دره هیجان‌انگیز کول خرسان شهر دزفول

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما یکی از جاذبه‌های طبیعی و خارق‌العاده‌ی کشور عزیزمان ایران است که عاشقان طبیعت را محو زیبایی‌های خود می‌کند. نام این جاذبه، دره کول خرسان است که در شهر دزفول قرار دارد و در دره باریکی میان دیواره‌های طبیعی و بلند که چشمه‌های فراوانی از آن‌ها عبور می‌کند، جای خوش کرده است. این مسیر پوشیده از نیزار و درختان بید است که طبیعت بسیار جذاب و دیدنی را پدید آورده و توجه گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است.

0
62
بازدید از دره کول خرسان
دره کول خرسان
دره هیجان‌انگیز کول خرسان شهر دزفولReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 20Rating: 3.5دره هیجان‌انگیز کول خرسان شهر دزفول - خرید بلیط هواپیما دزفول از سفرستانگردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما یکی از جاذبه‌های طبیعی و خارق‌العاده‌ی کشور عزیزمان ایران است که عاشقان طبیعت را محو زیبایی‌های خود می‌کند. نام این جاذبه، دره کول خرسان است که در شهر دزفول قرار دارد و در دره باریکی میان دیواره‌های طبیعی و بلند که چشمه‌های فراوانی از آن‌ها عبور می‌کند، جای خوش کرده است. بلیط هواپیما دزفول

کول خرسان دزفول

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما یکی از جاذبه‌های طبیعی و خارق‌العاده‌ی کشور عزیزمان ایران است که عاشقان طبیعت را محو زیبایی‌های خود می‌کند. نام این جاذبه، دره کول خرسان است که در شهر دزفول قرار دارد و در دره باریکی میان دیواره‌های طبیعی و بلند که چشمه‌های فراوانی از آن‌ها عبور می‌کند، جای خوش کرده است. این مسیر پوشیده از نیزار و درختان بید است که طبیعت بسیار جذاب و دیدنی را پدید آورده و توجه گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. اگر شما هم از عاشقان طبیعت هستید، در ادامه با ما همراه باشید، چراکه به شهر دزفول خواهیم رفت و به وصف این دره زیبا خواهیم پرداخت.

جغرافیا دره کول خرسان

خرید بلیط هواپیما دزفول
بلیط هواپیما دزفول

دره «کول خرسان» که «دره ارواح» یا «اشکفت زرده» نیز نامیده می‌شود، در ۳۵ کیلومتری شمال دزفول در منطقه سرپله و در همسایگی روستای پاقلعه و بیشه‌بزان قرار گرفته است. این دره دارای آب دائمی، آبشار، آبچکان، بیشه زار و انواع روییدنی‌های خاص منطقه‌ای می‌باشد که جوشیدن چشمه‌های دیواره‌ای، آن را به منطقه‌ای شگرف و عجیب تبدیل کرده است.

پوشش و مناظر طبیعی دره کول خرسان

بازدید از دره کول خرسان
دره کول خرسان

شما گردشگران عزیز با خرید بلیط هواپیما دزفول و سفر به این منطقه در ابتدای دره با نخلستان کوچکی روبه‌رو خواهید شد و همین‌طور که قدم می‌زنید در سمت انتهای دره درخت‌هایی از قبیل سدر و کُنار توجهتان را به خود جلب می‌کند. هرچه به مرکز دره نزدیک شوید رویش گیاهان داروئی پرسیاوشان هم بیشتر خواهد شد. این دره مملو از باریک‌های آبی است که از دیواره‌ها جریان دارند و در سال‌های پر بارندگی این آب باریک‌ها به آبشار تبدیل می‌شوند. جالب است بدانید به دلیلی نزدیکی به کوه‌های زاگرس، نبود نور خورشید و عبور آب از مرکز دره در گرم‌ترین فصل سال منطقه خوزستان حتی گاهی دما در دره به زیر ۲۰ و بسیار خنک می‌شود.

✅ بازدید از مقاله آشنایی با دریاچه شهیون دزفول
✅ بازدید از مقاله سد دز شهر دزفول خوزستان
✅ بازدید از مقاله آسیاب‌های آبی دزفول

معرفی دره کول خرسان

خرید بلیط هواپیما دزفول
بلیط هواپیما دزفول

کول در زبان محلی به معنی دره است. دهانه تنگه لبریز از برگ‌های زیبای پرسیاووشان است که شما گردشگران عزیز می‌توانید با برداشتن هر قدم به جلو با مناظر زیبا و متفاوتی از این منطقه روبرو شوید. در مسیرتان گاه تنگه آن‌قدر باریک می‌شود که امکان عبور فقط یک نفر را دارد. دیواره‌های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می‌رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می‌شود. دیواره‌هایی به ارتفاع بیش از دویست متر در این دره در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسیار خنک هستند، و با گیاهان سیاووشان و آبشارها و آبچکان های بسیار زیبا، با انبوه نیزارها، درختان انگور و انجیر وحشی پوشیده شده‌اند.

این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می‌شود که شما عزیزان می‌توانید از آنجا با شنا یا قایق به خشکی بروید یا همان مسیری که رفته‌اید را باز گردید. در بستر این دره نهری دائمی جاریست که از چشمه‌های درون دره سرچشمه می‌گیرد. شما هرچه جلوتر می‌روید دیوارها بلندتر و آسمان پنهان‌تر می‌شود؛ بستر این دره شنی و ماسه‌ای و سنگ ماسه‌ای است.

جاذبه‌های بی‌نظیر دره کول خرسان

بازدید از دره کول خرسان
دره کول خرسان

آب جاری دره، صدای شرشر آبشارها و آبچکان ها، آواز پرندگان و رقص پروانه‌های رنگین بال دست به دست هم داده و هم صدا و هم نوا موسیقی بی نظیری را می‌نوازند، سکوت دره را به آرامی می‌شکنند و آدمی را مست و حیرت‌زده از این همه زیبایی طبیعی می‌کنند. با خرید بلیط هواپیما دزفول و سفر به این منطقه خوش آب و هوا، یک و نیم ساعت پیاده‌روی در دل این همه زیبایی در انتظار شما خواهد بود. البته اگر بخواهید از تمامی زیبایی‌های این منطقه بازدید کنید، بعد از حدود دو و نیم ساعت به رودخانه خروشان دز با تنداب‌ها و گرداب‌های فراوانش می‌رسید و اگر شناگر ماهر باشید می‌توانید در آن شنا کنید و قایق‌سواری کنید.

در منتهی الیه دره با غاری قوسی شکل روبه رو می‌شوید که مانند یک تونل بوده و در انتهای آن آبگیری به طول پنج متر و عرض سه متر وجود دارد که به رودخانه دز مشرف می‌شود. البته با عبور از میان دیواره‌های بلند این دره می‌توانید گوشه گوشه آن را کشف کنید و تجربه‌ای جدید در طبیعت‌گردی کسب نمایید. توجه داشته باشید که در بخشی از این رودخانه که در نزدیکی کول خرسان و در منطقه‌ای به نام چال کندی قرار دارد، عمق زیاد رودخانه و شدت جریان آب و نیز وجود گرداب بسیار خطرناک موجب نا امن بودن آن گردیده و باید کاملاً حواستان جمع باشد. اگر با بلیط هواپیما دزفول به دیدن این دره زیبا سفر می‌کنید، علاوه بر برداشتن وسایل کامل و ضروری سفر، شرایط و مراقبت‌های لازم را فرا بگیرید و مراقب نا امن بودن بستر رودخانه هم باشید.

برای خرید بلیط هواپیما دزفول و رزرو پرواز داخلی و خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید