دره شیروان اردبیل ؛ چشم نواز و شگفت انگیز

اردبیل یکی از کلان شهر های ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی کشور عزیزمان است که به دلیل نزدیک بودن به نواحی شمال بازدیدکنندگان بسیاری دارد.

0
30
معرفی دره شیروان اردبیل
دره شیروان اردبیل
دره شیروان اردبیل ؛ چشم نواز و شگفت انگیزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 4Rating: 4.0دره شیروان اردبیل جاذبه ای چشم نواز و شگفت انگیز در غرب ایران.دره شیروان اردبیل دره ای طویل و عریض با دیواره های سنگی تندیس اش به شکل پیکره های انسانی در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر، و در نزدیکی لاهرود قرار دارد.

دره شیروان اردبیل

اردبیل یکی از کلان شهر های ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی کشور عزیزمان است که به دلیل نزدیک بودن به نواحی شمال بازدیدکنندگان بسیاری دارد. اردبیل دارای آب و هوای نسبتا خنک در مقایسه با دیگر شهر های ایران است و جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. در این میان دره شیروان اردبیل یک نمونه از محبوبترین جاذبه های طبیعی این شهر بوده که با طبیعت بکر و دست نخورده سالانه میزبان طبیعتگردان زیادی از سراسر ایران است. حتما لازم نیست برای طبیعتگردی و دیدن مناظر جذاب اقدام به خرید بلیط هواپیما و سفر به دوردست ها داشته باشیم. چراکه در کشور ایران نیز مناطق بکر زیادی وجود دارد که بسیار چشمگیر و فوق العاده اند. پس اگر از علاقمندان به طبیعتگردی هستید بازدید از دره شیروان اردبیل را از دست ندهید و در ادامه با معرفی کامل آن همراه سفرستان باشید.

دره شیروان اردبیل کجاست؟

دره شیروان اردبیل دره ای طویل و عریض با دیواره های سنگی تندیس اش به شکل پیکره های انسانی در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر، و در نزدیکی لاهرود قرار دارد. ارتفاع سطح دره ۲۲۰۰ متر و مساحت آن ۷۵ کیلومتر مربع است. همچنین طول دره شیروان از حوالی شهر لاهرود تا آبگرم شابیل به حدود ۴۰ کیلومتر وسعت دارد. محل اصلی ورود به دره شیروان در ۵ کیلومتری پائین آبگرم معدنی شابیل قرار گرفته است. برای ورود به دره بهتر است از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متر به سمت پائین صخره نوردی کنید. جالب است بدانید که دره شیروان اردبیل محل نبرد و کشته شدن شیخ حیدر صفوی در جنگ با شیروان شاه بوده است.

دره شیروان چطور بوجود آمده است؟

معرفی دره شیروان اردبیل
دره شیروان اردبیل

دره شیروان اردبیل بر اثر فرسایش خاک در طول چندین هزار سال تشکیل شده است. خاک ماسه ای دره مستعد رانش و ریزش است و همه ساله بر اثر بارندگی مقداری از آن توسط سیلاب شسته می شود. شسته شدن خاک دره باعث عمیق تر شدن دره شیروان می شود. دره شیروان در ابتدای مسیر باریک می باشد و عرض دره حدود ۲۰ الی ۳۰ متر و دیواره های دو طرف دره با شیب ۹۰ درجه و با ارتفاع حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ متر هستند. با حرکت به سمت لاهرود نیز عرض دره بیشتر و ارتفاع دیوارها کمتر می شود.

طبیعت دره شیروان

دره شیروان از قسمت جنوب به دامنه شمالی سبلان (هرم) از شرق به جاده لاهرود ـ شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین های روستای قلچقلو متصل شده است. بریدگی دیواره‌ های صخره‌ ای، چشم انداز منحصر بفردی را در این منطقه بوجود آورده است. سنگها در داخل دره بشکل تندیس هایی هستند که گویی هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده ‌است. دره شیروان صخره ها و غارهای جذاب و دیدنی دارد. آبشار های دوقلوی دره شیروان هم در نوع خود واقعا بی نظیر هستند.

✅ بازدید از مقاله دریاچه شورابیل اردبیل

چطور به دره شیروان برویم؟

وقتی از کنار ساختمان آبگرم شابیل عبور کردید، وارد دشت وسیعی خواهید شد. بعد از گذشتن از این دشت دره بسیار عمیق با دیواره های تیز و هولناک دره شیروان مقابل چشمانتان ظاهر خواهد شد. در واقع راه ورود به دره آبشار زیبائی با شیب 80 درجه به پایین است. چون مسیر دره لغزنده است بهتر است با طناب طی شود. لحظه ورود به دره با دیدن دیوارهای ۹۰ درجه ۱۵۰ متری که هر لحظه احتمال ریزش دارد، خیلی مخوف و هولناک است. شما با رفتن به دره شیروان احساس عجیب وحشت و لذت را باهم تجربه خواهید کرد.

منظره دره شیروان

در دره شیروان عطر گیاهان و سرسبزی زمین اطراف رودخانه که غذای حیوانات ساکن دره نیز از اینجا تامین می شود؛ زیبایی چشم نوازی را بوجود آورده است. صدای آب رودخانه که برای گذشتن از دره باید از آن عبور کنید واقعا گوش نواز است. جالب است بدانید که دره شیروان زیستگاه و محل زندگی دائمی حیواناتی از قبیل: خوک، روباه، گرگ، قوچ و میش، خرس قهوه‌ای، کبک، قمری و تعدادی پرندگان مهاجر است. دو دریاچه آت گؤلی و جیران گؤلی هم در نزدیکی دره قرار دارند. ترکیب یکی از این دریاچه ها با صخره های سر به فلک کشیده دره شیروان و ساوالان سربلند هر بیننده ای را در اولین نگاه شیفته خود می کند.

نکات جالب در مورد دره شیروان

قسمتی از صخره های دره شیروان به دلیل سفر نادر شاه قبل از تاجگذاری به دره شیروان و بازدید از این مطقه؛ به نادر باخان (ندیر باخان) معروف است. همچنین بالاتر از این دره، دشتی صاف قرار دارد که مکان جنگ اشکانیان و رومیان بوده است. این شهر به هوشنگ میدانی یا میدان اشک (اشک میدانی) مشهور شده است.

اگر از جمله کسانی هستید که به کوه نوردی و بازدید از طبیعت بکر و شگفت انگیز علاقه دارید؛ در سفر به اردبیل حتما به دره شیروان سری بزنید. دره شیروان اردبیل مکانی فوق العاده برای ثبت لحظات هیجان انگیز و لذت بخش با مناظر خارق العاده و بسیار زیبا می باشد.

در ادامه می توانید با پل معلق هیر اردبیل آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید