شروع پرواز مهمانداران به مسافران آبنبات تعارف می‌کنند، در غیر این صورت باید خودتان در کیفتان یک آب نبات قرار دهید و در شروع پرواز آن را بخورید تا علاوه بر سرگرمی، دچار افت فشار نشوید.

به توصیه‌های مهمانداران با دقت گوش داده و آن‌ها را انجام دهید.

از سرگرمی‌هایی نظیر خواندن مجله، گوش دادن به موسیقی و … در طول پرواز استفاده کنید.

اگر در طول پرواز هواپیما تکان‌هایی داشته باشد، نترسید و خونسردی خود را حفظ کنید. این تکان‌ها کاملا طبیعی هستند.

دانستنی هایی در مورد خستگی مفرط حاصل از پرواز (Jet Lag)

واژه جت لَگ (Jet Lag) از زمانی رایج گردید که مسافرت با هواپیمای جت انجام گرفت. این واژه به معنای خستگی مفرط حاصل از پرواز و به هم خوردن عادات و زمان خواب و بیداری و تغذیه است. این مسئله معمولا در پروازهایی پیش می‌آید که اختلاف ساعت بین مبدأ و مقصد زیاد است. اگر می‌خواهید دچار جت لگ نشوید، به نکات زیر توجه کنید:

یک شب قبل از سفر برنامه خوابتان را کنترل کرده و به خوبی بخوابید.

پس از رسیدن به مقصد خود را با ساعت آن منطقه وفق دهید.

در هواپیما تا حد امکان بخواید و استراحت کنید.

دانستنی های سفر با هواپیما به همراه کودکان

اگر با کودکتان مسافرت می‌کنید، بهتر است قبل از سفر خود را برای این احتمالات آماده کنید.

بداخلاقی و بدخلقی کودکان در طول سفر کاملا طبیعی است.

سعی کنید لوازم سرگرمی، تنقلات و یا غذای موردعلاقه کودکتان در پرواز همراهتان باشد.

از امنیت فرزندتان در پرواز غفلت نکنید و در صورت امکان برایش صندلی جداگانه خریداری کرده و کمربند ایمنی‌اش را ببندید.

در طول پرواز اگر کودکتان می‌تواند توضیحاتتان را بفهمد، برایش از جذابیت‌های پرواز و هواپیما تعریف کنید.

امیدواریم این مطالب برای کاستن نگرانی‌هایتان در پروازهای هوایی کمک کرده باشد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید